صفحه اصلی صنعت مبلمان انتخاب و خرید مبلمان متفاوت دهه شصت و دهه هفتادی‌ها

انتخاب و خرید مبلمان متفاوت دهه شصت و دهه هفتادی‌ها

۰
انتخاب و خرید مبلمان
nowrooz

حتماً این عبارت‌ها را زیاد شنیده‌اید: ما “دهه شصتی‌ها “، شما “دهه هفتادی‌ها” و امثال آن که ویژگی‌ها، تجربیات یا عادت‌های خاصی را به متولدین یک دهه نسبت می‌دهد. در متون انگلیسی و در مقیاس جهانی هم احتمالا دسته‌بندی‌هایی مثل بیبی بومرها، نسل ایکس، میلینیال ها و نسل زد را شنیده‌اید. این‌جور انتساب گرچه در کشور ما بیشتر در قالب مسائل اجتماعی و گاهی در طنز به‌کار می‌رود اما در حوزه اقتصاد هم به‌نوعی کاربرد دارد. در اقتصاد و کسب‌وکار این دسته‌بندی برای تحلیل رفتار و عملکرد نسل‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد، مثلاً نحوه انتخاب و خرید هر نسل. در این مطلب پس از معرفی نسل ها و طیف سنی هریک به رفتار میلینیال ها در انتخاب و خرید مبلمان خواهیم پرداخت.

از نسل خاموش تا  نسل زد. شما جزو کدام نسل هستید؟

معروف‌ترین و متداول‌ترین تقسیم‌بندی نسلی جمعیت جهان، افراد را به پنج نسل تقسیم می‌کند. اگرچه در همه منابع تاریخ تولد متولدین هر نسل حدودی ذکر شده و از یک تا چند سال با هم تفاوت دارد ولی تاریخ‌های زیر بیشتر از بقیه مورد استفاده و استناد قرار گرفته اند. پس راحت باشید و اگر لب مرز یکی از این دسته‌بندی‌ها هستید و تمایل دارید به گروه مجاور آن تعلق داشته باشید می‌توانید استناد مناسب برای این جابه‌جایی پیدا کنید.

انتخاب و خرید مبلمان
کنار هم قرار گرفتن نسل ها با عادت های متفاوت

نسل خاموش ( ُSilent Generation) – این نسل شامل متولدین اواسط دهه بیست تا اواسط دهه چهل میلادی می شود یعنی تقریبا  افرادی با سن هفتاد و شش تا نود  سال فعلی

بیبی بومرها (Baby Boomers) – بیبی بومرها متولدین ۱۹۴۶ تا ۱۹۶۴ میلادی هستند یعنی در حال حاضر بین پنجاه و هفت تا هفتاد و پنج سال سن دارند.

نسل ایکس (Gerneration X) _ نسل ایکس متولدین ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۰ را دربر می گیرد که امروز در سنین میان چهل و یک تا پنجاه و شش سال هستند.

میلنیال ها یا نسل وای (Millenials) _ میلینیال ها متولدین میان ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۶ هستند که تقریبا بیست و پنج تا چهل ساله های امروزی را شامل می شود.

نسل زد (Generation Z) _ نسل زد آخرین نسل است  و متولدین سالهای بعد از ۸۶ تا امروز را در بر می گیرد یعنی افراد از بیست و چهار سال به پایین

عادت های انتخاب و خرید مبلمان دهه شصت و هفتادی ها

از میان گروه های بالا با توجه به تعداد و فعال بودن جمعیت، میلنیال ها نقش مهمی در اقتصاد دارند. هم بخش بزرگی از نیروی کار را تشکیل می دهند و هم خودشان خریداران و مصرف کنندگان عمده ای هستند که فرهنگ و عادت های بسیار متفاوتی با نسل های قبل از خود دارند. بخش عمده ای از این تغییر در فرهنگ و عادت ها به واسطه تغییرات عظیمی که در تکنولوژی و روابط اجتماعی در این سال ها حادث شده ایجاد شده است. با توجه به جوان بودن جمعیت کشور ما و قدری سنتی تر بودن نسبت به جمعیت کشورهای غربی و اروپایی که مرجع بررسی های بین المللی هستند شاید بتوان گفت که رفتار میلینال ها در کشور ما بیشتر با متولدین نیمه دوم دهه شصت و دهه هفتادی ها انطباق پیدا می کند. به همین دلیل با قدری اغماض ما میلینال ها را معادل متولدین دهه شصت و هفتاد در ایران در نظر گرفتیم . حال در ادامه خواهیم دید که عادت های انتخاب و خرید این نسل چه تغییراتی کرده و چه تاثیری بر حوزه مبلمان و دکوراسیون داشته و خواهد داشت:

گرایش به مبلمان های کم جا، چند منظوره و کوچک

با تغییر سبک زندگی از خانه‌های بزرگ به آپارتمان‌هایی که به دلیل الزامات شهرنشینی و گرانی مسکن در شهرها روزبه‌روز مساحت آنها کمتر می‌شود نیاز به مبلمان های چند منظوره و کاربردی در میان این نسل بیشتر است. معروف‌ترین و متداول‌ترین این نوع مبلمان که مبل تختخواب شو است را همه می‌شناسیم ولی انواع دیگرش هم در جهان طرفداران بسیاری دارد و در ایران هم به‌تدریج تولید آنها افزایش می‌یابد. اقلامی نظیر میزهای تاشو یا کشویی که در دو سه اندازه قابل‌استفاده هستند. میز و صندلی‌هایی که درون هم قرار می‌گیرند و میزهای چند تکه که در کنار هم و یا زیر هم قرار می‌گیرند، مبل و تختخواب‌هایی با محفظه ذخیره در زیر آن‌ها و امثال آن. سبکی و بسته بندی بودن محصولات برای این نسل مزیت محسوب می‌شود. برخی از نمونه‌های جدید و رایج این نوع مبلمان را در تصاویر زیر می‌بینید:

گرایش به محصولات تکنولوژیک :

طبیعی است که با رسوخ تکنولوژی در زندگی و طرز تفکر جوانان دهه شصت و هفتادی محصولاتی که به‌نوعی متأثر یا همگام با تکنولوژی هستند برایشان جذاب است. میزهایی با نگهدارنده کابل و امکان کاهش و افزایش ارتفاع یا مبلی با سوکت مناسب برای شارژ گوشی مسحورشان می کند. به گزارش فوربس اکثر میلینال ها عاشق استفاده از محصولات هوشمند هستند.

مینیمالیسم و سادگی :

نگرش جوان‌ها از زرق و برق و پیچیدگی به‌سوی سادگی و مینیمالیسم رفته. در پوشاک و خوراک و لوازم زندگی به خوبی این روند قابل‌مشاهده است. میزهای تلویزیون، کتابخانه، میزهای کاری که با حداقل متریال و سادگی طراحی‌ شده‌اند برای این گروه جذاب‌تر از انبوهی از متریال سنگین و با نقوش پرپیچ و خم هستند. این نسل در نظم دادن به خانه از ماری کندو تبعیت می‌کند و مشکل زیادی با جدا شدن از بعضی لوازم محبوب اما غیر کاربردی اش بر اساس آموزه‌های فنگ شویی ندارد.

گرایش به مواد طبیعی و چوب :

بسیاری از جوانان این دوره علاقه‌مند به بازگشت به طبیعت و بهره‌گیری از الیاف و بافت‌های طبیعی مثل چوب هستند. به همین دلیل هم حتی امروز و برای این نسل محصولات چوبی هم چنان جز محبوب‌هاست اگرچه استفاده از فلز و ترکیبات رزین و شیشه در کار جذابیت بیشتری به محصول می‌بخشد ولی چوب برای این نسل هم جایگاه خودش را به‌عنوان اصلی‌ترین متریال در مبلمان حفظ کرده.

