صفحه اصلی صنعت مبلمان روایت خوگرنیوز از سالی که بر صنعت مبلمان و دکوراسیون ایران گذشت

روایت خوگرنیوز از سالی که بر صنعت مبلمان و دکوراسیون ایران گذشت

۰
مبلمان ایران سال 98

 سال ۹۸ با تمام فراز و نشیب‌هایش به‌پایان رسید. سالی که احتمالاً در تاریخ از آن زیاد یاد خواهد شد. اواخر این سال با برهه‌ای از سال ۲۰۲۰ میلادی قرین شد که یک بیماری فراگیر ناشناخته نه‌تنها ایران بلکه سراسر جهان را در برابر مسئله‌های جدید قرار داده. مسئله‌هایی از جنس نابودی یا بقا که باعث شد و می‌شود که دولت‌ها، تشکل‌ها و مردم توانایی‌های خود برای مقابله با سختی را بیازمایند و بر مهارت‌ها و قابلیت‌های خود بیفزایند.

 به‌واسطه شرایط خاص کشورمان و بحران جهانی این روزها می‌توان به‌راحتی از آلام و مصیبت‌های دامن‌گیر صنعت و اقتصاد گفت ولی مهم این است که فعالان صنعت چگونه با این شرایط روبه‌رو شدند و چه راهکارهایی برای مدیریت بحران در پیش گرفتند. با همین رویکرد مروری داریم بر اتفاقات صنعت مبلمان و دکوراسیون ایران در سال ۹۸ از نگاه خوگر نیوز:

مبلمان ایران سال 98
مبلمان ایران سال ۹۸ – کارخانه مبلمان

صنعت مبلمان و دکوراسیون و چالش های عمومی اقتصادی کشور:

صنعت و تجارت مبلمان و دکوراسیون، همانند سایر فعالیت‌های تجاری و اقتصادی تحت تأثیر عوامل کلان اقتصادی حاکم بر کشور است و فعالان اقتصادی این عرصه به روش‌های زیر با این چالش‌های سال ۹۸ مواجه شده‌اند.

 مدیریت فرایند تولید و عرضه در شرایط تحریم و محدودیت مبادلات خارجی

سال ۹۸ سال تحریم‌های فزاینده و محدودیت جدی تبادلات مالی و بازرگانی خارجی بود.  بیشترین تأثیر این مسئله را می‌شد در حوزه تولید دید. ممنوعیت یا محدودیت شدید واردات ماشین‌آلات، یراق‌آلات و مواد مصرفی در صنعت مبلمان که در بخش‌های مختلف به فناوری و محصولات وارداتی وابستگی دارد می‌توانست و می‌تواند نابودکننده باشد. در سالی که گذشت بسیاری از تولیدکننده‌ها با این چالش مواجه بودند و برخی از محصولاتی که وابستگی بیشتر به واردات داشتند از ردیف تولید خارج شد. در کل با توجه به تنوع و گستردگی تولید شرکت‌های بزرگ و برندهای معتبر می‌توان گفت که این کسب‌وکارها توانستند به‌نوعی این مسئله را مدیریت کنند و با جایگزین کردن برخی قطعات و مواد اولیه و محدود کردن دامنه تولیدشان به محصولاتی که نیاز کمتری به محصولات و خدمات با مبدأ خارجی داشتند اکثرشان در نیمه دوم و ماه‌های پایانی سال همچنان در بازار حضور فعال داشتند. 

سوی دیگر این محدودیت‌ها افزودن به دشواری صادرات بود. صادرات مبلمان از گذشته با چالش‌های زیادی روبه‌رو بوده و متأسفانه در سال‌های گذشته هم صنعت مبلمان ایران در این حوزه موفق عمل‌نکرده است، البته که امروز شرایط سخت‌تر هم شده. شنیده‌ها حاکی از این است که برخی از تولیدکنندگان اقدام به فعالیت‌های برون‌مرزی و مشارکت‌هایی در خارج از کشور برای حل این مشکل کرده‌اند که باید در آینده منتظر نتایجش باشیم.

