صفحه اصلی صنعت مبلمان بی خبری برای مبلمانی ها خوش خبری نیست

بی خبری برای مبلمانی ها خوش خبری نیست

اخبار صنعت مبلمان فروردین
nowrooz

فروردین آغاز سال جدید و به تعبیر برخی قرن جدید برنامه ریزی برای شروع های دوباره و دوباره. امسال آروزهایی بودند که اگر نگوییم در نطفه خفه شدند حداقل مسکوت ماندند. سال کاری جدید شروع نشده تمام شد. نه در تهران که در اکثر استان های ایران. مبلمانی ها هم از این قاعده مستثنا نبودند. گر چه بعضی از فعالیت های تولیدی در شهرک های صنعتی و کارگاه های خارج از شهری ادامه داشت و کسب و کارهایی که فروش اینترنتی را جدی گرفته بودند به آرامی کار خود را آغاز کردند اما بدنه سنتی صنعت که هنوز دست رد به سینه فرصت های تجارت الکترونیک می زنند با چالش عظیم و غیر قابل جبران بسته بودن فروشگاه ها و واحدهای صنفی تجاری دست به گریبانند. بی خبری در این صنعت به معنای خوش خبری نیست که نشان از رکود عمیقی دارد که حتی توان و انگیزه گله گذاری را هم از فعالان آن گرفته است. با این همه مبلمان به عنوان صنعتی که بیش از ۸ درصد اشتغالزایی کشور به آن وابسته است و کیفیت تولیدش در انواع محصولات اداری و خانگی در منطقه کم رقیب است هنوز به عنوان یکی از «فرصت ها» شناخته و مطرح می شود. به ویژه فرصت همکاری های تجاری بین المللی. در گزارش خبری این ماه با مرور اخبار صنعت مبلمان فروردین از این فرصت ها گفته ایم و البته از رویدادها و اتفاقات انگشت شمار اما مثبت و نوید بخش.

اخبار صنعت مبلمان فروردین
حمید زاد بوم و نیکلا سلاکوویچ

ایران و صربستان در زمینه مبلمان همکاری خواهند کرد

در اولین مورد از اخبار صنعت مبلمان فروردین سراغ یک همکاری بین المللی می رویم. وزیر امور خارجه صربستان در سفر هفته گذشته خود به ایران با رئیس سازمان توسعه تجارت دیدار کرد.
حمیدزادبوم در دیدار با نیکلا سلاکوویچ (Nikola Selaković) به ظرفیت‌ گسترش روابط اقتصادی و تجاری دو کشور اشاره کرد و برگزاری شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌ های اقتصادی دو کشور را مهم دانست. سلاکوویچ هم بر ظرفیت‌های موجود در روابط دو کشور در حوزه‌ های اقتصادی و صنایع تأکید داشت و این دیدار را زمینه‌ ساز افزایش حجم تجارت دو کشور دانست. در این دیدار طرفین پس از تشریح وضعیت تبادلات اقتصادی و تجاری فعلی دو کشور زمینه های همکاری مورد علاقه نیز مطرح شد و در مورد این زمینه ها که صنعت مبلمان نیز از جمله آن ها بود بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
گفتنی است تهران میزبان شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک ایران و صربستان در سال ۲۰۲۱ خواهد بود.

اخبار صنعت مبلمان فروردین

مبلمان فرصت مشارکت ایران و پاکستان است

در دیدار سرکنسول جمهوری اسلامی ایران درپاکستان با مسئولان اعضای اتاق بازرگانی و صنایع سرحد پیشاور دو کشور برای ایجاد مقدمات امضای توافقنامه تجارت ترجیحی و آزاد و ایجاد بازارچه های مشترک بحث و تبادل نظر کردند.
در دیدار «حمیدرضا قمی» با مسئولان و اعضای اتاق بازرگانی و صنایع سرحد پیشاور «شیرباز بیلور» رئیس این اتاق از شرکت‌ها و سرمایه گذاران ایرانی دعوت کرد تا از فرصت مشارکت و سرمایه گذاری در بخش هایی از جمله بخش مبلمان در ایالت خیبر پختونخوا استفاده کنند.
پیش تر در حاشیه کنفرانس بین المللی قلب آسیا در تاجیکستان وزیران امور خارجه ایران و پاکستان با یکدیگر دیدار و بر همکاری های اقتصادی و توسعه بازارچه های مشترک مرزی تأکید کرده بودند.

