nowrooz

در روزهای داغ تابستان چه چیزی بهتر از ایستادن زیر بارانی از خنکای دلچسب آب وجود دارد؟ این ایده گروه معماران صد (۱۰۰architects) را بر آن داشت تا مبلمان خلاقانه و نوآورانه ای را ابداع و آن را در میدان مرکزی شانگهای اجرا کنند. دوش خیابانی مبلمان شهری مدرن تابستان ۲۰۲۰ است که در زمینی به مساحت ۳۵۰ متر مربع شمایلی از دوشی بزرگ برپا شده است و بلافاصله به محلی مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت تابستانی و سرگرمی جالبی برای کودکان، جوانان و خانواده ها بدل شد.

دوش خیابانی مبلمان شهری مدرن

یکی از معماران این مجموعه می گوید: «هدف از اجرای این پروژه در فضای عمومی سوق دادن مردم به تحرک و پویایی بیشتر و تقویت تعاملات اجتماعی بود  و موجب تغییر کاربری قدیمی میدان شد.»

دوش خیابانی مبلمان شهری مدرن

در ساخت دوش خیابانی عناصری مانند دریا، آبپاش، نسیم، موج سواری و مانند آن به کار رفته که یادآور طراوت و تازگی است و حال و هوای تابستان را تداعی می کند.

فضای خالی میان اوج و فرودهای امواج دریا محلی برای بازی، سر خوردن، نشستن و یا لم دادن شده است.

دوش خیابانی مبلمان شهری مدرن

طراحان این مجموعه قصد داشتند تا نقش آب را پررنگ جلوه دهند. به همین منظور لوله آبی نارنجی رنگ ساختند که به دوش بزرگی منتهی می شود و آن را درست در مرکز مجموعه نصب کرده اند. این قسمت طوری طراحی شده است که جریان واقعی آب را تداعی کند.

دوش خیابانی مبلمان شهری مدرن

برای آنکه مردم شناور بودن در امواج دریا را به یادآورند و حس کنند، ۴ رنگ مختلف از طیف رنگی آبی دریایی به کار رفته است و همنشینی نارنجی براق در کنار آن، تضاد چشمگیری به وجود آورده است.

در بخش دیگری از این مجموعه پله های موجی شکل، طناب های کوهنوردی، سرسره بزرگ چند نفره، محلی برای موج سواری انفرادی و تونل هایی به شکل لوله آب تعبیه شده و نقشه هایی برای بازی روی زمین ترسیم شده است.

دوش خیابانی مبلمان شهری مدرن

در سالی کرونازده که امکان سفربه مناطق ساحلی وجود ندارد، مجموعه دوش خیابانی مبلمان شهری مدنی است که حال و هوای سواحل تابستانی را برای مردم شهر شانگهای به ارمغان آورده است.

دوش خیابانی مبلمان شهری مدرن
دوش خیابانی مبلمان شهری مدرن

برگرفته از: ۸۸ دیزاین باکس

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

منظور از مبلمان شهری چیست؟

همه ما روزانه در شهر رفت و آمد می کنیم و از وسایل زیادی که در سطح شهر قرار دارند، استفاده …