صفحه اصلی صنعت مبلمان مبلمان از سراشیبی سقوط تا توقف در ایستگاه رکود؛ گزارش خبری بهمن ماه

مبلمان از سراشیبی سقوط تا توقف در ایستگاه رکود؛ گزارش خبری بهمن ماه

اخبار صنعت مبلمان بهمن
denitte

بهمن ماه صنعت مبلمان با تورم حدود سه درصدی نسبت به ماه قبل، ماه کم گلایه تری بود؛ هم از طرف مردم و هم فعالان صنعت. می توان گفت با ثبات نسبی نرخ ارز و آغاز فروش مبلمان در آستانه عید نوروز، ترمزی بر حرکت این صنعت در سراشیبی سقوط کشیده شد. البته هنوز کسب و کارهای این حوزه نسبت به زمان مشابه سال های قبل روزهای چندان پر رونقی را سپری نمی کنند. همه ساله در دو ماه دی و بهمن نمایشگاه های متعدد مبلمان اداری، خانگی، کودک و دکوراسیون در تهران و نمایشگاه های مبلمان، دکوراسیون، لوستر و … در بسیاری از مراکز استان ها برگزار می شد که در این رونق نقش موثری داشتند. امسال هم گرچه برگزاری برخی از این نمایشگاه ها -از جمله هافکس و آفیس اکسپو که ابتدای سال مجوز هم گرفته بودند- به تعویق افتاد، اما باز هم انتهای سال دوره نسبتا پر نمایشگاهی را شاهد بودیم . در ادامه اخبار و حواشی برگزاری نمایشگاه ها و همچنین دیگر اخبار صنعت مبلمان در بهمن ماه را بررسی می کنیم.

اخبار صنعت مبلمان بهمن

واردات پارچه آزاد می شود؟

در اولین خبر از اخبار صنعت مبلمان بهمن سراغ واردات پارچه می رویم. معاون امور صنایع وزیر صمت از تصمیمات جدید در خصوص ترخیص پارچه های رومبلی وارداتی خبر داد.
به نقل از خبرگزاری صدا و سیما – صادقی نیارکی در خصوص مشکل کمبود پارچه و افزایش قیمت آن گفت: جلسات متعددی در مجلس و وزارتخانه صمت برای حل این مشکل برگزارگردیده، تصمیمات خوبی گرفته شده و به گمرک اعلام شده است که لیست واردکنندگان را که در نوبت ترخیص کالا هستند را به وزارتخانه صمت اعلام کنند.
گفته می شود تولید کشور تنها ۲۰ درصد نیاز کشور از سالانه ۱۴۰ میلیون متر مربع پارچه رومبلی را تامین می کند و ممنوعیت واردات این پارچه با به هم زدن توازن عرضه و تقاضا سبب افزایش سه برابری قیمت پارچه رومبلی شده است.
این در حالی است که مجتبی دستمالچیان رئیس کمیته بافندگی انجمن نساجی در گفت و گو با راه دانا در این خصوص گفته است: «قاچاق، آفت صنعت نساجی و بزرگترین مشکل تولیدکنندگان داخلی در این صنعت است و سال‌ها با این مشکل دست به گریبان هستیم.» تولیدکنندگان داخلی هم بر این باورند که به علت واردات و نبود بازار، تنها ۳۰ درصد از ظرفیت تولید داخل فعال است.

چند خبر از مرکز مبل و منبت استان همدان

خبر بعدی از اخبار صنعت مبلمان بهمن مربوط به همدان است. به نقل از ایسنا- یک سال پس از ثبت ملایر به عنوان شهر ملی مبل منبت؛ به منظور طراحی نمادهای شهری منبت در این شهر، روی پیکره چند اصله درخت خشک شده در میادین و خیابان های این شهر، از جمله بلوار سیف الدوله، شهید مطهری و میدان دکتر بابک، آثار منبت و پیکرتراشی انجام شد.
به نقل از ایلنا – در دهه فجر پروژه ساخت کارگاه مبلمان منبت کوثر آغاز و و فروشگاه های مبلمان منبت مارلیک و زندیه افتتاح شدند.
کارگاه مبلمان منبت کوثر با سرمایه‌گذاری ۱۰میلیارد تومان در زمینی به مساحت ۴هزار مترمربع و زیربنای ۲هزار مترمربع ایجاد شده است و قرار است در ۱۶ کارگاه برای ۵۰ نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد کند.  
به نقل از ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر از توافقی با معاون پارلمانی وزارت دفاع  برای ایجاد امکان عرضه مبل منبت ملایر در بیش از ۴۰ فروشگاه اتکا ۱۲ مرکز استان خبر داد. 

