صفحه اصلی صنعت مبلمان روایت یک «خداحافظی»؛ کسب و کاری کوچک اما قدیمی در صنعت مبلمان

روایت یک «خداحافظی»؛ کسب و کاری کوچک اما قدیمی در صنعت مبلمان

فروشگاه محلی مبلمان
nowrooz

هنگامی که لوئیس، آلبرت، ادوارد روپ و شریکشان فرانک روو شروع به فروش مبلمان در خیابان دفنشی در مرکز شهر آرچبولد اوهایو کردند، فقط چند سال از جنگ جهانی اول گذشته بود، زنان نمی توانستند رأی دهند و هنوز کشتی تایتانیک ساخته نشده بود، اما امروز پس از ۱۱۲ سال فعالیت، شرکت فرش و مبلمان روپ (Rupp) در حال از بین رفتن است. برای ما که حالا در عصر سرعت زندگی می کنیم و هر روز شاهد باز و بسته شدند فروشگاه ها، تغییر شغل ها و تخریب و از نو ساخته شدن ساختمان ها هستیم شاید توجه به یک فروشگاه محلی مبلمان کم اهمیت بنظر برسد. اما در همین دوره و زمانه است که ماندگاری و تداوم یک کار و خدمت و ارتباط عاطفی و غیر تجاری جوامع با مشاغل ارزشمند محسوب می شود.

کسب و کارها فارغ از نوع خدمتی که ارائه می دهند و صنفی که دارند؛ اگر متعلق و دلسوز جامعه ای باشند که در آن فعالیت می کنند، مشتریان وفادارای پیدا می کنند که به هیچ وجه نسبتا به تغییر شیوه کارشان بی تفاوت نیستند و حتی شاید بیش از صاحبان کسب و کار از تعطیلی آن ها ناخشنود شوند. مثل اتفاقی که برای فروشگاه مبلمان روپ افتاد و صاحبان جدید این ملک تجاری را مجبور کرد با مشتریان دیرینه همدردی و برای تغییر شغل این فروشگاه هزار علت برشمرند و نامه سرگشاده بنویسند. گزارش این تغییر صنف را که پایش به سایت های خبری و رسانه های ایالتی هم کشیده شد در ادامه بخوانید.

فروشگاه محلی مبلمان
فروشگاه محلی مبلمان روپ

روپ، که به عنوان فروشگاه مبلمان و مُبّلغ سبک ترکیبی – سبکی در طراحی داخلی مختص مناطق روستایی در اوایل قرن بیستم – شروع به کار کرد، در حال حاضر تجارتش را به خارج از کشور گسترش داده و هیچ روز رسمی اداری برای تعطیل کار تجارت او تعیین نشده است. درعوض حالا وقتی آخرین مبلمان مجموعه او فروخته شود، بسته خواهد شد.

در سال ۲۰۱۷ جیسون کینگ به همراه همسرش کری شرکت مبلمان را از خانواده Rupp خریداری کرد. کینگ مجبور بود انتخاب کند که آیا تجارت موجود (مبلمان خانواده Rupp) را ادامه دهد و یا اینکه پیشنهادهای جدید را لحاظ کند.

او بلاخره تصمیمش را اخیرا نهایی کرد و گفت: «بیش از ۱۰۰ سال این تجارت عالی بوده است، اما در این مقطع زمانی فرصتی وجود دارد که بتوانم تغییراتی در آن ایجاد کنم. ما باید کار درست را انجام می دادیم، بنابراین؛ تصمیم گرفتیم فروشگاه مبلمان را ببندیم. واقعیت این است که بعضی فرصت های کسب و کاری برای خانواده ما بهتر است و ما آن موقعیت ها را ترجیح دادیم.» هرچند که این تصمیم به راحتی حاصل نشد و زمان به نسبت طولانی را به خود اختصاص داد و در نهایت هم کینگ نگفته است می خواهد این فروشگاه را به چه شغل و تجارت دیگری اختصاص دهد.

