صفحه اصلی دکوراسیون و معماری داخلی چگونه با دکوراسیون فنگ شویی خانه را به هماهنگی و تعادل برسانیم

چگونه با دکوراسیون فنگ شویی خانه را به هماهنگی و تعادل برسانیم

طراحی با فنگ شویی

دکوراسیون فنگ شویی چیست؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که محیط اطراف شما چه حسی القا می کند؟ آیا این فضا شادی بخش، انگیزه دهنده یا دلگرم کننده است؟ آیا اضطراب شما را کاهش می دهد؟ در خانه چه احساسی دارید؟ آیا امنیت روحی و روانی شما را تامین می کند؟
در یادداشت زیر دکوراسیون فنگ شویی معرفی می شود و لورا بِیز (Laura E Baize) مشاور مالی، تحلیلگر و نویسنده با نگاهی به این سبک ما را به بازاندیشی درباره چیدمان خانه هایمان فرا می خواند.

دکوراسیون فنگ شویی

خانه جایی است که در محدوده آن زندگی می کنیم، با دوستان خود جمع می شویم، یا از فرزندان و عزیزانمان مراقبت می کنیم. این فضا شامل همه آن چیزهایی است که در طول زندگی و در بهترین لحظات یا گاهی بدترین آنها همراه مان بوده و ما را احاطه کرده است.

دکوراسیون فنگ شویی

خانه باید آرامش بخش باشد و به احساس امنیت ایجاد کند، آیا خانه شما این ویژگی را دارد؟ علم طراحی محیط موضوع تازه ای نیست. بلکه هزاران سال است که با ماست. فنگ شویی را به خاطر بیاورید. به برکت توجه بیشتر به این موضوع، دانشمندان تحقیقات گسترده ای روی این مسئله انجام داده اند و به نتایج جالب توجهی رسیده اند: عناصر و المان های به کار رفته در طراحی می تواند بر واکنش های احساسی مثبت و منفی افراد تاثیر بگذارد.

دکوراسیون فنگ شویی

دکوراسیون فنگ شویی

آیا تا به حال کلمه روانشناسی طراحی به گوشتان خورده است؟ بله، به گوش من هم نا آشنا بود. اما بعد از مطالعه در این زمینه به نظرم رسید که شاید نیاز داشته است به عقب برگردم و اطلاعاتی در این زمینه کسب کنم چون به نظر موضوع جالبی است. روانشناسان طراحی، فضاهایی برای ایجاد آرامش، امنیت و رهایی از استرس طراحی می کنند. هنر آنها بر روش های عملی دوران باستان مثل فنگ شویی متکی است. این روش ها قدمتی چهارهزار ساله دارد پس یقینا حقیقتی در آن نهفته است.

دکوراسیون فنگ شویی

کلمه فنگ شویی که به معنی باد و آب است، مفهوم بسیار عمیق دارد. این شیوه که از چین باستان سرچشمه گرفته است، تلاش می کند انسان و محیط زندگی اش را به هماهنگی و تعادل برساند

طراحی با فنگ شویی

دکوراسیون فنگ شویی این هماهنگی و تعادل را با استفاده از وسایل زندگی پدید می آورد.
امروز به این نتیجه رسیده ام که ای کاش در دانشگاه به درس روانشناسی بیشتر توجه می کردم.

دکوراسیون فنگ شویی

مادربزرگم در مورد خانه اش خیلی وسواس داشت. هر وسیله ای همیشه باید در جای مخصوص به خودش قرار می گرفت. خرت و پرت های زیادی این طرف و آن طرف پخش بودند اما چیدمانی کاملا منظم و مرتب داشتند. یک اتاق دست نخورده و مرتب هم وجود داشت که ما هرگز از آن استفاده نمی کردیم. و من دلیل آن را نمی دانستم. هنوز هم نمی دانم. چون من بیشتر اهل عمل هستم و دلم می خواهد از هر چه دارم استفاده کنم. اما فهمیدم این رسمی بود که او را خوشحال می کرد.

دکوراسیون فنگ شویی
دکوراسیون فنگ شویی

من هرگز برای دکوراسیون خانه یا وسایل آن وقت زیادی صرف نمی کردم. خانه ام چیدمان ساده ای داشت و شاید به همان چیدمان عادت کرده بودم. تا چند سال قبل که ناگهان به این فکر افتادم که فضای خانه را طوری تغییر دهم که از هویت خودم تاثیر گرفته باشد. دلم می خواست در آن عشق و شادی جاری شود و استرس را از من دور کند. شاید علت آن اشتیاقم به سلامت روحی یا مراقبت از خودم بود، شاید هم غریزه ای مادرانه باعث شده بود به این فکر بیفتم. نمی دانم و اهمیتی هم ندارد. تنها چیزی که می دانم این بود که دلم می خواست حضور در فضای خانه به من احساس خوشبختی بدهد و چه کسی فکر می کرد رنگ آمیزی یک دیوار می تواند چنین حسی به آن ببخشد!

