صفحه اصلی چندرسانه ای فیلم چگونه یک پالت رنگی برای دکوراسیون خانه بسازیم؟

چگونه یک پالت رنگی برای دکوراسیون خانه بسازیم؟

۰
nowrooz

رنگ بندی دکوراسیون منزل یکی از اولین کارهایی است که برای دیزاین و طراحی داخلی به سراغ آن می رویم. با این که این کار بسیار ساده به نظر می رسد اما چالش های خودش را نیز دارد. برای مثال شما ممکن است ندانید چگونه یک پالت رنگی بسازید یا ندانید چگونه رنگ ها را ترکیب کنید تا ظاهری یکدست داشته باشید. انتخاب رنگ های مناسب مخصوصا وقتی سخت می شود که بحث ته رنگ پیش می آید. ممکن است دو رنگ کنار هم خوب به نظر برسند اما به خاطر ته رنگ متفاوتی که دارند کل فضا را به هم بریزند.

راهکارهای انتخاب رنگ بندی دکوراسیون منزل

در این ویدیو نیک که یک طراح داخلی است به کمک ما آمده است و غیر از معرفی اصول اولیه رنگ ها و چرخه رنگ تفاوت ته رنگ، طیف های رنگی و سایه رنگ را به ما نشان می‌دهد. همچنین نیک سه مدل پالت رنگی مختلف یعنی پالت مونوکروم، متشابه و معاصر را به ما معرفی می‌کند. و اما در آخر این ویدیو با فهمیدن عبارت ریتم رنگ ها آماده ایم که پالت رنگی خود را داشته باشیم. با شناختن طیف های مختلف رنگی و ته رنگ هایشان می بینید که ساختن یک پالت رنگی کار سختی نیست و حتی می توانید با استفاده از ابزار آنلاینی که در ویدیو معرفی می شود پالت رنگی متفاوت و مخصوص به خودتان را بسازید. البته بعد از همه این ها یادتان نرود که بهتر است قبل از شروع کار کارت های نمونه رنگ تهیه کرده و رنگ آن ها را در نور خانه تان چک کنید. زیرا ممکن است رنگی که در مغازه می بینید به نظرتان زیبا باشد اما هنگامی که در فضا استفاده می شود، آن چیزی که فکرش را می کردید نباشد.
تصور کنید دنیایمان سیاه و سفید بود. احتمالا نصف جذابیت الان را هم نداشت. این رنگ ها هستند که به کیفیت زندگی ما می افزایند. بیشتر هنرمندان و طراحان داخلی می دانند که رنگ ها بر رفتار انسان تاثیر دارند. برای سال ها بازاریاب ها با استفاده از روانشناسی رنگ ها محصولات خود را می فروختند. در تحقیقات اخیر مشخص شد رنگ هایی مانند آبی تاثیر زیادی در آرامش فرد دارند برای همین است که رنگ دکوراسیون شما تاثیر زیادی در روحیه تان دارد. در ادامه با پالت های رنگی متفاوت، انواع رنگ ها و چگونگی انتخاب رنگ استفاده می کنیم.

رنگ بندی دکوراسیون منزل با چرخه رنگ

اولین چرخه رنگ ر انیوتون در سال ۱۶۶۶ تدوین کرد. این چرخه ترکیبی از علم و هنر است. این چرخه رابطه بین رنگ ها را نشان می دهد و با استفاده از آن می توانید ببینید چه رنگ هایی کنار هم خوب ظاهر می شوند. بر اساس این چرخه قرمز، آبی و سبز رنگ های اصلی هستند که با استفاده از آن ها می توانید رنگ های ثانویه یعنی نارنجی، سبز و بنفش را بسازید. با استفاده از رنگ های ثانویه می توانید شش نوع رنگ ثالث بسازید.

رنگ بندی دکوراسیون منزل
پالت مکمل

پالت رنگی مکمل

رنگ های متضاد در چرخه رنگی رنگ های مکمل یکدیگر هستند. رنگ های متضاد قرمز وسبز، زرد و بنفش، آبی و نارنجی هستند. این پالت رنگی تضاد زیادی ایجاد می کند.

رنگ بندی دکوراسیون منزل
پالت متشابه

پالت رنگی متشابه

به رنگ های کنار هم در چرخه رنگ، رنگ های متشابه می گویند. رنگ های متشابه رایج آبی و سبز دودی، سبز و قرمز، قرمز و شنگرفی (ترکیب قرمز و نارنجی) هستند.

رنگ بندی دکوراسیون منزل
پالت مونوکروم

پالت رنگی مونوکروم

در پالت رنگی مونوکروم با طیف های مختلف از یک رنگ سر و کار داریم. با افزودن مشکی و سفید به هر رنگ می توانید رنگ جدیدی بسازید.

