صفحه اصلی صنعت مبلمان مبلمان ملایر؛ صنعتی به وسعت ایران

مبلمان ملایر؛ صنعتی به وسعت ایران

۰
مبلمان ملایر
nowrooz

صنعت مبلمان ملایر از دیرباز به واسطه هنر منبت کاری این شهر مورد توجه قرار گرفته است. شهرستان ملایر و به طور ویژه شهر ملایر قطب اصلی مبلسازی در ایران محسوب می شود. مبلسازی های واقع در این شهرستان به تنهایی بیش از نیمی از مبلمان خانگی ایران را تولید می کنند. مبلمان ملایر نه تنها در کمیت که در کیفیت مبلسازی به ویژه آرایه های غنی و هنرمندانه مبلمان یعنی منبت کاری های ظریف و پیچیده که اثر دست صنعتگران هستند شهره است. مبلمان ملایر به تمام استان های ایران و بسیاری از کشورهای همسایه صادر می شود. برای آشنایی با تاریخچه منبت کاری انواع سبک مبلمان ملایر، نوآوری ها در صنعت مبلمان در این شهرستان و بازار مبلمان ملایر ادامه این مقاله را از دست ندهید.

مبلمان ملایر

تاریخچه منبت کاری

مبلمان ملایر به منبت کاری هایی که بر روی آن صورت می گیرد شهرت دارد. هنر منبت کاری قدمتی چند هزار ساله دارد که به دلیل طول عمر کم چوب نمونه های اولیه آن به جا نمانده است. قدیمی ترین نسخه به جا مانده از منبت کاری تندیس چوبی شیخ آل بلد متعلق به ۲۵۰۰ سال پیش است که در مصر کشف شده است.
منبت کاری در ایران نیز قدمتی چند هزار ساله دارد. در ایران باستان هنر منبت کاری در تخت جمشید و آثار شوش به کار رفته است و بعد از آن استفاده از این هنر را در منبر و ضریح های دوره تیموریان می توان یافت که در دوران صفویه به اوج شکوفایی و زیبایی خود رسید.

تاریخچه منبت کاری و تولید مبلمان در ملایر

منبت کاری در ملایر از دوران زندیه رواج داشت در این دوران منبت کاری بر روی در و قاب پنجره های چوبی انجام می شد. در دوران قاجار هنر منبت کاری مثل بسیاری دیگر از هنرهای سنتی و صنایع در همه شهرهای ایران با افول رو به رو شد. اما در دهه چهل هجری زمانی که پای مبل های کلاسیک و استیل به شهرهای بزرگی چون تهران باز شده بود و به جز قشر دربار و مرفه عموم مردمی که دارای شرایط اقتصادی خوبی بودند به استفاده از مبلمان روی آورده بودند منبت کاری روی چوب هم جانی دوباره گرفت. در این دوره کارگاه هایی در تهران و برخی شهرهای بزرگ دیگر منبت کاری را روی مبلمان چوبی انجام می دادند.
گفته می شود حسن ترک که نجارزاده ای متولد شهر جوکار از توابع ملایر بود کسی بود که در این دوره منبت را در ملایر جان بخشید. حسن ترک که نسل در نسل نجار بود در پانزده سالگی یعنی سال ۱۳۴۳ برای کار نجاری به تهران آمد، در هجده سالگی با فراگیر مهارت منبت کاری روی مبل به ملایر برگشت و با تربیت نسل اول منبت کاران ملایری این هنر و کسب و کار را به کسب و کار اصلی مردم این منطقه تبدیل کرد به گونه ای که این شهر از سال ۱۳۹۵ به عنوان پایتخت مبل و منبت ایران انتخاب و ثبت ملی گردیده است.

