صفحه اصلی دکوراسیون و معماری داخلی رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند

۰
رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
nowrooz

امروزه طراحی رستوران هنر و فن خلق محیطی لذت بخش است که فقط به نما و دکوراسیون نمی پردازد بلکه سعی دارد با کمک علم روانشناسی و بهره گیری از بازاریابی حسی، رضایت مشتریان را جلب کند و وفاداری شان را افزایش دهد تا کسب و کار رستوران دارها رونق یابد. رستوران های موفق با شناختی که از مشتریان هدف خود دارند با درگیر کردن حواسی چون بینایی، بویایی و شنوایی از طریق المان هایی چون رنگ، نور و غیره تجربه ای سازنده و مثبت مبتنی بر نیازها و خواسته های مشتریان شان ارائه می دهند و تاثیری ماندگار بر روح و روان شان می گذارند. مجموعه ای از تمام حس ها، طعم و مزه، بوی خوش، موسیقی، دکوراسیون فضا، زیبایی، رنگ ها و نور در کنار یکدیگر مشتریان را دوبار به رستوران باز می گرداند. اگر قصد راه اندازی رستورانی یا طراحی داخلی آن را دارید و نگران موفقیت خود هستید، با مطالعه این چهار بخش در مورد مهترین های طراحی رستوران اولین گام را به سوی موفقیت برداشته اید.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – رستوران پرتقال آبی در دبی

رنگ ها در طراحی رستوران

دیدن اولین مرحله ارتباط با دنیا است، حس بینایی تاثیرگذارترین حس در دریافت اطلاعات و قضاوت در مورد آنها است. یک طراح خوب رستوران کاملا به این موضوع اشراف دارد و در طراحی رستوران به بهترین شکل ممکن از رنگ ها به عنوان عاملی بسیار تاثیرگذار بر رفتار مشتریان استفاده می کند و فرایند انتقال اطلاعات از طریق حس بینایی را غنا می بخشد. طراح خوب رنگ هایی که باید از آنها اجتناب کرد و رنگ هایی را که به رستوران رونق می بخشد، می شناسد و آنها را خلاقانه به کار می گیرد. چرخه رنگی طراحی رستوران با توجه به تاثیر آن بر اشتها به سه بخش تقسیم می شود: محرک های قوی، ضعیف و مهار کننده  های اشتها

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – طراح خوب رنگ هایی که باید از آنها اجتناب کرد و رنگ هایی را که به رستوران رونق می بخشد، می شناسد

محرک های قوی اشتها

قرمز بیشترین تاثیر را بر افزایش اشتها دارد. نارنجی و زرد نیز اشتها را تحریک می کنند. زرد احساس شادی می آفریند و مغزی را که در انتظار غذا است به ترشح سروتونین وا می دارد که نتیجه آن شکمی پر از غذا است. نارنجی احساس گرما و راحتی ایجاد می کند و مژده می دهد که میزی پر از غذاهای سفارش داده شده در انتظار شماست.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
 طراحی رستوران – رستوران زونا، بوداپست

محرک های ضعیف اشتها

سبز و آبی فیروزه ای محرک های ضعیف اشتها هستند. سبز نشان گیاهان غیر سمی، خوراکی و مفید است، گیاهان سبز حاوی فیبر اند و به همین دلیل این رنگ به سلامتی پیوند داده می شود.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – هتل (Opposite House)، معمار کنگو کوما

مهار کننده های اشتها

طبق تحقیقات خوراکی هایی با رنگ سیاه، قهوه ای، بنفش و آبی در طبیعت وجود ندارند و به همین دلیل این رنگ ها را مهارکننده اشتها می دانند.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – سیستم بویایی و لمبیک یا سامانه عصبی احساسی

رایحه در طراحی رستوران

 حس بویایی رابطه بسیار نزدیکی با حافظه دارد وقتی از کنار رستوران یا نانوایی می گذرید بویایی اولین حسی است که فعال می شود به محض آنکه بینی شما بویی را تشخیص می دهد سلول های عصبی بویایی در قسمت فوقانی بینی تحریک می شوند و تکانه های الکتریکی را به بخشی از مغز در سیستم لمبیک می فرستند. سیستم لیمبیک نقش عمده ای در تنظیم خلق و خو، حافظه، خاطرات و رفتار و احساسات دارد. به غذاهای خاصی که درکودکی به دفعات خورده اید، فکر کنید اگر بوی آنها به مشام تان بخورد خاطرات دوران کودکی تان زنده می شود و انگار آن لحظه را دوباره تجربه می کنید رایحه های مثل اسطوخودوس مغز را آرام می کنند. وانیل و بابونه استرس و افسردگی را کاهش می دهند. مرکبات و نعنا هوشیاری را افزایش می دهد. با بوی سیب و خیار احساس خنکی می کنید و فضا به نظرتان بزرگ تر می آید. بوی کباب احساس خفقان و محدویدیت در فضا ایجاد می کند. رستوران دارها با علم به این موضوع با درگیر کردن حس بویایی بر مشتریان تاثیر می گذارند و از آن برای کسب درآمد بیشتر استفاده می کند.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – رستوران ها با درگیر کردن حس بویایی بر مشتریان تاثیر می گذارند و از آن برای کسب درآمد بیشتر استفاده می کند