روانشناسی رنگ بندی دکوراسیون منزل

بر اساس تاثیری که رنگ های بر رفتار ما دارند به سه دسته خنثی، گرم و سرد تقسیم می شوند.

رنگ بندی دکوراسیون منزل
نشیمن با رنگ های گرم

رنگ های گرم

از آنجایی که این رنگ ها یادآورد خورشید و آفتاب هستند به آن ها رنگ های گرم می گویند. این رنگ ها در اتاق فضایی مهیج می سازند.
قرمز: رنگی پر جنب و جوش است که باعث قوی شدن احساسات می شوند. همچنین این رنگ برجسته و پر انرژی ترین رنگ گرم است.
زرد: از آن جایی که رنگی روشن به راحتی توجه ها را به خود جلب می کند. با این که رنگی پرانرژی است اما ممکن است موجب عصبانیت هم شود.
نارنجی: نارنجی شما را یاد روز های آفتابی می اندازد و از همین رو رنگی با انرژی مثبت و پر اشتیاق است.

رنگ بندی دکوراسیون منزل
نشیمن با رنگ های سرد

رنگ های سرد

اگر به دنبال ساختن فضایی آرامش بخش هستید رنگ های سرد مناسب شما هستند.
آبی: فضایی آرامش بخش می سازد. میزان تنفس و ضربان قلب را کاهش می دهد و مناسب اتاق خواب است.
سبز: رنگی است که اصلا چشم ها را خسته نمی کند. این رنگ برای هر فضایی مناسب است و احساس همبستگی ایجاد می کند
بنفش: رنگی غنی و دراماتیک است که اغلب به عنوان رنگی لوکس شناخته می شود. این رنگ مناسب اتاق نشیمن و اتاق خواب است.

رنگ بندی دکوراسیون منزل
نشیمن با رنگ های خنثی

رنگ های خنثی

رنگ های خنثی معمولا شامل مشکی، خاکستری، سفید و قهوه ای می شوند. با این حال مشکی و سفید جزو رنگ های اصلی هستند.
مشکی: با مشکی می توان فضایی لوکس و مجلل ساخت. می توانید از مشکی در جزئیات کوچک خانه استفاده کنید دکوراسیون لوکس تری داشته باشید.
سفید: با این که در فرهنگ های مختلف سفید می تواند معنا متفاوتی داشته باشد اما معمولا نماد پاکی، تمیزی، و صلح است. از سفید معمولا برای رنگ سقف استفاده می شود.

بهترین رنگ بندی دکوراسیون منزل

همانطور که دیدید رنگ های مختلف تاثیر روانی متفاوتی بر روی شما دارند. برای همین مهم است که با دقت رنگ دکوراسیون خود را انتخاب کنید. در اینجا چند راهنما کلی برای انتخاب رنگ مناسب برای قسمت های مختلف خانه داریم.

رنگ بندی دکوراسیون منزل
اتاق نشیمن بژ

رنگ بندی اتاق نشیمن

اتاق نشیمن اولین جایی است که مهمانانتان می بینند. همچنین جایی است که بیشترین وقت را با خانواده در آن می گذرانید. در نتیجه اتاق نشیمن تاثیر زیادی بر حال و هوای کلی خانه دارد پس باید پالت رنگی مناسبی را انتخاب کنید.
حال و هوای اتاق: از آنجایی که اعضا خانواده در نشیمن جمع می شوند پس باید فضایی گرم و صمیمی داشته باشد. همچنین باید تاثیر اولیه خوبی بر روی مهمانانتان داشته باشد.

بهترین رنگ بندی برای دکوراسیون اتاق نشیمن:
معمولا یک رنگ خنثی برای اتاق نشیمن پیشنهاد می شود تا مبلمان بیشتر به چشم بیایند. رنگ های پرطرفدار برای اتاق نشیمن شامل قهوه ای، بژ، خاکستری روشن، سفید و آلبالویی می شوند.
اگر اتاق نشیمنتان از نور زیادی برخوردار است می توانید با انتخاب مشکی تیره دکوراسیونی مجلل بسازید. از طرف دیگر با بژ می توانید دکوراسیونی ساده، شیک و مینمیال داشته باشید. اگر به دنبال دکوراسیونی لوکس هستید می توانید از رنگ های آلبالویی و شرابی استفاده کنید.
همچنین برای ساختن یک فضا آرامش بخش می توانید از طیف های مختلف آبی استفاده کنید. البته مقدار زیاد آبی می تواند فضا را سرد و بی روح نشان دهد. از دیگر رنگ های آرامش بخش می توان به سبز اشاره کرد.

