صفحه اصلی رویدادها رویدادهای داخلی هافکس و آفیس اکسپو با چند خبر خوب برای فعالان صنعت مبلمان پایان یافتند

هافکس و آفیس اکسپو با چند خبر خوب برای فعالان صنعت مبلمان پایان یافتند

۰
برگزیدگان هافکس ۲۰۲۰
nowrooz

بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی مبلمان منزل (هافکس ۲۰۲۰) و نهمین نمایشگاه مبلمان و تجهیزات اداری (آفیس اکسپو ۲۰۲۰) دیروز ۷ دی ماه به کار خود پایان داد. در حالی که این نمایشگاه ها به ویژه در بخش خانگی در آخرین ساعات با استقبال بیشتر مخاطبان رو به رو شده بود، از حوالی ساعت چهار مشارکت کنندگان در نمایشگاه برای حضور در مراسم اختتامیه در سالن خلیج فارس نمایشگاه های بین المللی آماده می شدند. امکان حضور فعالان صنعت مبلمان در اکسپوی دبی ۲۰۲۰ و جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ دبی، راه اندازی میز مبلمان در وزارت صنعت، معدن و تجارت، تشکیل کارگروه طراحی در اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران مهمترین خبرهای عنوان شده در این رویداد بودند و البته بخشی از برنامه که حاضران انتظارش را می کشیدند؛ یعنی معرفی برگزیدگان هافکس ۲۰۲۰ و آفیس اکسپو۲۰۲۰.

«ما استانی داریم که بیش از هفت هزار واحد تولیدی مبلمان دارد اما اگر بخواهیم مواردی را انتخاب کنیم که توانایی برند شدن، دارند به موارد خیلی کمی بر می خوریم». مراسم اختتامیه با این سخنان حمید زادبوم معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و همچنین رئیس سازمان توسعه تجارت آغاز شد.

او با مرور برخی فعالیت های پیشین این سازمان و حمایت های دولتی در سال های گذشته برای افزایش صادرات، به رشد این صنعت و ظرفیت فعلی مناسبش برای صادرات اشاره کرد و در نهایت گفت «ما در گذشته الگوهای حمایتی کشورهایی نظیر ترکیه را اجرا کردیم که آن زمان کارایی نداشت، اما اکنون این صنعت رشد کرده است.»

مراسم معرفی برگزیدگان هافکس ۲۰۲۰
برگزیدگان هافکس ۲۰۲۰
بهمن حسین زاده مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران

فرصت های صادراتی ایران در اکسپوی دبی ۲۰۲۰ و جام جهانی ۲۰۲۲

بهمن حسین زاده مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران هم که سعی داشت فضای اختتامیه را صمیمانه تر کند و در بخشی از سخنرانی اش گفت که این نمایشگاه، نمایشگاه باکلاسی بوده است! کلاسی که احتمالا در پیشبرد اهداف صادراتی هم موثر است. بهمن حسین زاده از موقعیت های صادراتی در آینده نزدیک برای صنعت مبلمان خبر داد.

اولین فرصت برای فعالان صنعت مبلمان نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی است که به گفته حسین زاده فعالان صنعت می توانند از فرصت نیاز به تامین تجهیزات و هتلینگ بازدیدکنندگان این رویداد استفاده کنند. اکسپوی دبی که رویدادی شش ماهه است از ۲۹ مهرماه آغاز می شود و شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی تهران نیز نمایندگی ایران را در این اکسپو برعهده دارد و در باشگاه ایرانیان و مرکز تجارت بین المللی دبی نمایشگاه های اختصاصی و تخصصی برگزار خواهد کرد که نمایشگاه مبل و تجهیزات اداری هم از آن جمله است.

فرصت صادراتی دیگر برای فعالان صنعت مبل نیز به جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ دبی مربوط می شود چرا که امارات متحده عربی باید برای برگزاری این رویداد بیش از چهارصد هتل را تجهیز کند و از این جهت فضای خوبی برای برنامه ریزی وجود دارد.

