صفحه اصلی صنعت مبلمان با علیرضا نظری؛ مدیری از نسل سوم یک کسب و کار خانوادگی

با علیرضا نظری؛ مدیری از نسل سوم یک کسب و کار خانوادگی

۴
nowrooz

فرقی ندارد، چندمین روز نمایشگاه باشد و یا ساعت چند، او را در بیشتر اوقات می توان میانه غرفه دید که با مخاطبان محصولاتشان از نزدیک گفتگو می کند و نمی گذارد حتی یک مشتری برای رسیدن به پاسخ و خواسته اش منتظر بشیند. برای علیرضا نظری منش نمایشگاه صرفا محل مذاکرات و جلسات با دیگر مدیران نیست، او خودش همه جوره پای کار می ایستد؛ علیرضا، قائم مقام مدیرعامل گروه صنعتی نظری است و نسل سوم از خانواده نظری که در رشد چندساله اخیر این شرکت نقش بسزایی داشته است. اگر عاشق ورزش باشید، اگر از دوست داران غذا و چشیدن طعم های متفاوت باشید یا اصلا اگر مترو وسیله ایست که برای تردد از آن استفاده می کنید، حتما بارها و بارها نشستن روی محصولات گروه صنعتی نظری را تجربه کرده اید. در این گفتگوی کوتاه در حاشیه نمایشگاه میدکس پای صحبت های علیرضا نظری منش نشسته ایم برای شنیدن ماجرای موفقیت یک کسب و کار خانوادگی در حوزه مبلمان.

علیرضا نظری منش؛ قائم مقام مدیر عامل گروه صنعتی نظری
علیرضا نظری منش؛ قائم مقام مدیر عامل گروه صنعتی نظری


 فریدون نظری منش، پدربزرگ شما، بیش از شصت سال پیش کسب و کار خودشان را در کارگاهی کوچک آغاز کرد و با تجربه ای که از حضور در ارج به دست آورده بود، ایده های جدید خود را عملیاتی کرد. کمی برایمان از تاریخچه این فعالیت بگویید و اینکه در دوره های اولیه فعالیت نقطه عطف صنایع نظری کجا بود؟

بله، گروه صنعتی نظری فعالیتش را از سال ۱۳۳۸ و در ابتدا در حوزه مبلمان اداری و صندلی های ثابت آغاز کرد، به سبک و سیاق همان زمان؛ یعنی تولید صندلی هایی با ساختار فلزی و کف و پشت رویه کوبی شده. کم کم فعالیتش را توسعه داد، آن زمان بازار رقابتی نیود، یعنی اصلا چندان تولیدکنندگانی فعالیت نداشتند که رقابتی شکل بگیرد، صندلی ارج بود، صندلی ورزالیت و نظری. اما تقریبا از سال ۶۰ به بعد، یعنی از زمانی که پای پلاستیک به میان می آید، سبک تلفیق فلز و پلاستیک، سبکی که در دنیا هم رایج شده بود، به محصولات ما هم راه پیدا می کند. پس از آن انواع صندلی های فضای باز، صندلی های استادیومی، صندلی ها و چهارپایه های ثابت رستورانی به محصولات ما اضافه می شوند و دسته بندی ها توسعه پیدا می کند و تنوع کالا بیشتر می شود.

خب تا زمانی که بازار رقابتی نبود، می توان گفت شاید کار هم چندان دشوار نبود، اما وقتی تولیدکنندگان بیشتر شدند، دیگر تنها پیشگام بودن نمی توانست موقعیت نظری را در بازار حفظ کند. پس از آن، مزیت رقابتی شما چه بود؟

نظری سعی کرد با تنوع و نوآوری در محصول و استفاده از طرح های روز دنیا مزیت رقابتی را ایجاد کند. البته از یک زمانی به بعد تغییر رویه دادن از تولید سنتی به سمت تولید صنعتی، سازمان دهی و مکانیزه شدن، اتقاق افتاد که بسیار موثر بود. همچنین تا ۱۰ سال پیش نظری تبلیغات نداشت. از ۱۰ سال پیش برندینگ، تبلیغات و بازاریابی را هم آغاز کردیم و فکر می کنم تا اندازه ای هم موفق بودیم.

