صفحه اصلی صنعت مبلمان کسب و کار خانوادگی، خون در رگ های اقتصاد خاورمیانه

کسب و کار خانوادگی، خون در رگ های اقتصاد خاورمیانه

۰
توسعه کسب و کار

وقتی صحبت از ایده و توسعه کسب و کار خانوادگی می شود عده ای از افراد بلافاصله در ذهن خود تصویری از یک مغازه کوچک را می کشند که در آن پسری قفسه ها را مرتب می کند؛ اما این را به یاد داشته باشید بعضی از بزرگترین برند های تجاری دنیا، مانند فورد، والمارت و یا تاتا شروع کار یک کسب و کار خانوادگی بوده اند که براساس فکر و ایده کارآفرینان خلاقی ساخته شده، حالا گسترش پیدا کرده و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده اند. امروزه کسب و کار خانوادگی بخش مهمی از تولید ملی هر کشور را به خود اختصاص می دهد و مهمترین عامل ایجاد در استخدام و ثروت کشورهای خاورمیانه است، به همین دلیل مدیران و سیاستمدارن باید توجه زیادی به این نوع مشاغل داشته باشند.

توسعه کسب و کار

در خاورمیانه، کسب و کار خانوادگی نقش بزرگی دارد و بیش از سه چهارم نیروی کار بخش خصوصی را تشکیل می‌دهد. بسیاری از بزرگ ‌ترین مشاغل در منطقه خاورمیانه، همچنان خانوادگی باقی مانده اند و طی چندین دوره از شرکت ‌های کوچک به بخش‌ های مختلف و جغرافیایی تقسیم شده‌ اند و رشد کرده اند. شرکت عبد الطیف جمیل (ALJ) که حق توزیع خودروهای سواری کوچک را دارد کار خود را از جده، عربستان سعودی آغاز کرده است. حالا که ۷۰ سال از شروع فعالیت این شرکت می گذرد، این شرکت به یک توزیع کننده مهم جهانی تبدیل شده است و در بخش های مختلفی از جمله املاک و مستغلات و امور مالی در بیش از ۳۰ کشور جهان فعالیت می کند.

توسعه کسب و کار

چرا حفظ و تداوم کسب و کارهای خانوادگی مهم است؟

کسب و کار خانوادگی در منطقه خاورمیانه برای بسیاری از دولت ها مهم است چرا که مسیری برای دستیابی به اهداف بلند پروازانه در رشد بخش خصوصی محسوب می شود. این کسب و کارها، بخش قابل توجهی از اکوسیستم شرکا، تامین کنندگان و مصرف کنندگان را در حوزه خود تشکیل می دهند. بنبراین؛ درک و حل چالش های پیش روی کسب و کارهای خانوادگی و در نهایت اطمینان از بقای آن کسب و کار به نفع همه اعضای یک اکوسیستم و حتی جامعه است.

نقاط قوت و ضعف کسب و کارهای خانوادگی خاورمیانه

کسب و کار خانوادگی در هر مرحله از توسعه و پیشرفت، پویایی و حرکت منحصر به فردی ایجاد می کند که از نقاط قوت و ضعف خاصی برخوردار است. طی بررسی هایی که توسط شرکت های مشاوره انجام شده است، غالبا چشم اندازی از استراتژیک های بلند مدت، تصمیم گیری های سریع، انعطاف پذیر و اخلاق مشترک، نقاط قوت و کلیدی کسب و کارهای خانوادگی شناخته شده اند. همین بررسی ها نشان می دهد که آماده سازی و آموزش نسل بعدی و اجرای برنامه ریزی های جانشینی، دغدغه اصلی نسل های قدیمی است، آنها می خواهند مطمئن شوند که اصول و راه روش آنها از طریق نسل‌ های بعدی ادامه پیدا می کند.