مراسم معرفی برگزیدگان هافکس ۲۰۲۰
برگزیدگان هافکس ۲۰۲۰
حسن احمدیان رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران

راه اندازی میز مبلمان در وزارت صمت و کارگروه طراحی در اتحادیه

حسن احمدیان نیز در با ارائه گزارشی از روند برگزاری نمایشگاه به حضور هیئت های خارجی در نمایشگاه برای افزایش مشارکت های بین المللی اشاره کرد. عراق، افغانستان، ارمنستان، تاجیکستان، آذربایجان، قزاقستان، عمان و قطر از جمله کشورهایی بودند که نمایندگانشان تحت عنوان ۱۱ هیئت تجاری، به صورت رایگان به ایران آمدند و هزینه این سفرها از سود برگزاری نمایشگاه تامین شد. نمایندگانی که امید می رود با حضور آن ها مسیر دستیابی به بازار ۴۰۰ میلیون نفری منطقه سهل تر شود. در مستندی هم که از حضور این هیئت های تجاری به نمایش در آمد، نماینده افغانستان کیفیت بالا و قیمت مناسب را از مزیت های رقابتی مبلمان ایران در بازار کشورهای خود عنوان کرده بود و نماینده هیئت تجاری عراقی نیز اشاره کرده بود که به دلیل مشکلاتی که در حمل و نقل وجود دارد، واردات مبلمان خانگی از ایران به مبلمان اداری نرسیده است.

احمدیان همچنین با بیان اینکه صنعت مبلمان در دوران تحریم ها روی پای خودش ایستاده است با یادآوری صادرات هدفمند در اربیل عراق و نتیجه آن گفت «صادرات مبلمان (انواع مبلمان، کابینت، کفپوش و …) به اربیل با هدفگذاری و مشارکت تولیدکنندگان  ۲۷ میلیون دلار بیش از دوره مشابه گذشته بوده است و به طور کلی نیز صادرات در هشت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۵ درصد بیشتر بوده است.»

نزدیکی، روابط مناسب سیاسی و اشتراکات فرهنگی از جمله معیارهایی است که احمدیان برای انتخاب مقصد صادراتی برشمرد. احمدیان روی این نکته هم تاکید کرد که صادرات اگر صرفا بر اثر گران شدن ارز باشد فایده ندارد و باید دانش را ارتقا داد. ترکیه در سال  ۲۰۰۲، ۱۸۳ میلیون  دلار صادرات داشت اما حالا ۳.۲ میلیارد دلار صادرات دارد و البته یک چهارم آن واردات. ورادات به معنی دوستی با دنیاست و به روز بودن و ارتقا دانش را دنبال دارد.

خبر دیگر رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران برای اعضای صنف رایزنی هایی به منظور راه اندازی میز مبلمان در وزارت صنعت، معدن و تجارت بود. احمدیان همچنین گفت که با راه اندازی میز مبلمان در این وزارتخانه کارگروهی متشکل از نمایندگان تشکل های صنف، شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی و معاونت مربوطه در وزارت صمت تشکیل خواهد شد.

به گفته احمدیان برای تسهیل ارتباط بین طراحان نیز کارگروهی تشکیل شده است و فراخوان هایی به تولیدکنندگان ارسال خواهد شد که می توانند در هرسته ای که می خواهند برای بهره بردن از هنر طراحان اعلام آمادگی کنند.

اهدای جوایز

پس از سخنان کوتاه حسین نوروزی مدیرعامل فیپکو در بخش پایانی مراسم، علی خادم زاده عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران پس از معرفی بخش رویداد طراحی مبلمان تهران، برگزیدگان هافکس ۲۰۲۰ و آفیس اکسپو ۲۰۲۰ را معرفی کرد. محصولات پس از ثبت نام، طی دو دوره به صورت میدانی توسط ۱۳ نفر از متخصصان هنر صنعت مبلمان و ۳ نفر از پیشکسوتان صنعت  با چند معیار بررسی شدند که یکی از مهمترین معیارهای آن افزایش کیفی محصول نسبت به دوره گذشته بوده است. در این دوره در بخش خانگی ۶۳ شرکت رسته از ۳۱ شرکت و در بخش اداری ۳۸ شرکت رسته از ۱۱ شرکت در این جایزه شرکت کرده اند که برگزیدگان آن به شرح زیر است:

برگزیدگان آفیس اکسپو ۲۰۲۰ (بخش مبلمان اداری)

جوایز ویژه هیئت داوران و خارج از بخش رقابت:

 • اروند شایسته تقدیر و برنده تندیس تولیدکننده برتر مبل اداری، صندلی اداری، صندلی آمفی تئاتر و سینما
 • پادایران شایسته تقدیر و برنده تندیس تولیدکننده برتر میز فایلینگ اداری و سیستم پارتیشن بندی
 • آرویناژ شایسته تقدیر و برنده تندیس در زمینه غرفه برتر و به کارگیری طراحی در تولید؛ که در این بخش کوشا داراب نیا مدیرعامل آرویناژ جایزه خود را به سپهر مهردادفر، طراح و نماینده گروه هامون اهدا کرد.

