صفحه اصلی صنعت مبلمان شواری ملی مبلمان خواستار قرار گیری صنف و صنعت چوب، مبلمان و دکوراسیون در فهرست رسته های شغلی آسیب دیده از کرونا شد

شواری ملی مبلمان خواستار قرار گیری صنف و صنعت چوب، مبلمان و دکوراسیون در فهرست رسته های شغلی آسیب دیده از کرونا شد

۰
مبلمان از مشاغل آسیب دیده کرونا

شورای ملی مبلمان به نمایندگی از ۱۲ تشکل صنفی، صنعتی و صادراتی و همچنین ۲۳ تشکل استانی، با توجه به آسیب های این صنف و صنعت از بیماری کوید-۱۹،خواستار قرار گیری صنایع چوب، مبلمان، دکوراسیون در فهرست مشاغل آسیب پذیر و برخورداری از بسته های حمایتی دولتی شد.

کارگروه بررسی و مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا از اسفند ماه سال گذشته در دو نوبت فهرست عناوین رسته‌ های کسب وکارهایی را که به طور مستقیم و غیر مستقیم دچار بیشترین آسیب از بیماری کوید-۱۹ تصویب کرد و در جدیدترین به روزرسانی این فهرست که ۷ اردیبهشت ماه در مصوبه شماره ۱۶۷۷/ت ۵۷۴۳۵ ه هیات وزیران و ابلاغیه شماره ۹۶۸۹ منتشر شد، ۱۳ رسته شغلی به عنوان مشاغلی که بیشترین آسیب را از گسترش این بیماری دیده اند، معرفی شده اند. دولت برای کاهش اثرات افتصادی این بحران بسته های حمایتی به این مشاغل اختصاص خواهد داد.

اهالی صنف و صنعت مبلمان معتقدند با توجه به اینکه رونق فروش خود را در مهمترین ماه های های فعالیت این صنف یعنی دو ماه پایانی سال ۹۸ و ابتدای سال ۹۹ از دست داده اند و قیمت مواد اولیه و تجهیزات مورنیازشان افزایش بی رویه داشته است و همچنین ارز نیمایی جهت تامین مواد اولیه، ماشین آلات و ابزار و یراق دیگر به آن ها تخصیص داده نمی شود، به طور جدی از بحران کرونا آسیب دیده اند و سزاوار بهره مندی از حمایت های دولتی هستند.

به همین منظور روز گذشته علی انصاری رئیس شورای ملی مبلمان، دکوراسیون و صنایع وابسته به نمایندگی از ۱۲ تشکل صنفی، صنعتی و صادراتی و همچنین ۲۳ تشکل استانی در نامه ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، خواستار قرار گیری صنایع چوب، مبلمان و دکوراسیون در فهرست مشاغل آسیب پذیر شد تا این صنوف از مصوبات حمایتی دولت بهره مند گردند.

در این نامه که به تفصیل آسیب های صنف و صنعت مبلمان که ۸ درصد اشتغال کشور را تامین می کند، بیان شده است، فعالان صنف مبلمان مساعدت های دیگری را نیز از دولت طلبیدند؛ از جمله تسریع در استرداد مالیات بر ارزش افزوده واحد های صادراتی و تعویق در سررسید وام های بانکی واحدهای تولیدی و توزیعی.

متن کامل این نامه به این شرح است:

بسمه تعالی
تاریخ: ۲۱/۲/۱۳۹۹ 
شماره:۲۰۱۲/۹۹/ش

جناب آقای دکتر جهانگیری معاون اول محترم رئیس جمهور با سلام،
   احتراما، عطف به مصوبه شماره ۱۶۷۷/ت ۵۷۴۳۵ ه هیئت محترم وزیران و ابلاغیه شماره ۹۶۸۹ مورخ ۷/۲/۱۳۹۹ در خصوص تعیین رسته های کسب و کار آسیب دیده از بیماری کرونا، به استحضارحضرتعالی می رساند: صنف و صنعت چوب، مبلمان و دکوراسیون کشور و رشته های وابسته  به آن ۸ در صد از اشتغال صنعتی کشور را تحت پوشش دارد و با احتساب خانواده آنان حدود ۴ میلیون نفر در کشور معاش خود را از طریق این صنف و صنعت تامین می کنند. به عبارت دیگر، فعالیت های اقتصادی در زمینه های تامین مواد اولیه، تولید و عرضه محصولات موصوف در سطح کشور بیش از یک میلیون نفر شاغل داردکه در بیش از یکصد هزار واحد تولیدی  اعم از کارگاهی و صنعتی ، مجتمع های تجاری، واحدهای صنفی توزیعی و خدمات مربوطه مشغول به فعالیت می باشند.شرایط ایجاد شده در کشور با تشدید تحریم های اقتصادی و شیوع گسترده ویروس کرونا ،فعالان این صنف و صنعت را تحت فشارهای کمر شکن قرار داده است. لازم به ذکر است که اوج تولید و عرضه محصولات این صنف و صنعت در دو ماه پایانی هر سال و ماه های فروردین و اردیبهشت سال بعد است که شرایط جاری کشور این فرصت را از فعالان اقتصادی این صنف و صنعت در سالهای  ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ سلب کرده و تبعات ناشی از آن، تولید و عرضه محصولات را با رکود شدید و بی سابقه ای روبرو کرده است . این امر منجر به کمبود شدید نقدینگی و عدم توان پرداخت مطالبات دستگاه های دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی) مانند سازمان امور مالیاتی، سازمان تامین اجتماعی، گمرک ایران، شبکه بانکی، شهرداری ها و…( گردیده است. علاوه بر این، کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش، عدم تخصیص و تامین ارز برای واردات مواد اولیه و نهاده های تولید، انسداد مرزها برای حمل و واردات مواد اولیه و نهاده های تولید و نیز حمل و صادرات محصولات تولیدی به بازارهای هدف و بسته شدن مجتمع های تجاری  و واحدهای صنفی توزیعی به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی و طرح فاصله گذاری و در نتیجه عدم امکان  فروش محصولات تولیدی، توزیعی و صادراتی موجب شده است حتی پرداخت حقوق و دستمزد کارگران و نیز پرداخت اجاره بهای واحدهای صنعتی و صنفی تولیدی و توزیعی با چالش روبرو شود. از اینرو، شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته به نمایندگی از ۱۲ تشکل صنفی، صنعتی و صادراتی ملی و ۲۳ تشکل استانی با توجه به شرایط فوق الذکر از دولت محترم تدبیر و امید استدعا دارد:

۱- صنایع چوب، مبلمان، دکوراسیون و صنایع وابسته در فهرست مشاغل آسیب پذیر قرار گیرد تا از مصوبات حمایتی دولت بهره مند گردد.

۲- ارائه تسهیلات و تخفیفات در سهم بیمه کارگر و کارفرما برای حفظ اشتغال کارگران این صنف و صنعت.

۳- به تعویق افتادن ارسال اظهارنامه های مالیاتی و بخشودگی و یا به تعویق افتادن مالیات بر عملکرد و مالیات بر ارزش افزوده صنف و صنعت.

۴- تسریع در استرداد مالیات بر ارزش افزوده واحد های صادراتی.

۵- تعویق در سررسید وام های بانکی واحدهای تولیدی و توزیعی.

۶- ایجاد و ارائه تسهیلات بانکی جهت سرمایه در گردش برای تهیه مواد اولیه و نهاده های تولید .

۷- تخصیص ارز نیمائی برای تامین مواد اولیه ، قطعات یدکی و ماشین آلات.

۸- ارائه تخفیف در پرداخت قبوض آب، برق، گاز و تلفن.

۹-  تسریع دراجرای مصوبات دولت و بخشنامه های بانک مرکزی در اعطای تسهیلات به واحدهای این صنف و صنعت .

۱۰-تامین مواد اولیه سلولزی و چوب از طریق واحدهای تولیدی پتروشیمی و تعدیل قیمت ها با توجه به کاهش قیمت نفت.

شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته با عنایت به مواد ۲ و ۳ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار آمادگی خود را جهت شرکت در جلسات کارشناسی مربوطه و تبیین مسائل ، مشکلات و چالش های پیش روی صنف و صنعت چوب و مبلمان و راهکارهای برون رفت از شرایط جاری اعلام می دارد.

                                                                                                    علی انصاری

گفتنی است فهرست مشاغل آسیب پذیر مصوبه کارگروه بررسی و مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا شامل موارد زیر می شود:

 • مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده
 •  مراکز مربوط به گردشگری
 •  حمل و نقل عمومی مسافر برون شهری و درون شهری
 • دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری و زیارتی
 • مراکز تولید و توزیع پوشاک
 • مراکز تولید و توزیع کیف و کفش
 • مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه
 • مراکز، باشگاه‌ها و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی
 • مراکز و مجتمع‌های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه‌ای
 • مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی،
 •  مؤسسات خصوصی، دارای پروانه بهره بداری از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در حوزه‌های درمانی و تشخیصی اعم از آزمایشگاهی و پاراکلینیکی فعال هستند
 •  آموزشگاه‌های رانندگی، آرایشگاه‌ها، سالن‌های زیبایی و گرمابه

پیشتر عیسی منصوری معاون وزیر کار، عنوان کرده بود فاز اجرایی این تسهیلات از هفته سوم اردیبهشت ماه آغاز خواهد شد. وی همچنین در خصوص جزئیات بخشی از حمایت های دولتی گفته است تسهیلاتی که به نرخ سود ۱۲ درصدی ارائه می شود برای بنگاه های یک نفره ۱۲ میلیون تومان است که شامل دستمزد و درصدی باقی مانده سرمایه در گردش می شود، برای واحدهایی که بنا به دستور تعطیل شده اند، این رقم ۱۶ میلیون تومان برای هر کارگر است البته این موضوع مشروط به حفظ نیروهاست. همچنین برای وام ‌های زیر ۱۲ میلیون تومان با سفته، وام ۱۲ تا ۴۸ میلیون تومان با سفته و ضامن، وام ۵۰ تا ۱۲۰ دو ضامن، وام تا ۱۸۰ میلیون تومان ۳ ضامن و بالاتر از این رقم روال عادی بانک‌ها طی می شود.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۴۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

دکوراسیون چوبی منزل شیک و ارزان، ترفندها و نکات راهنما

اگر منزل تان را ساخته اید و به این موضوع فکر می کنید که با چه چیزی شکل و نمای نهایی داخل خ…