صفحه اصلی دکوراسیون و معماری داخلی کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود
denitte

طراحی به سبک مدرن برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارد اما به طور کلی اگر سبک دکوراسیون شما بیشتر به معاصر نزدیک است تا سبک کلاسیک، ممکن است در بازسازی آشپزخانه خود به استفاده از کابینت های مدرن علاقمند شوید. اما طراحی مدرن و کابینت آشپزخانه مدرن چیست؟

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود
کابینت های مدرن با سطوح صاف و براق، طراحی زاویه دارتر و سادگی درها و قاب ها شناخته می شوند

طراحی مدرن تقریبا از زمان جنگ جهانی اول آغاز شد و بر سطوح صاف، فرم های هندسی و حداقل تزئینات تاکید داشت. کابینت های مدرن هم، با سطوح صاف و براق، طراحی زاویه دارتر و سادگی درها و قاب ها شناخته می شوند. اخیرا طراحی مدرن به سمت مبلمان مدرن قرن میانی (midcentury modern furniture)  گرایش پیدا کرده که زوایا و منحنی های برجسته تری دارد در نتیجه روی طراحی کابینت های مدرن هم تاثیر گذاشته است. این نمای گوشه دار یا منحنی شکل را می توان در میز جزیره آشپزخانه های مدرن هم پیاده کرد. از طرفی می توان در میزهای جزیره، فضاهای جدیدی هم برای نگهداری وسایل آشپزی و ظروف غذاخوری در نظر گرفت.

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود
کابینت آشپزخانه مدرن – شیشه نیمه شفاف یا مات قطعا یکی از نماهای محبوب در این نوع کابینت ها است

مواد رایج مورد استفاده در کابینت مدرن، معمولا دست ساز و مصنوعی هستند و می تواند فلز، پلاستیک، بتن و شیشه باشد. شیشه نیمه شفاف یا مات قطعا یکی از نماهای محبوب در این نوع کابینت ها است. جایگزین کردن درهای قدیمی کابینت با شیشه های مات یکی از روش های ساده و مقرون به صرفه برای مدرن تر نشان دادن آشپزخانه شما است.

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود
کابینت آشپزخانه مدرن – برای ایجاد نمایی از سبک مدرن می توانید از روکش های چوبی با رگه های افقی فراوان استفاده کنید

درکابینت آشپزخانه مدرن، همچنین می توان از روکش های چوبی ( wood veneer)  یا ورقه های پلاستیکی استفاده کرد. برای ایجاد نمایی از سبک مدرن می توانید از روکش های چوبی با رگه های افقی فراوان استفاده کنید. در طراحی آشپزخانه مدرن استفاده از مواد ترکیبی هم رایج است.
برخلاف کابینت کلاسیک که تنها از یک نوع چوب ساخته می شود، در کابینت مدرن می توان برای خلق نمایی منحصر به فرد از ترکیب مواد مختلف مثل چوب، لمینت، شیشه و فلز استفاده کرد.

رنگ در کابینت آشپزخانه مدرن

از ویژگی های قابل توجه در کابینت مدرن، رنگ آنها است. با آنکه روکش های چوبی با رنگ طبیعی در این سبک طراحی بسیار محبوب هستند اما، رنگ های برجسته که در سبک کلاسیک کمتر به چشم می خورد هم طرفداران خود را دارد. رنگ های قرمز و آبی تیره، زرد درخشان، نارنجی و سبز در بیشترطراحی های مدرن دیده می شود.

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود
کابینت آشپزخانه مدرن – کابینت های مدرن حس صنعتی بودن و به روز بودن را القا می کنند

صرف نظر از رنگ و جنس کابینت ها، مهمترین مسئله توجه به شکل و فرمِ درهای کابینت است. کابینت های آشپزخانه مدرن درهای صاف روکش دار دارند و در آن جزئیات زیادی به کار نرفته است. در آنها از قاب های تاجدار، پانل های برجسته یا حکاکی های تزئینی خبری نیست و به جای آن روی سطوح صاف و براق تاکید دارد.

از آنجا که سادگی موجود در سبک مدرن، فضایی راحت تر و دلبازتر دراختیار شما قرار می دهد، بنابراین هم برای آشپزخانه هایی با پنجره های بیشتر و هم برای آشپزخانه هایی با تعداد پنجره های کمتر مناسب است. صاحبخانه هایی که در فضاهای کوچک تر زندگی می کنند، ممکن است ظاهر و عملکرد کابینت های آشپزخانه مدرن برایشان در الویت باشد چون این کابینت ها بیشتر کاربردی هستند تا تزئینی.

به طور کلی کابینت های آشپزخانه مدرن حس صنعتی بودن و به روز بودن را القا می کنند و در عین سادگی نمایی زیبا و چشمگیر دارند.

