صفحه اصلی صنعت مبلمان مبلمان پایدار چیست و چرا مهم است؟

مبلمان پایدار چیست و چرا مهم است؟

۲
مبلمان پایدار

توجه به زمین، حیات زمین و محیط زیست دیگر تنها دغدغه گروه خاصی از مردم نیست. حالا همه ما می دانیم که محافظت از زمین منابع، عناصر، گیاهان و موجودات آن از همه بیشتر برای تضمین بقای نسل خود انسان و آسودگی نسل های آینده بشر، مهم است. قوانین و مقررات زیادی برای محافظت از محیط زیست تدوین شده اند؛ چه برای شهروندان چه دولت ها و سازمان و حتی قدرت های اقتصادی، سرمایه داران و تولیدکنندگان محصولات گوناگون. همچنین رویکردهای در طراحی و تولید محصولات به وجود آمده اند که با پیروی از آن ها می توان نقشی هرچند کوچک اما مهم در حفاظت از زمین ایفا کرد. امروز ۲۲ آوریل به نام روز جهانی زمین نامگذاری شده است. به همین بهانه نگاهی داشته ایم به رویکرد پایداری که یک رویکرد دوست دار محیط زیست است. در ادامه درباره طراحی و تولید مبلمان پایدار و معیارهای انتخاب مبلمان با توجه به این رویکرد را خواهیم خواند.

پیش از ورد به بحث مبلمان پایدار بد نیست بداینم که شرکت های بزرگ، تحقیقاتی را برای کشف مواد شیمیایی که برای محیط زیست و مردم مضر است،انجام داده اند. مواد شیمیایی که کم یا زیاد به محیط زیست آسیب می رسانند، شناسایی شده اند. سازمان هایی مانند مرکز تحقیقات تعاملی پایداری (CIRS) واقع در پردیس دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکور، کانادا، پیشنهادهایی برای کمک به محیط زیست برای بازگرداندن منابع و ایجاد محصولات پایدار ارائه داده است. شورای جهانی ساختمان سبز (WGBC) سازمان جهانی دیگری است که به منظور ایجاد تغییر در شیوه طراحی و ساخت و ساز در سراسر جهان، همیشه از منظر پایدار و اکولوژیکی، تصمیم گرفته است. وظیفه بالابردن آگاهی و ایجاد تغییر برای محیط زیست، مسئولیتی است که به همه تعلق دارد و نتایج این پژوهش ها در صنعت مبلمان نیز مشهود است.

مبلمان پایدار

مبلمان پایدار چیست؟

یکی از سؤالاتی که بیشتر پرسیده می شود، این است که مبلمان پایدار، چیست؟ گرچه اصطلاح پایدار کنترل نشده است، اما دارای تعریفی است که توسط کمیسیون Bruntland سازمان ملل متحد در سال ۱۹۸۳ تدوین شده است. پایداری شامل برآورده کردن نیازهای حال حاضر بدون به خطر انداختن توانایی نسل های آینده است. در صنعت ما به معنای کاهش مصرف انرژی، کاهش آلودگی در جریان زباله ها، حفظ منابع طبیعی و مراقبت از نیروهای کار و جوامع است. تولیدکنندگان به هر حال مجبورند از برخی مواد شیمیایی در تولید مبلمان استفاده کنند اما برخی از آنها فرآیندهای تولید را کارآمدتر می کنند و برخی از آنها محصولاتی با دوام تر تولید می کنند؛ اما راه های دیگری هم وجود دارد.

مبلمان پایدار

طراحی مبلمان پایدار

طراحی مبلمان پایدار تلاشی برای رفع تأثیرات زیست محیطی محصولات مبلمان بر روی محیط زیست با در نظر گرفتن کلیه جنبه های طراحی و فرآیند ساخت است. طراحی مبلمان پایدار با رعایت اصول طراحی، شامل استفاده از مواد بازیافتی در فرایند تولید و استفاده از محصولاتی خواهد بود که پس از عمر مفید آنها، می توانند جداسازی و بازیافت شوند. در طراحی مبلمان پایدار تلاش می شود که چرخه بسته ای ایجاد شود که در آن مواد و محصولات به طور دائم بازیافت شوند تا از دفع در محل های دفن زباله جلوگیری شود. برای مثال صندلی Think محصول Steelcase نمونه جدیدی از طراحی مبلمان پایدار است.

در رویکرد طراحی و تولید پایدار چه نکاتی در نظر گرفته می شود؟

در حال حاضر، روند معماری و طراحی، جهت گیری خاص، پایداری، مراقبت و حفظ محیط را برگزیده است. نگرانی از مسائل زیست محیطی باعث شده است که شرکت های بزرگ مبلمان، مبلمان هایی را طراحی و تولید کنند که تهدیدی برای کره زمین ایجاد نکند. طراحان هنگام طراحی و تولید، جنبه های مختلفی را در نظر می گیرند. برخی از این موارد در زیر اشاره شده است:
استفاده و ایجاد مبلمان با مواد بازیافتی
استفاده از محصولات قابل جابجایی و قابل بازیافت
قطعات خاص با طول عمر مفید

چرا تولید مبلمان پایدار برای شرکت ها مهم است؟

در رویکرد طراحی پایدار قطعات مبلمان مثلا در صندلی های اداری به راحتی قابل تفکیک و بازیابی مجدد هستند و اگر بخشی از صندلی آسیب ببیند، به طور کامل کنار گذاشته نمی شود. مبلمان پایدار به استفاده کننده فرصت ‌های نامحدودی می ‌دهد تا از قابلیت های هر یک از ویژگی های محصول بهره ببرد.عامل دیگری که باید در نظر گرفته شود. از طرف دیگر انواع مبلمان و صندلی هایی که اجزای قابل تفکیک دارند معمولا ارگونومیک هستند و به افزایش بهره وری هم کمک می کنند.

