صفحه اصلی صنعت مبلمان با آنا مشیرفر؛ جوان با سابقه صنعت مبلمان

با آنا مشیرفر؛ جوان با سابقه صنعت مبلمان

۱
nowrooz

«صندلی ساز»، «مبلمان صفحه ای»، «پشتی-نشیمن و پایه گردون» و… به کاربردن سریع و پشت سرهم اصطلاحاتی از این دست خیلی زود بهمان یادآوری می کند که با یک حرفه ای در صنعت مبلمان طرف هستیم. آنچه که ما به آن مبلمان می گوییم و در بهترین حالت به خانگی و اداری تقسیمش می کنیم، برای آنا مشیرفر یک دنیاست و راجع به هر بخشش که بخواهد صحبت کند با نام اختصاصیش مورد خطاب قرار می دهد. او از جوانان صنعت مبلمان و اتفاقا همزمان یکی از باسابقه ها در این صنعت است.

چهارده سال پیش بود که یک آگهی در روزنامه همشهری، پای مشیرفر جوان و جویای کار را به صنعت مبلمان باز کرد، لوگوی نیلپر در آن صفحه توجه اش را جلب کرد و به قول خودش کاملا اتفاقی وارد سرزمین صندلی سازها شد. تازه فارغ التحصیل رشته مدیریت شده بود و با توجه به رشته اش در بخش بازاریابی و تحقیقات بازار آغاز به کار کرد. جایی که به سبب حضور در آن خیلی زود توانست به شناخت خوبی از فعالان و تولیدکنندگان صندلی اداری برسد. علاوه بر مباحث تئوری و عملی بازاریابی به لحاظ فنی هم با محصولات این صنعت آشنا شد و کم کم در آن پاگیر. با او که در سال‌های اخیر پای ثابت نمایشگاه های مبلمان اداری است در حاشیه نمایشگاه آفیس اکسپو ۲۰۲۰ گفتگو کردیم تا نظر جوان ترهای این صنعت را درباره چالش ها و نقاط ضعف و قوتش بدانیم.

 آنا مشیرفر مدیرفروش مبلمان آرتمن
آنا مشیرفر مدیرفروش مبلمان آرتمن

تقریبا تمام فعالیت حرفه ایت را در صنعت مبلمان گذراندی اما در دوره ای هم از آن فاصله گرفتی؛ چه شد که تصمیم گرفتی دوباره به مبلمان برگردی؟

چند دلیل داشت؛ یکی علاقه ای که به این صنعت داشتم و دیگر اینکه صنعت مبلمان و افرادش را بسیار بهتر می شناختم و این شبکه ارتباطی در زمینه فروش بسیار اهمیت دارد اما دلیل دیگر خود آرتمن بود. من پیشتر در شرکت هایی کار کرده بودم که رهبر بازار بودند؛ اما هفت سال پیش که دوباره به مبلمان برگشتم، آرتمن در آغاز تأسیس بود، هیچ کس آن را نمی شناخت، هنوز خیلی معلوم نبود مسیرش چطور پیش می رود. همین موضوعات برای من جذابیت داشت؛ مدیران جوان، نیروهای جوان، ایده های نو و برندینگ. فرصتی بود که بتوانم خودم و توانمندی هایم را در بازار بشناسم؛ چه در بازاریابی و چه برندینگ و فروش.

به عنوان مدیر فروش چه ایده های نویی را توانستی در یک شرکت تازه تأسیس عملی کنی که در فضاهای دیگر امکان اجرای آن وجود نداشت؟

از نظر من صنعت مبلمان اداری ایران خیلی تولید محور است و شرکت هایی که بزرگ شده اند از مزیت تولید به بازاریابی و فروش رسیدند اما در آرتمن ایده های مارکتینگی خیلی بیشتر تأثیر گذاشت. گرچه تولید هم باقدرت پشتیبانی می کند اما برندینگ خیلی مؤثر بود. اینجا توانستم از یکایک واحدهایی که در دانشگاه گذارندم، در تبلیغات و برندینگ، به صورت حرفه ای و کاربردی استفاده کنم.

 آنا مشیرفر مدیرفروش مبلمان آرتمن

می توان از صحبتت این طور نتیجه گرفت که جای خالی نگاه حرفه ای به برندینگ در صنعت مبلمان حس می شود؟

بله همینطور است؛ بسیاری از شرکت های قدیمی در این صنعت هستند که با وجود اینکه فروش خودشان را دارند اما معروف و مطرح نشده اند. برای کاربر نهایی که مصرف کننده است و همچنین بنک داران بورس مبلمان که به هر حال مشتری ما محسوب می شوند، به قول معروف «بزرگ نشده اند». این اتفاق اما برای آرتمن افتاد؛ اگر چه ما هنوز باید رشد کنیم و راهی طولانی پیش رویمان است.

