صفحه اصلی صنعت مبلمان آینده نگری به سبک صنعت چوب در مالزی

آینده نگری به سبک صنعت چوب در مالزی

صنعت مبلمان مالزی
denitte

فراوانی منابع طبیعی مانند چوب و سابقه زیاد ساخت مبلمان در کشور آسیایی مالزی، مزیت های اصلی این کشور در صنعت چوب و مبلمان است. سال هاست که مالزی به شیوه سنتی به ساخت مبلمان می پردازد و علت آن تنها عدم آگاهی ها بوده است. البته تعدادی از برندهای محلی و مستقل نیز توانسته اند در این سال ها به شیوه ای جهانی به تولید مبلمان دست بزنند و خود را به روز کنند.
مرکز طراحی تنگام Tanggam Design Centre (TDC) در مالزی با هدف تغییر شیوه های سنتی طراحی و تولید مبلمان به شیوه های مدرن و امروزی تاسیس شده است.
شورای صنعت چوب مالزی مرکز طراحی تنگام را با هدف ایجاد قطبی برای طراحی و پیشرفت آینده صنعت مبلمان مالزی راه اندازی کرده است. تنگام در زبان مالزیایی به معنی «اتصال چوب» است و درست مانند نامی که برای آن انتخاب کرده اند، این مرکز می خواهد با فراهم کردن امکانات طراحی، نقطه اتصالی میان طراحان، دانشجویان، صنایع مرتبط با چوب و کاربران نهایی طراحی باشد.


دستیار ارشد بخش مدیریت و توسعه صنعت، نیک زواریا نیک محمد، که از پیشگامان و موسسان TDC  است، راه پیشرفت و توسعه صنعت مبلمان را مطابق با نقشه راه ملی ۲۰۱۳-۲۰۲۰ که برای صنعت چوب مالزی و محصولات مرتبط با آن طراحی شده است، عبور از سبک ساخت و تولید سنتی  مبلمان  به ساخت و تولید بر مبنای شیوه های روز دنیا مانند برند سازی دانست.
مرکز طراحی TDC در راستای این طرح جامع و برای ارتقای بخش طراحی مبلمان مالزیایی، از سال ۲۰۱۵ با همکاری و پشتیبانی از طراحان، برای رفع شکاف و فاصله میان طراحان و تولیدکنندگان تلاش های بسیاری کرده است. و مجموعه این اقدامات باعث پیشرفت و معرفی این طراحان در نمایشگاههای محلی و حتی بین المللی شده است. نیک محمد گفت: «اغلب مردم صنعت چوب و مبلمان مالزی را صنعت رو به افول می دانستند. اما ما در TDC به دنبال پرورش طراحانی به روز و جوان و آگاه از انواع مبلمان محلی و سنتی هستیم.»
او تاکید کرد که برای تاثیر طولانی مدت، ما به دنبال تغییر از شیوه های سنتی به سمت تولید بر مبنای طراحی و تولید بر مبنای برندسازی هستیم. تغییر این مسیر باعث ایجاد ارزش افزوده در محصولات و آمادگی بیشتر آنها برای صادرات جهانی می شود.
۱۷ طراح ملی زیر نظر TDC مشغول فعالیت هستند. محدنورآریفین (Mohd Noor Ariffin) مدیرعامل استودیو طراحی رانگ  Ruang Studio))، با اینکه استقبال از طراحان محلی در بین تولید کنندگان و مردم را خوب توصیف می کند، اما به نظر او  برای تغییر روند تولید از سبک و شیوه سنتی به شیوه های طراحی محور و امروزی را روندی طولانی دانست.

محدنور هم چنین همکاری گروه طراحان حرفه ای -که در مجموعه ای به نام MTIB فعالیت می کنند- با  طراحان TDC را حرکت در مسیری درست و حرفه ای می داند. به نظر او هنوز مقبولیت طراحان محلی و مستقل کم است و پذیرش آنها از سو مردم و پیشرفت آنها نیاز به صبوری دارد.
محدنور گفت: «پتاسیل پیشرفت بالایی در این صنعت وجود دارد، اما برای افزایش آگاهی نسبت به دیزاین و هم چنین طراحان در مالزی باید تلاش مداوم و مستمر انجام گیرد. بالابردن کیفیت و دیزاین عالی مبلهای سنتی می تواند دیدگاه مصرف کنندگان را تغییر داده و به مرور باعث افزایش قیمت این نوع محصولات شود. برای اینکه تولید بر مبنای طراحی به جایگاه مورد قبولش برسد، مدت زمان ۵ تا ۱۰ سال زمان لازم است. تنها ممکن است برای جا افتادن واژه طراحی به تنهایی ۵ سال زمان لازم باشد.» محدنور هدف از اجرای این طرح را اتصال میان فرهنگ ها، سنت ها و صنعت گذشته مالزی (مانند منبت کاری)، به آینده دانست. او تاکید کرد که طراحان و تولید کنندگان باید با تولیداتشان داستانهایی برای مردم روایت کنند که مردم بتوانند با آنها ارتباط بر قرار کنند. داستانهایی که بتوانند از مرزهای تولید فراتر رفته و با ایجاد پیوند عاطفی با مصرف کنندگان به وفاداری برند ها و قدرتمند شدن هرچه بیشتر آنها کمک کنند.

لیم بوکینگ (Lim Bo Qiang) مدیر طراحی برند LLP در مالزی تنها راه جلو رفتن در مسیر ساخت یک مجموعه کامل و سالم در صنعت مبلمان را، تشویق افراد به مشارکت و همکاری است.
لیم می گوید: «مهم ترین کاری که ما باید انجام دهیم، ایجاد یک مجموعه سالم با پرورش فرهنگ همکاری است. ایجاد رابطه هایی با اعتماد متقابل و فراهم کردن زمینه مناسب و دادن بازخورد بهترین راه برای بهبود همکاریهاست. اقتباس درست و بهینه از استراتژی اقیانوس آبی (استراتژی بازاریابی که بر مبنای آن با هزینه ای کم، فضایی جدید و غیرقابل رقابت در بازار گشوده می شود.) و پرداختن به نقاط قوت می تواند به ما کمک کند تا استراتژی ها و راه حل های جدید متناسب با نیازهای فعلی بازار را پیدا کرده و مسیر را به سمت ایجاد یک مجموعه سالم هموار کنیم.»

میانگین امتیازات ۴.۷ / ۵. تعداد امتیازات ۲۷۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

اخبار صنعت مبلمان جهان در ماه فوریه ۲۰۲۱

بخش مهمی از اخبار صنعت مبلمان جهان در ماه فوریه 2021 به پیامدهای کرونا اختصاص دارد. این که…