مقابله با تاثیرات کاهش سرمایه‌گذاری و کندی فعالیت‌های اقتصادی

در همه جای جهان یکی از شاخص‌های رونق اقتصادی افزایش سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی، خارجی و داخلی و البته  افزایش ساخت‌وساز است که در خصوص صنعت مبلمان و دکوراسیون نقش کلیدی هم دارد. در ایران نیز یکی از تبعات اصلی محدودیت‌های اقتصادی کاهش قابل‌توجه در این شاخص بوده که چشم‌انداز توسعه و گسترش بازار را که برای بقا و رشد کسب‌وکارها ضروری است بسیار محدود کرده.

تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان مبلمان اداری و مبلمان و خدمات مرتبط با فضاهای عمومی مثل رستوران‌ها، هتل‌ها و فضاهای بهداشتی و خدماتی بیشتر در معرض این آسیب بوده‌اند.

تأثیر این مسئله را می‌شد در کوچک شدن ابعاد فعالیت شرکت‌های بزرگ و برندها به‌جای توسعه آن دید به‌نحوی‌که در سال ۱۳۹۸ در موارد متعددی شاهد ادغام دفاتر مختلف یک شرکت، بستن دفتر مرکزی و انتقال فعالیت به کارخانه و یا بسته شدن برخی از نمایندگی‌ها و مراکز فروش بزرگ بودیم. البته می‌توان گفت فعالیت‌هایی ازاین‌دست برای مدیریت هزینه و کاهش ریسک در شرایط بحرانی تصمیم‌های کاملاً درستی بوده است. 

مواجهه با کاهش قدرت خرید مشتریان

بخشی از توسعه صنعت مبلمان به‌خصوص مبلمان خانگی و دکوراسیون وابسته به سطح رفاه اقتصادی و آرامش اجتماعی آحاد جامعه است. در این شرایط تعداد بیشتری از جمعیت جوان کشور ازدواج می‌کنند، صاحب فرزند می‌شوند. خانه‌هایشان را بزرگ‌تر و مجهزتر می‌کنند یا خانه‌ای کوچک می‌خرند. بالا رفتن گریزناپذیر قیمت‌ها از یک‌سو و کاهش رفاه اقتصادی و قدرت خرید مردم از سوی دیگر در سال گذشته موجب شد که مانند همه حوزه‌های دیگر رشد و رونقی که در شرایط عادی انتظار آن می‌رود حاصل نشود. اجتناب از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی همراه با تخفیف‌های ویژه در ایام مختلف کمک کرد که عرضه‌کنندگان بتوانند آسیب این بخش را کمتر کنند.

مبلمان ایران سال 98
مبلمان ایران سال ۹۸ – نشست شورای ملی مبلمان

فضای تخصصی صنعت مبلمان

مهمترین اتفاقاتی که در سال گذشته در فضای تخصصی صنعت مبلمان افتاد به شرح زیر بودند:

تلاش‌های تشکل‌های صنعت مبلمان

تشکل‌های صنعت مبلمان امسال سال پرکاری داشتند و بسیاری از آن‌ها به‌صورت مستمر جلساتی برگزار می‌کردند. ازجمله این موارد می‌توان به جلسات دوره‌ای و مداوم شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته و اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران  باهدف دسترسی به راه‌کارهایی بر اساس خرد جمعی برای دغدغه‌های مشترک  فعالان صنعت اشاره کرد.

مبلمان ایران سال 98
مبلمان ایران سال ۹۸ – نمایشگاه میدکس

برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی مبلمان و دکوراسیون

نمایشگاه‌های تخصصی یکی از مهم‌ترین عرصه‌های اطلاع‌رسانی، برندینگ و تبلیغات آفلاین برای شرکت ها هستند. سال گذشته نمایشگاه‌های متعددی در رسته مبلمان و دکوراسیون و صنایع وابسته برگزار شد. در تهران نمایشگاه‌های مختلفی در طول سال برگزار شد که  مهم‌ترینشان به شرح زیر هستند.

  • بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی مبلمان منزل  هومکس – مرداد ماه ۱۳۹۸
  • نهمین نمایشگاه بین المللی مبلمان اداری– دی ماه ۱۳۹۸
  • بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی مبلمان منزل – دی ماه ۱۳۹۸
  • دهمین نمایشگاه بین المللی خانه مدرن، معماری داخلی و دکوراسیون – دی ماه ۱۳۹۸
  • هجدهمین نمایشگاه بین المللی یراق آلات، ماشین آلات مبلمان و صنایع وابسته –  بهمن ۱۳۹۸
  • هفتمین نمایشگاه برندهای برتر مبلمان منزل و دکوراسیون داخلی – بهمن ۱۳۹۸
  • دوازدهمین نمایشگاه برندهای برتر مبلمان و تجهیزات نوزاد،کودک، نوجوان + مادران باردار – بهمن ۱۳۹۸

اگرچه جای بسیاری از فعالان صنعت در این نمایشگاه‌ها خالی بود یا حضور کمرنگ‌تری در آن ها داشتند، می‌توان گفت که درکل این نمایشگاه‌ها با توجه به شرایط به نحو قابل قبولی برگزار شد و تلاش برگزارکنندگان برای همگامی با تحولات روز و پاسخگویی به نیازهای شرکت کنندگان و بازدید کنندگان مشهود بود.

نکته مهم  در خصوص نمایشگاه‌ها این است که شاید بهتر باشد در سال آینده به جای تلاش‌های موازی، دست‌اندرکاران تشکل‌ها و برگزارکنندگان به همکاری بیشتر و تجمیع نمایشگاه‌ها روی بیاورند.

کاهش تبلیغات آفلاین

از دیگر فعالیت‌های مرسوم در حوزه مبلمان و دکوراسیون استفاده گسترده شرکت‌ها از بیلبورد برای اطلاع‌رسانی در فضای شهری و برگزاری نشست‌ها و دورهمی ها به بهانه‌های مختلف با اهالی صنعت است. سال گذشته در هردو این حوزه‌ها فعالیت‌های کمتری از سوی فعالان مبلمان و دکوراسیون صورت گرفت که البته کاملاً قابل پیش‌بینی و انتظار بود.

افزایش توجه و استقبال از حوزه آنلاین و دیجیتال مارکتینگ

سالی که گذشت به‌خصوص در حوزه فضای آنلاین سال متفاوتی بود. بسیاری از عرضه‌کنندگان کالا با توجه به محدود شدن روش‌های سنتی عرضه ، از امکاناتی که فضای آنلاین در اختیارشان قرار می‌داد استقبال بیشتری کردند و تلاش کردند حضورشان در این فضا را پررنگ‌تر کنند.

رشد الگوی تحقیق آنلاین قبل از خرید و امکان دسترسی از سراسر ایران به کالاها و خدمات آنلاین که بازار هر عرضه‌کننده را بزرگ‌تر می‌کند مشوق این حرکت بود.

یکی از ویژگی‌های صنعت مبلمان خانوادگی بودن آن است. نه در ایران بلکه در سراسر جهان چنین است. در سال گذشته شاهد فعالیت بیشتر نسل جوان خانواده‌های صنعت مبلمان بودیم. حضور فعال‌تر فرزندانی که در کنار پدر و پدربزرگ یا به‌صورت مستقل دارند نقش‌آفرینی می‌کنند در کنار رسیدن بزرگ‌ترها به‌ضرورت این کار عامل مثبتی در رویکرد استفاده بیشتر از فضای آنلاین بوده.

در سال ۹۸ مقاومت‌ها در برابر حضور در فضای آنلاین بسیار کمتر شد و  ضرورت این کار در بسیاری از شرکت‌ها به رسمیت شناخته شد. بسیاری از برندها نسبت به تولید محتوای مناسب برای تبلیغات آنلاین قدم برداشتند و بسیاری هم نسبت به فعال کردن امکاناتی نظیر اینستاگرام علاقه نشان دادند. تأمین‌کنندگان کالا در پلتفرم آنلاین خوگر هم حضور فعال‌تری نسبت به دوره مشابه در سال‌های قبل و تمایل بیشتری برای کوبرندینگ و استفاده از خدمات خوگر نشان دادند.

