nowrooz

گروه طراحی «شمالی» کلبه «کوجدانه» را با ایده های متمایز طراحی و شکل تازه ای از طراحی یک ویلای بسیار کوچک ارائه کردند. گروهی از معماران ایرانی استودیوی شمالی به سرپرستی یاسر و یاسین رشید شمالی این اقامتگاه جذاب را در دل جنگل‌ های شمال در استان گیلان ساختند. کوجدانه در زبان گیلکی به معنای خیلی کوچک است. با هم معماری و دکوراسیون داخلی ویلای شمال کوجدانه را بررسی می کنیم.

نمونه ای از دکوراسیون داخلی ویلای شمال

این تیم طراحی با الهام از طبیعت و عناصر موجود در آن به تجربه ای تازه  دست یافتند. در این طراحی، معماران مدرن با تغییر و ایده گرفتن از قاب های سخت و غیر قابل انعطاف قدیمی به قاب هایی انعطاف پذیر ‌و دارای انحنا دست یافتند.
پالت چوبی به کار رفته در معماری و دکوراسیون داخلی ویلای شمال کوجدانه همراه نمای تمام شیشه ای نتیجه ای جالب و چشمگیر به همراه داشته است که مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به معماری و معماران در سراسر جهان قرار گرفته است. همچنین در طراحی داخلی آن نیز از چوب در کنار رنگ های خنثی و سرد استفاده شده است.
هسته اصلی اقامتگاه «کوجدانه» بخشی شیشه ایست که به صورت عمودی در قابی منحصربه فرد از قلب ساختمان عبور می کند.  این عنصر متمایز ارتباط عمودی میان آسمان و سطح زمین برقرار می کند که این ویژگی باعث می شود ساکنان درون اقامتگاه بارش برف و باران را از داخل خانه با تمام وجود حس کنند.
در بخش زیرین  این کلبه مرتفع، حوضچه کوچکی تعبیه شده است که باعث می شود جریان باران و برف به آرامی از هسته عمودی خانه به دورن آن تخلیه شود. این حوضچه کوچک زیرین اثر خنک کنندگی طبیعی نیز دارد.
در عین حال ظاهر و نمای ساختمان که شبیه کلبه های A شکل است با ویژگی های فوق العاده کاربردی اش، جلوه بصری هیجان انگیزی نیز خلق کرده است.

مشخصات پروژه
عنوان پروژه: کلبه کوجدانه
معمار: تیم طراحی شمالی
موقعیت مکانی: گیلان، ایران
زمان تکمیل پروژه: ۲۰۲۰

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۲۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

برخی اصطلاحات دکوراسیونی که باید معنایشان را بدانید

اگر در حال دکوراسیون خانه تان هستید یا فقط به سادگی به دنیا طراحی داخلی علاقه مندید، احتما…