«مبلمان Rupp که در طول عمر طولانی خود با عناوینی چون Rowe & Rupp، Rupp مبلمان & مشاور دکوراسیون، شرکت مبلمان Rupp نامی شناخته شده است و به عنوان شرکت فرش و مبلمان Rupp، همچنان یک تجارت سودآور است.» کینگ این ها را می داند و بهشان اذعان دارد با این حال تصمیم جدیدش را گرفته با اعضای خانواده روپ مشورت کرده است، در دیداری که با آن ها داشته از تصمیم خود برای آنها گفته و خانواد روپ هم اعلام کرده اند از این بابت نگرانی ندارند. «من نمی خواهم نام و اعتبار خوب آن ها را در جامعه خراب کنم. همچنین روپ فروشگاه دیگری هم دارد که مشتریان دیرینه می توانند برای نیازهای مبلمان و فرش خود برای آنجا به خرید روند.

فروشگاه محلی مبلمان
فروشگاه محلی مبلمان روپ

روپ تنها یک فروشگاه قدیمی و خاطره انگیز برای مردم محلی نبود، بلکه بزرگترین سازنده مبلمان آماده منطقه Sauder Woodworking که ۸۶ سال است کابینت سازی می کند از مشتریان همیشگی روپ بوده است. مدیر اجرایی این شرکت هم در مورد پایان کار این تجارت می گوید: «از دید من به پایان رسیدن کار چنین موسسه خوب و محصولاتی که مبلمان رووپ را روانه ی بازار می کرد، بسیار ناراحت کننده است. آن ها بسیار خوب به جامعه ما خدمت کردند.»

کینگ اعلام کرده که از اوایل ماه فوریه مبلمان روپ خدمات ویژه اش را ارائه می دهد. همچنین وی نامه ای را برای مشتریان دائمی خود ارسال و اعلام کرد فروش نهایی در ارجحیت قرار دارد. در نامه او آمده است «از اینکه پس از ۱۱۲ سال خدمت به مردم خوب اوهایو، میشیگان، ایندیانا مجبوریم از صنعت مبلمان خداحافطی کنیم، قلبم احساس سنگینی می کند. ما به سختی توانستیم تصمیم به بسته شدن بگیریم.»

از زمانی که کینگ تصمیم خود را اعلام کرد کار سخت تر شد؛ چون واکنش مشتریان همیشگی بیش از انتظار آن ها بود و درخواست ها برای تغییر این تصمیم زیاد بود. «وفاداری مشتری ها برای ما بسیار حائز اهمیت است. می دانیم که این تصمیم برای مشتری های قدیمی، مشتریان جدید، افرادی که محصولات ما را برای تمام زندگی خود و حتی زندگی والدینشان انتخاب کرده بودند، بسیار غافلگیرکننده است. اما همه چیزهای خوب باید روزی به پایان برسند.»

کینگ امیدوار است که ساکنان آرچبولد شرکت تجاری جدید او را دوست داشته باشند. چرا که به زودی پس از فروش آخرین قطعه مبلمان، تقریبا کار جدید آغاز می شود. «من و همسرم هنوز هم بسیار جامعه محور هستیم؛ اما این فقط فرصتی بود که ما نتوانستیم آن را رد کنیم و در واقع ما سال گذشته روی این ایده بسیار فکر کردیم. بله نام روپ ناپدید می شود ولی من می توانم بگویم این اتفاق خوبی برای جامعه خواهد بود و حتی خانواده روپ آن را دوست دارند. موهبتی بود که به من داشتند و فرصتی که پیش آمد.»

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۴۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

مطالعه موردی شفاف سازی در مورد افزایش قیمت مبلمان

افزایش قیمت مبلمان موضوعی است که ما هر روزه با آن سر و کار داریم. چه صاحب کسب و کاری باشیم…