تاثیر کرونا بر بازار مبلمان ایران

از ابتدای اسفند امسال تأثیر کرونا بر همه جنبه‌های زندگی فرود آمد و خوب قاعدتاً صنعت مبلمان هم بی‌نصیب نماند. بخش خوب داستان این بود که شروع این بحران از ماه اسفند بود. ازآنجایی‌که در صنعت مبلمان اوج فروش در ماه دی و بهمن است و به همین دلیل نمایشگاه‌ها هم در همین ایام برگزار می‌شود بخش عمده‌ای از سفارش‌های پایان سال قبلاً ثبت‌شده بود. حتی در شرایط عادی هم بسیاری از تولیدکننده‌های بزرگ از هفته اول اسفند به دلیل پر بودن خط تولیدشان تا پایان سال سفارش جدید برای تحویل در همین سال نمی‌پذیرند. در مورد فروشگاه‌های مبلمان سطح شهر و حومه اما مسئله شکل دیگری دارد. این فروشگاه‌ها تا حدی متکی به فروش‌های دقیقه نودی اسفندماه هستند که قطعاً  با ضرر و زیان مواجه شده‌اند. 

بخش سخت ماجرا این بود که تولید و تحویل کالای سفارش داده‌شده مشتریان باید در اسفندماه انجام می‌شد و با توجه به ضرورت حفاظت و اعمال قرنطیبه برای نیروی انسانی شرکت ها و محدودیت‌های رفت‌وآمد در دو هفته آخر با مشکلاتی مواجه بود. 

اثر کرونا بر صنعت و بازار مبلمان رابطه مستقیمی با شدت و طول زمان درگیری کشور در این مسئله دارد و مانند همه صنایع انتظار می‌رود که تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای باشد.

مبلمان ایران سال 98
مبلمان ایران سال ۹۸ – غرفه خوگر در نمایشگاه میدکس

خوگر، خوگرنیوز و خوگرپلاس در سالی که گذشت

خوگر هم مانند بقیه فعالان حوزه مبلمان و دکوراسیون سال پر چالشی را گذراند. تمرکز برافزایش کارایی و پاسخگویی به نیازهای تأمین‌کنندگان و مشتریان نهایی با نفرات محدود موجود  بخشی از پیشگیری از بحران احتمالی بود. رویکرد مثبت فعالان صنعت به بهره‌گیری از امکانات فضای آنلاین و تلاش خوگر برای ارائه خدمات متناسب با نیازهای متقاضیان باعث ارتقاء قابل‌توجه جایگاه خوگر در میان فعالان صنعت شد.

خوگر در سال ۹۸ در راستای  توسعه نیز گام‌های بزرگی برداشت. تمرکز بر توسعه فعالیت‌های خوگرپلاس پایگاهB2B  صنعت مبلمان و دکوراسیون و راه‌اندازی خوگر نیوز – رسانه تخصصی مبلمان و دکوراسیون- ازجمله فعالیت‌های توسعه‌ای خوگر بود.

و اما آینده:

از وضعیت مبلمان ایران سال ۹۸ گفتیم اما پیش‌بینی در باب آینده با توجه به متغیرهای زیاد کار بسیار سختی است. چیزی که از هم‌اکنون میدانیم و مایه امیدواری‌مان است این است که فعالان این حوزه مثل بسیاری از دیگر هم‌وطنانمان عزم باقی ماندن درصحنه و رویارویی با مشکلات و حل آنها را دارند و در هر شرایطی از تلاش بازنمی‌مانند. همین نوید قدرتمندتر شدن صنعت مبلمان  و دکوراسیون ایران در مواجهه با مشکلات را می‌دهد و شاید بحران‌ها فرصتی باشد برای بازنگری و ترمیم آن بخشی از ریشه‌ها که پوسیده‌اند یا رسیدن به  اتحاد و همکاری بیشتر که همیشه جواب است.

میانگین امتیازات ۰ / ۵. تعداد امتیازات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

همکاری برندهای مبلمان اداری برتر برای پاسخگویی به نیازهای جدید

همکاری برندهای بزرگ بین‌المللی با یک دیگر با هدف توسعه و تقویت فعالیت‌ها یا فائق آمدن بر م…