صفحه اصلی صنعت مبلمان صنایع چوب و مبلمان ایران در برش تاریخی بهار ۱۳۹۹ (بخش دوم)

صنایع چوب و مبلمان ایران در برش تاریخی بهار ۱۳۹۹ (بخش دوم)

۱
تاثیر کرونا بر صنعت مبلمان


آمارها نشان می دهند شیوع ویروس کرونا در چین باعث شده است که بازده صنعت چوب، صنعت مبلمان و صنعت کاغذ در این کشور به ترتیب ۲.۳۰٪، ۲.۴۸٪ و ۱.۹۱٪ کاهش یابد. اما این آمار در ایران به چه صورت است و تاثیر کرونا بر صنعت مبلمان چیست؟ هنوز محاسبه دقیقی از ضرر و زیانی که شیوع بیماری کوید-۱۹ به صنایع چوب و مبلمان ایران زده است، صورت نپذیرفته چرا که ما هنوز به مرحله کنترل کامل این بیماری نرسیده ایم. وضعیت در بسیاری از استان ها قرمز است و شرایط کاری و حرفه ای در بسیاری از صنایع و صنوف نیز کماکان به حالت سابق خود برنگشته اند.

مشکلات ناشی از همه گیری کرونا شروع دوران سخت صنایع چوب و مبلمان ایران نیست. این صنایع  همانند بسیاری از همتاهای صنعتی خود در حوزه های دیگر مدت زیادی است که با چالش های گوناگون رو به روست و از نقاط مختلف در معرض آسیب قرار دارد.

همانطور که در بخش اول گفتیم در مقابل هجمه اخبار نگران کننده، خبر خوب صنعت چوب و مبلمان این روزهای ایران همگرایی، اتحاد و همدلی تشکل ها با یکدیگر برای گذر از بحران شیوع کرونا و تبعات فعالیت های اقتصادی پسا کرونا است. با استناد به دو گزارشی که شورای ملی مبلمان در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ منتشر کرده است، سعی کردیم دغدغه ها و تلاش های اهالی صنعت برای برون رفت از وضعیت بحرانی این روزها را در این مطلب پوشش دهیم.

ورشکستگی کمان کشیده و بیکاری در کمین

آری، صنعت چوب و مبلمان تحت تاثیر موج تاثیرات مخرب کرونا قرار گرفته و این مسئله با مشکلات قبلی دست به دست هم داده تا در گزارش شورای ملی مبلمان بخوانیم:

«نامساعد بودن محیط کسب و کار، تحریم های ظالمانه اقتصادی، کاهش درآمدهای نفتی،کرونا دست به دست هم داده اند تا ضربات شدیدی بر پیکره این صنف و صنعت وارد آید. بخصوص در حوزه تولید و عرضه مبلمان که در پی آن زنجیره تامین و تولید مواد اولیه و ماشین آلات را متاثر کرده و در نتیجه اشتغال صنف و صنعت را در خطر بیکاری و واحدهای تولیدی و توزیعی را در معرض ورشکستگی قرار داده است. دست به دست هم داده تا این صنف و صنعت شرایط بسیار سختی را تجربه کند.»

تاثیر کرونا بر صنعت مبلمان
تاثیر کرونا بر صنعت مبلمان

نه در کیسه رونق نه در کاسه نور

دو ماه آخرسال برای مبلمان خانگی و دو ماه اول سال برای مبلمان اداری ماه های رونق هستند. براساس این گزارش از دست دادن رونق فروش مبلمان خانگی در دو ماه پایان سال ۱۳۹۸ و از دست دادن رونق فروش مبلمان اداری در دو ماه ابتدای سال ۱۳۹۹ از تبعات این دوره بوده است.

تاثیر کرونا بر صنعت مبلمان
تاثیر کرونا بر صنعت مبلمان

که خالی شود انباری چند…

از دیگر مشکلات صنف و صنعت می توان به مشکلات بخش تولید در خصوص ماشین آلات و مواد اولیه اشاره کرد که درگزارش عوامل آن را به شرح زیر می خوانیم:

 • تخصیص نیافتن ارز نیمایی جهت تامین مواد اولیه، ماشین آلات، ابزار و یراق مورد نیاز
 • افزایش بی رویه قیمت مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز
 • خالی شدن تدریجی انبارهای ذخیره مواد اولیه

