صفحه اصلی صنعت مبلمان صنعت مبلمان گرجستان

صنعت مبلمان گرجستان

۰
صنعت مبلمان گرجستان
nowrooz

شناخت و کسب اطلاعات درمورد صنایع پویای کشورهای همسایه یا همجوار کمک می کند نیازهای کشور خودمان و کشور مقابل را بهتر بشناسیم برای واردات و صادرات اقدامات موثر و متناسب انجام دهیم و با هزینه کمتر، روند تولید را بهبود ببخشیم. یکی از صنایع مهم در ایران، صنعت مبلمان است و این صنعت با گرجستان ارتباط تنگاتنگی دارد. ارتباط ایران با صنعت مبلمان گرجستان به واردات چوب مرتبط می شود و بخشی از چوب موردنیاز صنعت مبلمان ایران از گرجستان تامین می شود. با وضعیت صنعت مبلمان گرجستان بیشتر آشنا شویم:

صنعت مبلمان گرجستان

نگاهی به صنعت مبلمان گرجستان

تولید مبلمان بخش کوچکی از تولید کلی گرجستان را شامل می شود. طبق داده های رسمی سال ۲۰۱۹، تنها ۱.۸٪ صنعت در گرجستان متعلق به مبلمان است، اما توجه ها به این صنعت بیشتر از قبل شده است. در سال های اخیر دولت بخش صنعت مبلمان را به عنوان بخشی جذاب مطرح کرده است که می تواند سرمایه های زیادی را به خود جذب کند.

صنعت مبلمان گرجستان

بررسی آماری ارزش و آورده صنعت مبلمان گرجستان

طبق داده های دهه اخیر، صنعت مبلمان گرجستان از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۸ روند صعودی داشت اما پس از ۲۰۱۸ روند کمی نزولی و ۹.۸٪ کوچکتر شد. تا سال ۲۰۱۸ صنعت مبلمان ۲۰۳ میلیون لاری آورده داشت که در سال ۲۰۱۹ این عدد به ۱۸۳ میلیون لاری رسید. هر لاری گرجستان حدود ۷ هزار تومان است. (در تاریخ نگارش این مطلب هر دلار امریکا ۳.۴ لاری است)پ
همچنین در سال ۲۰۱۸ تعداد کارکنان صنعت مبلمان ۴ هزار نفر بود که این عدد در سال ۲۰۱۹ به ۳۴۰۰ نفر رسید و ۱۶.۱٪ کاهش داشت. احتمالا علت کاهش خروجی و نیروی کار به کمتر شدن تقاضای تولیدات داخلی مبلمان مربوط است.
وضعیت سرمایه گذاری در صنعت مبلمان گرجستان الگویی کاتوره ای دارد. برای مثال در مقایسه سال ۲۰۱۸ با سال های گذشته، سرمایه گذاری ۱۰۳٪ افزایش داشت اما در مقایسه سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ متوجه کاهش ۴۷.۷٪ می شویم. این الگو نشان می دهد یا شرکت های موجود در عرصه صنعت مبلمان در جذب سرمایه موفق نبوده اند یا تعداد کسب و کارهای جدیدی که وارد این حیطه شده اند افزایش سالانه نداشته است.
نکته قابل توجه دیگر دستمزد کارکنان این حوزه است. دستمزد کارکنان از ۲۰۱۵ روند صعودی داشته است. در مقایسه سال ۲۰۱۹ با سال ۲۰۱۸ میانگین دستمزد ۲۱.۷٪ افزایش داشته است که البته می تواند همسو با افزایش دستمزدها به طور کلی در این کشور باشد.