مبلمان ملایر
هنر کنده کاری و منبت استان همدان

منبت کاری در سایر شهرهای استان همدان

شهرستان ملایر در استان همدان واقع است و این استان از جمله استان هایی است که بیشتر شهر های آن در صنایع دستی و منبت کاری حرفی برای گفتن دارند. به جز ملایر تویسرکان نیز قطب دیگری مبلمان منبت کاری شده محسوب می شود. تویسرکان در منبت کاری نقش هایی استثنایی و خاص که طرحشان در جای دیگری یافت نمی شود معروف است. برای مثال نقش گلریز. در تویسرکان نقش های گلریز را به طور کامل با دست پیاده سازی می کنند و خبری از ماشین های سی.ان سی نیست. روستای دیگری در همدان که به دهکده مبل و منبت معروف است اشترمل است. همچنین تعداد کارگاه های منبت روی مبل اشترمل، عین کوه، سید شهاب و جیجانکوه بیشتر از سایر روستا های دیگر است. به طوری که در اشترمل به تنهایی ۴۹۰ کارگاه وجود دارد. دهفول از جمله روستاهای دیگر استان در بخش نهاوند است که شغل درصد بالایی از مردمش منبت کاری روی مبل است.

مبلمان ملایر
منبت، هنر مبلمان ایرانی

ملایر، پایتخت مبل ایران

ملایر شهری تاریخی با جاذبه های فراوان در غرب ایران واقع شده است. اسم این شهر برگرفته از دو کلمه مال و آگر است که به معنای سرزمین آتش است. ملایر دارای گویشوران لری و لکی است و در جنوب شرقی استان همدان قرار گرفته است. این شهر از طبیعت و آثار زیادی از جمله شهر زیر زمینی سامن، بام و دریاچه ملایر و… برخوردار است.
آب و هوای این شهر معتدل و کوهستانی است به صورتی که در تابستان هوایی معتدل و در زمستان هوایی سرد و پربرف دارد. ملایر به دلیل قرار گیری در راه های مواصلاتی اصلی، باغ های حاصل خیز انگور و صنعت مبل و منبت از توسعه و پیشرفت چشمگیری برخوردار شده است.
مطابق آمارها ۷۰ درصد از تولیدات مبلمان کشور در دست کارگاه های کوچک و بزرگ شهرستان ملایر است. در ملایر و روستاهایش بیش از ۴۵۰۰ کارگاه مبل و منبت وجود دارد که ۸۲۰۰ نفر به طور مستقیم و در حدود ۲۵ هزار نفر به طور غیر مستقیم در این کارگاه ها مشغول به فعالیت هستند. سالانه حدود ۶۰ الی ۷۰ هزار سرویس مبلمان در این شهر تولید می شود که بیشتر آن به کشور های ترکیه، عراق، آسیای میانه و… صادر می شود. یکی از بزرگترین بازارهای مبل کشور متعلق به ملایر است که در بلوار ۳۲ متری شهید مطهری ایجاد شده و دارای ۲۰۰ نمایشگاه کوچک و بزرگ است. در شهرهای داخلی کشور تهران، اهواز، بوشهر، کرمان، تبریز و چابهار از واردکننده های اصلی این مبلمان هستند.

سبک مبلمان ملایر

مبلمان ملایر سبک گسترده و اصلی صنعت مبلمان ایران را پوشش می دهد و به همین منظور با طیف گسترده ای از محصولاتی که دارد می تواند نیاز قشر وسیعی از مردم را تأمین کند.

مبلمان ملایر
نمونه چیدمان کلاسیک

مبلمان استیل یا سلطنتی ملایر

مبل های استیل، سلطنتی یا کلاسیک مهمترین نوع مبل هایی هستند که در ملایر تولید می شوند. این مبل ها تفاوت هایی دارند اما در تمایز با مبلمان راحتی به سبب شباهت هایشان شناخته می شوند. این دسته مبل ها نسبت به سایر مبل ها ارتفاع بیشتری دارند و به مراتب سنگین تر از مبلمان های راحتی هستند. این سبک از مبلمان مناسب فضاهای کلاسیک و رسمی است و از ظاهری مجلل برخوردار است.
طول عمر و استحکام سرویس های استیل زیاد است و به دلیل ظاهر شکیل و متریال با کیفیتی که در ساخت این مبلمان استفاده می شود قیمت آن ها نیز چندین برابر مبلمان راحتی است.

