صفحه اصلی رویدادها رویدادهای داخلی در نمایشگاه های هافکس و آفیس اکسپو ۲۰۲۰ چه می گذرد؟

در نمایشگاه های هافکس و آفیس اکسپو ۲۰۲۰ چه می گذرد؟

۰
نمایشگاه مبلمان منزل
nowrooz

کمتر از شش ماه پیش بود که نمایشگاه بین المللی تهران میزبان تولیدکنندگان و فعالان صنعت مبلمان ایران در نمایشگاه مبلمان منزل تحت عنوان هومکس ۹۸ بود. حال باردیگر در سال جاری فعالان این صنعت از ۴ تا ۷ دی ماه با برگزارکننده ای متفاوت در نمایشگاه هافکس ۲۰۲۰ دورهم گردآمده اند تا تازه های طراحی و تولیدشان را در معرض نمایش همکاران خود بگذارند و با تجمیع طیف گسترده ای از محصولات و ارائه تخفیف های نمایشگاهی فرایند خرید را برای عموم مردم آسان تر کنند. البته در کنار نمایشگاه هافکس که به مبلمان خانگی اختصاص دارد و بیشتر سالن های نمایشگاه را از آن خود کرده؛ برندهای مبلمان اداری نیز در سه سالن از سالن های نمایشگاه بین المللی تهران در نمایشگاه آفیس اکسپو ۲۰۲۰ حضوری فعال دارند. همراهمان شوید تا ببینیم در این نمایشگاه ها چه چیزی انتظار بازدیدکنندگان را می کشد.

بیست و نهمین نمایشگاه مبلمان منزل یا همان هافکس ۲۰۲۰ و نهمین دوره نمایشگاه مبلمان و تجهیزات اداری یا آفیس اکسپو ۲۰۲۰ به طور رسمی کار خود را صبح روز چهارشنبه ۴ دی آغاز کردند. در مراسم گشایش این نمایشگاه ها که به همت فیپکو -شرکت پیشگامان صنعت مبلمان پرشیا- برپا شده اند، حمیدزادبوم معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، بهمن ‌حسین زاده مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌ های بین‌ المللی جمهوری اسلامی ایران و حسن احمدیان رئیس هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران حضور داشتند. همچنین اعضای هیئت مدیره این اتحادیه و اعضای هیئت مدیره بسیاری از تشکل های صنعت مبلمان از جمله شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته، اتحادیه درودگران و مبل سازان استان تهران و شرکت تعاونی درودگران و مبل سازان در مراسم گشایش حاضر بودند.

احمدیان در صحبت هایش از اهمیت مواد اولیه و نیروی انسانی در این صنعت گفت و اضافه کرد که اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران با برنامه ریزی عملیاتی متناسب، استراتژی صادراتی را در دستور کار قرار داده است.

همچنین حسین زاده در حاشیه مراسم گشایش از اهمیت برندینگ در صنعت مبلمان گفت و اذعان کرد مبلمان ایران از بسیاری جنبه ها به ویژه کیفیت، قابل رقابت با مبلمان دیگر کشورهاست اما برای محقق شدن هدف های صادراتی، تولیدکنندگان باید روی برندینگ خود کار کنند و سازمان توسعه تجارت نیز به این موضوع توجه دارد.

نمایشگاه چه بخش هایی دارد و چطور از آن بازدید کنیم؟

نمایشگاه های هافکس و آفیس اکسپو اکثر سالن های نمایشگاه های بین المللی را به خود اختصاص داده اند و بازدید کامل از نمایشگاه و غرفه های چندصد مشارکت کننده ای که در این نمایشگاه حضور دارند، حداقل نیمی از روز زمان می برد. در جنوبی نمایشگاه به سالن های بخش مبلمان اداری یعنی سالن های ۸-۹ و ۲۷ دسترسی بهتری دارد و در شمالی نمایشگاه که به در چمران معروف است به سالن های مبلمان خانگی یعنی سالن های ملل، میلاد، خلیج فارس، ۳۸، ۴۰ و ۴۱ نزدیکتر است. همچنین اکثر برندهای مبلمان نوزاد، کودک و نوجوان در سالن ۳۵ گردهم آمده اند که در انتهای خیابان خلیج فارس واقع است و فاصله اش با هر دو در به یک اندازه است. غرفه های مشارکت کنندگان در بخش مبلمان فضای باز نیز جنب سالن ۳۵ واقع شده است.

مبل خانگی مدرن و کلاسیک، سرویس ناهارخوری، سرویس و کالای خواب، بوفه، کتابخانه و ویترین، انواع میز، مبلمان هتلی و رستورانی و مبلمان فضای باز از مهمترین محصولاتی هستند که در هافکس ارائه می شوند. در آفیس اکسپو نیز محصولاتی از جمله گیشه، کانتر، میز و فایلینگ اداری، پارتیشن، مبل و صندلی اداری، صندلی آمفی تئاتر و مبلمان بیمارستانی در معرض نمایش و فروش قرار گرفته اند.

مخاطب بخش مبلمان و تجهیزات اداری البته فقط افرادی نیستند که قصد تجهیز و مبلمان کردن دفاتر کار خود را دارند و انواع میزها و صندلی های چرخ دار کامپیوتر و محصولاتی نظیر آن نیز در این بخش عرضه شده اند. از طرف دیگر برخی مشارکت کنندگان در بخش اداری در طراحی غرفه ها و نحوه ارائه محصولاتشان هم خلاقیت هایی به خرج داده اند و با برگزاری مسابقات سعی در جلب توجه بیشتر بازدیدکنندگان دارند و از این جهت گشت زدن در این سالن ها هم می تواند نمایشگاه گردی را کمی متنوع کند.