ندارد اعتباری کار عالم

اجاره املاک صنعتی و تجاری همواره بار سنگینی بر دوش تولید کننده و عرضه کننده کالا بوده است. حالا فعالان صنعت چوب و مبلمان از همین نقطه فشار بیشتر بر دوش خود احساس می کنند؛ مالیات و ارزش افزوده نیز همینطور. در گزارش به مشکلات این بخش با این بندها مطرح می شود:

 • برگشت چک و اسناد اعتباری این صنف و صنعت در بخش اجاره املاک صنعتی و تجاری و در نتیجه بی اعتبار شدن در بازار
 • عدم مساعدت سازمان امورمالیاتی کشور درخصوص مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر عملکرد
 • عدم نقدینگی کافی و موجودی مواد خام اولیه

فریادرسی هست؟
که تا رونق دهد بازار ما را

سران تشکل ها به نمایندگی از فعالان صنف و صنعت، پیشنهادات و مطالبات از مراجع قانونی و دولت شامل درخواست تسهیلات و تخفیفات مالی، تسهیل واردات و صادرات، مساعدت های مالیاتی و سایر موارد را به شرح زیر اعلام کرده اند:

 • وارد کردن صنف و صنعت چوب و مبلمان در فهرست صنایع آسیب دیده قطعی کشور، با توجه به تعطیلی چند ماهه فروشگاه های مبلمان و پروژه های ساختمانی و رکود کلی در زنجیره تامین، تولید و توزیع مربوطه
 • ارایه تسهیلات و تخفیفات در سهم بیمه کارگر و کارفرما به منظور حفظ کارگران
 • تقویت صندوق بیمه بیکاری و تسهیل پرداخت حقوق بیکاری برای واحدهای فعال
 • پرداخت کمک هزینه معیشتی به اقشار کم درآمد این صنف و صنعت
 • بازنگری در بودجه سال ۱۳۹۹ برای ارایه این تسهیلات
 • تعویق افتادن اظهارنامه های مالیاتی به مدت حداقل ۴ ماه
 • بخشودگی و تعویق افتادن تعهدات جاری مالیات بر عملکرد و مالیات بر ارزش افزوده واحدهای صادراتی
 • تسریع در استرداد مطالبات مالیات بر ارزش افزوده واحدهای صادراتی
 • تقویت و تسریع عملیات صادرات کالا، بدلیل اینکه یکی از مهمترین راه کارهای نجات این صنعت، تقویت صادرات محصول می باشد. ایران می تواند با حمایت دولت بازار منطقه را از چین و ترکیه تصاحب کند.
 • تعویق در اجرای سر رسید وام های بانکی شرکت های تولیدی و مشاغل آسیب دیده
 • تسهیلات بانکی جهت سرمایه در گردش تامین اولیه خام
 • تخصیص ارز نیمائی جهت تامین مواد اولیه، ماشین آلات و قطعات یدکی
 • ارائه تخفیفات در پرداخت قبوض برق، آب، گاز و تلفن
 • تسریع در اجرای مصوبات دولت و بانک مرکزی در اعطای تسهیلات به واحدهای آسیب دیده
 • تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع سلولزی و چوب از طریق واحدهای تولیدی پتروشیمی و بازنگری در قیمت آنها با توجه به کاهش قیمت نفت
 • مبارزه جدی و بدون اغماض با کالای قاچاق از مبادی ورودی تا سطح عرضه برای حمایت از تولیدات داخلی
 • صیانت از منافع مشروع و قانونی واحدهای تولیدی در قبال بد عهدی و کارشکنی صرافی های متخلف مرتبط با شناسه ارزی نیما و پیگیری سریع و قاطع در این زمینه.

امید که با همدلی اهالی و متولیان صنف و صنعت و همکاری مراجع رسمی این کشتی طوفان زده راه به ساحل امن و آسایش پیدا کند.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۶

یک نظر ارسال شده است

 1. نعیم

  ۱۳۹۹/۰۵/۱۱ ساعت ۱۵:۳۹

  بنظر من جای خالی عدم همکاری فعالان صنعت مبلمان در مشکلاتی که بر شمرده شد احساس می شود. اهالی این صنعت با هم متحد نیستند که اگر بودند از راه مطالبه گری می توانستند از حقوق خود، کارگران، پرسنل و کارگاه های کوچک و بزرگی که رو به ورشکستگی می روند دفاع کنند.

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

اکسیژن خون مبل و منبت ملایر پایین است

در گفتگو با یدالله کریمی رئیس هیئت مدیره بازار بزرگ مبل ملایر علت وخامت اوضاع این روزهای خ…