صفحه اصلی دکوراسیون و معماری داخلی همه چیز در مورد کابینت آشپزخانه از سبک و جنس تا مکانیزم و ایده های مدرن

همه چیز در مورد کابینت آشپزخانه از سبک و جنس تا مکانیزم و ایده های مدرن

کابینت آشپزخانه
nowrooz

کابینت ها بخش اعظم فضای آشپزخانه را به خود اختصاص می دهند و نقش مؤثری در دکوراسیون داخلی خانه دارند. بنابراین گاهی اوقات تصمیم گیری درمورد انتخاب کابینت آشپزخانه بسیار سخت است. چرا که جدای از زیبایی ظاهری کاربردی بودن کابینت ها و نحوه چیدمان آن ها  از موارد مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. بنابراین در انتخاب کابینت آشپزخانه تنها بحث زیبا بودن آن ها مطرح نیست بلکه عوامل مهمتری در این مقوله تأثیرگذار هستند. پس بهتر است اطلاعات بیشتری راجع به کابینت آشپزخانه داشته باشیم تا بتوانیم با دید بازتری تصمیم بگیریم.

کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه چیست؟

کابینت به قفسه های جعبه مانندی در فضای آشپزخانه گفته می شود که روی زمین قرار می گیرند یا روی دیوار نصب می شوند و برای نگهداری و نظم دهی به مواد غذایی، لوازم پخت‌وپز و ظروف و ملزومات آشپزخانه یا لوازم گوناگون دیگر به کار می روند. معمولا کابینت های چند تکه را با یک پیشخان یکپارچه می پوشانند و از آن به عنوان میز کار برای آشپزی یا قرار دادن وسایل مختلف استفاده می شود. کابینت ها انواع مختلفی دارند و طبیعتا از مواد مختلف هم ساخته می شوند. بعضی از آنها کشو دارند و در میان آنها کابینت های دردار و بدون در هم وجود دارد.

کابینت آشپزخانه
کابینت هوزیر

طراحی کابینت آشپزخانه در گذر زمان

برای اولین بار در اواخر دوره رنسانس هنرمندان ایتالیایی کابینت ها یا به عبارتی صندوق هایی از چوب گردو ساختند که درهای آن از بالا باز می شد و روی پایه های بلندی قرار می گرفت. از این کابینت های منبت کاری شده به عنوان یکی از لوازم دکوری خانه استفاده می کردند. این مبلمان خانگی با پارچه های گلدوزی شده یا چوب های حکاکی شده تزئین می شد و محلی برای نگهداری و نمایش وسایل تزئینی یا ظروف چینی یا سکه های قدیمی بود. در اوایل قرن شانزدهم استفاده از کابینت در دیگر شهرهای اروپایی مثل فرانسه و انگلستان هم باب شد. در فرانسه از سنگ های قیمتی و در انگلستان از طلا و نقره  برای تزئین آن استفاده می کردند.

تاریخچه کابینت آشپزخانه مدرن

اما کابینت های آشپزخانه در قرن بیستم اختراع شد. قبل از جنگ جهانی اول معمولا در آشپزخانه ها یک میز کار جداگانه و یک انبار برای ذخیره کردن مواد غذایی خشک وجود داشت. گاهی اوقات هم در آشپزخانه ها از کمد استفاده می کردند اما در خانه های بزرگتر که ظروف بیشتری داشتند معمولا اتاق ناهار خوری یا آبدارخانه محل نگهداری وسایل بود و مواد غذایی به صورت روزانه خریداری می شد.
 از دهه ۱۹۱۰ نوعی مبلمان مجزای گنجه مانند به نام کابینت هوزیر (Hoosier) برای جاسازی وسایل آشپزخانه و مواد غذایی مورد استفاده قرار گرفت. این مدل کابینت ها روی زمین قرار می گرفتند و از سطح رویی آنها هم برای انجام کارهای پخت و پز یا به عنوان میز غذاخوری استفاده می شد. البته این نوع مبلمان فضای مفید چندانی نداشتند اما تا سال ۱۹۲۰ بیش از دو میلیون از آنها به فروش رفت.
در دهه ۱۹۲۰ یک روانشناس صنعتی به نام لیلیان مولر گیلبرث (Lillian Moller Gilbreth ) مطالعاتی در زمینه افزایش بهره وری در خانواده ها انجام داد که منجر به پیشرفت های بعدی در طراحی کابینت های آشپزخانه شد. به این ترتیب گنجه ها و کمدها جای خود را به  کابینت هایی مشابه با کابینت های امروزی دادند. 
در این دهه اروپایی ها با استفاده از موادی با کیفیت و دوام بیشتر در طراحی کابینت های توکار پیشقدم شدند و سبکی از کابینت های بدون قاب را عرضه کردند که یادآور طراحی مکتب باهاوس (Bauhaus ) بود. استفاده از این کابینت ها خیلی زود در سراسر جهان رایج شد.
در آن زمان پیشخان کابینت ها معمولا از جنس کفپوش اتاق یا فولاد ضد زنگ ساخته می شد اما به تدریج از مواد متنوع دیگر مثل ورقه های فشرده فورمیکا برای ساخت پیشخان کابینت ها استفاده کردند. ورقه های چند لایه ای که با کمک رزین های گرما دیده سخت و تحت تأثیر گرما و فشار به هم می چسبیدند.  به این ترتیب با استفاده از روکش های ورقه ای طراحی یکپارچه کابینت ها به شکل امروزی متداول شد. اما به مرور زمان این ورقه ها جای خود را به مواد محکم تر و زیباتر مثل سنگ و کوارتز دادند.