مبلمان در نمایشگاه اربیل حضور پیدا می کند

در مورد بعدی از اخبار صنعت مبلمان فروردین سری به اربیل می زنیم. نمایشگاه اختصاصی ایران در اربیل عراق از ۱۹ تا ۲۲ خردادماه با هدف معرفی توانمندی های صادراتی کشور برگزار می شود.
لوازم خانگی و مبلمان و دکوراسیون از جمله مهمترین موضوعات فعالیت این رویداد نمایشگاهی خواهد بود که پس از تعویق ۱۶ ماهه با مجوز و حمایت یارانه‌ ای و تحت نظارت دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران برگزار می شود.

اخبار صنعت مبلمان فروردین

هافکس و آفیس اکسپو ۲۰۲۱ برگزار می شوند

برگزاری سی امین نمایشگاه بین المللی مبلمان منزل (هافکس ۲۰۲۱) و دهمین نمایشگاه بین المللی مبلمان و تجهیزات اداری (آفیس اکسپو ۲۰۲۱) در تیر ماه سال ۱۴۰۰ قطعی شد.
زمان برگزاری نمایشگاه مبلمان منزل ۱۴۰۰ و نمایشگاه مبلمان اداری ۱۴۰۰ از ۲۹ تیر تا ۱ مردادماه ۱۴۰۰ اعلام شده است و مطابق سالیان گذشته این دو نمایشگاه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برپا می شوند. همچنین فراخوان حضور و ثبت نام برای مشارکت در این نمایشگاه ها نیز منتشر شده است.

مبلمان در اینوتکس ۲۰۲۱ حضور دارد

دهمین نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری اینوتکس ۲۰۲۱، ۲۸ اردیبهشت ماه سال جاری برگزار خواهد. پارک فناوری پردیس این نمایشگاه را که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آن حمایت می کند به صورت ترکیبی از بخش های حضوری و مجازی در فضایی باز واقع در ناحیه نوآوری پردیس برگزار می کند.
امسال در این نمایشگاه رویداد ارائه ای نیازمحور «درودگری و مبلسازی» به شکل ریورس پیچ (Reverse Pitch) برگزار خواهد شد و صنعت مبلمان نه در جایگاه فنّاور که در جایگاه کسب و کاری که نیاز به نوآوری دارد در این رویداد حضور خواهد داشت.

اخبار صنعت مبلمان فروردین

مبلسازان پردیس به نوآوری روی آوردند

اتحادیه درودگران و مبلسازان پردیس با هدف رفع موانع تولید و مانع زدایی در حوزه درودگری و مبلمان سازی با استفاده از فناوری‌ ها و نوآوری‌ ها تفاهم نامه همکاری را با شبکه فن بازار ملی ایران منعقد کرد.
مراسم امضای تفاهم نامه همکاری میان اتحادیه درودگران و مبلسازان پردیس و فن بازار ملی ایران با حضور مسعود اقتداری رئیس اتحادیه و محمدصالح خالقی دبیر شبکه فن بازار -شبکه ای برای مبادلات فناوری- برگزار شد. اقتداری در این نشست با بیان اینکه اتحادیه درودگران و مبلسازان پردیس در یک سال گذشته بازدیدها و جلسات مستمری جهت شروع همکاری با پارک فناوری پردیس داشته است گفت: «اکنون این دو مجموعه به ادبیاتی مشترک و کارگشا رسیده اند که منجر به عقد این تفاهم نامه شد».
این تفاهم نامه این امکان را ایجاد می کند تا این اتحادیه از ظرفیت های بزرگترین پارک فناوری کشور و منطقه غرب آسیا بهره مند شود

اخبار صنعت مبلمان فروردین

خانه ایرانی با مبلمان ایرانی الگوی مسکن سازی یزد می شود

اولین «خانه ایرانی» در یزد در آستانه اجرایی شدن طرح «اقدام ملی مسکن» افتتاح شد.
در طرح خانه ایرانی که با رویکرد اشتغالزایی و ترویج فرهنگ اصیل ایرانی و مفهوم «خانه ایرانی» اجرایی می شود نه فقط معماری و طراحی داخلی که مبلمان و دکوراسیون آن نیز همگی از آثار طراحی و تولید ایرانی هستند. در این خانه انواع منسوجات یزدی، سفال و سرامیک، محصولات مس به‌عنوان لوستر، محصولات و مبلمان چوبی و همچنین زیلوی شهر جهانی میبد به عنوان کفپوش استفاده‌ شده و به ‌غیر از لوازم الکترونیک و دیجیتال دیگر لوازم نیز از صنایع دستی یزد و سایر شهرهای ایران است.
مسئولان اجرای طرح اقدام ملی مسکن استان یزد در نظر دارند ۳۰۰۰ واحد مسکونی استان یزد را که قرار است در سه فاز ساخته شوند با همین الگو و با استفاده مبلمان، لوازم، صنایع دستی و هنرهای سنتی ایرانی چیدمان و ارائه کنند.