اخبار صنعت مبلمان بهمن

وودکس و میدکس بالاخره و همزمان برگزار شدند

 27 بهمن ماه امسال نمایشگاه میدکس (معماری، دکوراسیون و خانه مدرن) که مهمترین نمایشگاه حوزه طراحی داخلی و دکوراسیون در تهران است، آغاز به کار کرد. همزمان با این نمایشگاه وودکس (ماشین آلات مبلمان، چوب و صنایع وابسته) نیز افتتاح شد. برگزاری این دو نمایشگاه تخصصی تا ۳۰ بهمن ادامه داشت.
گفتنی است در بهمن ماه نمایشگاه های تخصصی مبلمان و دکوراسیون دیگری در ارومیه، تبریز، میاندوآب و شهرکرد برگزار شدند.

نمایشگاه تخصصی مبلمان در استان مرکزی برگزار شد

خبر بعدی از اخبار صنعت مبلمان بهمن مربوط به استان مرکزی است. بیست و چهارمین نمایشگاه تخصصی مبلمان، لوستر و دکوراسیون داخلی در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی استان مرکزی با حواشی و اخبار بسیار برگزار شد.
این نمایشگاه که بر اساس اعلام شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان مرکزی قرار بود از روز دوشنبه ۶ تا جمعه دهم بهمن ماه ۹۹ در سالن پارس و پردیس محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان مرکزی  ودر فضایی به وسعت هفت هزار متر مربع با حضور بیش از ۸۰ شرکت کننده برگزار شود در آغازین روزهای گشایش تعطیل شد.
با توجه به اینکه نمایشگاه ها در مناطق نارنجی و زرد تنها به صورت تخصصی اجازه فعالیت دارند در ظاهر و پوستر این نمایشگاه نیز عنوان تخصصی ذکر شده بود، اما در واقعیت به صورت عمومی برگزار شد و مشارکت کنندگان در این رویداد به ارائه انواع مبلمان راحتی، کلاسیک و استیل، سرویس خواب، میز غذاخوری، لوستر، چراغ‌های روشنایی و تزئینی، آئینه و شمعدان، دکوراسیون داخلی، کالای خواب برای فروش و به عموم مردم پرداختند.
اعتراض فروشندگان و کسبه به برگزاری این نمایشگاه تنها دریچه فروش امسال آن ها یعنی رونق بازار عید را ازشان گرفت و همچنین تخلف از مقررات بهداشتی به دلیل ورود عموم و امکان خرید از نمایشگاه موجب اعتراض رئیس اتاق اصناف اراک نیز شد  و سرانجام به دلیل احتمال ازدحام در دو روز پایانی و نگرانی ها از بابت افزایش مبتلایان در استان مرکزی این نمایشگاه به دستور استاندار مرکزی تعطیل شد.
همچنین نمایشگاه مبلمان در شهرکرد نیز با اعتراض تولیدکنندگان و مبلسازان این شهر قرار گرفته بود. سازندگان مبلمان در مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند.

نمایشگاه ها و تغییراتی که باعث سردرگمی شده است.

