صفحه اصلی دکوراسیون و معماری داخلی یادداشتی بر طراحی و رنگ دکور برنامه دورهمی

یادداشتی بر طراحی و رنگ دکور برنامه دورهمی

۰
رنگ دکور برنامه دورهمی
nowrooz

در سال های اخیر، تمرکز برنامه های صدا و سیما، بیش از سریال های متنوع روی برنامه های تلویزیونی (TV Show) مختلف بوده است که برخی از این برنامه های تلویزیونی، محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند. از برنامه های این چنینی که اقبالی در میان مردم یافتند، می توان به خندوانه و دورهمی اشاره کرد که برنامه هایی کمدی یا اصطلاحا طنز هستند. البته مسابقه  عصر جدید نیز یکی از نمایش های تلویزیونی پر مخاطب سال های اخیر با سبک و سیاقی متقاوت است. یکی از عواملی که روی جذابیت این برنامه های تلویزیونی تاثیرگذار است، طراحی دکور آن هاست و در هر دکوری عوامل زیادی تاثیرگذارند که در ادامه با تمرکز روی رنگ دکور برنامه دورهمی و طراحی اش این عوامل را بررسی می کنیم.

رنگ دکور برنامه دورهمی
هم در این طراحی صحنه و هم در طراحی صحنه مجموعه های بعدی برنامه دورهمی، از پلکان با پله های پرشمار استفاده شده است

طراحی صحنه دورهمی؛ کپی کاری تکراری

بسیاری افراد دکور سری های آغازین برنامه دورهمی را، اقتباسی واضح از دکور برنامه پربیننده تلویزیون هند با نام «Comedy night with kapil» می دانند که البته اگر نگاهی به دکور هر دو برنامه بیندازیم، به نظر می آید این تشابه نمی تواند اتفاقی باشد.
هم در این طراحی صحنه و هم در طراحی صحنه مجموعه های بعدی برنامه دورهمی، از پلکان با پله های پرشمار استفاده شده است. در دکور سری اول برنامه از پلکان در لحظه ورود بازیگران بخش نمایش استفاده می شد. در لحظه ورود ، وجود این پله ها می تواند تاثیرگذار واقع شوند و مخاطب را به هیجان وا دارند.  در برنامه شب های طنز با کاپیل یا همان اسم انگلیسی «Comedy night with kapil» نیز از پله برای دکوراسیون استفاده شده است و آن طور که به نظر می رسد، کاربرد پله ها در این برنامه هندی نیز همانند برنامه ایرانی دورهمی است.
رنگ دکور برنامه دورهمی و طراحی اش، در طی سال های پخش آن بارهای تغییر کرد اما وجود پله در این دکوراسیون همیشه ثابت بوده است. در برخی از دکورهای این برنامه، پله هایی بزرگ همانند پله های موجود روی سن های مجلل استفاده شده این سبک پله می تواند در مواقع مختلف برای مجری مورد استفاده قرار بگیرد تا بیننده از دیدن مجری (مهران مدیری) به صورت ثابت، دچار خستگی چشم نشود.

رنگ دکور برنامه دورهمی
پنجره های موجود در دکور این برنامه تلویزیونی، به سبک قدیمی ایرانی هستند

تاکید بر عناصر ایرانی

از جمله تفاوت های اساسی در دکور سری اول برنامه دورهمی با نمونه هندی آن، سبک مبلمان است. در نمونه هندی از مبل های راحتی و مدرن استفاده شده، حال آنکه در برنامه دورهمی از مبل های کلاسیک قرمز رنگ استفاده شده که رنگ محبوب در دکوراسیون ایرانی است.
در دکور مجموعه اول برنامه دورهمی، استفاده از پنجره هایی به سبک معماری ایرانی، توانسته شمایل کلی دکور را به سمت معماری اصیل ایرانی سوق دهد. در و پنجره های موجود در دکور این برنامه تلویزیونی، به سبک قدیمی ایرانی هستند و در آن ها از شیشه های رنگی  که در اکثر خانه های قدیمی دیده می شد، استفاده شده است. حتی در زمان هایی که دکور این برنامه شامل در و پنجره هایی به سبک معماری ایرانی نیست، بازهم در آینه کاری های روی دیوار آن از مدل های مشابه به سبک و سیاق معماری ایرانی استفاده شده است و در مجموعه های آخر هم از قاب عکس آثار معماری تاریخی ایران برای دکور دیوارها بهره گرفته شده است.

