صفحه اصلی رویدادها رویدادهای داخلی پای معماری به کلاب هاوس و کار شهرسازی به شفاف سازی رسید

پای معماری به کلاب هاوس و کار شهرسازی به شفاف سازی رسید

۰
محمد سالاری
nowrooz

«شفافیت و شهر شیشه ای، از ادعا تا واقعیت» از خبرسازترین نشست های روزهای اخیر کلاب هاوس بود. در این نشست محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، بهاره آروین و محمود میرلوحی اعضای شورای شهر و حسن رسولی خزانه دار شورای شهر تهران به ارائه نظرات و پاسخ به سؤالات کارشناسان پرداختند.

در حالی که در شرایط کرونایی و قرنطینه امسال نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا چندان در فضای عمومی حقیقی جامعه نمود ندارد فضای مجازی بستر مناظره ها، منازعه ها و دیگر شگردها و شیوه های تبلیغاتی است. نشست اخیر «شفافیت و شهر شیشه ای، از ادعا تا واقعیت» که شامگاه یکشنبه برگزار شد گر چه به نوعی رویکرد اطلاع رسانی داشت و در صدد بود تا با مطالبه گری از اعضای شورای شهر تهران پاسخگویی طلب کند اما می توان آن را به نوعی در زمره فعالیت های تبلیغاتی برای ارائه نتیجه و دستاوردهای این شورا عنوان کرد. آن هم در شرایطی که رسانه های عمومی رسمی کمتر به ارائه این نتایج اقدام می کنند.

پروژه بزرگ نداشتیم اما تاراج هم نکردیم

به تقل از پایگاه خبری تحلیلی شهر بخش مهمی از این نشست به فعالیت های شورای پنجم در حوزه معماری و شهرسازی اختصاص داشت و رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران رویه این شورا را در امور شهرسازی متفاوت از شوراهای قبل دانست و گفت: «شورای شهر دوره پنجم در مقایسه با دوره چهارم پروژه های بزرگی را انجام نداد. اما اگر قرار بود به همان شکل مدیریت کنیم ما هم کنار آن ها قرار می گرفتیم. رویه گذشته تاراج املاک و اراضی شهر تهران بود. در صورتی که می شد با درآمد ناشی از بهره برداری از املاک شهرداری  شهر را اداره کرد.»
به صفر رساندن طبقات اضافی، ابطال مجوز برج باغ، حرکت از مگا پروژه ها به سمت توسعه محلی، کاهش ۶۰ درصدی قطع درختان و خرید ۲۷ خانه موزه برخی از دیگر دستاوردهایی بود که سالاری به آن ها پرداخت.

شفافیت و شهر شیشه ای؛ با شیشه های مات؟

حواشی ارائه گزارش پرونده رسا تجارت از جمله موضوعات دیگری بود که سالاری به آن اشاره کرد. رئیس شوای شهر پنجم در پایان نود و دومین نشست شورا ظهر یکشنبه با رسانه ای کردن نتایج تحقیق و تفحص پرونده «رسا تجارت» از بدهی ۴۲۰۰ میلیارد تومانی این شرکت به شهرداری تهران خبر داده بود.
همچنین در این نشست بهاره آروین، محمود میرلوحی، حسن رسولی به موضوعات مختلفی در زمینه فساد و شفاف سازی و وظیفه شورای شهر در قبال این مسئله پرداختند.

اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران که ماه های پایانی حضور بر کرسی های این شورا را می گذرانند سال ۹۶ و با پیروزی فهرست اصلاح طلبان به عضویت این شورا در آمدند.

گفتنی است روز گذشته معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز در نشست خبری از عدم صدور پروانه‌ خلاف مقررات خبر داده بود. گلپایگانی همچنین به تلاش برای ثبت جهانی خیابان ولیعصر اشاره کرد و با بیان اینکه «برای حفظ ارزش‌های معماری ایرانی اقداماتی انجام داده ایم.» گفت: «برای نخستین بار در تهران در محله نفرآباد طرح شهرسازی را بر آمده از الگو‌های معماری اسلامی ایرانی انجام دادیم.»
دیگر اخبار مرتبط با شهرسازی، معماری، مبلمان و دکوراسیون را می توانی اینجا بخوانید.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۲۱۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

طراحی احساس گرا از معماری تا مد به روایت بهناز فرهی از آرکانزاس

بهناز فرهی هنرمند ایرانی-امریکایی در جدیدترین سخنرانی اش که یکم مارس 2021 انجام شد به طراح…