از نقاط مثبت برگزاری چنین نمایشگاه هایی می توان به گسترده بودن رنج قیمت ها اشاره کرد و البته آنچه از مشاهدات بر می آید نیز حاکی از این است که اکثر مشارکت کنندگان سفارش های نمایشگاهی را با تخفیف های ۱۰ تا ۳۰ درصدی ثبت می کنند.

طراحی مبلمان و دیگر رویدادهای جانبی نمایشگاه

آنچه که نمایشگاه ها را از فروشگاه هایی موقت متمایز می کند، برگزاری رویدادهای جانبی است که در این نمایشگاه ها هم تلاش شده است اتفاقاتی از این دست بیفتد. از جمله آن ها می توان به تور بازدید چند هیئت تجاری از کشورهای بازار هدف صادرات اشاره کرد.

همچنین یک آژانس تبلیغاتی که تجربه ای چندین ساله از همکاری با فعالان صنعت مبلمان دارد، در سالن ۳۸ نمایشگاه به پخش مستندها و فیلم هایی از گذشته صنعت مبلمان می پردازد؛ فرصتی برای خاطره بازی مشارکت کنندگان و مرور روند رشد صنعت.

«اولین رویداد طراحی مبلمان تهران» عنوان پرطمطراق بخش دیگری از نمایشگاه است که البته واقعیتش حداقل به لحاظ کمّی با آنچه عنوانش به یدک می کشد چندان متناسب نیست. در این بخش از نمایشگاه که انتهای سالن ۳۵ واقع شده ۱۷ اثر به صورت پرتوتایپ یا نمونه و شیت، از پنج طراح و دو گروه طراحی به نمایش درآمده اند.

آثاری که بیشتر بر طراحی مبلمان ایرانی تمرکز و یا به قول یکی از هنرمندان با اصالت بخشیدن به مواد اولیه رویکردی ضد MDF دارند. مبل «عطار» اثر بهمان دیزاین و صندلی «گیس» اثر هامون از آثاری بودند که در این بخش بیشتر توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب کردند. این بخش از نمایشگاه هرچند به صورتی محدود و البته مهجور برگزار شده، قرار است فرصتی باشد تا تولیدکنندگان از نزدیک با طراحان جوان و خلاق حوزه مبلمان آشنا شوند و زمینه های همکاری بین این دو گروه ایجاد شود.

نمایشگاه مبلمان منزل
حضور بازدیدکنندگان در روز اول نمایشگاه

مردم؛ مخاطبان واقعی نمایشگاه چه نظری دارند؟

به جز بازدیدکنندگانی که خود از فعالان آن صنعت و یا حوزه های مرتبط هستند و به قصد آشنایی بیشتر با محصولات و دستاوردهای جدید و مذاکرات به نمایشگاه می آیند، بازدیدکنندگان نمایشگاه ها معمولا به دو دسته تقسیم می شوند؛ آن ها که می خواهند ببینند در نمایشگاه چه خبر است که معمولا چندساعتی از روز تعطیل را برای این کار کنار می گذارند و آن ها که به طور جدی قصد خرید دارند. دسته دوم همان افرادی هستند که ساعت ۱۰ صبح روز اول نمایشگاه هم می توان رد و نشانشان را پیدا کرد و با انرژی و آمادگی قصد درنوردیدن همه سالن ها را دارند. روز اول نمایشگاه با چندنفر از این بازدیدکنندگان پیگیر گفتگو کردم تا فارغ از همه بایدها و شایدهای برگزارکنندگان نظر مخاطب واقعی نمایشگاه را جویا شوم.

امیر سی و دوساله است و با همسرش به قصد خرید مبلمان جهیزیه به نمایشگاه آمده اند، امیر می گوید چند ماه پیش در اینترنت به دنبال زمان برگزاری نمایشگاه پوشاک بوده که به طور اتفاقی در تقویم نمایشگاهی به نمایشگاه مبلمان برخورده و از همان زمان برنامه ریخته است برای حضور در این نمایشگاه. او که بازارهای مبلمان مثل دلاوران و نمایشگاه های یافت آباد را قبلا کامل زیر پا گذاشته از قیمت ها نسبتا راضی است و می گوید گرچه محصولات نمایشگاه به لحاظ تنوع چندان با فروشگاه های و بازارهای مبلمان تفاوتی ندارند؛ اما قیمت ها مناسب تر است «قیمت ها ارزان ترند؛ البته نه آنقدر که بگویی خیلی ارازانتر». او امیدوار است دست خالی از نمایشگاه بیرون نرود.

حسامی خانم چهل ساله ای است که از چهره خسته اش در ساعت پنج غروب می توان فهمید به مرادش در نمایشگاه نرسیده؛ «دنبال یک میز تلویزیون کلاسیک بودم؛ نبود که نبود. همه شان ساده است!» بازدیدکننده دیگری هم برخلاف امیر از تنوع راضی است و از قیمت ها نه؛ «خیلی گرانند!» پدر و مادر سارینا هم که با یک نوزاد در کالسکه و یک دختر پنج ساله راهی نمایشگاه شده اند می گویند یک جا بودن همه محصولات برای آن ها کار را راحت تر کرده است و تا اینجای کار یک سفارش ثبت کرده اند.

نمایشگاه مبلمان منزل هافکس و نمایشگاه مبلمان اداری آفیس اکسپو از ۴ تا ۷ دی ماه به مدت ۴ روز برقرارند و بازدیدکنندگان می توانند از ساعت ۹ تا ۱۷ برای بازدید به محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران مراجعه کنند.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۱۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

پرده اتاق خواب و معرفی بهترین مدل های سال ۱۴۰۰

نصب پرده های مدرن دکور اتاق خواب شما را بهتر از قبل می کند. اگر درصدد تغییر دکوراسیون اتاق…