صفحه اصلی صنعت مبلمان هرمان میلر و موهبتی که هنوز ثمره می دهد

هرمان میلر و موهبتی که هنوز ثمره می دهد

۲
هرمان میلر و تویوتا
nowrooz

در اوایل دهه ۱۹۹۰ هرمان میلر در کسب و کار مونتاژ پایه صندلی خود به شدت متضرر شده بود و هیچ امیدی هم نداشت که شرکت تویوتا (Toyota)، پایه گذار سیستم تولید ناب(lean production system)، به آنها کمک کند تا به مسیر موفقیت بازگردند.

اما حوادث پیش بینی نشده ای رخ داد که این شرکت تولید مبلمان اداری در زیلاند (Zeeland) به آرزوی خود رساند و با راهنمایی های شرکت خودروسازی ژاپنی رویکرد تولید و فرآیند تجاری خود را کلا متحول کرد.

این موهبت، هنوز هم بعد از گذشت بیست و پنج سال، ثمر بخش است.

هرمان میلر و تویوتا
ایستگاه کاری تصویری یک عنصر مهم HMPS است. تابلوهای پرسنلی بصری مانند این اجازه می دهد تا مدیران تیم به سرعت بفهمند که آیا در ابتدای تغییر موقعیت، تمام موقعیت ها پوشش داده شده است یا نه؟

دیو ورگگینک (Dave Vruggink) مسئول اجرایی تیم تولید مبلمان اداری هرمان میلر گرین هاوس ماه گذشته در بازدید از مرکز گرین هاوس در خیابان ۱۰۲۰۱ آدامز در هلند گزارشی از مسیری که این مجموعه پشت سر گذاشته است، ارائه داد.

او در این گزارش بیان کرد که چگونه هرمان میلر پس از تجهیز مجدد مرکز در ۱۹۹۵ و تصویب سیستم عملکرد هرمان میلر (HMPS) در سال ۲۰۰۰ میلادی، که الهام گرفته از سیستم عملکرد تویوتا (TPS) است،طی بیست سال گذشته به سریع ترین زمان تحویل محصول با کیفیت بالا و تمرکز بر رضایت مشتری دست یافت.

در ۱۹۹۳ هرمان میلر به دنبال راه حلی برای کاهش مصرف انرژی در مسیر تولید بود.

این شرکت از کمک مالی شورای خصوصی ساخت خانه‌های سبز آمریکا استفاده کرد و در ۱۹۹۵ نمونه آزمایشی ساختمان سبز هرمان میلر فعالیت خود را آغاز کرد و، در راستای اهداف موسسات مصرف بهینه انرژی و طراحی محیط زیستی (LEED)، تولیدات سبز خود را از سر گرفت.

به گفته ی ورگگینک کاهش مصرف انرژی کمک بزرگی به کاهش ضایعات و تولید گاز کربنیک در فرایند تولید کرد و هرچند مشکلاتی به وجود آورد ولی اقدامی منطقی در جهت رسیدن به HMPS بود.

ورگگینک می گوید: «روند تولید بسیار زمان بر و ضایعات زیاد بود. ما با تمام این‌ ها دست و پنجه نرم می کردیم. در این بین معاون اجرایی وقت، کن گودسون (Ken Goodson) به شرکت تویوتا مراجعه کرد و به آن ها گفت سلام ما می خواهیم با شما همکاری کنیم و به شیوه عملکرد شما خیلی علاقه مندیم. تویوتا هم مؤدبانه پیشنهاد ما را رد کرد!»

ورگگینک به این موضوع اشاره می کند که در دهه ۱۹۹۰ بسیاری از شرکت ها مایل بودند با اخراج کارگران و در عین حال حفظ سطح تولید هزینه های خود را کاهش دهند، اما تویوتا علاقه ای به این امر نشان نمی داد.

گودسون تصمیم گرفت از راه دیگری وارد شود.

هرمان میلر و تویوتا
همکاری هرمان میلر و تویوتا

ورگگینک می گوید: «در آن زمان شرکت گرند هون ( با نام اختصاریGHSP Grand Haven Stamped Products) یکی از حامیان مالی ما بود و همزمان با شرکت تویوتا هم کار می کرد و قواعد TPS در آن جا اجرا می شد. کن با صاحبان این شرکت تماس گرفت و به آنها گفت «ما دوست داریم نماینده هایی را برای گذارندن یک دوره ی آموزشی شش ماهه به شرکت شما بفرستیم و تمام هزینه اش را هم پرداخت می کنیم.»