همانطور که در دو خبر بالا ذکر شد دربهمن ماه امسال نمایشگاه هایی در مرکز نمایشگاه های بین المللی تهران و برخی مراکز استان برگزار شد. با توجه به وضعیت زرد در تهران و برخی از شهرها، تصمیم بر این شد که نمایشگاه ها به صورت تخصصی برگزار شوند. تعریف نمایشگاه تخصصی به شرایط عادی و سالیان دوری برمی گردد و این تعریف در فرهنگ  برگزارکننده، مشارکت کننده و بازدید کننده به گونه ای است که شامل نمایشگاه های خاص می شود و مراتب حضور در آن نیز فرایند خاص خود  را دارد که عمده اش دعوت از سوی مشارکت کننده است. برای حضور در نمایشگاه های تخصصی شرکت سهامی نمایشگاه ها نیز مبلغ ورودی ۲۰۰۰۰ تومانی از بازدید کننده طلب می کند. تا کنون نمایشگاه هایی مثل مبلمان که عمده بازدید کنندگانشان خریداران نهایی هستند در این مقوله قرار نداشته اند و واقعیت هم این است که جنبه تخصصی که امروز برایشان قائل شده اند تنها به سبب کنترل جمعیت و رعایت شرایط خاص است نه نوع و خاستگاه نمایشگاه. به همین دلیل همچنان خریداران بالقوه محصولات مانند سابق و به رسم قدیم با خانواده و حتی کودکان خود سعی می کنند به هر طریقی شده از محصولات گردآوری شده در زیر یک سقف بازدید کنند و عادت هم به محدودیت در این راستا یا پرداخت مبلغی بیش از نمایشگاه های قبلی در این خصوص ندارند. از سوی دیگر ساز و کارهای اتخاذ شده هم آن چنان جدی و مانع تراش نیستند کما این که با درخواست آنلاین بازدید و بدون نیاز به ارائه مدارکی خاص می شد مجوز ورود به نمایشگاه را گرفت و تنها پرداخت ۲۰۰۰۰ تومان ورودی هر نفر می ماند که خودش موجب گلایه مندی همین گروه که مجوز را نیز به دست آورده بودند شده بود. بسیاری شان برگزاری کننده نمایشگاه را متهم به سودجویی می کردند در صورتی که این قانون از جای دیگری جاری شده و اجرا می شود.
به نظر می رسد اگر قرار است نمایشگاه ها در این شرایط برگزار شوند نیاز است هم مراجع مربوط مثل وزارت صمت و نهادهای استانی و بهداشتی مسئول روال ها را مشخص تر و با ضمانت اجرایی بیشتر تعریف  کنند و هم اطلاع رسانی کافی در این خصوص به همه ذینفعان صورت گیرد تا شاهد ضرر و زیان و گلایه مندی سه ذینفع اصلی هر نمایشگاه یعنی برگزار کننده ، مشارکت کننده و بازدید کننده نباشیم و خدشه ای نیز به سلامت  مصلحت عمومی وارد نشود.

نمایشگاه مبلمان میراث فرهنگی ایران و لهستان

دانشجویان طراحی صنعتی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران «نمایشگاه مبلمان میراث فرهنگی ایران و لهستان» را در محل اقامت سفیر لهستان برگزار کردند.
به نقل از مهر – این نمایشگاه یکشنبه پنجم بهمن ماه با آثاری با الهام گرفته شده از فرهنگ ایران و لهستان برگزار شد. ارزش های مدرن و کاربردهای علمی از ویژگی های آثار ارائه شده در این نمایشگاه بود.

اخبار صنعت مبلمان بهمن

رکود ۶۰ درصدی مبلمان ادامه دارد

رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان مبل اصفهان خواستار توجه بیشتر مسئولان به صنف مبلمان شد.
به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان- حجت‌الله پورحقانی گفت: در شرایط کرونایی ۴۰ درصد تعدیل نیرو انجام شد و شرکت بیمه بخشی از خدمات لازم را به افرادی که بیمه بودند، ارائه کرد. مسئولان اتحادیه با مالکان مغازه‌ها صحبت کردند و تعدادی از مالک‌ها اجاره‌بها را بخشیدند و یا حتی کمتر از حقشان دریافت کردند و اتحادیه در حد توان، به صنف تولید و فروش مبل کمک کرده است.تاکنون به این صنف هیچ امتیازی داده نشده و امیدواریم مسئولان توجه بیشتری داشته باشند تا خسارت‌های وارد شده به این صنف، جبران شوند.