به نظرت این صنعت به جز برندینگ چه نیازهای دیگری دارد؟

به نظرم دو موضوع وجود دارد که به طور ویژه با فروش مرتبط هستند و باید آن ها را حل کرد. صنعت مبلمان یک صنعت سنتی است؛ در بخش مبلمان اداری همیشه یک بورس وجود داشته است که کل ایران آن را می شناخته اند و از آنجا خرید می کردند. صاحبان فروشگاه ها و نیروهای فروش هم منتظر مدیر تدارکات یک سازمان می ماندند تا بیاید و خرید کند. اما با ورود نیروهای جوان تر در بخش فروش و نمایندگی ها و با توجه به رقابتی که روز به روز بیشتر هم می شود، این انتظار می رود که نیروهای فروش در بازاریابی سهیم شوند. آنها می توانند دیگر منتظر خریدار نباشند و خودشان به سازمان ها بروند، محصولات را ارائه و ارتباطی نزدیک با مشتریان ایجاد کنند.

موضوع دیگر اینکه چندسالی است که دیجیتال مارکتینگ در ایران در بسیاری از زمینه ها رشد کرده است ولی جای خالی آن در صنعت مبلمان احساس می شود. فروشگاه های اینترنتی می توانند این شکاف را پر کنند؛ فروشگاهی مثل خوگر که هم اولین است و هم نوآور در این زمینه موفق عمل کرد. مثل معروفی در مدیریت هست که می گوید برای رشد کردن اولین بودن کافی نیست باید خلاق هم بود که خوگر هر دوی این هاست.

چرا خودتان فروش آنلاین را در دستور کار قرار ندادید؟

فروش آنلاین فروش مستقیم محسوب می شود و ما ترجیحمان این است که با نمایندگی ها کار کنیم؛ نمایندگی های حضوری در حسن آباد و یا شهرهای دیگر و همچنین نمایندگی های فروش اینترنتی.

 آنا مشیرفر مدیرفروش مبلمان آرتمن
آنا مشیرفر مدیرفروش مبلمان آرتمن

در صحبت هایت چند بار به سنتی بودن صنعت مبلمان اشاره کردی؛ فکر می کنی با وجود این موضوع می توانیم انتظار پیشرفت در محصولات را داشته باشیم؟

بله؛ صنعت مبلمان مثل محصولات حوزه فناوری اطلاعات نیست که هرروز گزینه ها و امکانات جدیدی به آن اضافه شوند. مبلمان اداری چه صفحه ای و چه صندلی های اداری چندان طرفیت تغییرات اساسی ندارند؛ نمی شود پشتی و نشیمن، دسته و پایه پنج پر را زیاد تغییر داد. با این حال می توان از پیشرفت های فناوری در حوزه های دیگر بهره برد. ما در حال کار بر روی پروژه ای با محوریت اینترنت اشیا هستیم و یک صندلی طراحی کرده ایم که با توجه به استانداردهای ارگونومی با فرم نشستن کاربر هماهنگ می شود. به صحیح نشستن کمک می کند و با اتصال به اپلیکیشنی که روی گجت نصب می شود؛ می توان آن را تنظیم کرد. ما از طرح و نمونه اولیه این صندلی در نمایشگاه مبلمان اداری ۲۰۲۰ رونمایی کردیم و امیدوارم تا پایان سال بتوانیم نسخه نهایی آن را عرضه کنیم.

بسیاری از شرکت های بزرگ مبلمان در جهان مثل ایکیا و هرمان میلر اطلاعات درآمد، درصد سود و نظایر آن را در اختیار رسانه ها قرار می دهند اما یکی دیگر از نمودهای سنتی بودن صنعت مبلمان در ایران، اصرار بر محرمانه بودن همه اطلاعات است؛ شرکت شما تا چه حد این آمادگی را دارد که چنین اطلاعاتی را منتشر کند؟

این سؤال شما من را یاد چند سال پیش انداخت؛ تا همین اواخر شرکت های مبلمان اجازه نمی دادند کسی در نمایشگاه از محصولاتشان عکس بگیرد. خاطرم هست که ما حتی فهرست قیمت محصولات را به مشتریانمان نمی دادیم که مبادا از اطلاعات شرکت سوء استفاده کنند. قطعا هر سازمانی مجموعه ای از اطلاعات محرمانه را دارد اما آن دوره دیگر گذشته است و باید فضا را بازتر کنیم. برای همه مهم است که از اخبار و فعالیت های رقبایشان مطلع شوند. حتی سازمان هایی نظیر ناسا هم اطلاعاتشان را به راحتی روی وبسایتشان می گذارند تا همه از آن استفاده کنند! البته صحت اطلاعاتی که منتشر می شود هم اهمیت دارد، اطلاعات اشتباه باعث تصمیم گیری غلط می شود و اگر فضایی باشد که به آن اعتماد داشته باشم حاضرم این اطلاعات را آنجا منتشر کنم و اطلاعات دیگران را بخوانم.

چشم اندازت برای آرتمن چیست؟

اکثر شرکت هایی که در مبلمان اداری فعال بوده اند، هنوز تنها در همین حوزه حضور دارند اما من فکر می کنم مبلمان خانگی نیز ظرفیت بالایی برای فعالیت دارد. ما دوست داریم همه حوزه ها را پوشش دهیم، مبلمان اداری، خانگی و دکوراتیو.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۹۹

یک نظر ارسال شده است

  1. رویا

    ۱۳۹۸/۱۲/۱۳ ساعت ۱۴:۵۲

    میشناسمش دختر پر کار و فعالیه

    پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

فروشگاه های مبلمان مجددا تعطیل شدند

همزمان با اجرای مجدد طرح فاصله گذاری اجتماعی و مطابق اطلاعیه های ستادهای ملی و استانی مبار…