صفحه اصلی صنعت مبلمان بیانیه کانون شوراهای کار در مورد آتش سوزی کارگاه مبل و چند حادثه دیگر

بیانیه کانون شوراهای کار در مورد آتش سوزی کارگاه مبل و چند حادثه دیگر

۰
nowrooz

روز کارگر سال ۱۴۰۰ را در حالی سپری کردیم در همین هفته گذشته شاهد حوادث تلخی برای کارگران در صنایع مختلف بودیم. جان باختن ۸ کارگر و مصدوم شدن بیش از بیست نفر از این قشر زحمتکش در حوادث کاری، تنها در ۲۰ روز گذشته شوراهای اسلامی کار استان تهران را بر آن داشت که بیانیه ای صادر کنند.

به نقل از ایلنا- در متن این بیانیه آمده است:

«۱- جان باختن ۲ کارگر شریف و زحمتکش در تونل ۴۲ معدن طزره یکی از سه واحد استخراج معدن زغال سنگ البرز شرقی  به دلیل ریزش ناگهانی
۲- مصدوم شدن ۱۶ کارگر در حادثه‌ واژگونی مینی بوس حامل کارگران زغال سنگ معدن تخت از معدن البرز شرقی  
۳- جان باختن ۶ کارگر زحمتکش و مصدوم شدن ۸ کارگر در اثر آتش سوزی کارخانه مبل جاجرود در روستای کرشک شهر پردیس 
قطعا حوادثی مانند ریزش تونل و گاز گرفتگی معادن و آتش سوزی در کارگاهی مانند مبل سازی، دور از انتظار نیست ولی با توجه به پیشرفت تکنولوژی و رعایت تدابیر ایمنی با پیش شرط اینکه کارگر ابتدا انسان است که حقوق حقه‌ انسانی و قانونی او باید رعایت شود حوادث و اتفاقاتی از این دست را اگر نگوییم دیگر شاهد نخواهیم بود کمتر شاهد خواهیم بود.»

همچنین شوراهای اسلامی کار استان تهران به منظور جلوگیری از وقوع حوادث این چنینی خواستار رعایت قانون کار و معرفی خاطیان شده اند. در این بیانیه در مورد حادثه آتش سوزی کارگاه مبل جاجرود آمده است: «آتش سوزی کارگاه‌هایی مانند مبل جاجرود نیز به واسطه عدم رعایت حقوق حقه انسانی و قانونی کارگران و عدم اعمال مواد قانون کار به ویژه مواد ۱۳،  ۳۴ و ۴۸ و۴۹، مواد ۵۱ الی ۵۸ (مدت کار)، مواد ۸۵ الی ۹۵ (حفاظت فنی وبهداست ) و تبصره ماده ۱۳۱ (حق داشتن تشکل کارگری) و ماده ۱۴۸ (بیمه نمودن) است؛ لذا کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران به منظور جلوگیری و تکرار حوادث ناگوار از این دست از بازرسی کار وزارت کار می‌خواهد که طبق مواد ۹۶ الی ۱۰۶ قانون کار و دستورالعمل‌های مربوطه ضمن بررسی دقیق چرایی حوادث در  معادن طرزه و تخت البرز شرقی و آتش سوزی مبل جاجرود کارگاه‌های فوق و امثالهم را مکلف به اجرای قانون به ویژه مواد ۸۵ الی ۹۵ و اقدام به معرفی خاطیان و عوامل بروز حوادث و اتفاقات فوق به مراجع قضایی بنماید.‌»

سی ام فروردین ماه بود که حریق گسترده ای در یک واحد کارگاه مبل سازی در کرشت جاجرود رخ داد و با وجود اعزام نیروهای آتش نشانی و اورژانس هوایی شش کارگر شامل سه زن و سه مرد جان خود را از دست دادند. این اولین باری نیست که وقوع حریق در کارگاه های مبل سازی جان کارگران را به خطر می اندازد.
همچنین روز شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه به دلیل ریز ناگهانی سقف کارگاه تونل شماره ۴٢ معدن بزرگ طزره سمنان دو کارگر در تونل محبوس و پس از شش روز آواربرداری در حالی که جان باخته بودند، پیدا شدند. در عصرپنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه نیز اتوبوس حامل کارگران معدن زغال سنگ تخت واژگون شد که بر اثر این حادثه ۱۶ کارگر مصدوم شدند.
مجموع این حوادث در مدتی کمتر از بیست روز نشان می دهد عدم رعایت قانون کار از سوی کارفرمایان باید با پیگردهای قانونی رو به رو شود. همچنین در شرایط سخت اقتصادی که قشر زحمتکش کارگران شاید به ناچار هر شرایط سخت و پر خطری را بپذیرند انجمن ها و تشکل های صنفی باید برای احقاق حقوق کارگران تلاش مضاعفی داشته باشند.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۵۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

نگاهی موشکافانه به آثار بی نظیر پیر کاردین در طراحی مبلمان و معماری

اگر از علاقه مندان صنعت مد و فشن باشید قطعا نام پیر کاردین (Pierre Cardin) به گوشتان آشناس…