برگزیدگان بخش رقابتی:

 • لیوتاب برنده تندیس و لوح رزین صندلی مدیریتی پشت بلند، پشت کوتاه و پایه ثابت و صندلی کارمندی و اپراتوری و میز جلومبلی
 • آرتمن برنده تندیس و لوح زرین مبل اداری
 • ساجیران برنده تندیس و لوح زرین غرفه برتر، ست مدیریتی (شامل میز مدیریت، میز کنفرانس و کردنزا) و اتاق کار خصوصی
 • صنایع نظری برنده تندیس و لوح زرین صندلی عمومی (فضای انتظار، اجتماعات، فرودگاهی و…) و صندلی کارمندی و اپراتوری
 • مبلمان اداری کنول برنده تندیس و لوح زرین میز مدیریت کلاسیک (پر آرایه)
 • تک موسی چوب ارس برنده لوح سیمین ست مدیریتی شامل (میز مدیریت، میز کنفرانس و کردنزا و اتاق کار خصوصی) با معیار پیچیدگی تولید و شاخص های تولید
 • مبلمان اداری شمالی برنده تندیس و لوح زرین ست کارمندی و کارشناسی (شامل میز کارمندی و کارشناسی، میز کارگروهی، فایل، کتابخانه و جازونکن اداری)
 • نفیس کاران چوب برنده لوح سیمین ست کارمندی و کارشناسی (شامل میز کارمندی و کارشناسی، میز کارگروهی، فایل و کتابخانه)

برگزیدگان هافکس ۲۰۲۰ (بخش مبلمان خانگی)

جوایز ویژه هیئت داوران و خارج از بخش رقابت:

 • گروه چوب افشار شایسته تقدیر و برنده تندیس و لوح زرین خلاقیت و نوآوری در سازه های فضای باز
 • فاما شایسته تقدیر و برنده تندیس میز و صندلی آشپزخانه و رستورانی مدرن
 • مبلیران اصل علوی شایسته تقدیر در شبکه توزیع

برگزیدگان بخش رقابتی:

 • چوب و هنر برنده تندیس و لوح زرین سرویس خواب بزرگسال مدرن، رسته بوفه، کتابخانه و ویترین، میز جلو مبلی و میزهای لوازم صوتی و تصویری مدرن
 • آرا طرح آرتمن برنده تندیس و لوح زرین بوفه، کتابخانه، ویترین، کمد، جالباسی و جاکفشی مدرن، میز جلو مبلی و میزهای لوازم صوتی و تصویری مدرن
 • گروه مبلمان اعتماد برنده تندیس و لوح زرین میز خانگی و سرویس غذاخوری کلاسیک کم آرایه، میز جلو مبلی و میزهای لوازم صوتی و تصویری مدرن و غرفه برتر
 • دلتا گراف برنده تندیس و لوح زرین میز و صندلی نهارخوری مدرن، میز و صندلی آشپزخانه و رستورانی مدرن
 • آرام گستر برنده لوح سیمین سرویس خواب بزرگسال کلاسیک پرآرایه
  ساحل چوب برنده تندیس و لوح زرین سرویس خواب نوزاد، کودک، نوجوان مدرن و کلاسیک کم آرایه و پر آرایه
 • پازل برنده تندیس و لوح زرین مبل خانگی ترکیبی مدرن
 • راسپینا کالکشن برنده لوح سیمین مبل خانگی ترکیبی مدرن
 • اوهر برنده تندیس و لوح زرین مبلمان تختخوابشو و تخت های تاشو دیواری مدرن
 • خانه مبل وستا برنده لوح سیمین مبلمان تختخوابشو و تخت های تاشو دیواری مدرن

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

مطالعه موردی شفاف سازی در مورد افزایش قیمت مبلمان

افزایش قیمت مبلمان موضوعی است که ما هر روزه با آن سر و کار داریم. چه صاحب کسب و کاری باشیم…