صفحه اصلی صنعت مبلمان قیمت مواد اولیه صنعت مبلمان چهار برابر شده است

قیمت مواد اولیه صنعت مبلمان چهار برابر شده است

۰
قیمت مواد اولیه مبلمان ۹۹
nowrooz

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران از دو تا چهار برابر شدن قیمت مواد اولیه این صنعت خبر داد و شیوع بیماری کووید-۱۹، افزاش نرخ ارز و عدم امکان تامین اولیه را از دلایل تعطیلی کارخانه های تولید مبلمان برشمرد.

به گزارش خوگرنیوز به نقل از ایسنا حسن احمدیان با بیان اینکه موج تعطیلی کارخانه های مبلمان اوج گرفته و بخشی از کارگران این صنعت بیکار شده اند، عدم تامین مواد اولیه را به عنوان یکی از دلایل مهم این تعطیلی ها عنوان کرد.
احمدیان در تشریح این موضوع گفته است که تامین مواد اولیه در رقابت پذیری تولیدات کشور نقش بسزایی دارد. اما بی‌ ثباتی نرخ ارز، عدم تخصیص ارز از بانک مرکزی و سیاست‌های متغیر وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از نظر ممنوعیت ثبت سفارش برخی کالاها، مجموعا باعث شده بازار مواد اولیه صنعت مبلمان بی ثبات باشد، برخی از آنها نایاب و قیمتشان چند برابر شود.
او همچنین افزوده است: «در چنین شرایطی در بازار مواد اولیه تولید داخل هم مشکلاتی ایجاد می‌ ود و در بازار آنها هم شاهد تک تازی هستیم، به طوری که فروشندگان هر نرخی را بخواهند روی محصولات خود می‌ گذارند و سازمان حمایت هم هیچ کنترلی نمی ‌کند. برای مثال اخیرا قیمت فوم و اسفنج سه تا چهار برابر و قیمت ام دی اف بیش از دو برابر شده است.» در صورتی که به گفته احمدیان بخش عمده‌ای از فوم و اسفنج توسط پتروشیمی‌ها تامین می‌شود و مقدار جزئی آن وارداتی است در نتیجه به نظر می‌رسد ایراد اصلی مدیریت در توزیع است.
به طور کلی نیز ۳۰ درصد مواد اولیه این صنعت وارداتی است که طبیعتا این دسته از مواد اولیه هم با افزایش قیمت روبرو بوده اند.
پیش تر علی رسول زاده، نایب رئیس اتحادیه  تولید کنندگان صادرکنندگان مبلمان ایران از زمینگیر شدن ۳۰ درصد شرکت های فعال صنعت مبلمان در نیمه نخست امسال خبر داده بود.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

مطالعه موردی شفاف سازی در مورد افزایش قیمت مبلمان

افزایش قیمت مبلمان موضوعی است که ما هر روزه با آن سر و کار داریم. چه صاحب کسب و کاری باشیم…