استایل شخصی  با استفاده از محصولات خاص :

این که جوانان این دوره بیشتر طرفدار مینیمالیسم هستند ناقض این نیست که به اقلام دکوراتیو و خاص علاقه‌مند باشند. اتفاقاً اغلب این گروه سنی به دنبال این هستند که تعداد محدودی کالای خیلی خاص مثل یک صندلی یا اقلام دکوراتیوی که بیشتر به مجسمه شبیه‌اند را در ترکیب دکوراسیونشان استفاده کنند. محصولی متفاوت و جذاب که ویژگی بصری و هویت خاص موردعلاقه‌شان را به فضا می‌بخشد.

انتظاراتی فراتر از خانه

با ورود فرهنگ بازی‌های کامپیوتری، فریلنسری و دورکاری نیازهای جدیدی در خانه‌های این نسل ایجادشده. نیاز به صندلی و میز گیمینگ یا محلی مناسب برای کار در خانه در این روزهای فاصله‌گذاری اجتماعی که تأثیر خود را در انتخاب و به کار گیری متناسب با این کارکردها دارد.

مبلمان وسیله ای برای راحتی نه یک سرمایه

شاید اگر به پدر و مادرهای این نسل بگویید این مبل وسیله ای برای همه عمر است یا این‌قدر دوام دارد که بشود برای مثلاً بیست سال از آن استفاده کرد برایشان جمله ترغیب‌کننده‌ای باشد. اما برای این نسل مبلمان وسیله‌ای برای راحتی است و عیبی ندارد اگر به دلیل خسته شدن از مدلش یا از بین رفتنش بعد چند سال ناچار باشند عوضش کنند. این نسل به راحتی و خوشنودی حال و قیمت مناسب بیش از سرمایه گذاری بلند مدت روی یک وسیله منزل اهمیت می‌دهد.

تغییر در عادت های انتخاب و خرید مبلمان

دهه شصت و هفتادی‌های ما و میلنیال های غربی تکنولوژی دوست‌ترین نسل حاضر هستند. برخی هم آنها را به تنبلی متهم می‌کنند. درنتیجه استفاده از تکنولوژی به‌خصوص گوشی‌های هوشمندی که ساعت‌های متوالی روز در دستشان است برای همه کارهایشان در اولویت قرار دارد. پس عجیب نیست که حتی برای خرید مبلمان هم ترجیح می‌دهند ابتدا اینترنت را شخم بزنند و تا جایی که می‌شود از همین طریق کار را به نتیجه برسانند تا این که دور شهر راه بیفتند و زمان طولانی را در راسته‌های فروش مبلمان بگذرانند، کاری که نسل‌های قبلی می‌کردند.
درواقع عادت‌ های خرید این نسل را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

انتخاب و خرید مبلمان
جستجوی مداوم شبکه های اجتماعی به وسیله میلینیال ها

قرار گرفتن در معرض بمباران ایده

معمولاً افراد این نسل قبل از این که خریدی انجام بدهند کنجکاو شده و اگر از علاقه‌مندان و دنبال کنندگان همیشگی حوزه مبلمان و دکوراسیون هم نباشند شروع می‌کند با عبارت‌هایی مثل دکوراسیون اتاق خواب کوچک، دکوراسیون جدید اتاق نشیمن، مدل‌های جدید مبل و … کمی خود را برای انتخاب مدل و سبک دکوراسیون یا محصول موردنظرشان آماده کنند. درواقع پیش از شروع فرایند خرید سعی می‌کنند با محدود کردن دایره انتخابشان کار را تا حدی آسان‌تر کنند. حتی بیش از آن، وقتی در معرض تصاویر موجود در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گیرند نیازهای جدیدی در آن‌ها ایجاد می‌شود. در این بمباران عمدتاً بصری شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام نقش پر رنگی دارند و آن‌هایی که حرفه‌ای تر هستند بورد خاصشان در پینترست پر از انواع محصولات و دکوراسیونی می‌شود که نظرشان را جلب کرده.

