صفحه اصلی دکوراسیون و معماری داخلی گفتگو با طراح برنامه تلویزیونی معروف دکوراسیون

گفتگو با طراح برنامه تلویزیونی معروف دکوراسیون

۱
طراح برنامه تلویزیونی معروف دکوراسیون

پیش از آن که ورن یپ (Vern Yip) در مجموعه تلویزیونی “Trading Space” -که برنامه‌ای ساخت آمریکا و پیشرو در زمینه تحول و بازسازی منازل در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۸۸ بود- به تغییر دادن اتاق ها بپردازد، در دانشگاه ویرجینیا شیمی و اقتصاد می‌خواند. در ادامه گفتگوی نیویورک تایمز با این طراح برنامه تلویزیونی معروف دکوراسیون را می خوانید.

یپ که والدینش ابتدا از چین به تایوان و سپس به ایالات متحده مهاجرت کرده بودند، می‌گوید: «این بخشی از سنت چینی-آمریکایی است. شما می‌توانید پزشک شوید و یا می‌توانید پزشک شوید. اما من درحالی که در یک آزمایشگاه کار می‌کردم، به جای تمرکز روی کارم به این فکر می‌کردم که چه زرد بد رنگی را برای دیوارها انتخاب کرده‌اند!»

قرار بود یپ این طراح برنامه تلویزیونی معروف دکوراسیون هم بنا به این سنت به دانشکده پزشکی برود، اما چند هفته قبل از این اتفاق او بالاخره پیش مادرش اعترا ف کرد که می‌خواسته طراحی و معماری بخواند.

چه طور شد که طراح داخلی شدید؟

به پشتوانه مادرم که گفت «هر کاری را که عاشقش هستی انجام بده، من حمایتت می کنم.» برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد معماری و M.B.A به دانشگاه جورجیا رفتم‌ و سپس در یک شرکت طراحی و معماری در آتلانتا مشغول به کار شدم. هفته‌ای ۸۰ ساعت کار می‌کردم و در سال فقط بیست و پنج هزار دلار درآمد داشتم، ولی عاشق کارم بودم. مادرم می‌گفت «مطمئن شو که اولین کسی هستی که به سر کار می‌آید و آخرین کسی باش که شرکت را ترک می‌کند.»

یکی از سرمایه گذاران شرکت متوجه این موضوع شد و گفت «من خیلی از طراحی‌ های تو خوشم می‌آید و واقعا برای کارت زحمت می‌کشی.» او طراحی دفتر مرکزی شرکت دیزنی کروز را به من سپرد که این نقطه عطفی در زندگی من بود.

یپ درپس از اتمام این پروژه در مرکز Celebration در فلوریدا در سال ۱۹۹۵، در حالی که پنجاه و یک ساله اش شده بود، به عنوان یک طراح صمیمی و جزئی نگر در چند برنامه تلویزیونی شهرت زیادی کسب و همچنین خط تولید لوازم خانگیش را تاسیس کرد و کتاب‌های راهنما برای طراحان با عنوان «طراحی هوشمندانه» نوشت. او به تازگی مجموعه «تعطیلات در خانه» را که موضوع اصلی آن چگونگی تبدیل یک خانه به محلی برای فراغت و آسایش است، منتشر کرده است.

آیا نسبت به گذشته طراحی  دست یافتنی‌تر شده است؟ 

بی شک. این واقعیت که برنامه تلویزیونی “Trading Space” با چنین استقبالی مواجه شد به دنیای طراحی و تجارت نشان داد که بازاری با پتانسیل بالا متشکل از کسانی که نمی‌خواهند در خانه‌هایی با الگوهای از پیش ساخته و تکراری زندگی کنند، وجود دارد. آن‌ها می‌خواهند با صرف هزینه‌ای نه چندان زیاد خانه‌هایی داشته باشند که بازتابی از شخصیت خودشان است و طراحی ارزشمندی دارد.

سبک خود را در طراحی چگونه توصیف می‌کنید؟

طراحی توانایی این را دارد که زندگی شما را بهبود ببخشد. خانه شما باید بازتابی کارآمد و زیبا از خود شما باشد. خانه شما مکانی است که مهم‌ترین بخش از زمانتان را در آن می‌گذرانید. خانه شما باید به شما آرامش دهد و به شما انرژی تازه برساند و از شما مراقبت کند.

چگونه خانه را به محلی آرامش‌بخش تبدیل می‌کنید؟

۱۸ نکته کلیدی وجود دارد که در کتابم آن‌ها را توضیح داده‌ام ولی اصلی‌ترین آن‌ها این است که طرح پایه درست را پیدا کنیم و آن را حفظ کنیم.

طرح پایه درست به‌ گونه‌ای است که کارهای اضافی را از لیست کارهای شما خارج کند. من در خانه خودم از پارچه‌هایی استفاده کرده‌ام که لکه به صورت دائم روی آن‌ها نمی‌ماند؛ می‌توانید یک شکلک خندان روی رنگ زردِ روشن بکشید و همچنان پاک شود. نیاز نیست نگران بچه‌ها که با بستنی در دستشان روی مبل نشسته‌اند، باشم.

سنگ‌های کانتر آشپزخانه به رنگ مرمر سفید را همه دوست دارند ولی در این صورت همیشه نگران هستید که نکند سس سالسا از دست کسی بریزد و آن را لک کند. ما حالا سنگ‌های کوارتز را داریم که علاوه بر این که زیبا هستند دیگر نیاز نیست نگران لک شدن آن‌ها باشید. این یعنی پایه و اساس درست؛ شما به خانه نمی‌آیید که دچار استرس و نگرانی شوید.

