صفحه اصلی صنعت مبلمان نشست شورای ملی مبلمان با موضوع همکاری صنعت و دانشگاه برگزار شد

نشست شورای ملی مبلمان با موضوع همکاری صنعت و دانشگاه برگزار شد

۱

شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته مدت‌هاست متولی برگزاری نشست‌هایی بر اساس موضوعات روز و دغدغه‌های فعالان صنعت است که  با حضور و همراهی  فعالان صنعت و صاحب‌نظران حوزه مربوطه برگزار می‌شوند. تاکنون موضوعات متنوعی نظیر صادرات و استفاده از ظرفیت‌های فناوری در حوزه مبلمان و دکوراسیون در این نشست‌ها مطرح و بررسی‌شده. در همین چهارچوب دومین نشست شورای ملی مبلمان با موضوع «همکاری صنعت و دانشگاه در حوزه صنف و صنعت مبلمان» در تاریخ ۱۹ بهمن‌ ماه سال جاری در ایران مال برگزار شد. 

 نشست شورای ملی مبلمان

در ابتدای جلسه دکتر بیژن شیری با بیان مقدمه‌ای در خصوص بحث‌های جلسه قبل هدف از جلسه را که همکاری بیشتر میان دانشگاه و فعالان صنعت  مبلمان در حوزه نیازهای آموزش برای ارتقای صنعت است مطرح کردند.  ایشان با اظهار خوش‌بینی نسبت به روند فعالیت اهالی صنف و صنعت مبلمان ایران که با برداشتن تحریم‌ها خواهند توانست گام‌های بیشتری نیز بردارند،  از حاضران در جلسه خواستند که  با هدف رسیدن به  شیوه آموزش‌های لازم برای صنف نظراتشان در این خصوص را ارائه کنند. 

در ادامه و با استقبال حاضران در جلسه  نظرات گروه زیادی از مشارکت‌کنندگان مطرح شد که چکیده مباحث به شرح زیر است:

 • ضرورت توجه به سطح انتظار صنعت و خود دانشجویان از فارغ‌التحصیلان و اهمیت پذیرش این مسئله که فارغ‌التحصیلان در بدو ورود به فضای صنعت نیاز به یادگیری و انطباق خودشان با شرایط جدید دارند، از سوی هر دو طرف. 
 • تأکید بر این‌که نیاز صنعت به دانشگاه فقط در رشته صنایع چوب نیست و رشته‌های نظیر طراحی و بازرگانی هم در صنعت موردنیاز است.
 • سختی در دسترسی طرفین به یکدیگر و ضرورت  شکل‌گیری تشکل / تشکل‌هایی  که موجب ارتباط و معرفی دانشجویان و صنعت گران به همدیگر شوند. 
 نشست شورای ملی مبلمان
 • تذکر در خصوص نقش مهم انجمن‌های علمی در ارتباط بیشتر انجمن‌ها و صنعت با یکدیگر و پیشنهاد برای حضور پررنگ‌تر نمایندگان صنعت در انجمن‌های علمی.
 • توجه به این مسئله که  نیاز است به‌جای این‌که صنعتگر و دانشگاه هر یک به‌صورت موازی و بر اساس برداشت خود فعالیت کنند،  نیاز  بازار و خواسته صنعتگر محرک باشد و با خلاقیت و دانش دانشگاهی ترکیب شده و منجر به راه‌حل شود. 
 • اهمیت علاقه‌مندی افراد با تحصیلات مرتبط برای حضور و ارتقاء در صنعت و ضرورت توجه به این چالش که آیا دانش‌آموختگان این حوزه به‌اندازه کافی دارای انگیزه برای ماندن در صنعت و ادامه راه هستند یا خیر.
 • اهمیت حضور طراحان در نمایشگاه‌هایی که برگزار می‌شود در کنار مشارکت‌کنندگان که عمدتا فعالان صنعت هستند و ایجاد امکان تعامل میان آنها.
 نشست شورای ملی مبلمان
 • ضرورت کمک اساتید به دانشجویان علاقه‌مند که برای کارآموزی به موقعیت‌های درست راهنمایی شوند.
 • همکاری کارفرماها با فارغ‌التحصیلان تازه‌وارد در خصوص جزئیاتی که به نظر خیلی ساده می‌رسد مثل چشم‌پوشی از سابقه کار قبلی یا کمک به عملی شدن طرح‌های آنها با استفاده از تجاربشان.
 • ضرورت وجود نقشه راه و مشخص شدن اهداف کوتاه مدت و بلند مدت.
 • لزوم پذیرش ارزش‌افزوده‌ای که حضور تفکر طراحی  و طراح برای یک  برند و محصولات آن ایجاد می‌کند از سوی فعالان صنعت  و هزینه کرد مناسب برای ایجاد  این ارزش‌افزوده.
 • کافی نبودن تولید دانش صرف در حوزه صنعت مبلمان و علوم مرتبط و ضرورت انطباق  مطالعات و واحدهای دانشگاهی با نیازهای  کاربردی و عملیاتی صنعت.
 • ایجاد امکان حضور صنعتگران در دانشگاه‌ها به‌صورت افتخاری برای انتقال تجاربشان و گرداندن بخش‌هایی که نیاز به انتقال تجربه عملی دارد.
 نشست شورای ملی مبلمان
 • ارتباط بستر سالم و پویای اقتصادی با فعالیت‌هایی نظیر همکاری دانشگاه و صنعت و نیاز به استفاده از ظرفیت‌های تعامل با مسئولان دولتی و قانون‌گذاران برای کمک به ایجاد بستر مناسب تر برای توسعه.
 • ضرورت استفاده از استراتژی push & pull و نگاه مبتنی بر فرایند در رابطه میان صنعت و دانشگاه. در بخش‌هایی که نیاز صنعت است باید صنعت خواهان باشد و با استراتژی کشش موجب حضور و همراهی دانش گران شود و در بخش‌هایی که دانشگاهیان بر اساس روندهای آینده احساس خطر می‌کنند مثل مورد تأثیرات فضای آنلاین بر کسب‌وکار آنها با استراتژی فشار یا هل دادن صنعتگران را به سمت تغییر ببرند. لازمه این کار وجود  پلتفرم مناسب، فرایند درست و مسئول هماهنگی و اجرای صحیح فرایند است.
 نشست شورای ملی مبلمان
نشست شورای ملی مبلمان

همچنین پیشنهاد شد برخی از جلسات در محیط های آموزشی برگزار شود که از سوی برگزار کنندگان موافقت وجود داشت و وعده برگزاری نشست هایی در فضاهای آموزشی داده شد. در ضمن پیشنهاد شد صنعتگران با اهدای نمونه هایی از مواد اولیه و محصولات به موزه ملی چوب گامی در راستای ایجاد امکان آموزش بهتر برای دانشجویان فراهم کنند.

در نهایت دکتر مظفر علیخانی نسبت به جمع بندی جلسه اقدام کردند. ایشان جایگاه تشکل ها و به‌خصوص شورای ملی مبلمان را در کنار دانشگاه و صنعت مبلمان دانستند و با بیان این‌که این تشکل‌ها می‌توانند کمک کنند که حلقه واسطه با گفتگو بین صنعت و دانشگاه شکل گیرد، بر لزوم نقشه راهبردی و برنامه‌های دو ساله و پنج ساله برای این کار تأکید کردند. به اعتقاد دکتر علیخانی خبر خوب این است که آمادگی علمی و تجربی برای این کار وجود دارد و همچنین تجارب بسیار خوبی در خصوص عارضه‌یابی صنعت وجود دارد که قابل‌تعمیم و الگوبرداری است. 

میانگین امتیازات ۰ / ۵. تعداد امتیازات ۰

یک نظر ارسال شده است

 1. کاوه

  ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۵

  خدا قوت

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

همکاری برندهای مبلمان اداری برتر برای پاسخگویی به نیازهای جدید

همکاری برندهای بزرگ بین‌المللی با یک دیگر با هدف توسعه و تقویت فعالیت‌ها یا فائق آمدن بر م…