صفحه اصلی صنعت مبلمان درختان جنگل ها، برج های شهرها

درختان جنگل ها، برج های شهرها

۲
چوب در ساختمان
ارسال خبر

چوب آینده صنعت ساختمان سازی است، استفاده از چوب نه فقط در طراحی داخلی که در معماری و صنعت ساختمان سازی رو به افزایش است. نیویورک تایمز در مقاله ای استفاده از چوب در ساختمان سازی را از ابعاد محیط زیستی، ایمنی و آماری مورد بررسی قرار داده است که در ادامه آن را می خوانید.

مایکل گرین (Michael Green) آینده صنعت ساختمان سازی را دیده و آن هم چوب است. این معمار مستقر در ونکوور از سرسخت ترین طرفداران آن چیزی است که به عنوان چوب انبوه شناخته می شود. چوب های از پیش ساخته شده ای که می توان از آن ها در ساختمان ها استفاده کرد، حتی در ساختمان ها بزرگ. با استفاده از این چوب ها کار سریع و ارزان تر با ضایعات کمتری تمام می شود.
مهمتر از آن، گرین و دیگران می گویند ساخت ساختمان با چوب های انبوه تغییرات آب و هوایی را بهبود می بخشد زیرا نسبت به سازه های بتونی و فولادی گازها گلخانه ای کمتری تولید می کنند. همچنین این چوب ها در زمانی که درخت بوده اند میزانی کربن دی اکسید جذب کرده و در خود نگه داشته اند و با این کار این گاز را از جو دور نگه داشته اند.
گرین می گوید: «تقریبا ۱۱ درصد از ردپایی که از کربن دی اکسید در هوا وجود دارد به خاطر متریالی است که ساختمان ها از آن ها ساخته شده است.» پروژه های چوب انبوه گرین شامل یک ساختمان اداری T3 در مینیاپولیس ( T3 مخفف سه کلمه چوب، فناوری و حمل و نقل است که در انگلیسی هر سه با T شروع می شوند: Timber, Transit, Technology)، یک جفت ساختمان در دانشکده جنگلداری دانشگاه اورگان و و یک مرکز تحقیق و توسعه برای مدرسه طراحی TallWood می شود.

در سال ۲۰۱۷ گزارشی مبنی بر افزایش جمعیت مخصوصا در مناطق شهری توسط سازمان ملل متحد ارائه شد. گرین معتقد طبق این گزارش طی ۴۰ سال آینده به تقریبا ۲.۵ تریلیون فوت مربع برای احداث ساختمان های جدید نیاز است. وی می گوید: «اگر بخواهیم ساختمان های جدید را باز هم به همین شیوه بسازیم وضعیت آب و هوا هم بدتر می شود و آینده فرزاندمان را به شکلی که نمی خواهیم عوض کرده ایم.»
در حالی که قطع درختان از نظر محافظت از محیط زیستی خیلی هم منطقی به نظر نمی رسد؛ حامیان چوب انبوه معتقدند که برداشت چوب از جنگل هایی با مدیریت پایدار ضرری به محیط زیست نمی رساند.

چوب محبوب مدیران شرکت های بزرگ

تعداد زیادی از معماران، توسعه دهندگان، دولت ها، مراکز آموزشی و شرکت ها امروزه از چوب برای ساختمان های خود استفاده می کنند. در حال حاضر گروه سوآچ در سوییس با داشتن سه ساختمان چوبی یکی از بزرگترین ساختمان های چوبی در جهان را دارند. این مجموعه توسط Shigeru Ban طراحی شده، معماری که به خاطر استفاده نوآورانه از چوب مورد تحسیت قرار گرفته است. این مجموعه شامل یک دفتر مرکزی است که توسط راهرو هایی مارپیچ ساخته شده از چوب احاطه شده است.
امروزه شرکت های بزرگ فناوری نیز چوب را وارد ساختمان های خود کرده اند. مایکروسافت در سراسر فضای باز خود از چوب استفاده کرده یا شرکت Sidewalk Labs، کمپانی خواهر گوگل، برنامه دارد تا مجموعه ای جدید و رو به روی آب در تورنتو متشکل از ساختمان های چوبی بسازد.