تاریخچه کابینت آشپزخانه در عصر حاضر

پس از جنگ جهانی دوم و در دوران پست مدرن عواملی مثل تمرکز بیشتر روی صرفه جویی در فضا یا  استفاده از کفپوش های چوبی در طراحی آشپزخانه بر روند ساخت و انتخاب کابینت ها تأثیر گذاشت. با آنکه این موارد به طراحی کلی آشپزخانه مربوط می شدند اما منجر به ساخت کابینت های پایه بلندتر با میزهای پیشخان ضخیم تر و روکش های صاف و صیقلی شد.
به مرور زمان طراحی کابینت ها در آشپزخانه های مدرن بر اساس مطالعات ارگونومیکی انجام شد. بنابراین در ساخت کابینت ها توجه به راحتی بیشتر کاربران و استفاده بهینه از محصولات و فضای آشپزخانه در اولویت قرار گرفت. به این ترتیب ویژگی های جدید کابینت های امروزی در جهت تسهیل نحوه استفاده کاربران به آن اضافه شد. گزینه هایی مثل قفسه های ریلی برای جلوگیری از خم شدن بیش از حد یا سینی چرخان در کابینت های کنجی و درهایی با مکانیزم های هیدرولیکی که با کمترین فشار به آرامی بسته می شوند.

جنس کابینت آشپزخانه

کابینت ها در اصل از چوب ساخته می شدند چرا که همیشه چوب پرکاربردترین ماده برای تولید مبلمان به خصوص کابینت ها بوده است. اما علاوه بر عوامل مختلفی که در طول زمان روی سبک طراحی کابینت های آشپزخانه تأثیرگذار بود مواردی چون گران بودن کابینت های چوبی منجر به ساخت کابینت از مواد دیگر شد. از جمله کابینت های فلزی، ام دی اف، هایگلاس و پلی گلاس.

کابینت آشپزخانه
کابینت های فلزی بعد از مدتی نیاز به رنگ آمیزی مجدد داشتند

کابینت آشپزخانه فلزی:‌

این کابینت های مقرون به صرفه تنها در چند طرح و قالب محدود عرضه می شدند و تقریبا تا دو دهه پیش در تمام خانه ها مورد استفاده قرار می گرفت. کابینت های فلزی بعد از مدتی نیاز به رنگ آمیزی مجدد داشتند و از آنجا که به مرور زمان و در مجاورت آب زنگ می زدند و سوراخ می شدند تقریبا نسل آن ها منقرض شد تا زمانی که کابینت های استیل مدرن با ظاهر و روکش های محافظ به بازار آمدند. کابینت های استیل مدرن با لوازم برقی مثل یخچال و فریزر، ماکروفر و … به رنگ نقره ای یا به اصطلاح سیلور به خوبی هماهنگ می شوند و در دکوراسیون هایی به سبک های تک کاربرد دارند.

کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه چوبی:

کابینت های چوبی علی رغم قیمت بالا همچنان طرفداران خود را دارد. چون هر وقت صحبت از زیبایی و لوکس بودن در میان باشد هیچ ماده ای جای چوب را نمی گیرد. چوب علاوه بر آنکه جلوه ای مدرن دارد می تواند کاملا اصیل و کلاسیک به نظر برسد یا گرمای سبک روستیک را به خانه بیاورد. کابینت های تمام چوبی بسیار محکم و بادوام هستند اما نصب و آماده سازی آن ها بسیار زمان بر است.

کابینت آشپزخانه پلای وود:

این کابینت ها از پلای وود که ماده ای مرکب از چوب و پلاستیک است ساخته می‌شوند. ترموپلاستیک به کار رفته در کابینت آشپزخانه پلای وود از سه ماده‌ پلی‌ پروپیلین، پی وی سی و پلی‌ اتیلن تشکیل شده است و به همین دلیل نسبت به انواع دیگر کابینت ها مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار، آب و رطوبت دارند. کابینت های پلای وود در بازار به کابینت های ضد آب معروف و نسبت به کابینت های چوبی ارزان تر هستند و به راحتی خراب و فرسوده نمی‌ شوند.

کابینت آشپزخانه
روکش های ام دی اف در مقابل رطوبت و حرارت مقاوم تر هستند

کابینت آشپزخانه ام دی اف:

این کابینت ها نسل جدیدی از کابینت ها هستند که از فیبرهای چوبی ساخته می شوند. برای ساخت ورقه های ام دی اف فیبرهای چوبی را در دمای بالا با موادی مانند رزین و موم فشرده و ترکیب می کنند. ساختار ساده کابینت های ام دی اف و تنوع بسیار بالایی که در رنگ و طرح دارند به راحتی با سبک ها و سلیقه های مختلف هماهنگ می شود. به همین دلیل به شدت مورد استقبال مردم هستند. روکش های ام دی اف در مقابل رطوبت و حرارت مقاوم تر هستند و قیمت مناسب تری دارند.

کابینت آشپزخانه
سطوح شفاف و براق آنها بسیار زیبا و خیره کننده است

کابینت آشپزخانه هایگلاس:

بعد از تولید ورقه های ام دی اف ورقه های دیگری مثل هایگلاس و پلی گلاس هم وارد بازار شدند. این ورقه ها از جنس پلاستیک  براق و شفافی هستند که روی ورقه های ام دی اف چسبانده می شوند. سطوح شفاف و براق آنها بسیار زیبا و خیره کننده است و به دلیل تنوع رنگی، سهولت در تمیز کردن و مقاوم بودن در برابر خش خوردگی نسبت به کابینت های ام دی اف محبوبیت بیشتری دارند. پلی گلاس ها از هایگلاس ها ضخیم تر و باکیفیت تر هستند و قیمت بالاتری نسبت به ورقه های ام دی اف چوبی و هایگلاس دارند.

کابینت آشپزخانه
پی وی سی ورقه های پلاستیک فشرده ای است که در طرح ها و رنگ های متنوعی ساخته می شوند

کابینت آشپزخانه پی وی سی یا ممبران:

معمولا از کابینت های تمام پی وی سی درسرویس های بهداشتی و کابینت سینک ظرفشویی استفاده می شود. اما کابینت های آشپزخانه پی وی سی در واقع همان ورقه های ام دی اف با روکش پی وی سی هستند. پی وی سی ورقه های پلاستیکی فشرده ای است که در طرح ها و رنگ های متنوعی ساخته می شوند و نیازی به رنگ آمیزی ندارند. ساخت آن ها نسبت به کابینت های چوبی ساده تر است اما بزرگترین اشکال آن ها مصنوعی بودن و آسیب رساندن به محیط زیست است.

مدل های مختلف باز و بسته شدن درهای کابینت

یراق آلات به کار رفته در کابینت تأثیر بسیار مهمی در عملکرد، دوام و قیمت محصول دارد. این یراق آلات به طور مستقیم به شیوه باز و بسته شدن درهای کابینت و مکانیزمی که برای کابینت طراحی شده است وابسته هستند.  انواع شیوه های مختلف باز و بسته شدن در کابینت علاوه بر زیبایی و کارایی در استفاده بهینه از فضا نیز نقش دارند.