صنعت مبلمان گرجستان

وضعیت صادرات در صنعت مبلمان گرجستان

بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳، ارزش صادرات مبلمان از گرجستان به کشورهای دیگر روند افزایشی داشت اما از سال ۲۰۱۳ ارزش صادرات کاهش یافت و در سال ۲۰۱۴ ارزش صادرات ۶۱٪ کمتر از سال گذشته شده بود.
کشورهای وارد کننده مبلمان از گرجستان هم تغییر چشمگیری داشتند؛ بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ کشور شریک اصلی قزاقستان بود اما از سال ۲۰۱۶ نقش این کشور کمرنگ تر شد و بازیگران دیگری از جمله جمهوری آذربایجان، ارمنستان و کشورهای اتحادیه اروپا اضافه شدند. کشورهای اتحادیه اروپا سال ۲۰۱۸ در مجموع ۳۱.۸٪ از سهم صادرات صنعت مبلمان گرجستان را گرفته بودند. در سال ۲۰۱۹ باز هم معادلات تغییر کرد و ایالات متحده هم به واردکنندگان مبلمان از گرجستان پیوست. در سال ۲۰۱۹ جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ایالات متحده بزرگ‌ترین واردکنندگان مبلمان از گرجستان بودند و کشورهای اتحادیه اروپا سهم کمتری داشتند.
در صنعت مبلمان گرجستان تنها چند شرکت هستند که به طور مرتب صادرات را انجام می‌دهند و احتمالا به همین دلیل است که ترکیب کشورهای واردکننده در سال های مختلف تغییر چشمگیری دارد. طبق تحقیقاتی که درمورد صنعت مبلمان گرجستان در سال ۲۰۲۰ انجام شده ۲۲ شرکت پیشرو در بازار مبلمان این کشور فعال هستند. همچنین پنج شرکت برتر براساس درآمد در سال ۲۰۱۸ شامل شرکت های امباوود جورجیا، امبا ترید، مگاکس، تائو و پنسیلیون هستند.
داده های دادوستد خارجی و صادرات نشان می دهد بازار صادرات صنعت مبلمان گرجستان ناپایدار است و عوض شدن دائم کشورهای واردکننده گویای این مسئله است.

صنعت مبلمان گرجستان

پتانسیل صادرات به کشورهای اتحادیه اروپا در صنعت مبلمان گرجستان

اگرچه تولیدکنندگان در صنعت مبلمان گرجستان خود را در جایگاه صادرکننده نمی بینند اما این صنعت توانایی هدف گیری بازار کشورهای اتحادیه اروپا را دارد. تجربه شرکت هایی که مبلمان صادر کرده اند نشان می دهند محصولات چوبی و تشک دوزی شده هر دو برای بازار اروپایی جذاب هستند و در این بازار موارد اصلی که نیاز را تعیین می کنند کیفیت، کشور مبدا و قیمت مبلمان است.
کشورهای اروپایی در زمینه واردات و صادرات مبلمان سردمدار هستند. آلمان، انگلیس و فرانسه جزو پنج واردکننده اصلی مبلمان در دنیا هستند و البته سهم عمده ای در صادرات مبلمان هم دارند. به طور کلی در ده سال اخیر صادرات فرآورده های چوبی رشد داشته و ارزش این صادرات در بازارهای اروپایی گسترش داشته است و انتظار می رود این روند صعودی ادامه دار باشد.

شرکت های صادرکننده در صنعت مبلمان گرجستان

تنها چند شرکت در گرجستان مواد اولیه مبلمان را به کشورهای اروپایی صادر می کنند که در زیر سه مورد از مهم ترین شرکت ها را ذکر می کنیم:
شرکت جورجین پروداکتز: این شرکت مبلمانی را که از پوست حیوانات ساخته شده باشند، تولید می کند و به یکی از بزرگ ترین فروشگاه های آنلاین اروپایی می فروشد که این محصولات را در سراسر اروپا توزیع می کند.
شرکت مادرا: این شرکت دکوراسیون دیواری از چوب های بازیافتی تولید می کند. شریک تجاری اصلی این شرکت در اروپا هلند است.
CPR Wood: این شرکت با فناوری فینگرجوینت محصولات چوبی تولید می کند و در ساخت محصولات از مواد اولیه وارداتی و خام کشور استفاده می کند. شریک تجاری اصلی این کشور بریتانیا است.
همچنین طبق تحقیقات بیشتر صادرات و واردات بین گرجستان و کشورهای اروپایی از راه دریا و زمین یعنی خط آهن بوده است و کمتر از راه هوایی استفاده شده. انتخاب روش حمل و نقل معمولا به کشور مقصد، قیمت و مدت زمان بستگی دارد. حمل و نقل دریایی به دلیل محل کشور گرجستان و دسترسی به دریای سیاه اهمیت زیادی دارد.