مبلمان در جایگاه دوم افزایش قیمت

بنا به گزارش مرکز آمار ایران، در پایان بهمن ماه در بین کالا و خدمات مورد استفاده مردم بیشترین تورم نقطه به نقطه بعد از خوراکی ها به به گروه مبلمان لوازم خانگی و نگه داری معمول آن ها با ۶۵.۷ درصد افزایش اختصاص داشت. هزینه مصرف کالا و خدمات این دسته نسبت به ماه پیش هم ۲.۹ درصد بیشتر شده است.

اخبار صنعت مبلمان بهمن

شورای ملی مبلمان و دکوراسیون مشاوره های فنی ارائه می دهد

به نقل از روابط عمومی شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته – این شورا در راستای توسعه خدمات به فعالان آماده ارائه مشاوره های فنی و تخصصی در حوزه های تولید، واردات و صادرات و خدمات مربوطه است.

تخفیف اتحادیه برای حضور در اولین نمایشگاه مجازی ایران

اخبار بعدی صنعت مبلمان در بهمن ماه مربوط به یک نمایشگاه مجازی است. نخستین نمایشگاه مجازی ایران با حمایت مجموعه ای از نهادها و سازمان های اقتصادی و بازرگانی از جمله سازمان توسعه تجارت، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت از ۵ تا ۲۰ اسفند برگزار می شود.
به نقل از اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران – اعضای تشکل از تخفیف ۱۵ درصدی برای حضور در نخستین نمایشگاه مجازی ایران برخوردار خواهند بود.

اخبار صنعت مبلمان بهمن

افزایش فروشگاه های زنجیره ای نابودی خرده فروشان لوازم خانگی

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی فلزی (آشپزخانه) تهران با اشاره به فعالیت قارچ گونه فروشگاه های زنجیره ای گفت: تعداد و نحوه فعالیت این فروشگاه ها نشان از عدم نظارت کافی در ارائه پروانه فعالیت از سوی مسئولان است. فروشگاه های زنجیره ای رسالت خود را دارند و نباید تاسیس آن منجر به نابودی خرده فروشان گردد.
به نقل از اتاق اصناف – حسن حسنی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی فلزی (آشپزخانه) تهران اظهار کرد: فروشگاه های زنجیره ای وظایف و شرایط مشخصی را داشتند از جمله اینکه در محل هایی ایجاد شوند که تعداد واحدهای صنفی خرده فروشی کم یا نباشد و بتواند در یک محل به شهروندان خدماتی را ارائه کند، تعدادشان کاملا محدود و متراژشان از حدود تعیین شده در اساسنامه کمتر نشود، اما متاسفانه اکنون بویژه در مدت زمانی کم، تعدادشان روز به روز بسیار بیشتر از حد نیاز و در محل هایی تاسیس می شود که واحدهای خرده فروشی به میزان کفایت، وجود دارد.

چند خبر از تولیدکنندگان مبلمان

اخبار صنعت مبلمان بهمن

راشن، از هشت محصول جدید رونمایی می کند.

مبلمان اداری راشن ابتدای بهمن تا پایان اسفند ماه، یکشنبه هر هفته از یک محصول جدید رونمایی می کند.
این محصولات شامل انواع صندلی های اداری، کارشناسی، مدیریتی وکنفرانسی می شود. راشن برای این ۸ محصوا جدید ۸ رصد تخفیف ویژه نیز در نظر گرفته است.