قم خوشه صنعتی فرش، مبلمان و چوب راه می اندازد

رئیس سازمان صمت قم در گزارشی از مهمترین اقدامات و عملکردهای این استان در بخش صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۹ به پیاده سازی و راه اندازی خوشه های صنعتی در این استان از جمله خوشه فرش، مبلمان و چوب اشاره کرد. خوشه های صنعتی مجموعه ای از بنگاه ها به صورت شبکه ای هستند که شامل نهادهای کسب و کار، نهادهای تولید دانش، نهادهای میانجی و مشتریان می شوند.

پروانه کسب بیش از نیمی از مبلسازان اصفهان باطل شد

نایب رئیس اتحادیه صنایع تولید مبل استان اصفهان با اشاره به مشکلات فعالان این صنعت در اصفهان اظهار کرد که طی زمستان سال گذشته پروانه کسب بیش از نیمی از ۲۰۰ واحد فعال مبل سازی باطل شده است. امامی همچنین گفت: «تعطیلی ‌های کرونایی تنوع محصولات مبل استان اصفهان را از ۶۰ به ۴۰ درصد کاهش داده است».
وی با بیان اینکه صادرات مبل استان اصفهان سابقه ۱۰ ساله دارد و اصفهان به کشور‌های حاشیه خلیج فارس، ارمنستان، افغانستان، عراق، روسیه و جمهوری آذربایجان مبل صادر می کند از کاهش ۱۰ درصدی ارز آوری این صادرات در سال گذشته خبر داده است.

اخبار صنعت مبلمان فروردین

بازار تعمیر مبل از فروش پررونق تر است

رئیس اتحادیه درودگران و مبلسازان تهران از افزایش تقاضا برای تعمیرات مبل به دلیل گرانی این کالا خبر داد.
علیرضا عباسی با اشاره به افت فروش مبلسازان به دلایلی از جمله تحریم ها، شیوع ویروس کرونا و وضعیت اقتصادی کشور از کاهش ۶۰ درصدی فروش در ماه های پایانی سال ۹۹ و افزایش ۳۰ درصدی تقاضا برای تعمیرات مبل در همان دوره زمانی خبر داد. 

عباسی با بیان اینکه قیمت چوب راش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ۱۴ میلیون تومان و قیمت پارچه از متری پنجاه هزار تومان به ۱۵۰ هزار تومان رسیده است حضور دلالان و غیاب نهادهای نظارتی را از دیگر عوامل افزایش قیمت مبلمان دانست.
عباسی همچنین اظهار کرد ایران در حال از دست دادن بازارهای کشورهایی نظیر عراق، عمان و ارمنستان است که بالغ بر ۵۰۰ میلیون نفر جمعیت در خود جای داده اند و از بازار لوازم چوبی ایران به نحو احسن استقبال می کنند.

۲۰ درصد واحدهای صنفی تزیینات داخلی تعطیل شدند

رئیس اتحادیه تزیینات داخلی ساختمان تهران با اشاره به مشکلات این صنف و با بیان اینکه در سال های اخیر ساختمان سازان، کفپوش، کابینت و دیگر موارد تجهیز داخلی ساختمان را انجام نمی دهند و آن را به عهده مشتریان می گذارند به اندوخته کم مردم برای اجرای تزیینات داخلی خبر داد. میلانی با شرح آسیب هایی که در سال گذشته به فعالان این صنف وارد شده است از کاهش ۲۰ درصدی واحدهای صنفی تزیینات داخلی خبر داد.

اخبار صنعت مبلمان فروردین

چیپس وارد نمی شود

رئیس اتحادیه فروشندگان چوب و تخته و فرآورده های خام چوبی تهران نیاز به واردات چیپس برای تولید ام دی اف را از مهمترین نیازهای فعلی این صنعت دانست.
الهیان با بیان اینکه چیپس ماده اصلی تولید ام دی اف است اعلام کرد که از تخصیص ارز برای این کالا جلوگیری می شود و در اولویت ها نیست.

اخبار صنعت مبلمان فروردین
حسین قدیانی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان کالای خواب

دولت مالیات بیشتر می گیرد

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان کالای خواب تهران با بیان اینکه دولت باید برای مدیریت زندگی واحدهای صنفی که کارشان تعطیل شده است راهکار ارائه دهد و ضرر و زیان کسبه را بپردازد به افزایش مالیات هم اعتراض کرد.
حسین قدیانی گفت: «دولت نه تنها به اصناف کمکی نکرده و ریالی به حساب آن ها واریز نشده بلکه ۱۵ درصد هم مبلغ مالیات را بیشتر کرده است.»