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود
کابینت آشپزخانه مدرن – مهمترین عنصر در آشپزخانه کابینت ها هستند

ایده هایی برای کابینت آشپزخانه مدرن

وقتی نوبت به بازسازی آشپزخانه می رسد بهتر است روی عناصری سرمایه گذاری کنید که جلوه زیبا و منحصر به فردی به آشپزخانه شما می دهند تا خیلی زود از آن خسته نشوید. مهمترین عنصر در آشپزخانه کابینت ها هستند. کابینت های مدرن به قدر کافی کاربردی و ساده هستند تا با هر سبک طراحی آشپزخانه هماهنگ شوند و تا مدت زمان زیادی در آینده، همچنان دوست داشتنی باقی بمانند. در ادامه نمونه هایی از محبوب ترین کابینت های آشپزخانه مدرن را به معرفی می کنیم تا الهام بخش شما باشند.

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود
کابینت آشپزخانه مدرن – کابینت ها را کاملا سفید انتخاب کنید و بعضی از قفسه ها را به رنگ زرد یا صورتی درآورید

کابینت های کالر بلاک

کابینت های کالر بلاک (Color-Block Cabinets) جذابیت سبک قرن میانه را به فضای آشپزخانه شما می دهد و در ضمن احساس شادابی غیرمنتظره ای را القا می کند. کابینت ها را کاملا سفید انتخاب کنید و بعضی از قفسه ها را به رنگ زرد یا صورتی درآورید یا به جای آن از نوارهای رنگی استفاده کنید.

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود
کابینت آشپزخانه مدرن – می توان کابینت هایی به رنگ زیتونی ملایم یا سبز زمردی انتخاب کرد

کابینت های سبز

کابینت های سبز (Green Cabinets) هم از جمله رنگ های خنثی است. پس می توان از کابینت های چوبی ساده سفید یا خاکستری چشم پوشی کرد و در عوض آنها را کاملا به رنگ زیتونی ملایم یا سبز زمردی درآورد.

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود
کابینت آشپزخانه مدرن – کابینت های استیل بسیار پرطرفدارند چون تمیز کردن آنها آسان است

کابینت های استیل

اگر به دنبال ظاهری بسیار خوشایند و تقریبا صنعتی می گردید، کابینت های استیل (Stainless Steel Cabinets) انتخاب مناسبی است چون علاوه بر درخشندگی و براق بودن، بسیار کاربردی هستند. کابینت های استیل معمولا در آشپزخانه های تجاری استفاده می شود چون تمیز کردن آنها آسان است. از طرفی می توانید آنها را با دیوارها و قفسه های تیره همراه کنید تا جذابتر به نظر برسند.

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود
کابینت آشپزخانه مدرن – کابینت های دورنگ فضا را بزرگتر و جادارتر نشان می دهد

کابینت های دو رنگ

کابینت های دو رنگ (Two-Tone Cabinets): اگر نمی توانید از میان رنگ ها یکی را انتخاب کنید، نگران نباشید چون به تازگی از ترکیب دو رنگ هم در کابینت های آشپزخانه مدرن استفاده می کنند. به این ترتیب می توانید کابینت های پایینی را با رنگ تیره تر از کابینت های دیواری رنگ آمیزی کنید یا برعکس. این کار فضا را بزرگتر و جادارتر نشان می دهد.

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود
کابینت آشپزخانه مدرن – درهای این کابینت روکش چوبی ساده و روشن دارند ولی با این وجود بسیار ساده و مدرن به نظر می رسند

کابینت های چوبی ساده

کابینت های چوبی ساده (Streamlined Wood Cabinets): اگر شما به کابینت های چوبی علاقه دارید، می توانید با استفاده از چوب های ساده با حداقل تزئینات، نمای مدرن آشپزخانه خود را حفظ کنید. درهای این کابینت روکش چوبی ساده و روشن دارند ولی با این وجود بسیار ساده و مدرن به نظر می رسند. 

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود
کابینت آشپزخانه مدرن – کابینت هایی را انتخاب کنید که یا بدون دستگیره هستند

کابینت های بدون دستگیره

کابینت های بدون دستگیره ( Minimal-Hardware Cabinets) نمایی ساده و خنثی دارند، بنابراین خسته کننده نیستند و تا مدت ها می توان از آنها استفاده کرد. پس تا جایی که ممکن است کابینت هایی را انتخاب کنید که یا بدون دستگیره هستند یا تعداد کمتری دستگیره دارند. گزینه مناسب تر انتخاب کابینت هایی است که به جای دسته یا دستگیره، لبه یا شیار دارند.

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود
کابینت آشپزخانه مدرن – یکی از دیوارها را از کف تا سقف کابینت بندی کنید

کابینت آشپزخانه مدرن یکسره، از کف تا سقف

کابینت های یکسره، از کف تا سقف (Floor-to-Ceiling Cabinets): اگر در آشپزخانه خود فضای کافی دارید، یکی از دیوارها را از کف تا سقف کابینت بندی کنید. به این ترتیب فضایی برای نگهداری وسایل بیشتر به آشپزخانه اضافه می کنید. روکش براق و ساده آنها فوق العاده مدرن به نظر می رسد به خصوص وقتی با دستگیره های ساده و کشوهای مسطح همراه شوند.