در یکی از روزهایی که نمایندگان هرمان میلر برای آموزش سیستم TPS در شرکت GHSP بودند هیأتی از طرف تویوتا برای نظارت بر تولید در آنجا حضور یافت.

اعضای هیأت نظارت متوجه شدند دو نفر در گوشه ای ایستاده اند و وقتی سوال کردند، فهمیدند که آن ها نمایندگان هرمان میلر هستند و فورا به یاد آن پسرک مزاحم، کنی، افتادند که هر روز و هر هفته با آن ها تماس می گرفت و برای همکاری با تویوتا درخواست می داد و آن ها هم هر بار درخواستش را رد می کردند. نمایندگان تویوتا با خودشان گفتند آنها واقعا پشتکار خوبی دارند.

بالاخره تویوتا پذیرفت که به هرمان میلر کمک کند. نمایندگان تویوتا برای بازدید شرکت هرمان میلر رفتند و لیستی بلند بالا از تغییراتی که باید قبل از اجرای TPS اتفاق می افتاد، تحویل دادند.

هرمان میلر و تویوتا
یک روز در HMPS با یک جلسه صبحانه آغاز می شود و اعضای تیم HMPS آنچه اتفاق افتاده در شیفت قبلی رخ داده را مرور می کنند و برای روز جدید تصمیم می گیرند.

ورگگینک می گوید: «مثل این بود که یک نفر به خانه شما بیاید و بگوید کمد لباست را این جور بچین، آشپرخانه ات باید این طور باشد و اتاق نشیمن ات باید آن طور باشد و بعد هم بگذارد و برود.»

خوشبختانه صاحبان GHSP با ما تماس گرفتند و گفتند یک فرصت طلایی گیر آورده اید، خوب از آن استفاده کنید. ما هم تغییرات را اعمال کردیم و دو هفته بعد نمایندگان تویوتا برگشتند و شرایط را تأیید کردند و از آن زمان ما وارد کار با تویوتا شدیم.»

هرمان میلر قراردادی را امضا کرد که بر مبنای آن اجازه نداشت برای اجرای TPS موقعیت شغلی را حذف کند. از آن زمان تا کنون شرکت به دلیل رکود اقتصادی بعد از یازده سپتامبر و بحران بازار مسکن در سال ۲۰۰۷ مجبور به اخراج موقت برخی کارکنان قراردادی شد، اما به تمام آن ها فرصت داده شد تا پس از حل بحران به کارخود بازگردند.

هرمان میلر و تویوتا
نماینده مرکز پشتیبانی تأمین کنندگان Toyota با اعضای تیم HMPS در مرکز MainSite ما دیدار می کند. هرمان میلر با تویوتا دوباره همکاری کرده است تا به تقاضای مشتری کمک کند.

TPS یا آن طور که امروزه در هرمان میلر مرسوم است HMPS سیستمی است که از طریق تعامل با کارمندان برای تأمین هرچه بهتر نیاز مشتریان تمرکز دارد.

چهار اصل اساسی که هرمان میلر از تویوتا الهام گرفته است شامل این موارد زیر است:

همیشه حق با مشتری است، مردم مهمترین سرمایه ما هستند، کازین (kaizen) (کلمه ای ژاپنی به معنی پیشرفت مستمر) یک اصل برای زندگی است و ما روی یک بازار هدف تمرکز می کنیم.

بر طبق گفته های ورگگینک بسیاری از تولید کنندگان مشتری را صرفا به عنوان مصرف کننده می بینند اما در شرکت تولیدات مبلمان هرمان میلر کارمندان به چالش کشیده می شوند که مشتری را به عنوان بخشی از چرخه ی تولید تصور کنند.

ورگگینک می گوید: «اگر من عضو تیمی باشم که قطعات را به خط می کنند و پشت سر هم قرار می دهند، مشتری من دقیقا خود آن خط است.»

