صفحه اصلی صنعت مبلمان اکسیژن خون مبل و منبت ملایر پایین است

اکسیژن خون مبل و منبت ملایر پایین است

۰
مبل و منبت ملایر
nowrooz

واژه مبل برای بسیاری از ما ایرانی ها معادل مبل سنتی ایرانی است. مبلی با ساختار کلاسیک و با حکاکی ها و منبت کاری های ظریف و پر نقش و نگارِ کار دست صنعتگران و منبت کاران. صنعتگرانی که این روزها نفس کارگاه هایشان نه از انبوه غبار خاک‌اره پراکنده در فضا که از سرمای سکون به شماره افتاده است، مغارها و سوهان هایشان خاک می خورد و روزها می گذرد بی آنکه نیلوفری خیال انگیز بر روی انحنای چوبی رویانده شود. در سرزمین آتش (مال‌آگر)، شهری چندهزارساله و جایی که مردانش سال ها ریش در کارگاه های مبل سازی سپید و هنرشان را جهانی کرده اند، حالا ترمز هر حرکتی کشیده است. ملایر، شهری که بیش از یک سوم اشتغال شهروندانش به مبل و منبت وابسته است در وانفسای نوسان ارز، آرام ترین روزها را می گذارند بی آنکه آرامشی در خاطرش باشد. گرچه نام این شهر که به منبت گره خورده را در سال های اخیر بسیار می ‌شنیدیم، چندروزی است که اخبار خوبی از این خطه به گوش نمی رسد و پای تعطیلی به واحدهای تولیدی مبل و منبت این شهر هم باز شده است. به همین روی در گفتگو با یدالله کریمی رئیس هیئت مدیره بازار بزرگ مبل ملایر علت وخامت اوضاع این روزهای خانواده بزرگ و چند ده هزار نفری مبل و منبت ملایر و اقدامات فعالان و مطالباتشان را جویا شدیم.

در خبرها آمده بود که مشکل در تامین فوم و چوب باعث از رونق افتادن سکه کار صنعت مبلمان شده است. مسئله شما نبود این مواد است یا قیمتشان؟
ببینید ما فقط در چوب و فوم مشکل نداریم، مشکل در تهیه همه مواد اولیه است و آن هم چند دلیل دارد. مهمترین دلیلش افزایش بی رویه و افسارگسیخته قیمت مواد اولیه و نوسانات ارز است. الان چوب در بازار هست اما چوبی که شده متری ۱۵ میلیون تومان. تولیدکننده دیگر قادر به خرید چوب نیست. از طرف دیگر در بعضی موارد فروشندگان مواد اولیه هم این مواد را ارائه نمی دهند و احتکار می کنند تا باز هم گران تر بفروشند.

در خصوص فوم که گفته می شود کم یاب شده چه طور؟ باید از شرکت‌های پتروشیمی پی گیری کرد؟
به نظر من مافیا وجود دارد. از هر کسی که فوم می خری او خودش از واسطه دیگری خریده است، یا این طور می گوید، این تا چند دست ادامه دارد و به نظر می رسد مافیایی است. کارخانه های تولید فوم هم که می گویند به ما مواد اولیه نمی دهند و همین سبب شده فوم هر روز افزایش قیمت داشته باشد و تا پانصد درصد هم گرانتر شده است. وضع شهرستان ها از تهران بدتر است. در تهران تعاونی ها هستند و بالاخره جنس به شکلی فراهم می شود اما در شهرستان ها این مسئله جدی تر است.

به جز تولید با چه چالشی روبرو هستید؟
 ما علاوه بر کاهش تولید، کاهش فروش داریم. ۹۰ درصد مشتریان مبل ملایر خارج از این شهر و حتی استان هستند. از همه جای کشور به ملایر می آمدند، چون مرکز بود و قیمت مناسبتر. اما حالا به خاطر کرونا فروش بسیار کاهش پیدا کرده است. اگر مشتری هم بیاید می بیند مبلی که دو ماه پیش ۲۰ میلیون تومان بوده الان ۳۰ میلیون تومان شده است و نمی خرد.
قدرت خرید مردم به طور کلی کاهش پیدا کرده است و حالا با این افزایش قیمت تولیدکننده باید یک دست مبل را به چه قیمتی بفروشد که بتواند چوب متری ۱۵ میلیون تومانی تهیه کند؟ آیا مشتری، مبلی به چنین قیمتی می خرد؟

مطالباتتان را در این بحران چطور پی گیری می کنید و فعالیت انجمن ها و تشکل های صنفی استان چطور است؟
هفته گدشته با معاون محترم سازمان توسعه و تجارت و تولیدکنندگان استان های قم، اصفهان و تهران یک جلسه مجازی به صورت ویدئوکنفرانس داشتیم. همه، مشکلاتمان از جمله کمبود مواد اولیه را عنوان کردیم. قبل از آن هم ما به تمام مقامات مسئول از فرمانداری و استانداری گرفته تا نمایندگان مجلس نامه نوشته ایم.
من طی سالیان گذشته با بسیاری از مسئولان از جمله معاون وزیر گفت و گو و جلسه داشتم اما نه تنها اوضاع بهتر نشده که بدتر هم شده است. بسته های حمایتی که ارائه می شود کفایت نمی کند و از طرف دیگر هزاران مشکلات در اخذ تسهیلات از بانک ها برای تولیدکنندگان وجود دارد. این ثبت جهانی مبل و منبت هم که نتیجه داد واقعا به خاطر تلاش های شبانه روزی چندساله همه فعالان و هنرمندان بود.

