صفحه اصلی صنعت مبلمان بیش از ۳۰ درصد شرکت های فعال صنعت مبلمان زمین گیر شده‌اند

بیش از ۳۰ درصد شرکت های فعال صنعت مبلمان زمین گیر شده‌اند

شرکت های فعال صنعت مبلمان

بیش از ۳۰ درصد شرکت های فعال صنعت مبلمان در شش ماه گذشته زمین‌گیر شدند و بیشتر واحدهای تولیدی باقیمانده هم تنها با حدود ۳۰ درصد ظرفیت در حال کار هستند.

به گزارش خوگرنیوز به نقل از ایسنا علی رسول زاده نایب‌رئیس اتحادیه تولید کنندگان صادرکنندگان مبلمان ایران در گفتگوی ویژه خبری ۲۶ شهریور گفت «صنعت مبلمان بیش از ۹ درصد تولید و اشتغال کشور را تأمین می‌کند ولی به‌اندازه نقشی که در این حوزه ایفا می‌کند دیده نمی‌شود.» وی با اشاره به مشکلات صنعت در تأمین مواد اولیه گفت که دست‌اندرکاران صنعت مبلمان ۲۰ هفته است که هیچ ارزی دریافت نکرده‌اند. در همین حال میلیاردها دلار کالا و سرمایه در گمرکات کشور در حال از بین رفتن است و دولت علیرغم هزینه‌های که عدم ترخیص این کالاها برایش ایجاد می‌کند اجازه ترخیص مواد اولیه به کارخانه صنعتگران را نمی‌دهد. اگر تنها اجازه داده شود که کارهای واردشده و باقیمانده در گمرک به داخل کشور وارد شود امکان تبدیل آنها به کالای با ارزش افزوده وجود دارد. در این صورت با صادرات ۳۰ درصد از این تولیدات می‌توان ارز موردنیاز صنعت را تأمین کرد.

شرکت های فعال صنعت مبلمان
علی رسول زاده نایب رئیست اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان مبلمان ایران

علی رسول زاده همچنین تصریح کرد: صنعت مبلمان برای رفع مشکل کمبود چوب و تأمین مواد اولیه خود به حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت نیاز دارد. به اعتقاد او اگر اجازه دهند مواد اولیه صنعت مبلمان به مدت ۶ ماه به‌درستی تأمین شود، پس‌ازآن شرکت های فعال صنعت مبلمان نیازی به حمایت ارزی نخواهند داشت.
به اعتقاد وی به ‌شرط این‌که وزارتخانه و سازمان‌های مربوطه از صادرات حمایت کنند، ایران در صنعت ام دی اف و چوب بعد از ترکیه تأمین کننده بزرگ منطقه است. وی معتقد است به دلیل قرارگیری ایران در منطقه خشک و محدود بودن سطح جنگل‌ها، ایران در تولید «ام دی اف» خام مزیتی ندارد. بر اساس آمار وزارت صمت، در سال به حدود دو میلیون و سیصد هزار متر مکعب «ام دی اف» خام برای صنعت چوب نیاز داریم و برای تولید این میزان «ام دی اف» خام به سه و نیم میلیون مترمکعب چوب خام نیاز است. با توجه به اینکه بر اساس قانون، تنفس ده ساله برای جنگل‌های کشور در نظر گرفته‌شده است و سازمان حفظ نباتات ورود چوب باپوست را ممنوع کرده است، این پرسش مطرح می‌شود که این میزان چوب خام از کجا تأمین می‌شود؟

شرکت های فعال صنعت مبلمان
تولید کنندگان مبلمان در ایران از نظر مواد اولیه در مضیقه هستند


بر اساس اطلاعاتی که رسول زاده در این برنامه اعلام کرد ایران درگذشته واردکننده مبلمان تا سقف ۵۰۰ میلیون دلار بوده است اما اکنون ۷۰ تا ۸۰ میلیون دلار صادر می‌کند که موفقیت بزرگی است و در صورت رفع موانع تولید به‌راحتی می‌شود به صادرات یک میلیارد دلار در سال دست‌یافت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود تأمین پارچه، چرم، شیشه، یراق آلات، فوم و اسفنج مصرفی شرکت های فعال صنعت مبلمان هم مشکل دارد و از دو هفته پیش تاکنون، صنایع پتروشیمی به کارخانه‌داران، مواد موردنیاز برای تولید فوم را نمی‌دهند و قیمت این محصول در این مدت، سه برابر شده است.

کاهش صادرات صنعت مبل به دلیل کرونا و مشکلات ارزی

در ادامه این برنامه ابراهیم عزیزی هریس – رئیس اداره صنایع سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره وظایف وزارت صمت در تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی نیز تائید کرد که علیرغم ارزش‌افزوده بالای صنعت مبلمان دست اندراکاران این صنعت برای تهیه مواد اولیه و تخصیص و تأمین ارز موردنیازشان دچار تنگناهایی هستند.

شرکت های فعال صنعت مبلمان
صنعت مبلمان ایران در سال گذشته ۶۸ تا ۷۰ میلیون دلار صادرات داشته است.


وی افزود: هر چهارشنبه فهرستی تهیه‌شده و در اختیار رابط وزارت صنعت و بانک مرکزی قرار می‌گیرد تا پیگیر این امور شوند. او معتقد است این اداره درزمینه حمایت از بدنه تولید کشور کم‌کاری نکرده و پیگیر ترخیص کالاها و مواد اولیه از گمرک است.
به گفته وی صادرات مبلمان از رقم ۶۸ تا ۷۰ میلیون دلار در سال گذشته به حدود ۸ تا ۹ میلیون دلار در پنج ماه امسال افت کرده که علت آن شرایط کرونایی و مشکلات ارزی و بسته شدن گمرکات بوده است و عمده صادرات مبلمان هم به بازار عراق و افغانستان است.

میانگین امتیازات ۴.۹ / ۵. تعداد امتیازات ۳۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

در این روستا همه مبل سازند!

دهی از دهستان قلقل رود شهرستان تویسرکان، در 12000 گزی جنوب خاوری تویسرکان. 8000 گزی جنوب ر…