صفحه اصلی صنعت مبلمان تاثیر مسدود شدن کانال سوئز بر قیمت مبلمان در بریتانیا

تاثیر مسدود شدن کانال سوئز بر قیمت مبلمان در بریتانیا

۰
مبلمان بریتانیا
nowrooz

گرفتاری کشتی باری غول پیکر «اور گیون» در گل و انسداد کانال سوئز ممکن است مانند مشکلی در گوشه ای از دنیا به نظر برسد اما واقعیت این است که ۱۲ درصد تجارت جهانی به این کانال وابسته است و مسدود شدن آن از ۲۳ تا ۲۹ مارس، موجی از اخبار، احساسات و نگرانی ها را در سراسر جهان به راه انداخت.
شرکت ها و مشتریان بریتانیایی نیز از این قاعده مستثنی نبودند و مبلمان بریتانیا هم از به گل نشستن کشتی باری در کانال سوئز تاثیر پذیرفت. به عنوان مثال یکی از شرکت هایی که در حوزه واردات مبلمان از کشور هایی نظیر مالزی، اندونزی، ویتنام و چین فعالیت می کند، محموله هایش را از این مسیر به اروپا منتقل می کند و برای نزدیک به یک هفته محموله هایی شامل ۱۰۰ کانتینر از مبلمان به ارزش ۱.۷ میلیون پوند در این ترافیک دریایی بزرگ گرفتار بودند.
افزایش غیرمنتظره هزینه ناشی از تغییر مسیر کشتی ها و طی کردن مسیر طولانی تر -و حتی سپری کردن زمان بیشتر در سفر دریایی و انتظار پشت کانال- مسئله ای بود که باید تدبیری برایش اندیشه شود. موضوعی که ممکن است در افزایش قیمت نهایی مبلمان بریتانیا تاثیر خود را نشان دهد. البته بعضی از شرکت ها تصمیم گرفته اند تا تن به هزینه های اضافی تغییر مسیر ندهند و صبر کنند. گرچه برای برخی حق انتخاب دیگری وجود نداشت.

ضرر و زیان های جهانی به گل نشستن یک کشتی

علاوه بر هزینه برای کسب و کار ها تاخیر در حمل و تحویل محموله ها به معنای عدم پایبندی به قرار های گذاشته شده با مشتریان در مورد زمان دقیق تحویل محصول یا خدمات است. تلاش اصلی کسب و کارها بر این است تا موجودی محصول حفظ و به قول های تحویل در روز های پیش رو عمل شود.
کانال سوئز شریان حیاتی اتصال آسیا به اروپاست و سریع ترین گزینه بعد از آن، که سفری با یک تا چند هفته تاخیر بیشتر را در پی دارد، دور زدن دماغه جنوبی قاره آفریقا یعنی دماغه امید نیک خواهد بود. انسداد این مسیر قطعا به کسب و کار ها و مشتریان آن ها به ویژه در محصولاتی که حساسیت زیادی به هزینه های حمل و نقل دریایی دارند و همینطور خرده فروشان که چاره ای به جز گذشتن از این وضعیت ندارند، تاثیر خواهد گذاشت.
فاجعه به وجود آمده، وضعیت سخت فعلی ناشی از همه گیری را سخت و پر رنج تر کرد و بهار بسیار سختی را برای کسب و کار ها رقم زد. بسیاری از فروشگاه ها در انگلستان به دنبال بازگشایی پس از قرنطینه سراسری بودند، در حالی که از زمان رسیدن محصولاتشان، اطلاعی نداشتند.
به گل نشستن این کشتی تنها زیان های مالی را وارد نکرد بلکه آسیب های زیست محیطی هم داشت. در مورد کربن منتشر شده در فرایند حمل کالا ها با کشتی  نیز باید به این نکته توجه کرد که سفر های دریایی این چنینی در اوضاع فعلی آلودگی بیشتری ایجاد می کنند؛ در حالی که در وضعیت معمول این طور نیست.

مبلمان بریتانیا
قایق های یدک کش در تلاش برای آزاد سازی کشتی ۴۰۰ متری هستند

ماجرای به گل نشستن کشتی اورگیون چه بود؟

کشتی اورگیون با ۴۰۰ متر طول و ۲۰۰ هزار تن وزن ۲۳ مارس (چهارم فروردین) بر اثر طوفان شدید از مسیر خارج شد و پس از اینکه به صورت اریب درآمد به گل نشست و کانال سوئز را مسدود کرد. کانال سوئز که آبراهی ساخت دست بشر است با ۱۹۳ کیلومتر طول دریای مدیترانه را به دریای سرخ متصل می کند. ارزش کالاهایی که روزانه از این کانال ۱۶۰ ساله عبور می کنند، ۹.۶ میلیارد دلار برآورد شده است. انسداد این کانال سبب شد بیش از ۴۰۰ کشتی در صفی طولانی در انتظار بازشدن مسیر بمانند و تعدادی از کشتی ها هم تغییر مسیر دادند. کشتی ژاپنی اورگیون که با پرچم پاناما و محموله ای به ارزشش ۳.۵ میلیارد دلار حمل می کرد، حدود یک هفته بعد در ۲۹ مارس با لای روبی و اقدامات دیگر به حرکت درآمد و در یکی از ایستگاه های کانال سوئز لنگر گرفت. مدیراجرایی کانال سوئز با درخواست غرامت یک میلیارد دلاری اعلام کرده است تا زمان مشخص شدن حکم دادگاه کشتی و خدمه آن حق خروج از آب های مصر را ندارند.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۳۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

فروشگاه های مبلمان مجددا تعطیل شدند

همزمان با اجرای مجدد طرح فاصله گذاری اجتماعی و مطابق اطلاعیه های ستادهای ملی و استانی مبار…