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود
کابینت آشپزخانه مدرن – یکی از گزینه هایی که همیشه پیشنهاد می شود انتخاب کابینت های تماما تیره است

کابینت های تیره

کابینت های تیره (Super-Dark Cabinets): یکی از گزینه هایی که همیشه پیشنهاد می شود انتخاب کابینت های تماما تیره است. رنگ های تیره تاثیری رویایی و عمیق تر دارند. اما در کابینت های تیره بهتر است رنگ سیاه را انتخاب نکنید.

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود
کابینت آشپزخانه مدرن – می توانید برای خلق فضایی مدرن، به سراغ رنگ سیاه بروید

کابینت های سیاه

کابینت های سیاه (Black Cabinets): امروز دیگردوران آشپزخانه های سفید گذشته و شما می توانید برای خلق فضایی مدرن، به سراغ رنگ سیاه بروید. البته ترکیب کابینت های مشکی همراه با کمی سفید بسیار شیک به نظر می رسد.

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود
کابینت آشپزخانه مدرن – کابینت های تخته چندلا مقاوم و مقرون به صرفه هستند

کابینت های تخته چندلا

استفاده از کابینت های تخته چندلا (Plywood Cabinets) که ازورقه‌های کم ضخامت چوب تشکیل شده، همیشه دوست داشتنی است. این ورقه ها با حرارت، فشار و رزین‌های قوی به هم چسبانده می شوند و چوب ترکیبی قدرتمندی را می سازند.این کابینت ها مقاوم و مقرون به صرفه هستند. برای جذابیت بیشتر فضا می توانید آنها را با طیفی از رنگ سبز و چراغ های آویز زیبا همراه کنید.

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود
کابینت آشپزخانه مدرن – طراحی به سبک معاصر هم، ساده و مینیمال است و به خانه شما جلوه ای ساده و شیک می بخشد

کابینت آشپزخانه مدرن

کابینت های آشپزخانه معاصر (Contemporary Kitchen Cabinets) : هرچند سبک معاصر بر اساس دوره و زمانه خودش شکل می گیرد اما ممکن است ویژگی هایی را از سبک قبل از خود، یعنی طراحی مدرن، داشته باشد. درواقع طراحی به سبک معاصر هم، ساده و مینیمال است و به خانه شما جلوه ای ساده و شیک می بخشد. کابینت های معاصر که معمولا سطوحی صاف با حداقل تزئینات دارند می توانند آشپزخانه مدرن و رویایی شما را بسازند.
درکابینت های معاصر هم مثل کابینت های مدرن، از قاب های تاجدار تزئینی یا پانل های برجسته خبری نیست و به جای آن سطوحی صاف، دستگیره های ساده و براق و بدون تزئینات جانبی وجود دارد.

کابینت آشپزخانه مدرن چیست و چگونه طراحی می شود
در ساخت کابینت های معاصر هم معمولا ازمواد مصنوعی استفاده می شود

 سطوح صاف و ساده کابینت های معاصر، برای آشپزخانه های کوچک و نقلی کاملا مناسب است. همچنین چون در آشپزخانه های نقلی فضای افقی کمتر است این نوع کابینت های بدون قاب با ارتفاع بلندتر، فضای عمودی بیشتری را فراهم می کنند.

مواد مورد استفاده در کابینت آشپزخانه مدرن

 در ساخت کابینت های معاصر هم معمولا ازمواد مصنوعی استفاده می شود مثل فلز، بتن، پلاستیک یا شیشه. این مواد همان حس سادگی مطلوب را در اختیار طراحان سبک معاصر قرار می دهد. هرچند گاهی جلوه ای سرد و بی روح دارند. برای جلوگیری از این وضعیت معمولا در طراحی مدرن ، از لایه نازکی چوب یا سنگ طبیعی استفاده می شود تا رونق بیشتری به آشپزخانه خود بدهد. درساخت این نوع کابینت ها استفاده از مواد بازیافتی هم، محبوبیت پیدا کرده چون به خانه و آشپزخانه جلوه ای صنعتی می دهد.

در کابینت های معاصر بیشتر از الگوهای تک رنگ (مونوکروم) استفاده می شود. سیاه، سفید و خاکستری از رنگ های محبوب در طراحی معاصر هستند. این رنگ ها جلوه ای ساده و شیک به آنها می دهد، همان نمایی که بیشتر صاحبخانه های امروزی به دنبال آن هستند. به علاوه می توان با استفاده از یک یا چند رنگ برجسته در کابینت ها یک جنس خاص یا طرح رنگی را در خانه نمایش داد.

بهتر است بدانید مشخصه اصلی طراحی مدرن و معاصر سادگی است. بنابراین صرف نظر از مواد، طرح، رنگ یا قسمت های سخت افزاری کابینت، حذف عناصر اضافه و جانبی برای رسیدن به مطلوب ترین نمای مدرن به شما کمک خواهد کرد.

میانگین امتیازات ۴ / ۵. تعداد امتیازات ۱۰۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

با شناخت انواع دیوارکوب های خلاقانه خانه را متفاوت بیارایید

دیوارکوب ها انواع متنوعی دارند، گاهی برخی از آنها حالت کاربردی دارند در حالی که برخی دیگر …