مبلمان پایدار
در حال حاضر معماری، پایداری، مراقبت و حفظ محیط را برگزیده است

نقش ما چیست؟ چه طور مبلمان پایدار را شناسایی کنیم؟

البته فقط تولیدکنندگان مبلمان نیستند که در این زمینه نقش دارند؛ ما، خریداران مبلمان، هم به نوبه خود مسئولیم. برای اینکه به زمین و محیط زیست احترام بگذاریم باید چه کنیم؟

 خرید محصولات بومی و محلی

تا جایی که امکان دارد از محصولات محلی خرید کنید. این کار حمل و نقل و انتشار گاز CO2 را کاهش می دهد، علاوه بر آن ما در بهبود وضعیت اشتفال کارگران کشور خودمان هم نقش داریم و خرید کالای داخلی، کار را رونق می دهد و به نفع اقتصاد کشور است.

مهم است که بدانید چوب از کجا می آید

در ایران نیز طرح حفاظت از جنگل ها مثل بسیاری از کشورهای دیگر چندین سال است که آغاز شده است. مطابق این طرح از قطع بی رویه درختان جلوگیزی می شود. همچنین به این نکات پرداخته می شود که چوب بدون مواد مضر شیمیایی کاشت و برداشت می شود. مراقبت از جنگل ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا همه ما به آنها وابسته هستیم تا دی اکسید کربن، آب فیلتر شده و همچنین طیف وسیعی از محصولات جنگلی مفید را جذب کنیم. بنابراین با خرید از تولیدکنندگان معتبر و رسمی و قانونی می توانیم اطمینان بیشتری داشته باشیم که چوبی که در مبلمان به کار رفته است، از قطع غیرقانونی درختان حاصل نشده است.

الیاف طبیعی را انتخاب کنید

پارچه های طبیعی معمولا به تولید مواد شیمیایی کمتری نسبت به پارچه های مصنوعی نیاز دارند و بسیاری از پارچه های الیاف طبیعی ذاتا در برابر آتش مقاومتر هستند. پارچه هایی که از الیاف ارگانیک تشکیل شده اند، انتخاب مناسبی هستند زیرا در تولید محصولات ارگانیک از مواد سمی در کودها، آفت کش ها، سموم دفع آفات و غیره به مراتب کمتر استفاده شده است.

از استفاده فوم پلی یورتان را کم کنید

گفته می شود فوم پلی یورتان سموم شیمیایی بیشتری دارد و فوم لاتکس به طور ذاتی از سم کمتری برخوردار است.

به ترکیبات آلی فرار (VOC) توجه کنید

در بسیاری از کشورها از جمله امریکا گواهینامه هایی به تولیدکنندگان داده می شود که تضمین کننده عدم انتشار VOCs یا ترکیبات آلی فرار هستند. گرچه شاید در ایران سنجش این موضوع سخت باشد و ما نتوانیم هنگام خرید آن را از تولیدکنندگان پیگیری کنیم اما بد نیست بدانید VOCs گازهایی هستند که از برخی سطوح متصاعد می شوند و شامل مواد شیمیایی متنوعی است که برخی از آنها ممکن است دارای اثرات منفی بهداشتی کوتاه مدت یا بلند مدت داشته باشند و به سلامتی افراد آسیب بزنند.

مبلمان پایدار

از محصولات چرمی مراقبت کنید

 در تولید چرم آلودگی زیادی تولید می شود و استانداردهایی هستند که با رعایت آن ها می توان اطمینان حاصل کرد که تمام ورودی های آلودگی ها در یک سیستم حلقه بسته نگه داشته شده و راه های آبی را آلوده نمی کند. البته از آنجایی که شاید سنجش این موضوع برای ما آسان نباشد می توانیم سعی کنیم از محصولات چرمی مراقبت کنیم تا در حد خودمان تولید محصولات چرمی را کاهش دهیم و به زمین کمک کنیم آسوده تر نفس بکشد.

میانگین امتیازات ۴.۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۵

۲ نظر

 1. حسامی

  ۱۷ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۰

  احترام به طبیعت بسیار ضروری است. حتی در کوچکترین و ساده ترین رفتارها.

  پاسخ دهید

 2. Melikia

  ۱۷ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۱

  چقدر جالب بود این چرخه بسته بازیافت مبلمان.

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

مبلمان راحتی چیست، چه انواعی دارد و برای کجا مناسب است؟

معمولا در دسته بندی انواع مبل ها آن ها را به دو قسمت تقسیم بندی می کنند. مبل کلاسیک و مبل …