مبلمان ملایر
مبلمان کلاسیک ملایری

مبلمان استیل معمولا ست هایی ۹ نفره به همراه دو صندلی میزبان دارند. چوب به کار برده شده در اسکلت و بدنه این مبل ها به طور معمول از درخت گردو، راش، توت، ممرز، توسکا و سایر درخت های محکم تهیه می شود و به همین دلیل وزن بالایی نیز دارند.
پارچه استفاده شده در این مبلمان باید از کیفیت مرغوبی برخوردار باشد. برای مثال از پارچه هایی نظیر مخمل و پوست اسبی در آن استفاده می شود. نقوش پارچه ها عموما برجسته و کلاسیک هستند و در عین زیبایی در برابر گرد و غبار و آب نیز مقاومند.
بر روی دسته، پایه، تاج و سایر قسمت های بدنه چوبی مبلمان سلطنتی از منبت کاری استفاده می شود تا اصالت و زیبایی مبل را دو چندان کند. مبلمان ملایر عموما در دسته مبلمان کلاسیک پر آرایه می گنجند و از این جهت نیز قیمتش عموما بالاتر از مبل های کلاسیک کم آرایه است.

مبلمان ملایر
گارکاه های تولیدی مبل ملایر

کارگاه های مبلمان ملایر

استان همدان دارای کارگاه های بی شماری است که منبت کاری ها و کیفیت محصولات تولیدی اش زبانزد خاص و عام است. در بیشتر سرویس های ملایر از چوب راش استفاده می شود که مناسب منبت کاری است. در شهرستان ملایر به غیر از سرویس های مبلمان بر روی بوفه و سرویس خواب ها نیز می توان منبت کاری را پیدا کرد.
در تهران بسیاری از فروشگاه ها در بازارهای مبلمان نظیر خلیچ فارس، یافت آباد و همچنین فروشگاه های مبل در شهرهای بزرگی چون اصفهان و تبریز مبلمان خود را از ملایر تهیه می کنند به همین منظور اگر بتوانید مستقیما به کارگاه های مبلمان ملایر بروید با قیمت بسیار پایین تری می توانید محصول مورد نیاز خود را تهیه کنید. البته همه ساله به منظور عرضه مستقیم مبلمان این شهر جشنواره هایی در تابستان در خود شهر ملایر و برخی روستاهای دیگر برگزار می شود.

مبلمان ملایر

دانشگاه و مرکز تحقیقات مبل و منبت ملایر

یکی از مجموعه های علمی که روی صنعت مبلمان کار می کند مرکز تحقیقات مبل و منبت ملایر است که دانشگاه ملایر راه اندازی کرده است. دانشگاه ملایر که اخیرا رشته مهندسی صنایع مبلمان را نیز به دروس خود اضافه کرده در تلاش است تا به نحوی آینده این صنعت را با نیروی های متخصص خود تضمین کند. مرکز تحقیقات مبل و منبت ملایر نیز در آخرین اقدام خود دست به برگزاری «نخستین جشنواره بین المللی برترین های مبل و منبت جهان» زده است که در آبان برگزار می شود.
زراعت گونه های چوبی سریع الرشد از جمله صنوبر، اکالیپتوس و همچنین پالونیا از جمله موضوعاتی است که مرکز تحقیقات مبل و منبت روی آن تمرکز کرده است. همچنین این مرکز در دوره همه گیری بیماری کووید-۱۹ وبینارهایی تخصصی را در حوزه مبلمان برگزار می کند.
حضور در وبینارهای مرکز تحقیقات مبل و منبت ملایر برای علاقه مندان آزاد است و فعالان صنعت مبلمان و دانشجویان می توانند با تماس با روابط عمومی این مرکز به عنوان کاربر مهمان در وبینارهای آتی حضور داشته باشند.