دکوراسیون فنگ شویی

دیوارهای بنفش رنگ را تصور کنید. چه احساسی به شما می دهد؟ در زندگی خیلی از اتفاقات بر علیه ماست و ناخودآگاه ما را در موقعیتی قرار می دهد که دوست نداریم، ذهن ما درگیر افکاری است که ارزش فکر کردن ندارند، اما حداقل می توانم چارچوب خانه و احساسی را که به من القا می کند، در اختیار بگیرم. خانه مامن و پناهگاه من است. تسلی بخش من است. و دراین دنیای خطرناک، آشفته و شلوغ مکانی است برای مراقبه و کسب آرامش. اگر آن را به این روش بیارایید.

دکوراسیون فنگ شویی

البته من خیال ندارم فنگ شویی را به طور کامل یاد بگیرم، بلکه فقط برای یادگیری اصول اولیه آن برنامه ریزی کرده ام. چیدمان مبلمان، رنگ ها و تمامی وسایل در صورتی که به شکل صحیح با هم ترکیب شوند فضایی می سازند که شیفته آن می شوید. هر فضایی انرژی خاصی از خود ساطع می کند که بستگی به چیدمان و طراحی آن دارد. پس محیط اطرافتان را با وسایلی پر کنید که دوستشان دارید یا وسایلی که به روح شما نشاط و لذت می بخشد. اگر همه جای خانه را می پسندید (که بعید به نظر می رسد)، آن را به همان شکل حفظ کنید. اما اگر قسمتی از آن مطابق سلیقه شما نیست، خود را از دست آن رها کنید. مهمتر از همه به طراحی خود معنا بدهید. در مورد من این معنا در گیاهان و کتاب خلاصه می شود و البته دکوراسیونی به سبک جذاب و قدیمی.

انرژی با رنگ ها

فقط کافی است به نقشه باگوا (Bagua map) در فنگ شویی یک نظر بیندازید. آن وقت متوجه می شوید که اجرای قوانین آن کار ساده ای نیست. البته من نمی خواهم وارد این بحث بشوم ولی برای شروع، روش خوبی است یا حداقل می توان گفت راهنمایی است برای خلق فضایی که دوست دارید. در صورتی که از فنگ شویی رنگ ها به درستی و در جهت های جغرافیایی مناسب آن استفاده کنید، انرژی مورد نیاز وارد منازل شما خواهد شد.

دکوراسیون فنگ شویی

زرد : آفتابی، زنده نگهداشتن عشق، شادی. رنگ زرد انعکاسی از نور خورشید است و به عنصر زمین برمی گردد. از این رنگ در اتاق نشیمن، آشپزخانه یا اتاق بچه ها استفاده کنید.

دکوراسیون فنگ شویی

قرمز: اشتیاق، عشق، شجاعت. رنگ قرمز انرژی عنصر آتش است. از آن برای رنگ آمیزی یک دیوار اصلی یا انتخاب یک عنصر کانونی اسفاده کنید. البته کاربرد بیش از حد آن منجر به بروز اضطراب و عصبانیت می شود.

دکوراسیون فنگ شویی

سبز: رویش، سلامتی، طراوت و چالاکی. سبز انرژی های تازه با خود به همراه دارد و نشانه ی رشد و بهبودی است و اشاره به عنصر چوب دارد. سایه های مختلف سبز را  در خانه به کار ببرید.

دکوراسیون فنگ شویی

نارنجی: اجتماعی، روراستی، خوش بینی. نارنجی به عنصر آتش اشاره دارد و رنگ معاشرت است. به فضای خانه یک صندلی راحتی به رنگ نارنجی اضافه کنید.

دکوراسیون فنگ شویی

سفید: بی گناهی، تازگی، شروعی دوباره. این رنگ برگرفته از عنصر فلز است.

دکوراسیون فنگ شویی

آبی: آرامش، آسودگی خیال، صلح و صفا. رنگ آبی انرژی عنصر آب و زمین است. من از نور آبی در آشپزخانه ام استفاده می کنم. آشپزی برای من چندان لذت بخش نیست و در این اتاق به انرژی بیشتری نیاز دارم.