رنگ هایی که نباید از آن ها استفاده کنید:
با این که می توانید از رنگ های گرم استفاده کنید اما بهتر است از قرمز مخصوصا قرمز روشن دوری کنید. قرمز روشن انرژی زیادی دارد و ممکن است مانع آرامش شما شود. زرد روشن هم چشم را زود خسته کرده و ممکن است عصبانیت را تحریک کند پس بهتر است دور آن را هم خط بکشید.

رنگ بندی دکوراسیون منزل
آشپزخانه خاکستری

رنگ بندی دکوراسیون منزل: آشپزخانه

آشپزخانه جایی است که در آن آشپزی می کنید و با وجود کابینت و وسایل آشپزی بسیاری که در آن وجود دارد ممکن است شلوغترین بخش خانه باشد.

حال و هوای اتاق: از آنجایی که کار های بسیاری در آشپزخانه انجام می شود بهتر است فضایی پر انرژی بسازید. همچین می توانید با انتخاب رنگ مناسب اشتها را افزایش دهید. آشپزخانه باید فضایی تمیز و تازه داشته باشد. با داشتن تمام این عناصر می توانید به خوبی از آشپزی لذت ببرید.

 بهترین رنگ بندی برای آشپزخانه:
رنگ های خنثی مانند سفید، قهوه ای و خاکستری برای آشپزخانه پرطرفدار هستند. برای مثال خاکستری با رنگ ها بسیاری ست می شود و می توانید از آن برای رویه یا در کابینت ها استفاده کنید.

رنگ هایی که نباید استفاده کنید:
بهتر است از رنگ های مشکی، آبی تیره و زرد روشن استفاده کنید. رنگ های تیره انرژی مثبت را از آشپزخانه می گیرند و فضا با نشاطی نمی سازند.

رنگ بندی دکوراسیون منزل
ناهارخوری زرد پاستلی

رنگ بندی دکوراسیون اتاق ناهارخوری

اتاق ناهارخوری جایی است که کنار خانواده وقت گذرانده و غذا می خورید پس بهتر است فضایی گرم و صمیمی داشته باشد.

حال و هوای اتاق: ناهار خوری هم مانند آشپزخانه باید فضا با نشاطی باشد که اشتها را افزایش دهد.

بهترین رنگ بندی دکوراسیون اتاق ناهارخوری:
با طیف درستی از رنگ قرمز می توانید زندگی را در ناهاخوری به جریان اندازید. رنگ های آلبالویی و شرابی انتخاب مناسبی هستند. برای ایجاد فضایی گرما بخش می توانید از رنگ پاستلی زرد استفاده کنید. نارنجی کمرنگ نیز همین تاثیر را دارد. اگر به دنبال فضایی با طراوت هستید از طیف های سبز استفاده کنید. سبز شما را به طبیعت نزدیک کرده و چشم را هم نمی زند.

رنگ هایی که نباید استفاده کنید:
بهتر است سراغ رنگ های تیره مثل مشکی، سبز تیره یا قهوه ای نروید. این رنگ ها اشتها را کور کرده و جلو جریان نور را نیز می گیرند.

رنگ بندی دکوراسیون منزل
اتاق مطالعه آلبالویی

اتاق مطالعه

اتاق مطالعه جایی است که بچه ها تکالیف مدرسه و شما کاغذ بازی های روزانه را انجام می دهید. داشتن یک اتاق مطالعه آرامش بخش به شما کمک می کند کار ها را سریع تر پیش ببرید.

حال و هوای اتاق: برای این اتاق باید فضایی پرانرژی و در عین حال آرامش بخش بسازید. همچنین به ترکیب رنگی نیاز دارید که الهام بخش خلاقیتتان شود.

بهترین رنگ بندی دکوراسیون اتاق مطالعه:

آبی از آنجایی که یادآورد آسمان است یکی از بهترین گزینه ها است. در بسیاری از فرهنگ ها آسمان نماد خیال و خلاقیت است. می توانید از طیف های مختلف این رنگ مثل آبی تیره استفاده کنید تا فضایی آرامش بخش بسازید. آبی همچنین به خوبی با مبلمان چوبی ست می شود. طیف های مختلف رنگ سبز نیز همان تاثیر را داشته و گزینه مناسبی هستند. قرمز از آنجایی که فضا پرانرژی می سازد نیز مناسب اتاق مطالعه است. همچنین قرمز باعث تمرکز می شود و که برای انجام تکالیف بچه ها مناسب است. البته قرمز زیاد باعث عصبانیت می شود پس بهتر است از طیف هایی مانند شرابی، قرمز پاستلی یا آلبالویی استفاده کنید. رنگ زرد و نارنجی باعث بروز نشاط در فرد می شود البته بهتر است مانند قرمز از طیف بسیار روشن استفاده نکنید. می توانید از ترکیب دو یا سه رنگ بالا استفاده کنید. بهتر است سراغ بیشتر از سه رنگ نروید زیرا باعث حواس پرتی می شود.

