صفحه اصلی دکوراسیون و معماری داخلی سه دری؛ اتاق خواب سنتی ایرانی

سه دری؛ اتاق خواب سنتی ایرانی

۰
اتاق خواب سنتی قدیمی

معماری ایرانی نه فقط به سبب زیبایی آرایه ها، مقرنس ها، کاشی کاری ها، گوشواره ها و هزاره ها که از جهت کارایی، محاسبات دقیق، رعایت مسائل فنی و بهره گیری از علم ساخت بناهای رفیع در دوره های مختلف قابل توجه است. معماری داخلی بناهای ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نیست و فضاهای متنوع و گوناگون از هشتی و دالان و ایوان و اندورنی و بیرونی حاصل همین نگاه عملکردگراست. اگر به سبک دکوراسیون سنتی و قدیمی ایرانی علاقه دارید، با ما همراه باشید تا درباره اتاق خواب سنتی قدیمی بیشتر صحبت کنیم.
جالب است بدانید در معماری سنتی ایرانی اتاقی که تنها مخصوص خوابیدن باشد وجود نداشته است و علاوه بر اینکه مستندات تاریخی نشان می دهد در اتاقی که اعضای خانواده می خوابیدند کارهای دیگری هم انجام می شده است، نامگذاری اتاق خواب هم بر این موضوع دلالت دارد. در معماری سنتی ایرانی فضاها چندان بر اساس عملکرد نامگذاری نمی شدند بلکه شیوه های دیگری برای نامگذاری شان وجود داشت؛ شیوه اول توجه به فرم و شکل فضا بود مثلا هشتی، پنج دری، سه دری یا باغچال. شیوه دیگری نامگذاری بر اساس زمان استفاده بود، بهارخواب، تابستان نشین، زمستان نشین، شیوه دیگر براساس موقعیت اتاق مثلا اتاق گوشواره (که در امتداد گوشه های گنبد واقع می شد)، میانسرا یا جلوخان، شیوه آخر هم بر اساس مالکیت اتاق بود؛ مثل شاه نشین که اتاق اصلی پذیرایی خانه محسوب می شد. بنابراین گرچه طبعیتا اعضای خانواده در یکی از اتاق ها می خوابیدند اما لفظ اتاق خواب، از ترجمه Bedroom و از معماری غربی به ایران آمده است و در معماری سنتی ایرانی معمولا اتاق سه دری که اتاقی کوچکتر از باقی اتاق ها بود و سه در داشت به عنوان اتاق خواب مورد استفاده قرار می گرفت.

اتاق خواب سنتی قدیمی
در اتاق خواب سنتی ایرانی، خوابیدن محوریت ایجاد اتاق نیست و بنابراین؛ تخت خواب نقش اصلی را ایفا نمی کند

همانطور که گفتیم در اتاق خواب سنتی ایرانی، خوابیدن محوریت ایجاد اتاق نیست و بنابراین؛ تخت خواب نقش اصلی را ایفا نمی کند. حتی در بسیاری از اتاق خواب های قدیمی، تخت خواب اصلا وجود خارجی نداشت. پس از رایجتر شدن استفاده از انواع مبلمان هم تخت خواب راه سختتری داشت و افراد لزومی به داشتن آن حس نمی کردند. هرچقدر که تعداد و کیفیت تشک ها، لحاف ها، پتوها و بالش ها مورد توجه بود، به تخت خواب بی توجهی می شد. تخت خواب تا مدتها بخشی از لوازم اتاق خواب اقشار مرفه بود و یا برای افراد مسن مورد استفاده قرار می گرفت و به آن به چشم یک کالای و غیرضروری نگاه می کردند.
همان طور که در عکس بالا می بینید، همانند تصوراتمان کف اتاق خواب سنتی قدیمی ایرانی به طور کامل با فرش پوشیده شده است. در گذشته که استفاده از انواع کف پوش های مختلف رایج نبود، تنها گزینه برای تزیین و البته ایجاد راحتی بیشتر، استفاده از فرش بود به نحوی که تمام کف اتاق را بپوشاند بود و زندگی روی نقش و نگار فرش ها جاری می شد.

اتاق خواب سنتی قدیمی

پشتی عنصر جدایی ناپذیر دکوراسیون های قدیمی و سنتی ایرانی است. استفاده از پشتی نه تنها برای اتاق پذیرایی و مهمان، که برای اتاق خواب نیز مرسوم بود و این پشتی ها می توانستند در زمان بیداری نقش تکیه گاه نشیمن و در زمان خواب نقش بالش را به خوبی ایفا کنند.
همچنین در بسیاری از اتاق خواب های قدیمی و سنتی، پتوها به عنوان زیراندازی دورتادور اتاق قرار می گرفتند تا نشیمن نرم تری را ایجاد کنند.

اتاق خواب سنتی قدیمی
سادگی تخت ها عموما با طرح و رنگ آنچه رویش می نشست جبران می شد، از لحاف های چل تکه و رنگارنگ تا ملحفه های گلدوزی شده

تخت خواب پس از ورودش به دکوراسیون هیچ شباهتی به نمونه های امروزی نداشت. تخت خواب موجود در اتاق سنتی قدیمی ایرانی، تنها کفی تخت است که روی آن تشک قرار داده شده و خبری از مدل های متنوع تخت خواب نیست. اما سادگی تخت ها عموما با طرح و رنگ آنچه رویش می نشست جبران می شد، از لحاف های چل تکه و رنگارنگ تا ملحفه های گلدوزی شده.