در تور بازدید از این شرکت، ورگگینک متذکر می شود که هر یک از کارگران در طول یک روز، برای تولید مبلمان، هزار بار یک حرکت کوچک را تکرار می کنند تا به دیگران کمک کنند که کارشان را بهتر انجام دهند.

هرمان میلر و تویوتا

«صندلی را کمی بلند می کنند یا می چرخانند تا کار برای نفر بعدی آسان تر باشد. مسأله ی اصلی این است که چگونه محصول را به دست مشتری برسانند. مشتری همیشه در الویت است. اوست که کار را به پیش می برد و این کارگران باید اطمینان یابند که نفر بعدی موفق می شود قدمی به سمت هدف، یعنی رضایت مشتری، بردارد.»

سیستم مدیریت در گرین هاوس به این شکل عمل می کند که بخشی از افراد به عنوان نیروی کمکی یا تسهیل گر آماده اند به هر کسی که دکمه‌ی راهنمایی را بزند، کمک کنند. با زدن این دکمه آهنگ خاصی شنیده می شود و فورا کسی به آن جواب می دهد، زیرا وقتی تولید هر صندلی فقط بیست ثانیه زمان می برد هر ثانیه و هر صدم ثانیه اهمیت دارد.

گرین هاوس در حال حاضر در همان فضایی که در اواسط دهه ۱۹۹۰ فقط سه نوع صندلی می ساخت، ۱۷ نوع تولید می کند.

امروزه این شرکت زمان ده الی بیست روزه برای تولید و تحویل سفارش دارد در حالی که پیش از همکاری با تویوتا حداقل سه ماه صرف تولید و تحویل سفارشاتش می کرد.

هرمان میلر و تویوتا
صندلی پیشگام Aeron اولین صندلی هرمان میلر بود که با استفاده از اصول HMPS ساخته شد. گرچه پیشرفت فرآیند به طور مداوم مورد آزمایش قرار می گیرد تا بهره وری افزایش یابد.

این افزایش چشمگیر راندمان کاری تا حدودی به این دلیل است که هرمان میلر تحت الگوی تولید ناب هیچ چیزی را انبار نمی کند. محصولات آن ها برای مشتری های مشخصی تولید می شود و به محض اتمام کار ارسال می گردد. تمام سیستم ها کاملا ساده و استاندارد هستند به صورتی که هر آن چه وارد خط تولید می شود با روشی یکسان و با کمترین میزان دور ریز به پایان می رسد. وقتی مشکلی پیش می آید کارگران موظف اند آن را ثبت و ضبط کنند و بعد تیم با همکاری یکدیگر، مشکل را بررسی و حل و فصل می کنند تا راه حل ثبت شود و در آینده وقفه ای در کار به وجود نیاورد.

هرچند ورگگینک نمی تواند در این زمینه اطلاعات دقیقی ارائه کند اما متذکر می شود سه یا چهار محصول جدید از این کمپانی در دست ساخت است و به زودی روانه بازار می شود. تیم خطوط تولید را با محصولات جدید تطبیق می دهد بنابراین گرین هاوس نیازی به فضای بیشتر برای تولیدات جدید خود نخواهد داشت.

به نقل از ورگگینک هرمان میلر همیشه در پی یافتن جهت شمال واقعی است، جهتی افسانه ای که هرگز نمی توان به آن دست یافت اما می توان با در نظر گرفتن آن همیشه در تلاش و تکاپو باقی ماند . این کار با تمرکز بر امنیت و پیشرفت دائمی کارکنان، کیفیت بالا، اطمینان مشتری و کاهش زمان تولید انجام می شود.

ورگگینک می گوید: «در این جا یا پیشرفت می کنید یا پس رفت، اگر تلاش نکنید که بهتر شوید یک نفر می آید و از شما جلو می زند.»

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۰۹

۲ نظر

 1. رضا

  ۱۳۹۸/۱۲/۱۲ ساعت ۱۴:۵۳

  به به چه مطلبی

  پاسخ دهید

 2. یاسمن یوسفی

  ۱۳۹۹/۰۱/۱۷ ساعت ۱۶:۱۵

  دوستش داشتم

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

ایکیا مبلمان دست دوم خرید و فروش می کند!

انگلیسی ها دیگر هنگام تعویض اثاثیه، مبلمان ایکیای خود را دم در نمی گذارند. با شروع خرید مح…