رنگ های نامناسب:

باز هم از رنگ های تیره مانند مشکی، خاکستری یا آبی تیره استفاده نکنید زیرا فضایی کسل کننده می سازند.

رنگ بندی دکوراسیون منزل
اتاق خواب یاسی

اتاق خواب

اتاق خواب جایی برای خوابیدن و ریلکس کردن است پس رنگ ها باید به ساختن چنین فضایی کمک کنند.
حال و هوای اتاق: این فضا جایی برای خواب است پس بهتر سطح انرژی فضا را کم کنید.

بهترین رنگ بندی دکوراسیون اتاق خواب:

آبی فشار خون را پایین میاورد و حس راحتی را القا می کند پس گزینه خوبی برای اتاق خواب است. اگر اتاق خواب نورگیری ندارید از طیف ها روشن مثل آبی پاستلی استفاده کنید. همچنین این طیف مناسب اتاق خواب هایی است که اتاق مطالعه نیز هستند. سبز نیز در بسیاری فرهنگ ها نماد سعادت و جایگزین خوبی برای آبی است. طیف ها روشن رنگ سبز می توانند مانند رنگ های خنثی عمل کنند.
طیف های روشن رنگ بنفش مانند یاسی نیز فضایی آرامش بخش می سازند. برای این که فضا را مهیج تر کنید می تواند بنفش تیره و روشن را با هم ترکیب کنید. خاکستری یک رنگ دنج دیگر برای اتاق خواب است اما بهتر است سراغ طیف های روشن این رنگ بروید. تحقیقات نشان داده اند رنگ صورتی احساس خشم را از انسان دور می کند و یک رنگ عالی برای اتاق خواب است. فقط حواستان باشد باز هم از طیف های روشن صورتی استفاده کنید. یکی دیگر از انتخاب ها اولیه که به ذهن می رسد سفید است که علاوه بر ساختن فضایی دنج به خوبی با مبلمان ست می شود. سفید را می توان در دیگر ترکیب رنگ ها نیز به کار برد.

رنگ های نامناسب:

تا جایی که می توانید از قرمز دوری کنید زیرا فضایی به شدت آشفته برای اتاق خواب می سازد. نارنجی و زرد هم تاثیر مشابهی داشته و جلو یک خواب راحت را می گیرند. بهتر است از قهوه ای تیره نیز دوری کنید زیرا فضایی کسل کننده برای اتاق خواب می سازد.

رنگ بندی دکوراسیون منزل
سرویس بهداشتی آبی روشن

سرویس بهداشتی

حال و هوای اتاق: حال و هوای سرویس بهداشتی بسته به سبک زندگی شما است. برای مثال بعضی یک دوش صبحگاهی سریع و بعضی یک اسپا کامل را ترجیح می دهند. قبل از انتخاب رنگ باید کاربرد سرویس بهداشتی را در نظر گرفت.

رنگ های مناسب:

رنگ های خنثی مانند سفید، بژ، کرمی و خاکستری مناسب هستند. البته برای ساختن فضایی دراماتیک رنگ ذغالی هم گزینه بدی نیست. طیف های روشن آبی نیز باعث می شوند اتاق فضایی ساحل مانند داشته باشد. سبز با رنگ های زمینی مانند خاکی و بژ به خوبی ترکیب شده و فضایی از طبیعت را به خانه می آورند.

رنگ های نامناسب:

از رنگ های خیلی روشن مثل قرمز یا نئون دوری کنید. رنگ هایی مانند صورتی یا نارنجی روشن فضا را بی سلیقه جلوه می دهند. از طرفی رنگ هایی مانند سبز یا قهوه ای تیره نیز فضا را غمگین می سازند. به طور خلاصه از رنگ های بسیار روشن یا تیره بپرهیزید.

نتیجه گیری

بهتر است اول تصمیم بگیرید چه انتظاری از حال و هوای اتاق دارید سپس یک پالت رنگی انتخاب کنید. با یک پالت رنگی مناسب خانه هم بهتر کارکردش را اجرا می کند و آن کارکرد راحتی و آرامش شما است.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۲۸۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

برخی اصطلاحات دکوراسیونی که باید معنایشان را بدانید

اگر در حال دکوراسیون خانه تان هستید یا فقط به سادگی به دنیا طراحی داخلی علاقه مندید، احتما…