اتاق خواب سنتی قدیمی
یکی دیگر از المان های مهم در اتاق خواب سنتی قدیمی ایرانی، وجود پنجره های چوبی و پرده است

یکی دیگر از المان های مهم در اتاق خواب سنتی قدیمی ایرانی، وجود پنجره های چوبی و پرده است. اهمیت استفاده از پرده در فرهنگ ایرانی را می توانید در عکس های بسیار قدیمی اتاق خواب سنتی مشاهده کنید. ایجاد یک فضای شخصی در فرهنگ ایرانی از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل، امکان ندارد یک اتاق نورگیر قدیمی بدون استفاده از پرده در سبک قدیمی و سنتی ایرانی را مشاهده کنید.

شیشه های رنگی هم بیشتر در خانه های اقشار مرفه تر به کار می رفت. این شیشه ها در طول روز رنگین کمانی از نور را به خانه می آورد و البته از شدت تابش نور آفتاب کم و حریم شخصی را هم ایجاد می کرد.

اتاق خواب سنتی قدیمی
تصویر شیشه های رنگی روی زمین قابل مشاهده است

پنجره های چوبی قوس دار شیشه کاری های رنگ و سبک سنتی هنوز هم میان مردم از جذابیت بالایی برخوردار است. بسیاری از هتل ها در شهرهای تاریخی نظیر یزد، کاشان، شیراز و اصفهان المان های مربوط به اتاق خواب سنتی قدیمی را در فضای خود پیاده کرده اند و با این روش حال و هوای تاریخی شهر را در زمان اقامت برای گردشگران ایجاد می کنند. عکس بالا، نمونه از چیدمان به سبک اتاق خواب سنتی قدیمی در هتلی سنتی در شیراز است.

اتاق خواب سنتی قدیمی
از المان هایی که در دکوراسیون اتاق خواب سنتی قدیمی خاندان بزرگ آقا استفاده شده، می توان به آباژورهای پایه کوتاه کنار تخت اشاره کرد

از اواخر دوره قاجار و بعد پهلوی روند غربی سازی در بسیاری از موضوعات سرعت گرفت و معماری و دکوراسیون به شیوه غربی به خانه ها راه پیدا کرد. طراحی صحنه سریال شهرزاد، یکی از سریال های مشهور ایرانی -که روایتگر اتفاقاتی از سال های ۱۳۳۲ و بعدتر از آن در ایران است،- نمونه مناسبی برای بررسی طراحی داخلی آن دوره است. در این سریال که خانواده بزرگ آقا، نمونه یک خانواده ثروتمند ایرانی هستند، همانند دیگر فضاهای موجود در منزل آن ها، اتاق خواب هایی بسیار مجلل دارند. از المان هایی که در دکوراسیون اتاق خواب سنتی قدیمی خاندان بزرگ آقا استفاده شده، می توان به آباژورهای پایه کوتاه کنار تخت اشاره کرد. استفاده از این سبک آباژور، مختص خانه ی ثروتمندان بوده و افراد طبقه عادی لزومی به استفاده از آباژور را در کنار تخت خود حس نمی کردند. همان طور که در عکس مشاهده می کنید، از دیگر المان های موجود در اتاق خواب سنتی قدیمی این طبقه از جامعه، تخت خواب های کانوپی سایه بانی مجلل و آراسته به حریر است.

اتاق خواب سنتی قدیمی
چراغ مطالعه روی میز جایگزین آباژور شده است

درست در دنیایی که اتاق دختر بزرگ آقا مجلل و باشکوه است، افراد دیگری مانند فرهاد در اتاق هایی ساده زندگی می کردند. خانواده فرهاد نماینگر قشری مرفه با آرمان ساده زیستی هستند و سبک زندگی فرهاد ایجاب می کند عنصری مثل کتابخانه نقش پررنگ تری نسبت به سایر مبلمان اتاق خواب داشته باشد و چراغ مطالعه جایگزین چراغ خواب شود.

اتاق خواب سنتی قدیمی
سادگی و بی پیرایگی اتاق خواب اکرم، دکوراسیون غالب قشر دیگری از جامعه را به نمایش می گذارد

اخیرا نه فقط در اقامتگاه های بومگردی و یا هتل های سنتی که در طراحی و دکوراسیون خانه ها هم توجهی دوباره به سبک چیدمان اتاق خواب سنتی قدیمی شده است. پشتی ها و مخده های استوانه ای، شیشه های رنگی، پارچه های ریز گلدار و لوازم دکوری آنتیک انتخاب بسیاری از افراد برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب هستند؛ راهی برای بازگشت به گذشته، زیبایی ها و اصالت هایش.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

راهنمای جامع و کامل دکوراسیون آشپزخانه مدرن کوچک از بازسازی تا تزیین

اگر شما هم عاشق آشپزی و پخت و پز هستید و داشتن فضای کافی برای کابینت و میز کار جزء اولویت …