اخبار صنعت مبلمان بهمن

گروه چوب افشار با پوشش های چوبی پشت چسب دار به میدان می آیند

گروه چوب افشار موفق به راه اندازی خط تولید دیوار پوشش های چوبی پشت چسب دارگردید .این دیوار پوش ها در ابعاد ضخامت ۵ میلیمتر و عرض ۶۵ میلیمتر تولید میگردد و برای اولین بار در دنیا با تنوع کم نظیری از چوبهای ترمو شده و حرارت دیده تولید شده است .
از ویژگی های این دیوارپوش های چوبی میتوان به عایق حرارت و صوت بودن آنها ، داشتن خاصیت اکوستیک ، سبک و با نصب آسان ( بدون نیاز به نصاب ) ، امکان باز کردن و نصب مجدد ، مقاوم بودن در مقابل موریانه و پوسیدگی ، زیبایی و گرم بودن آن اشاره نمود .
این دیوار پوشش ها چون دارای پوشش لاک ضد آب معدنی می باشد می توان از آنها در مقابل مرطوب ایران نیز استفاده نمود .از ویژگی های دیگر آنها قیمت مناسب در مقایسه با سایر دیوار پوش ها و همچنین دوستدار محیط زیست بودن آنها را می توان نام برد .این دیوار پوشش ها چون با روش تیمار حرارتی تولید شده اند مانع تکثیر ویروس ها ، قارچ و میکروب ها میگردند .
این محصول با نام تجاری هارد وود وارد بازار گردیده است و برای پوشش آنها از رنگ های روغنی ، معدنی سی رنگ چوب استفاده است .

اخبار صنعت مبلمان بهمن

جشنواره‌ بهمن گان ایتالفوم

ایتالفوم در جشنواره‌ بهمنگان، محصولات خود را با ۱۵٪ تخفیف ارائه کرد. این شرکت همچنین ۵٪ تخفیف دیگر هم به عنوان تسهیلات ویژه در روزهای سخت کرونایی برای خریدارانش درنظرگرفته است.

اخبار صنعت مبلمان بهمن

مسابقه جلیس

جلیس با برگزاری یک مسابقه اینستاگرامی، محصولاتی از سری جوانه جلیس را به مخاطبانش اهدا کرد.

چند خبر از فضای آموزشی

کارگاه آموزشی طراحی اجتماعی تعاملی: حدس و گمان های طراحی

موسسه رویدادهای آفام با همکاری دانشگاه بوزن در ایتالیا، کارگاه آموزشی «طراحی اجتماعی تعاملی: حدس و گمان های طراحی» را برگزار کرد.
این کارگاه با تدریس خانم دکتر جنیفر شوبرت؛ بیستم بهمن ماه به صورت آنلاین برگزار شد. برگزارکنندگان موضوع این کارگاه را اینطور توصیف کرده اند: «تعامل اجتماعی به اندازه تعامل فردی با فناوری های دیجیتال دارای معنا و اهمیت است. طراحی اساساً با ایجاد مصنوعات معنی دار سروکار دارد و معنا از تعامل اجتماعی با همنوعان ناشی می شود»

موفقیت دانشجویان ایرانی در چهاردمین دوره مسابقات بین‌المللی طراحی

و اما آخرین اخبار صنعت مبلمان در بهمن ماه مربوط به کسب جایزه توسط دانشجویان ایرانی است. با همکاری دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت و گروه فرمانی، ۱۲ اثر از دانشجویان ایرانی موفق به کسب مقام (۳طلا، ۴برنز و ۵ honor) در مسابقات بین‌المللی طراحی شدند.
در این بین ۶ اثر به نمایندگی از دانشگاه علم و صنعت در چهاردهمین دوره این مسابقات افتخارآفرینی کرده‌اند.

مبلمان شهری دغدغه مسئولین شهری

در آستانه نوروز بسیاری از مسئولین شهری در پی نو نوار کردن نما و منظر شهر و تجدید مبلمان شهری برآمده اند. پایتخت نیز از این قاعده مستثنی نیست. در جدیدترین اقدام شهردار منطقه ۱۳ از نصب ۶۰۰ عدد آلاچیق و مبلمان پارکی جدید در جنگل سرخه حصار خبر داده است.

میانگین امتیازات ۴.۹ / ۵. تعداد امتیازات ۲۸۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

اخبار صنعت مبلمان جهان در ماه فوریه ۲۰۲۱

بخش مهمی از اخبار صنعت مبلمان جهان در ماه فوریه 2021 به پیامدهای کرونا اختصاص دارد. این که…