کابینت آشپزخانه
معمولا با لولای گازور در کابینت تا ۹۰ درجه باز می شود

در لولایی کابینت:

این مدل درها یکی از ساده ترین درهای کابینت است و در آن ها از لولای گازور یا لولای فنری استفاده می شود. محبوبیت این لولاها به خاطر جنس استیل و قابلیت هیدرولیکی یا آرام بند بودن آن ها است.  معمولا با لولای گازور در کابینت تا ۹۰ درجه باز می شود اما در بعضی از مدل ها قابلیت باز شدن در کابینت تا ۱۸۰ درجه نیز وجود دارد.

کابینت آشپزخانه
این درها مناسب فضا های کوچک هستند

در کرکره ای کابینت:

معمولا در آشپزخانه هایی که فضای کافی برای استفاده از درهای معمولی و باز و بسته شدن در کابینت وجود ندارد از درهای کرکره ای استفاده می شود. آن ها مثل درهای قدیمی مغازه‌ها به صورت یک رول به سمت بالا یا چپ و راست جمع می شوند.

کابینت آشپزخانه
این درها قیمت بالاتری دارند

در ریلی کابینت:

درهای ریلی یا کشویی هنگام باز و بسته شدن روی ریل های مخصوصی  در بالا و پایین کابینت حرکت می کنند. این درها یک لنگه یا دو لنگه هستند اما به دلیل استفاده از ریل و قرقره های مخصوص قیمت بالاتری دارند بنابراین چندان رایج نیستند و در صورت نیاز از این مدل استفاده می شود.

کابینت آشپزخانه
درهای اتوبوسی

در جک دار کابینت:

از این مدل درها معمولا برای کابینت های دیواری استفاده می شود. جک یا لولای هیدرولیکی مهمترین قسمت این مدل درهای کابینت است. چرا که درِ کابینت پس از باز شدن با کمک آن ها ثابت می ماند. درهای تاشوی کابینت نمونه خوبی از درهای جک دار است. مدل دیگری از درهای جک دار به نام درهای اتوبوسی وجود دارند که نحوه باز شدن آنها مثل در اتوبوس است و ابتدا به سمت بیرون و سپس به طرف بالا حرکت می‌کند.

کابینت آشپزخانه
این درها مناسب کابینت های عریض است

درهای آکاردئونی:

معمولا بهتر است در کابینت‌هایی که عرض بیشتری دارند از درهای آکاردئونی به جای درهای ساده و معمولی استفاده شود. این درها با کمک لولاهای اضافه ای که در قسمت میانی خود دارند در زمان باز شدن از این قسمت ها  تا می خورند و در طرفین قرار می گیرند.

کابینت آشپزخانه
در این مدل درها باید  کمی فشار روی آن وارد کنید تا در، به صورت اتوماتیک باز شود

در فلت کابینت:

از آنجا که درهای فلت  دستگیره ندارند نمای ظاهری آنها بسیار ساده و زیبا است. به همین دلیل بیشتر در آشپزخانه های مدرن و مینیمال مورد استفاده قرار می گیرند. برای باز کردن این مدل درها باید  کمی فشار روی آن وارد کنید تا در، به صورت اتوماتیک باز شود. البته معمولا کاربران از این که اثر انگشت شان روی کابینت ها باقی می ماند ناراضی هستند. به خصوص در کابینت‌هایی که روکش براق دارند مثل هایگلاس ها.

کابینت آشپزخانه

نیم نگاهی به مراحل ساخت کابینت آشپزخانه

در بسیاری از کشورها کابینت های مدولار یا پیش ساخته به عنوان راهکاری اقتصادی و کارآمد مورد استفاده قرار می گیرند. به این صورت که کابینت هایی با ابعاد استاندارد در سایزهای مختلف طراحی و تولید می شوند و کاربر با توجه به فضای آشپزخانه می تواند به تعداد مورد نیازش کابینت بخرد. اما در ایران هنوز سیستم سنتی ساخت کابینت اختصاصی رایج است و تمام مراحل از اندازه گیری ابعاد آشپزخانه تا انتخاب جنس، طرح روکش، یراق آلات و … به طور اختصاصی برای کاربر انجام می شود. در ادامه با فرایند ساخت کابینت بیشتر آشنا می شویم تا بتوانیم برنامه ریزی بهتری داشته باشیم.