رنگ دکور برنامه دورهمی
در این طراحی با قرار گرفتن دو مبل مشابه روبروی هم فضایی گرم و صمیمی برای یک گپ و گفت رسانه ای ایجاد شده است

معانی نمادین طراحی صحنه دکور برنامه دورهمی

در مجموعه بعدی همزمان با کم شدن نقش و زمان بخش نمایشی از مجموعه طراحی صحنه هم مینیمال تر شده است و بیشتر بر بخش گفتگو تمرکز دارد و به نوعی صحنه اصلی نمایش؛ محل گفتگو و پلکان مذکور صحنه نمایش بازیگران است. در این طراحی با قرار گرفتن دو مبل مشابه روبروی هم فضایی گرم و صمیمی برای یک گپ و گفت رسانه ای ایجاد شده است.

رنگ دکور برنامه دورهمی
مجری بار دیگر پشت میزش برگشته است – مانند مجموعه های اول که میزی در سمت مخاطبان و روبری بازیگران قرار داشت


اما در آخرین مجموعه ها که آن هم بی شباهت به نمونه های خارجی نیست، مجری بار دیگر پشت میزش برگشته است – مانند مجموعه های اول که میزی در سمت مخاطبان و روبری بازیگران قرار داشت و به نوعی نماد رهبری یا قضاوت صحنه بود-.  در مجموعه آخر نشستن مجری پشت میز، بیانگر برتری موقعیت مجری بر مهمان در این گفتگوست، نوعی از گفتگو که میزبان سوال می پرسد و میهمان تنها پاسخگوست. چرا که نشستن آن سوی میز در اذهان تداعی گر قدرت، تسلط و کنترل است و این معانی هر چند نمادین، تاثیر خود را در جریان و شیوه گفتگو و البته برداشت مخاطب از گفتگو خواهد گذاشت.

رنگ دکور برنامه دورهمی

اما تفاوت های بیشتری نیز بین دکور سری اول برنامه دورهمی و نمونه هندی آن وجود دارد؛ از جمله رنگ آمیزی. به گفته یکی از تهیه کنندگان این برنامه، رنگ آمیزی فضای دکوراسیون آن، برداشتی از رنگ های موجود در شهرهای یزد و نراق است. اما رنگ دیوارها و مبل های چرمی دکورهای اخیر به نوعی زرشکی تیره و سوخته محسوب می شوند که اگر علاقه مند به مشاهده انتخاب دقیق این رنگ باشید می توانید با کدهای رنگی ۴e1c1f# و ۶۲۰۶۰۷# و ۵۱۰۵۰۹# به طیف های مشابه دست پیدا کنید.

رنگ دکور برنامه دورهمی
نورپردازی های تاکیدی بر روی میهمان و میزبان برنامه یا بخش های دیگر مانند گروه نوازندگان از دیگر شیوه های نورپردازی برنامه های تلویزیونی است

نورپردازی دکور برنامه های تلویزیونی

از دیگر پارامترهای موثر روی جذابیت دکورها می توان به نورپردازی اشاره کرد. در موضوع نورپردازی هرگز برنامه تلویزیونی پر مخاطبی را پیدا نمی کنید که نورپردازی تیره را برای خود انتخاب کرده باشد، چراکه اکثریت افراد، فارغ از جنسیت و سن آن ها، نمی توانند با دکور تیره و سخت دیده شدن مجریان برنامه ها ارتباط برقرار کنند. گرچه شاید قشری از مخاطبان که عمومشان را هم جوانان تشکیل می دهند با دکورهای تیره برای برنامه هایی با محتوا و مفهوم خاص استقبال کنند اما به طور کلی برنامه هایی که طیف عموم جامعه را به عنوان مخاطب برمی گزینند از نوپردازی هایی سراسری و پرشمار بهره می برند. تا تمام اجزا و عناصر صحنه به خوبی قابل رویت باشد. نورپردازی های تاکیدی بر روی میهمان و میزبان برنامه یا بخش های دیگر مانند گروه نوازندگان از دیگر شیوه های نورپردازی برنامه های تلویزیونی است. در مجموعه برنامه های دورهمی نورپردازی پرقدرت را شاهد هستیم.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

۲۰+ ایده دوست داشتنی برای اتاق خواب آبی آرامش بخش

از گروهی افراد رنگ مورد علاقه شان بپرسید. احتمالا جواب بسیاری آز آن ها آبی خواهد بود. طبق …