اخبار صنعت مبلمان فروردین

قیمت فرش ماشینی ۴۰ درصد افزایش پیدا می کند

رئیس اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران از افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت فرش ماشینی خبر داد.
محمد هادی کمالیان گفت که در حال حاضر قیمت فرش ماشینی شش متری بسته به نوع بافت آن حدود دو تا سه میلیون تومان است. اما باتوجه به افزایش ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصدی قیمت الیاف در پی افزایش نرخ ارز قیمت فرش ماشینی هم ۳۰ تا ۴۰ درصد گران تر خواهد شد.
کمالیان همچنین افزود زمانی که ایران در تولید فرش فانتزی ضعیف بود این نوع فرش که با متریال خاص بافته می شود از ترکیه و بلژیک وارد می شد اما در سال های اخیر تولیدکنندگان ایرانی نیاز داخل را پوشش دادند. اما تولیدکنندگان در حال حاضر با مشکل تأمین الیاف مواجه هستند که با قیمت های متغیر عرضه می شوند. الیاف عمدتاً از آلمان، ترکیه و هند وارد می شود و در سال گذشته قیمت الیاف سه نوبت افزایش یافته است.

آتش جان کارگران کارگاه مبل را گرفت

در اخبار صنعت مبلمان فروردین ماه متأسفانه باز هم ردپای آتش به چشم می خورد. در یک سانحه آتش سوزی در کارگاه تولید فوم مبل در کرشت پردیس شش نفر جان خود را از دست دادند و سه نفر مصدومیت سطحی داشتند. سه نفر از این جان باختگان خانم و سه نفر آقا بوده اند.

فروش مبل، بهانه قتل شد

یک مورد عجیب از خبرهای اخبار صنعت مبلمان فروردین که گر چه به طور مستقیم به صنعت مبلمان ربطی ندارد اما پای یک مبل در آن در میان بوده است یک پرونده قتل است. اوایل فروردین ماه نازنین زنی حدودا ۴۰ ساله برای خرید از منزل خارج شد و بازنگشت. چند روز پس از اعلام همسر نازنین از گمشدن وی جسدش حوالی شهرستان قزوین در حالی که به قتل رسیده و با سیم و طناب بسته شده بود پیدا شد.
پویا متهم این پرونده که همسایه مقتول است ادعا کرده که در صدد فروش مبلمانش بوده است و وقتی نازنین را در کوچه دیده از او خواسته برای فروش این مبل به او کمک کند. او مدعی است نازنین برای گرفتن عکس از مبل به خانه اش می رود و در همان حین از حال می رود و می میرد و او که ترسیده بوده جسد را به حوالی قزوین می برد. با توجه به عجیب بودن و ضد و نقیض بودن اظهارات پویا تحقیقات برای علت وقوع این قتل ادامه دارد.

اخبار صنعت مبلمان فروردین

پنجمین دایره خلاق به تعلیق در آمد؟

و اما آخرین مورد از اخبار صنعت مبلمان فروردین: سازمان زیباسازی شهرتهران که مهلت ارسال آثار به پنجمین جشنواره ملی مبلمان شهری را ۲۵ فروردین ماه و اعلام نتایج نهایی را ۱ اردیبهشت ماه اعلام کرده بود با انتقاد جامعه معماران و طراحان صنعتی مواجه شد.
سازمان زیباسازی شهر تهران برای پنجمین دوره متوالی جشنواره ملی مبلمان شهری موسوم به دایره خلاق را با موضوع «طراحی سرویس بهداشتی پیش ساخته برای شهر تهران» برگزار کرد، اما سه روز پس از اتمام مهلت ارسال آثار جمعی از مهندسان معمار و مهندسان طراح صنعت با امضای اینترنتی نامه ای که بابک مطلب نژاد معمار آن را تدوین کرده بود به قوانین این رقابت اعتراض کردند.
در متن فراخوان این رویداد آمده است که طراحان برگزیده با شرکت در این جشنواره متعهد می شوند که مالکیت معنوی آثار برگزیدگان نهایی جشنواره متعلق به سازمان زیباسازی شهر تهران خواهد بود و طراح کلیه حقوق مربوطه را به سازمان واگذار خواهد کرد.
مطابق نامه ای که خطاب به سازمان زیباسازی منتشر شده، آمده است ادعای حقوق معنوی بر خلاف ماده چهار فصل دوم قانون حمایت از مؤلفان و مصنفان و هنرمندان و غیر قابل انتقال است و ادعای حقوق مادی طرح های منتخب نیز خواسته ای گزاف و غیر اخلاقی است.
با گذشت چند روز از زمان اعلام نتایج، هنوز از خبری از اعلام اسامی برگزیدگان منتشر نشده است.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۲۶۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

همکارى ایکیا با تسلا براى تولید مبلمان هوشمند

تا به حال چقدر به تلفیق مبلمان و وسایل خانه خود با تکنولوژی های در اختیارتان فکر کرده اید؟…