ارائه طرح اولیه یا پیش طرح کابینت آشپزخانه

با آنکه تنوع فراوانی در طرح و سبک کابینت های آشپزخانه وجود دارد اما در نهایت همه آن ها به دو شکل قاب دار یا بدون قاب ساخته می شوند. اما در واقع روش ساخت هر دو کابینت تفاوت چندانی با هم ندارد. در کابینت های قاب دار در، لولاها و جک های کابینت به یک قاب متصل می شوند. اما در کابینت های بدون قاب این بخش ها مستقیما به بدنه کابینت و دیواره آن متصل می شوند. 

اندازه گیری دقیق برای طرح اصلی کابینت

در این مرحله فضای مورد نظر به دقت اندازه گیری می شود و محل دقیق جاسازی لوازم مثل سینک ظرفشویی، یخچال فریزر، هود و اجاق گاز، ماشین لباسشویی و ظرفشویی و موارد دیگر را مشخص می کنند.

مرحله طراحی کابینت آشپزخانه

در این مرحله با توجه اندازه گیری ها طرح اصلی به صورت دستی یا با استفاده از نرم افزارهایی مثل اتوکد تهیه می شود. موضوع مهم در این مرحله این است که چیدمان و طراحی کابینت ها باید به گونه ای باشد که کاربر به راحت ترین شکل ممکن به فضای داخلی کابینت ها دسترسی داشته باشد. همچنین کاربر باید بتواند در سریع ترین زمان مسافت بین نقاط پر کاربرد را سپری کند. این فضا که به آن مثلث طلایی یا مثلث کار می گویند مهمترین عامل در طراحی اصولی کابینت ها است. اضلاع این مثلث یخچال، سینک ظرفشویی و اجاق گاز هستند چون پر کاربردترین مناطق آشپزخانه در زمان آماده سازی و پخت و پز غذا محسوب می شوند..

انتخاب مصالح و برآورد هزینه کابینت سازی

طبیعتا در این مرحله سازنده با توجه به نیاز و بودجه مشتری  مصالح مورد نظر برای ساخت کابینت را معرفی می کند و علاوه بر انتخاب روکش کابینت ها جنس صفحات پیشخان و قسمت های سخت افزاری مثل لولاها و دستگیره ها و یراق آلات هم مشخص می شود.

محاسبه اندازه ها و اجرای برش کاری کابینت

در کارگاه کابینت سازی سازنده با توجه به مواد اولیه طرح خود را روی آن پیاده می کند و قسمت های مختلف از جمله بدنه، درها و کشوهای کابینت برش کاری می شوند.

لبه چسبانی و مراحل نهایی ساخت کابینت آشپزخانه

از آنجا که قطعات برش خورده ام دی اف لبه‌ های خشن و بر آمده ای دارند باید با نواری از پی وی سی پوشانده شوند. به همین دلیل  در دستگاه لبه چسبان قرار می گیرند تا نوار مورد نظر را دور تا دور آن ها بچسبانند. مراحل بعدی شامل شیار زدن قطعات و سوراخ زنی است که آن ها را برای مونتاژ آماده می کند. پس از آماده شدن کلیه قطعات آن ها را به هم متصل می کنند و کار مونتاژ کابینت ها تمام می شود. مرحله آخر هم نصب کابینت ها در آشپزخانه است.

کابینت آشپزخانه
بهتر است رنگ انتخابی شما با پالت رنگی خانه هماهنگ باشد

انتخاب کابینت مناسب برای آشپزخانه

اکنون که با کابینت آشپزخانه و نحوه ساخت آن آشنا شده اید بهتر است برای انتخاب کابینت مناسب برای آشپزخانه قدم به قدم پیش بروید تا در نهایت از نتیجه کار خود راضی تر باشید.