چوب در ساختمان
طرح جدید Sidewalk Labs

توماس رابینسون (Thomas Robinson)، معمار، می گوید: «در حال حاضر چوب به عنوان یکی از مصالح ساختمان مورد قبول واقع شده است.» وی که به تازگی دفتر محلی یک مرکز حفاظت از محیط زیست را از چوب های جنگلی ساخته است در حال حاضر در حال کار بر روی ساخت یک دفتر چوبی برای شرکت آدیداس است. وی در ادامه می افزاید: «افراد مبتکر به دنبال چیز های جدید هستند. صاحبان شرکت ها اگر می خواهند یک تجربه غنی تر برای کارمندان خود بسازند به چوب رو می آورند. از مزایای چوب این است که افراد به صورت غریزی با آن ارتباط برقرار می کنند.»
گرین که در حال مشاوره با شرکت Sidewalk Labs برای ساختمان هایش در تورنتو است، عقیده دارد باید چوب بسیار بیشتری تولید شود. در حال حاضر بیشترین استفاده از چوب فقط برای ساختمان های مسکونی و کم ارتفاع است. هنگامی که در سال ۲۰۱۶ یک دفتر T3 به ارتفاع ۳ طبقه ساخته شد، نام بلندترین ساختمان چوبی جهان را به خود اختصاص داد. سپس یک ساختمان مسکونی هشت طبقه T3 نیز در پورتلند ساخته شد. حال ساختمان های چوبی دیگری در دیگر شهر های آمریکا از جمله تگزاس و آستین در حال ساخت است.

ساختمان های چوبی، بلند و بلندتر می شوند

در پایان سال پیش قانون جدیدی وضع شد که به ساختمان های چوبی اجازه می داد بلند تر ساخته شودند و تا ۱۸ طبقه اجازه بالا رفتن داشته باشند. این قانون تا سال ۲۰۲۱ تغییر نخواهد کرد. اما بعضی از ایالت های آمریکا بسته به خاص بودن پروژه می توانند اجازه ساخت طبقات بیشتری را بدهند.
در اروپا که استفاده از چوب نزدیک به ۲۰ سال پیش رواج یافت. امروزه به خاطر سیاست های مربوط به تغییرات آب و هوا استفاده از آن افزایش هم یافته است. بهار گذشته یک ساختمان اداری ۱۸ طبقه و یک برج مسکونی به ارتفاع ۲۸۰ فوت (۸۵ متر) بلندترین سازه های چوبی جهان شدند. به علاوه این که در پشت بام این برج مسکونی یک سازه چوبی دیگر هم قرار داشته است. چند ماه بعد یک ساختمان چند منظوره به نام HoHo Vienna با شش طبقه بیشتر ساخته شد.
طرفداران چوب می گویند ساخت ساختمان های بلندتر هم امکان پذیر است. شرکت های برجسته معماری مطالعاتی درباره ساخت آسمان خراش های چوبی بین ۴۰ تا ۸۰ طبقه انجام داده اند. شرکت چوب ژاپنی Sumitomo Forestry ساخت یک برج ۱۱۰۰ فوتی (۳۳۵ متری) در توکیو را پیشنهاد داده است که در صورت ساخت این برج به بلندترین ساختمان از هر نظر تبدیل می شود.

نگرانی ها محیط زیستی و ایمنی از استفاده گسترده از چوب در صنعت ساختمان

با این حال همه کشورها به چوب اشتیاق نشان ندادند. بعضی از گروه های محیط زیستی از این استفاده زیاد برای چوب ابراز نگرانی هم کرده اند زیرا هیچ تعهد بین المللی در رابطه با حفاظت از چوب های جنگلی وجود ندارد. این گروه ها همچنین یادآور می شوند داده های کمی در مورد تاثیر طولانی مدت چوب انبوه بر میزان کربن دی اکسید موجود در جو وجود دارد. مفید بودن استفاده از چوب فقط در صورتی قطعی است که چوب های استفاده شده، بازیافت شوند که مستلزم این است که چوب ها تا پایان عمر ساختمان نپوسند و همانطور سالم بمانند.
همچنین ترس های بسیاری در رابطه با قابلیت اشتعال چوب وجود دارد. انجمن بین المللی آتش نشانان خواستار آزمایش های بیشتری بر این ساختمان ها قبل از تاکید ساختشان هستند.

