nowrooz

تلفن های عمومی گونه خاصی از مبلمان شهری هستند، یا بهتر بگوییم بودند! برلین اولین شهری بود که کیوسک های تلفن عمومی آن هم در سال ۱۸۸۱ به آن راه پیدا کردند اما لندنی ها با کیوسک تلفن قرمزی که گیلبرت اسکات طراحی کرده بود، بیش از همه به تلفن های عمومی شان شهره شدند. پس از چرخش بلیط های کاغذی به سکه و بعد کارت های تلفن با آمدن تلفن همراه، تلفن های عمومی عملا بدون استفاده ماندند و حتی در کشورهایی نظیر استرالیا، بلژیک و دانمارک شبکه تلفن عمومی به طور کامل قطع و کیوسک ها جمع شده اند اما در برخی شهرها تلفن عمومی قدیمی یک مبلمان شهری نوستالژیک و پاربرجاست.

در لندن این کیوسک ها به سبب اینکه ویژگی نمادین گرفتند، در زمره آثار تاریخی شهر قرار گرفتند. با این حال بسیاری از این آثار تاریخی که زمانی پایان بخش انتظارها و دوری ها بودند و همه با اشتیاق پشتش صف می کشیدند حالا بر اثر بی توجهی تخریب شده اند و البته یادگاری هایی هم از آن دوران در دل خود دارند. در ادامه گزارش تصویری از این تلفن ها را می بینید که شکوه سابق خود را از دست داده اما هنوز در گوشه و کنار لندن پابرجا ایستاده اند و گذر زمان را به رخ عابران می کشند.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۰۹

۳ نظر

 1. سپهر

  ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ ساعت ۱۲:۲۳

  آخی یادش به خیر تلفن عمومی چقد خاطره دارم باهاش

  پاسخ دهید

 2. رضایار

  ۱۳۹۹/۰۵/۱۲ ساعت ۱۲:۵۸

  بسیار اطلاعات جالبی بود به ویژه درباره منقرض شدن این نسل تلفن ها

  پاسخ دهید

 3. مهسا

  ۱۳۹۹/۱۰/۱۱ ساعت ۱۹:۰۲

  یادش به خیر ساعتهای زیادی را آنجا گذرانده ام . اون زمان کارت تلفن به سختی پیدا می شد باید در دانشگاه اسم نویسی می کردیم و هزینه شو می دادیم تا یک هفته بعد یه کارت اعتباری تلفن بهمون بدن من هم چون دانشجوی راه دور بودم باید صرفه جویی می کردم . خدا رو شکر فن مجانی حرف زدن رو پیدا کردیم و مشکل برای مدتی حل شد . ولی متاسفانه بعد تغییری تو تلفن ها دادند که دیکه نشه . به هرحال خوب استفاده کردیم . یه ذره هم فکر نمی کنم کارمون اشتباه بوده .

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

مهلت شرکت در پنجمین جشنواره ملی مبلمان شهری تمدید نمی شود

سازمان زیباسازی شهرتهران، روز شنبه ۲۱ فروردین ماه اعلام کرد، مهلت ارسال آثار به پنجمین جشن…