  • اولین قدم در انتخاب کابینت آشپزخانه مناسب انتخاب نوع در از لحاظ سیستم باز و بسته شدن است. در واقع درهای کابینت برجسته ترین عنصر در نمای ظاهری آن هستند. پس با مشخص کردن نوعِ در محدوده انتخاب های خود را کوچکتر می کنید و به این ترتیب می توانید در مورد مراحل بعدی تصمیم بگیرید.
  • در ادامه شما باید سبک مورد نظرتان را با توجه به بودجه و سلیقه شخصی تان انتخاب کنید. البته در مورد انتخاب سبک کابینت باید به سبک کلی دکوراسیون خانه هم توجه کنید تا انتخاب شما با نمای کلی خانه هماهنگ و همسو باشد. سبک های رایج کابینت آشپزخانه کابینت مدرن آشپزخانه، کابینت کلاسیک یا فرانسوی آشپزخانه و کابینت شیکر هستند. کابینت های توکار که لوازم برقی نیز درون آن ها قرار می گیرند نیز اخیرا پر طرفدار شده اند.
  • قدم بعدی تصمیم گیری در مورد رنگ و جنس کابینت ها است. بهتر است رنگ انتخابی شما با پالت رنگی خانه هماهنگ باشد یا کنتراست زیبایی بسازد. البته عوامل دیگری در انتخاب رنگ کابینت تأثیرگذار هستند از جمله توجه به ابعاد آشپزخانه، نورگیر بودن یا نبودن آن و نحوه نورپردازی فضا. در مورد انتخاب جنس کابینت اصلی ترین عوامل سلیقه شخصی و بودجه ای است که برای این کار در نظر گرفته اید. البته ناگفته نماند که در انتخاب جنس باید به ویژگی های جغرافیایی و محیطی هم توجه کنید.
کابینت آشپزخانه
کابینت ها را قفسه بندی کنید

روش هایی برای استفاده بهینه از کابینت آشپزخانه

حتی اگر آشپزخانه بزرگی داشته باشید باز هم به کار بستن راهکارهایی برای استفاده بهینه از فضای آشپزخانه و کابینت ها برای شما مفید و لذتبخش خواهد بود. بنابراین تمرکز روی بهره وری و استفاده بهینه از فضای کابینت ها  به خصوص در آشپزخانه های کوچک فضای کافی و مناسب تری برای شما فراهم می کند.
استفاده از طبقات متحرک: بیشتر کابینت های آشپزخانه طبقات ثابتی دارند به همین دلیل دسترسی به وسایل به خصوص در قسمت انتهایی  آن ها مشکل است.  استفاده از طبقات متحرک راه حل هوشمندانه ای است که فضای مناسبی برای نگهداری لوازم و دسترسی ساده تر به آنها را فراهم می کند.
قفسه بندی کابینت ها: شاید بتوان گفت بیشترین فضایی که در کابینت های آشپزخانه بدون استفاده باقی می ماند فضای عمودی آن ها است. چیدن ظروف بر روی هم دسترسی به وسایل را سخت تر می کند. بنابراین با کمک قفسه های فلزی ساده یا مدولار به راحتی می توانید فضای داخلی کابینت ها را به طبقات بیشتر و فضاهای مجزاتر تقسیم بندی کنید و از فضای عمودی کابینت ها حداکثر استفاده را ببرید.
استفاده از سبدهای ریلی: سبدهای ریلی کابینت انتخاب مناسبی برای چیدن وسایل یا مواد غذایی است. این سبدها به کف کابینت نصب می شوند و در زمان استفاده مثل یک کشو و به صورت ریلی از داخل کابینت بیرون می آیند.
سینی های چرخان: از آنجا که دسترسی به تمام قسمت های کابینت های کنج بسیار مشکل است یکی از بهترین لوازم برای چیدمان آنها استفاده از سینی های چرخان است. معمولا از فضای مفید این کابینت ها به درستی  استفاده نمی شود اما با کمک سینی های چرخان شما می توانید از این فضای به ظاهر بدون استفاده بیشترین بهره را ببرید.
نظم دهنده های کشو: معمولا قاشق و چنگال ها داخل کشو قرار می گیرند ولی به خاطر تنوع زیاد وسایل فضای داخل کشوها بی نظم و شلوغ می شود. بهترین راهکار برای چیدمان مناسب و بهینه سازی فضای داخلی کشوها استفاده از نظم دهنده ها است. نظم دهنده های کشو با تقسیم بندی فضا به بخش های مختلف باعث سازماندهی لوازم داخل آن می شوند.
فضای پشت درهای کابینت: برای استفاده بهینه از فضای پشت درهای کابینت می توانید انواع مختلف قفسه های نگهدارنده یا قلاب های مخصوص این کار را تهیه کنید. البته این نگهدارنده ها باید به شکلی باشند که  مانع بسته شدن درهای کابینت نشوند.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۴۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

بهترین جاکفشی چوبی را برای خانه خود انتخاب کنید

اولین تصویری که در لحظه ورود به هر خانه دیده می شود وسایلی هستند که در قسمت ورودی آن خانه …