طبیعتا طرفداران چوب نمی خواهند به روش های قدیمی ساختمان ها را از چوب بسازند. در قرن ۱۹ که آتش سوزی های بزرگ شهرهایی مانند شیکاگو و نیویورک را درگیر خودش کرد استفاده از چوب در ساختمان ها ممنوع شد. در روش های جدید چوب ها به صورت مهندسی شده استفاده می شود. رایج ترین آن ها چوب های چند لایه متقاطع (معروف به CLT) و چوب های لمینت شده با میخ (یا NLT) هستند که در آن ها چندین لایه از تخته های چوبی با زاویه ۹۰ درجه تحت فشار به هم چسبیده یا میخ شده اند. همچنین مصالحی چوبی به نام glulam وجود دارند که بیش از یک قرن است به روشی مشابه ساخته می شوند و در تیر ها و ستون ها مورد استفاده قرار می گیرند.
آزمایشات زیادی به خاطر امتحان قابلیت اشتعال تخته های چوبی انجام شده است که به دلیل ضخامت آن ها مقاومت بالایی در برابر آتش دارند. هنگامی که چوب انبوه در برابر آتش قرار می گیرد لایه بیرونی سوختگی را کند کرده و یک سد محافظ برای هسته ایجاد می کند. در آزمایشات متعددی که انجام شد چوب انبوه عملکرد قابل قبول تری از دیگر مصالح ساختمانی نشان داده است.
هر چه قدر ساختمان های چوبی بلند تر باشند وزش باد به چالش بزرگتری تبدیل می شود. به همین دلیل است که سازه های بزرگ چوبی از ترکیب فولاد و بتن نیز استفاده می کنند تا وزن و استحکام ساختمان را افزایش دهند.

چوب در ساختمان
طرح ساختمانی با طرح قدیمی در تورنتو

چوب حس و حالی تاریخی دارد

در حال حاضر بیشتر پروژه های چوب انبوه با همان حال و حوای ساختمان های صنعتی قدیمی ساخته می شوند. یک شرکت در تورنتو قصد دارد ساختمانی چند منظوره با الهام از ساختمان های تاریخی منطقه از چوب بسازد. افراد به کار یا زندگی در این ساختمان ها علاقه دارند زیرا می توانند با آن ارتباط برقرار کنند. همچنین ساخت آن ها زمان کمتری می خواهد که این هزینه ها را نیز کاهش می دهد. همچنین محل ساخت نیز تمیز تر بوده و زباله های ساختمانی کمتری ایجاد می شود.
به دلایل اقتصادی و کیفیت زندگی امروزه چوب به یکی از مصالح پر طرفدار تبدیل شده است. حتی اگر به دلایل محیط زیستی نباشد بسیاری از افراد به خاطر ارزان بودنش به سراغ چوب می روند.
در هر صورت با ورود چوب به صنعت معماری و تکنولوژی های جدید که با آن همراه است باید یک چارچوب جدید برای تعریف زیبایی نیز تعریف شود.

برگرفته از: نیویورک تایمز

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۴۰

۲ نظر

 1. س. کیانی

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ ساعت ۱۷:۲۴

  چه قدر جالب، برج چوبی تا به حال نشنیده بودم و نمی دانستم در ایران هم هست.

  پاسخ دهید

 2. پرنیا

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ ساعت ۱۷:۲۵

  نظرم به نظر مخالفانش و دوست داران محیط زیست نزدیکتره. میدونید برای تولید این همه چوب، زمین چقدر فرسوده می شه و منابع آب چقدر مصرف میشن؟

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

مطالعه موردی طراحی داخلی دفتر کار متناسب با شرایط کرونا

پیدمی کرونا نیاز به ایجاد فضاهای کاری که در آن تماس فیزیکی افراد -جز در موارد ضروری یا کار…