گروه مبلمان گرجستان

گروه مبلمان گرجستان در سال ۲۰۱۷ تاسیس شد و شامل ۳۵ شرکت کوچک و متوسط بود. اعضای این گروه فقط شامل شرکت های تولیدکننده مبلمان نیستند و شرکت های طراحی و تبلیغاتی هم در این گروه حاضر هستند. هدف ایجاد این گروه توسعه اعضا و صنعت مبلمان است.
این گروه در نمایشگاه های محلی و بین المللی شرکت می کند و سعی در رفع نیاز ارتباط با بازار اروپا دارد. همچنین این گروه به آموزش هم اهمیت زیادی می دهد و با اعضای گروه با دعوت از متخصصان پروژه هایی شروع می شود. اعضای این گروه امیدوار هستند تعدادشان افزایش پیدا کند و اطلاعات به روزتری از بازار دراختیار داشته باشند تا بتوانند تولیداتشان را بهینه کنند.

صنعت مبلمان گرجستان

مشکلات صنعت مبلمان گرجستان

اعضای گروه مبلمان مشکلاتی را به عنوان مشکلات اصلی توسعه شرکت ها و در نتیجه مشکل صنعت مبلمان دانستند. آن ها رقابت ناسالم، دسترسی به منابع مالی، تحصیل حرفه‌ ای و استخراج چوب در بازار محلی را مشکلات اصلی و موانع صنعت مبلمان گرجستان می دانند.
رقابت ناسالم در بازار صنعت مبلمان گرجستان از آنجا شکل گرفته است که بعضی شرکت ها به صورت غیرقانونی و بدون ثبت نام کار می کنند و به دلیل پرداخت نکردن مالیات محصولات ارزان تری ارائه می دهند که رقابت را برای شرکت های رسمی سخت می کند.

تحصیلات حرفه ای

مشکل بعدی نبود نیروی کار تحصیل کرده و مراکز آموزشی است که باعث شده افراد حاضر با روش های جدید آشنا نباشند.

دسترسی به منابع مالی

دسترسی به منابع مالی مشکل دیگر بر سر راه فعالان صنعت مبلمان گرجستان است و دریافت وام از بانک ها دردسرهای زیادی دارد.

دسترسی به چوب

بیشتر شرکت های مبلمان موادی مثل لمینت و MDF را وارد می کنند و از چوب طبیعی گرجستان استفاده نمی کنند. استفاده نکردن از چوب گرجستان دو دلیل دارد: استقبال کمتر از وسایل ساخته شده از چوب طبیعی به دلیل قیمت بالا و فروخته شدن الوار در بازار سیاه و ایجاد سد خرید رسمی برای شرکت ها.

صنعت مبلمان گرجستان در یک نگاه

صنعت مبلمان گرجستان بخشی در بازار گرجستان است که در مرحله های اولیه توسعه است. بیشتر حاضران این بازار شرکت های کوچک و متوسط هستند و مشکلات فراوانی برای صادرات محصولات دارند. اما بازار اروپا هدف خوبی برای این شرکت ها است و در پی این هستند که با رفع موانع حضورشان را در بازار اروپا پررنگ تر کنند.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۳۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

نگاهی موشکافانه به آثار بی نظیر پیر کاردین در طراحی مبلمان و معماری

اگر از علاقه مندان صنعت مد و فشن باشید قطعا نام پیر کاردین (Pierre Cardin) به گوشتان آشناس…