دکوراسیون فنگ شویی

خاکستری: شفافیت، بی طرفی، خنثی بودن. این رنگ برگرفته از عنصر فلز است.

دکوراسیون فنگ شویی

•        بنفش: با شکوه، مرموز، اصیل. به عنصر آتش و چوب اشاره دارد. در برنامه رنگی فنگ شویی از این رنگ باید درحد اعتدال استفاده کنید چون انرژی آن خیلی بالاست.

دکوراسیون فنگ شویی

صورتی: ملایم، آرامش بخش، عاشقانه. این رنگ از عنصر آتش و زمین است و انرژی ملایمی در فضا ایجاد می کند. این رنگ به شما آرامش می دهد و عشق را در فضا جاری می کند. شما هرگز در مورد رنگ صورتی دچار اشتباه نمی شوید. البته همسرم با من موافق نیست و نمی داند چقدر رنگ صورتی در دفتر کارم گنجانده ام.

دکوراسیون فنگ شویی

سیاه: ناشناخته، بی انتها، جذاب. این رنگ از عنصر آب است. اگر می خواهید انرژی بیشتر و قوی تری به فضا ببخشید، رنگ سیاه را اضافه کنید. به ورودی آشپزخانه فکر کنید.

دکوراسیون فنگ شویی

قهوه ای: قدرت، پایه، ثبات. این رنگ در دکوراسیون فنگ شویی مربوط به عنصر زمین و چوب است. از این رنگ برای تقویت انرژی استفاده کنید.
حالا به این سوال فکر کنید. آیا وسایل خانه و دکوراسیون آن بازتابی از شخصیت شماست؟ آیا برایتان شادی بخش است؟ وسایلی را که دوست دارید، نگه دارید و هرچه را دوست ندارید دور بریزید.

دکوراسیون فنگ شویی

ورودی زیبایی

ورودی خانه منبع قدرتمند گردش انرژی است. با قرار دادن یک دسته گل روی یک میز گرد یا پهن کردن یک قالیچه با رنگ های شاد و زنده، فضای دلنشینی برای خوشامد گویی در ورودی خانه ایجاد کنید. اگر نور مستقیم در آن قسمت کم است از روشنایی یک چراغ برای نورپردازی آنجا استفاده کنید. درِ ورودی هم بسیار مهم است. آیا محکم است؟ آیا قسمت هایی از آن شکسته شده است؟ درِ ورودی خانه باید سالم و تمیز باشد و رنگ آن بازتابی از شخصیت شما. دستی به سر و رویش بکشید و مطمئن شوید که گل و گیاهان ورودی خانه هرس شده است و مانعی برای ورود به خانه نیستند. آنجا را تمیز و مرتب نگه دارید.

دکوراسیون فنگ شویی

من از شما خواستم که به فضای اطرافتان توجه کنید و ببینید چه تاثیری روی شما می گذارد. اگر نتیجه مثبتی ندارد شاید لازم است بعضی از مفاهیم اولیه دکوراسیون فنگ شویی را بیشتر مورد توجه قرار دهید.



برگرفته از: thriveglobal

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۷

۴ نظر

 1. سینا

  ۱۳۹۹/۰۴/۲۷ ساعت ۰۰:۰۴

  فوق العاده بود انرژی رنگها خیلی جالبه به مبحث فنگ شویی علاقه مند شدم.

  پاسخ دهید

 2. نوشین نیکو

  ۱۳۹۹/۰۴/۲۷ ساعت ۰۰:۰۷

  واقعا موفقم که در این دنیای آشفته باید خانه را طوری بیاراییم که پناهگاه آرامی برایمان باشد به نظرم توجه به این نکات ظریف می تواند تاثیرات بزرگی بگذارد

  پاسخ دهید

 3. مبینا حصاری

  ۱۳۹۹/۰۴/۲۷ ساعت ۱۵:۳۵

  رنگ‌ های رو دیوارها چقدر زیباست و چه تفاسیر جالبی داره، اینکه هر رنگ چه حسی رو القا میکنه، خیلی جالب بود

  پاسخ دهید

 4. الهام ضباء

  ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ ساعت ۱۴:۴۰

  چقدر دقت کردن به این جژییات لذت بخشه
  مرسی از مطلب خوبتون

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

چیدمان اتاق خواب دخترانه و باید ها و نباید ها

اتاق خواب امن ترین فضای خانه برای هر فردی است. مکانی برای خلوت با خود و کسب آرامش. اما وقت…