بنظر می رسد نقش شما در این مورد آخر، یعنی توجه به برندینگ پررنگ باشد، درباره این موضوع و فعالیت خودتان در نظری بیشتر بگویید.

من کارم در صنایع نظری را از سال ۱۳۸۰ آغاز کردم و در آن زمان صفر کیلومتر بودم، اما همیشه دوست داشتم مجموعه رشد و توسعه و پیدا کنند، برای همین علاوه بر اینکه از تجربیات پدر، پدربزرگ و عمو بسیار بهره می بردم، به دنبال موضوعات جدید بودم. مسیر موفقیت برندهای خارجی و شرکت های موفق در ایران را دنبال می کردم. باتوجه به اینکه در رشته مدیریت هم تحصیل کردم، با بازاریابی و برندینگ آشنا و این به موضوعات علاقه مند شدم و دوره هایی را در سازمان مدیریت صنعتی گذراندم و همه این ها سبب شد من دیدگاه جدید پیدا کنم که نهایتا به رشد مجموعه ما کمک کرد.

علیرضا نظری منش؛ قائم مقام مدیر عامل گروه صنعتی نظری
علیرضا نظری منش؛ قائم مقام مدیر عامل گروه صنعتی نظری

یک جایی از صحبتتان به این اشاره کردید که محصولاتی تولید می کنید که از طراحی های مطرح دنیا هستند، از طرف دیگر گروه نظری در نمایشگاه معماری و دکوراسیون داخلی هم حاضر شده است، نمایشگاهی که بیشتر به عرضه محصولات دکوراسیونی می پردازد، نه مبلمان. شما چه ارتباطی بین این دو می بینید و چه برنامه ای برایش دارید؟

من رابطه بین دکوراسیون و مبلمان را با یک مثال می گویم. تا یک زمانی مخاطب ما در صنعت رستوران، رستوران داران و یا شرکت های تجهیز کننده رستوران بودند اما کم کم در حوزه رستوران داری هم رقابت به وجود آمد و پای طراحان و دیزاینرها باز شد و به طبع مخاطب ما هم تغییر کرد. از آن به بعد طراحان مخاطب ما بودند. واحد تحقیق و توسعه ما نیز متوجه این تغییرات بود، برای همین بیشتر به رابطه دکوراسیون و محصولاتمان توجه کردیم، بازارهای خارجی را رصد می کردیم تا ببینیم  آیا محصولاتی که خارج از ایران تولید می شوند، می توانند سلیقه مخاطب داخلی ما هم باشند؟ اول با مهندسی معکوس آغاز کردیم، الان به سمت بازطراحی رفته ایم و در گام بعدی می خواهیم محصولاتی را از اساس خودمان طراحی کنیم تا بتوانی بدون ملاحظات کپی رایت در بازارهای صادراتی حضور پیدا کنیم.

مهمترین چالش فعلی شما در حوزه مبلمان چیست؟

محدودیت واردات یکی از چالش های ماست. ما علاوه براینکه تولیدکننده هستیم نمایندگی برندهای مطرح ترکیه ای و ایتالیایی را هم داشتیم، عرضه محصولات خارجی بخشی از گردش مالی ما را تشکیل می داد. الان بخشی از سبد محصول ما خالی مانده است. البته این می تواند فرصتی باشد برای جایگزین کردن محصولات وارداتی با محصولاتی که خودمان تولید کنیم. موضوع بعدی بحث صادرات است ما در تلاشیم به کشورهای آسیای میانه، غرب آسیا و حتی اروپا صادرات داشته باشیم و اخیرا هم در نمایشگاه هاست میلان شرکت کردیم. اولین بار بود که  که یک شرکت ایرانی در این نمایشگاه حاضر می شد و بودن در کنار بزرگان طراحی تجربه بسیار بزرگی بود. با این همه در صادرات با مشکل انتقال وجه روبرو هستیم.