مبلمان ملایر

ثبت جهانی مبل و منبت ملایر

مبل و منبت ملایر در فرایند ثبت جهانی قرار دارد و حضور بیشتر زنان در این هنر صنعت، نصب المان مبل و منبت در شهر، نصب نشان ثبت ملی منبت ملایر فارسی و لاتین، ارتقای کیفیت محصولات و فعالیت چند کارگاه مبل در هر نمایشگاه از شاخص های سازمان جهانی صنایع دستی برای ثبت این عنوان است.
ملایر که به عنوان شهر ملی مبل منبت شناخته می شود؛ در این راستا اقداماتی هم انجام داده است. برای مثال به منظور طراحی نمادهای شهری منبت در این شهر روی پیکره چند اصله درخت خشک شده در میادین و خیابان های این شهر از جمله بلوار سیف الدوله، شهید مطهری و میدان دکتر بابک آثار منبت و پیکرتراشی شده است. در دهه فجر سال گذشته پروژه ساخت کارگاه مبلمان منبت کوثر آغاز و و فروشگاه های مبلمان منبت مارلیک و زندیه افتتاح شدند.
همچنین در راستای توسعه فروش مبل و منبت ملایر در سایر استان ها رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر از توافقی با معاون پارلمانی وزارت دفاع  برای ایجاد امکان عرضه مبل منبت ملایر در بیش از ۴۰ فروشگاه اتکای ۱۲ مرکز استان خبر داده است..

مبلمان ملایر
چالش های صنعت مبلمان ملایر

چالش های صنعت مبلمان ملایر

مبل و منبت ملایر با وجود همه پیشرفت ها، تلاش ها و توسعه با چالش هایی نیز رو به روست که اخیرا پر رنگ تر شده است:

 • وجود مشکل در تأمین فوم و چوب
  صنعت مبل ملایر با مشکل کمبود مواد اولیه نه تنها فوم و چوب رو به رو است که این مشکل دو دلیل اصلی دارد:
  -افزایش قیمت بی رویه مواد اولیه و نوسانات ارزی
  -احتکار مواد اولیه توسط فروشندگان
 • کمیاب شدن فوم و نحوه تهیه آن از شرکت های پتروشیمی
  عدم توزیع مناسب و نبود مواد اولیه تأمین فوم را در سال گذشته در این شهرستان با مشکل رو به رو کرده بود.
 • چالش بعد از تولید
  در این بازار به جز چالش های موجود در تولید با کاهش میزان فروش نیز مواجه هستیم به طور تقریبی ۹۰ درصد مشتریان بازار مبلمان ملایر در خارج از این استان هستند و امروزه به دلیل وجود کرونا فروش کاهش و به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه قیمت ها نیز افزایش پیدا کرده است.

صادرات راهکار برون رفت؟

فعالان صنعت مبلمان ملایر یکی از راه های رهایی از این شرایط و چالش ها را صادرات می دانند. محصولات ملایر بسیار باکیفیت و قابل رقابت با کشورهایی چون ترکیه است. ایتالیا تنها رقیب اصلی و سرسخت ایران در این زمینه است و از مشکلات بزرگ برای ورود به بازار صادرات محصولات برند سازی و بازاریابی است.

سخن آخر اینکه در ملایر حدود ۵۰۰۰ واحد تولیدی فعال وجود دارد که نیمی از آن ها به صورت مستقیم اشتغالشان وابسته این صنعت است. اگر در شرایط کنونی راهکاری برای این صنعت در نظر گرفته نشود ممکن است چالش جدی اشتغال در این شهرستان ایجاد شود.

میانگین امتیازات ۰ / ۵. تعداد امتیازات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

۶ مبل ال ارزان که دکوراسیون منزل شما را ارتقا می بخشند

مبل ال به دو دلیل در لیست پرطرفدارترین مبلمان منزل قرار گرفته است. دلیل اول به استفاده بهی…