توسعه کسب و کار

پرورش مدیران بعدی و فرایند جانشینی

با وجود شناسایی این نگرانی ها، نظرسنجی سال گذشته پرایس واتر هاوس کوپرز  (PwC) -بزرگترین شبکه خدمات حرفه ای بین المللی- نشان داد ۶۹٪ از مشاغل خانوادگی در خاورمیانه و ۸۵٪ در سطح جهان هیچ برنامه رسمی برای فرایند جانشینی و این که شرکت با برنامه از نسلی به نسل دیگر انتقال پیدا کند، ندارند. پرورش نسل بعدی مدیران در کسب و کار خانوادگی ترکیبی ظریف از عملکرد شرکتی خوب و خانواده خوب است. نسل قدیمی که قدرت را حفظ کرده و نسل ‌های بعدی را از تصمیم‌ گیری دور نگه می‌ دارد، ممکن است مهارت‌ ها و پتانسیل های مدیر آینده و همچنین توسعه کسب و کار خانوادگی را محدود کند.

توسعه کسب و کار

برقراری تعادل بین رویکردهای خانوادگی و حرفه ای

اصلا در این شکی نیست که مدیرت تاثیر پذیر، سنگ بنای هر شرکتی است و در کسب و کار خانوادگی بسیار مهم است. همین روحیه کارآفرینی و تصمیم گیری سریع که در رقابت یک مزیت است، می تواند خود را نسبت به رفتار ضعیف سرمایه گذاران، شرکا و کارمندان خارج از خانواده نشان دهد؛ اما این مهم است که بین رویکرد غیررسمی خانواده و مدیریت حرفه ای تعادل ایجاد کرد و به تدریج فرهنگ شرکت را از روی میز آشپزخانه به روی میز اداره انتقال داد. شرکت‌ هایی که این انتقال را انجام داده ‌اند می ‌توانند نقش ارزشمندی در انتقال دانش به دیگران ایفا کنند و تجربیاتشان را با کمک سازمان ‌هایی مانند شورای تجارت خانواده مطرح کنند.

توسعه کسب و کار خانوادگی

با رشد و توسعه کسب و کار خانوادگی، مدیریت و استراتژی بیشتر به یک چالش تبدیل می شود. در این میان ممکن است اعضای خانواده علایق متفاوتی داشته باشند یا بیشتر در جهت حفظ درآمد بدست آمده، تمرکز کنند. اگر خانواده ها به روش ها و تصمیم گیری های قدیمی پایبند باشند، این خطر وجود دارد که روحیه کارآفرینی که در وهله اول موفق بوده است، تضعیف و کسب و کار فلج شود.

این موضوع که نسل اول در راه اندازی کسب و کار خانوادگی با رویای ایجاد یک سلسله انعطاف ‌پذیر در محیط شرکت و خانواده تلاش کرده است، مهم است. این ساختارها برای تقویت و پرورش نسل‌ های آینده باید برقرار بمانند. همچنین فضای لازم برای کشف و توسعه علایق آن ها باید فراهم شود. این موضوع بهترین راه برای تشویق مدیریت قوی و موفقیت در بلند مدت است. به مثال اول برمی گردیم. کمتر کسی می توانست پیش بینی کند که شرکت خانوادگی توزیع خودرو شرکت عبد الطیف جمیل که از سال ۱۹۴۰ شروع به فروش اتومبیل در جده کرد، تا این اندازه پیشرفت و توسعه پیدا کند. توسعه این شرکت و کسب و کارهای نظیر آن چندان راحت نبوده است. راه کار این است که کسب و کارهای خانوادگی علاوه بر رشد تجارت به موضوعات دیگری هم بیاندیشند. با همان ارزش ها و دیدگاه های اولیه و پایبندی به روحیه کارآفرینی مدیریت شوند و به صورت خانوادگی و البته با کمک کارکنان از چالش ها عبور کنند.

میانگین امتیازات ۰ / ۵. تعداد امتیازات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

خبرهای صنعت مبلمان سپتامبر ۲۰۲۰

خبرهای صنعت مبلمان جهان در ماه‌های اخیر بازتاب‌دهنده تأثیرات همه‌گیری کوید-19 بر صنعت و تر…