فکر می کنید به جز ارائه تسهیلات و فارغ از بحران فعلی، صنعت مبلمان چه گام هایی باید در مسیر پیشرفت بردارد؟
راه برون رفت مبل کشور از این وضعیت صادرات است. محصولات ما با همه کشورها حتی ترکیه قابل رقابت است. ما یک رقیب جدی بیشتر نداریم آن هم ایتالیاست. اما برای محصولات ما بازاریابی و برندسازی نشده و به دنیا معرفی نشده اند. این وظیفه سازمان توسعه تجارت است.
ما می توانیم تهاتر کنیم، مبل بدهیم مواد اولیه ای مثل چوب بگیریم و حداقل چوبی که به واسطه افزایش نرخ ارز انقدر گران شده است را اینطور تامین کنیم. اما مسئولان راهش را هموار نمی کنند.
یک دست مبلی که در کشور ما پانزده بیست میلیون تومان است، در همین بیخ گوشمان، ارمنستان، گرجستان و دیگر کشورهای حوزه خزر ۲۰۰ میلیون تومان فروش می رود. تازه آن هم مبل مالزیایی و چینی که کیفیت محصولات ما را ندارند.

گفتید عدم برندسازی از موانع صادرات است، خودتان در ملایر اقداماتی برای برندسازی مبل و منبت انجام داده اید؟
ما برندسازی را در داخل کشور به واسطه تبلیغات گسترده و فعالیت های رسانه ای، برنامه ملی شدن و بعد جهانی شدن انجام دادیم و پتانسیل این شهر را با گزارش ها و مستندات به بازرسان یونسکو ثابت کردیم. اما هزینه این کار در بازارهای صادراتی برای تولیدکننده خیلی زیاد است، چرا که مستلزم حضور مداوم در نمایشگاه های بین المللی برون مرزی است. رایزنان اقتصادی کشور ما می توانند این فعالیت ها را انجام دهند و به ما کمک کنند. اما تا به حال که چنین اتفاقی نیفتاده است.

آینده نزدیک و نتیجه بحران فعلی مبلسازان را چطور می بینید؟
در این شهر ۵۰۰۰ هزار واحد تولیدی فعال وجود دارد. ۲۵ هزار نفر مستقیم و ۳۵ هزار نفر غیرمستقیم اشتغالشان به این صنعت وابسته است. ملایر ۶۵ درصد مبل منبت ایران را تامین می کند و ۳۲ درصد اشتغال شهرستان وابسته به این صنعت است. اگر اوضاع با این روند پیش برود جز تعطیلی واحدهای تولیدی و بیش از پیش شدن مشکل اشتغال در این شهر نتیجه ای در انتظار نخواهد بود. کار انقدر سخت شده است که فقط خدا خودش کمک کند.

***

قدیمی ترین منبت کاری های به جای مانده روی چوب در ایران به منبت کاری هایی روی ضریح های چوبی و منبر تعلق دارد. منبت از نبات به معنی گیاه می آید و منبت کار روح در جسم نقوش گیاهی نقش بسته بر روی چوب می دمد. منبت هنری چندهزار ساله است که در دوره صفویه در اصفهان اوج گرفت و پس از آن در شهرهای دیگر از جمله گلپایگان، آباده، ملایر و قم متبلور شد. پس از دوره افول این هنر، چندسالی است شاهد توجه ویژه به آن در استان همدان هستیم. سال ۹۶ شهر ملایر به عنوان پایتخت مبل و منبت ایران شناخته و این هنر به نام این شهر ثبت ملی شد.
سازمان جهانی صنایع دستی ملایر را به عنوان یکی از سه شهر منبت جهان انتخاب کرد و با حضور و فعالیت بیشتر بانوان در این هنر صنعت، نصب المان مبل و منبت در شهر، نصب نشان ثبت ملی منبت ملایر فارسی و لاتین، ارتقای کیفیت محصولات و فعالیت چند کارگاه مبل در هر نمایشگاه، منبت ملایر گام های موثری در مسیر ثبت جهانی برداشت.
دانشگاه ملایر مرکز تحقیقات پیشرفته مبل و منبت را راه اندازی کرد و رشته «مهندسی صنایع مبلمان» را به برنامه آموزشی خود افزود. مرکزی که در تازه ترین اقدام خود قصد برگزاری «نخستین جشنواره بین المللی برترین های مبل و منبت جهان» را در آبان ماه دارد. نمایشگاه مبل و منبت ملایر نیز که هر ساله در تابستان برگزار می شد قرار است امسال مجازی برگزار شود. با این همه تلاش و اتفاق مثبت امید است این هنر صنعت مبل منبت ملایر از بحران فعلی نیز عبور کند و رونق به کارگاه ها و کارخانه ها و انگیزه به دستان پرتوان صنعتگران بازگردد.

میانگین امتیازات ۴.۷ / ۵. تعداد امتیازات ۱۰۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

مهلت شرکت در پنجمین جشنواره ملی مبلمان شهری تمدید نمی شود

سازمان زیباسازی شهرتهران، روز شنبه ۲۱ فروردین ماه اعلام کرد، مهلت ارسال آثار به پنجمین جشن…