علیرضا نظری منش؛ قائم مقام مدیر عامل گروه صنعتی نظری
علیرضا نظری منش؛ قائم مقام مدیر عامل گروه صنعتی نظری

دوست دارید در آینده به کجا بروید و چشم انداز ایده آلتان چیست؟

دوست دارم در حوزه های مختلف مبلمان انتخاب اول مشتریان باشیم. البته این به خیلی پارامترها بستگی دارد مثل برندینگ و توسعه محصول. ما دوست داریم مبلمان خانگی تولید کنیم و مبل اداری را توسعه دهیم. بتوانیم برای تمام نیازها راهکار داشته باشیم، از مبلمان سونا و استخر، دفتر کار، روف گاردن تا فود کورت و سالن انتظار هتل. در حال حاضر هم با توجه به تحقیقات بازار خودمان و بازخوردهایی که از تحقیقات بازار رقبا به ما رسیده است، در بعضی حوزه ها پیشرو هستیم، به طور مثال بیش از هستاد درصد استادیوم های کشور را ما تجهیز کرده ایم، همینطور در حوزه رستوران (فست فودی، فود کورت و کافی شاپ) سهم خوبی از بازار را داریم. البته من خودم خیلی دوست دارم بدانم مخاطبان ما نظری را به کدام دسته بندی می شناسند. بعضی ها نظری را به نیمکت انتظار مترو می شناسند، بعضی ها به صندلی استادیوم آزادی بعضی ها به فودکورت هایی که تجهیز کرده و همانطور که گفتم در بعضی حوزه ها رقیب جدی نداریم.

آیا به راه اندازی کسب و کار جدیدی در کنار صنایع نظری فکر کردید؟

بله، من الان دارم فکر می کنم که ایجاد کسب و کاری جدید در حوزه مواد اولیه می تواند در چشم انداز ما باشد. اما از آن مهمتر بحث استارتاپ هاست. به خاطر مشغله هایی که داشتم هنوز نتوانستم به آن به طور جدی فکر کنم و بپردازم اما همه می دانیم در آینده گوشی موبایل، همه چیز است.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۸۱

۴ نظر

 1. سامان رضایی

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ ساعت ۱۵:۴۰

  مدیری شایسته.

  پاسخ دهید

 2. مریم جعفری

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ ساعت ۱۵:۴۲

  گفتگوی خوبی بود. دم شما و خانواده کارآفرین نظری گرم.

  پاسخ دهید

 3. علی

  ۱۳۹۹/۰۵/۱۲ ساعت ۲۰:۳۵

  همیشه از بیرون که به برند نظری و محصولاتش نگاه میکردم لذت میبردم، و به دوستان پیشنهاد میدادم برای پروژه هاشون استفاده کنند
  تا اینکه خواستم برای خودم از این مجموعه یک صندلی تهیه کنم
  اما بعد از اینکه در فروشگاه جردن با آقای عباس نژاد صحبت کردم متوجه شدم که همونقدر که محصول موضوع تحت توجهی برای مجموعه هست مشتری، برخورد با مشتری و مسائل مربوط به تجربه مشتری همونقدر موضوع بی ارزشی به حساب میاد.
  امیدوارم که با توجه به مسیر خوبی که تا الان دیدیم روی تجربه مشتری بیشتر کار بشه یا حداقل یه راه ارتباطی باشه تا اگر یک شخص قراره روی کل برند تاثیر منفی بزاره بشه ازش جلوگیری کرد

  پاسخ دهید

  • تحریریه خوگرنیوز

   ۱۳۹۹/۰۵/۱۳ ساعت ۱۸:۴۶

   دوست گرامی خوگرنیوز، بازخورد و نظر شما به گروه صنعتی نظری منتقل شد. با سپاس از همراهی شما.

   پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

۶ مبل ال ارزان که دکوراسیون منزل شما را ارتقا می بخشند

مبل ال به دو دلیل در لیست پرطرفدارترین مبلمان منزل قرار گرفته است. دلیل اول به استفاده بهی…