جستجو، تحقیق و بررسی آنلاین

معمولاً بعد از شکل گرفتن ایده و نیاز نوبت به پیدا کردن محصول موردنظر و عرضه‌کننده آن یا برعکس از منبع عرضه و فروش به مدل مناسب و قیمت آن رسیدن است. تعداد بسیاری از افراد حتی اگر قصد خرید از فروشگاه هم داشته باشند ابتدا با جستجو در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی محصول و عرضه کننده مربوطه را می‌یابند و راجع به قیمت‌ها تحقیق می‌کنند. این گروه معمولاً تمایل زیادی به تحقیق در مورد محصولات و مقایسه آنها دارند و نقدهای محصول می‌تواند به آنها کمک زیادی کند. به همین دلیل هم هست که یکی از مزیت‌های رقابتی فروشندگان اینترنتی محصولات، شرح و بررسی و نقد محصول است. این گروه معمولاً به مدت دو الی سه هفته محصول را در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی رصد می‌کنند و از چند منبع قیمت و مشخصات محصول را می‌بینند و مقایسه می‌کنند. حمل رایگان هم یکی از ویژگی‌های خرید آنلاین است که استفاده از آن برای این نوع خریداران لذت‌بخش است و کم‌وبیش انتظارش را دارند.

تبلیغات دهان به دهان:

برای این نسل تبلیغات اصطلاحاً دهان به دهان که درواقع در حال حاضر بیشتر از طریق شبکه‌های اجتماعی انجام می شود خیلی اهمیت دارد. یک توییت، یک استوری و یک پست بیانگر خوشحالی فرد از خریدش یا ناراحتی و نارضایتی‌اش می‌تواند گروه زیادی را به این مسئله خوش‌بین یا بدبین کند. این افراد هم خودشان تحت تأثیر چنین کامنت هایی هستند و هم منشاء آن. پس برای عرضه‌کنندگان بسیار مهم است که از این ظرفیت برای دستیابی بهتر به بازار بزرگ دهه شصت و هفتادی‌ها استفاده کنند.

انتخاب و خرید مبلمان
روش انتخاب و خرید مبلمان میلینیال ها

خرید آنلاین

ازآنجایی‌که این نسل جسورند و قبلاً هم بخت خود را در خرید اینترنتی امتحان کرده‌اند بسیاری‌شان با دیدن محصول و مشخصات و خواندن نقدهایش خرید اینترنتی را راه‌حل بهتری می‌یابند و دلایل کافی برای این کار را دارند. این روش خرید در کشورهایی مثل امریکا که در آن هم طیف و تنوع مبلمانی که آنلاین عرضه شده بسیار زیاد است و هم خریداران عادت بیشتری به این کار دارند در میان میلینیال ها به ۴۶ درصد از کل جمعیتشان رسیده است. در کشور ما عرضه آنلاین مبلمان هنوز با توجه به سنتی بودن این حوزه و مشکلات تأمین کنندگان در عرضه محصولاتشان به‌خصوص درزمینه تأمین محتوی و سیستم‌های ضروری برای پاسخگویی به این کار از یک سو و سرمایه‌گذاری محدودی که در این حوزه شده از سوی دیگر به گونه‌ای است هنوز انتظار چنین رقم‌هایی را نمی‌توان داشت. ولی آنچه مسلم است رشد قابل‌توجه تمایل به عرضه اینترنتی محصول از سوی عرضه کنندگان و تمایل به خرید این اقلام از سوی مشتریان به‌خصوص مشتریان بالقوه در بازه سنی یادشده در این مطلب است.  جستجوی اینترنتی اطلاعات برای گروه کثیری از این نسل و حتی نسل‌های ماقبل آن مثل نسل ایکس و بیبی بومرها حتی در حوزه مبلمان کاملاً تبدیل به بخشی از رفتار خرید شده. همین مسئله مشوق خوبی برای همه تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان است که با توجه بیشتر به این حوزه و با ایجاد محتوای مناسب برای معرفی محصولاتشان و سازوکار لازم برای فروش اینترنتی، با استفاده از خدمات پلتفرم‌هایی که به‌صورت تخصصی در این حوزه فعالیت می‌کنند از این پتانسیل به خوبی بهره‌برداری کنند.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

بهترین جاکفشی چوبی را برای خانه خود انتخاب کنید

اولین تصویری که در لحظه ورود به هر خانه دیده می شود وسایلی هستند که در قسمت ورودی آن خانه …