من همچنین در مورد داشتن مکان مشخص برای نگهداری وسایل بسیار صحبت کرده‌ام. از شر تمام وسایل غیر ضروری در خانه خلاص شوید. اگر چیزی در خانه دارید که دیگر به آن نیازی ندارید و دوستش ندارید، آن را بفروشید یا اهدا کنید و یا به کسی بدهید که از آن استفاده کند. این که «یک جورهایی» دوستش داشته باشید، کافی نیست. وقتی از وسایل اضافی‌تان خلاص شدید، حالا وسایلی که دارید به دو دسته تقسیم می شوند؛ وسایلی که باید جلوی دید باشند تا بتوانید آنها را ببینید و وسایلی که باید در جعبه های دربسته قرار بگیرند. وسایلی که از لحاظ بصری خوشایند نیستند، باید جای مشخصی داشته باشند. آیا از ظاهر جاروبرقیتان خوشتان می آید؟ احتمالا نه. ولی به جاروبرقی نیاز دارید.

طراح برنامه تلویزیونی معروف دکوراسیون
طراح برنامه تلویزیونی معروف دکوراسیون

چه چیز دیگری در حفظ طرح پایه نقش دارد؟

اتاق را همان طوری ترک کنید که می‌ خواهید دوباره به آن بازگردید، من به این کار تنظیم مجدد اتاق می‌گویم. به مرتب کردن هر روزه تخت‌خواب عادت کنید، طوری که دفعه بعد که آن را می‌بینید بگویید «آه، اتاق خواب دوست داشتنی من» نه این که با تخت خواب نامرتب مواجه شوید. موقع بلند شدن بالشتک های مبل را دوباره مرتب کنید. من مطمئن میشوم که هیچ ظرفی در سینک ظرفشویی نمانده است. یک سینک پر از ظرف آخرین چیزی است که من دوست دارم ازم استقبال کند!

پرتکرارترین سوالی که مردم درباره طراحی از شما می‌پرسند چیست؟

مردم در خیابان جلوی من را می‌گیرند و می‌خواهند یکی از این دو سوال را بپرسند: چگونه اتاقشاران را بچینند و یا خانه‌شان را چه رنگی کنند؟ قابل توجه است که تعداد زیادی از آنها عکس اتاق هایشان را در تلفن‌های همراهشان دارند و آن را به من نشان می‌دهند تا در مورد چیدمان به آن‌ها راهنمایی بدهم. اما رنگ موضوع سختی است، چون به نور بستگی دارد. رنگ برای مردم سخت است. من در این مورد در کتاب «طراحی هوشمندانه» توضیح داده‌ام چون واقعا سخت و پیچیده است.

چه اشتباه هایی در طراحی داشته‌اید؟ چه درسی از این اشتباه ها گرفته‌اید؟

من قطعا اشتباه های بزرگی در زمینه رنگ داشته‌ام. ترکیب‌ رنگ ها و این که چطور به نظر می‌رسند. فکر می‌کنم این مشکلی است که خیلی‌ها دارند. تمرین زیادی لازم است تا آن را درست انجام دهیم. اولین آپارتمانی را که در دانشکده عالی داشتم بخاطر می‌آورم، خیلی به داشتن رنگ‌های مختلف در اتاق‌های مختلف علاقه داشتم و هیچ تداومی بین ‌آ‌ن‌ها وجود نداشت. بودن در آن‌جا راحت نبود. هر اتاق به طور جداگانه قشنگ بود ولی  احساس می‌کردی که در یک کارناوال هستی.

من فکر می‌کنم این که فقط یک رنگ را برای کل خانه انتخاب کنیم هم اشتباه است. باید یک طرح کلی داشته باشید. مهم نیست که شما یک بودجه چند هزار دلاری داشته باشید، به نظر من اگر به طور کلی فضا، بودجه و زیبایی شناسی را در نظر بگیرید، پروژه موفق‌تری خواهید داشت. البته این وسوسه انگیز است که بدون برنامه به خرید بروید، چرا که برنامه‌ریزی کمی صبر و زمان بیشتری می‌خواهد.

دلتان می‌خواهد کدام ترندهای طراحی از بین بروند؟

من نمیدانم مردم چطور در مورد ترند‌ها فکر می‌کنند. فکر می‌کنم آن‌ها درک می‌کنند که ترندها برای این هستند که از آن‌ها الهام بگیریم و به ما ایده بدهند ولی اگر از آن‌ها خوشمان نمی‌آید، مجبور نیستیم آن‌ها را پیاده‌ کنیم. بسیاری از مردم دکوراسیونشان را به رنگ سال وابسته می کنند ولی واقعیت این است اگر آن را دوست نداشته باشید، وجودش هیچ ارزشی ندارد، باید احساس خوبی نسبت به رنگ خانه تان داشته باشید.‌

منبع: نیویورک تایمز

میانگین امتیازات ۰ / ۵. تعداد امتیازات ۰

یک نظر ارسال شده است

  1. شکیبا

    ۱۳۹۸/۱۲/۱۹ ساعت ۱۶:۲۱

    دیدم این برنامه رو خیلی هم دوسش دارم

    پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

۲۰ سایت انتخاب رنگ که هر طراحی باید بشناسد

یکی از بخش های مهم برای طراحی هر محصولی انتخاب پالت رنگ هاست. انتخاب رنگ ها به موارد زیادی…