ترفندهای استفاده از رایحه و تاثیر آن بر رفتار مشتریان

ظرف های نقره ای با در پوش های گنبدی شکل که اغلب در فیلم ها دیده اید، گویی رمز و رازی با خود دارند و نه تنها غذا را تمیز نگه می دارند بلکه بوی غذا را هم در یک جا جمع می کنند و به محض برداشتن درپوش گنبدی رایحه غذا با تمام قوا شما را تسخیر می کند. در برخی رستوران ها تنورهای پخت نان در نزدیک در ورودی طراحی می شود و بوی نان تازه مشتری ها را به سمت رستوران می کشاند.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – در آشپزخانه های اپن هیچ دیواری وجود ندارد تا آشپزخانه را از فضای غذاخوری جدا کند بوی غذا آزادانه به غذاخوری ها راه می یابد

آشپزخانه اپن، ترفندی برای جذب مشتری با بوی غذا

برخی رستوران دارها سعی می کنند بوی غذاها به فضای غذاخوری وارد شود. اگر سیستم تهویه این امکان را فراهم نیاورد، از روش های مختلفی برای پخش بوی غذا استفاده می کنند. آشپزخانه اُپن یکی از ترفندهای برای بهره گیری از رایحه در رستوران ها است. از آنجایی که در آشپزخانه های اپن هیچ دیواری وجود ندارد تا آشپزخانه را از فضای غذاخوری جدا کند بوی غذا آزادانه به غذاخوری ها راه می یابد. البته این نوع از آشپزخانه ها مزایای دیگری نیز دارند: مشتری ها به راحتی آشپزخانه و آشپزهای در حال کار را می بینند و احساس اطمینان خاطر بیشتری پیدا می کنند و از آن گذشته دیوارِ کمتر، فضا را بزرگتر نشان می دهد.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – بوی غذا مجانی توزیع می شود

استفاده از سیستمی برای پخش بوی غذا می تواند فروش مواد غذایی را تا ۳۰۰٪ افزایش دهد. طبق تحقیقاتی بو، انگیزه را تا ۶٪ ، قصد رفتن ۱۴.۸٪ و مدت اقامت مشتری در رستوران را ۱۵.۹٪ افزایش می دهد.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – نور کم و مشتریانی که مجبورند برای خواندن منو از گوشی های خود استفاده کنند

نورپردازی در طراحی رستوران

متاسفانه در طراحی رستوران ها نورپردازی اغلب مظلوم است و ارزش و اهمیت آن نادیده گرفته می شود درصورتی که این ویژگی یکی از ارکان مهم زیبایی شناختی در طراحی محسوب می شود و بدون آن دکوراسیون جلوه ای ندارد. زیبایی تمام هزینه هایی که صرف طراحی شده با یک نورپردازی مناسب دو چندان می شود. نور به فضا حس و حال می بخشد و مشوق و محرک بینایی است که با ایجاد محیطی مطلوب مشتری را به رستوران دعوت می کند. بی شک مهمانان علاوه بر از صرف غذا در رستورانی با نورپردازی متناسب با سبک آن از تمام خواص فضا نیز لذت خواهند برد. نورپردازی رستوران بر اساس کاربرد از روشنایی محیطی، تاکیدی و تکلیفی تشکیل شده است.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – نورپردازی محیطی

همانطور که از نامش پیداست روشنایی و نور کل محیط را و سطح پایه ای از نور را به طور یکسان برای فضا تامین می کند. حس و حال فضای کلی رستوران با این نورپردازی تعریف می شود.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – نورپردازی تکلیفی

نورپردازی تکلیفی

این نورپردازی در فضای ورودی، فضای غذاخوری، بار و کافی شاپ، آینه های سرویس بهداشتی و آشپزخانه اپن استفاده می شود که شدت نور آن با توجه به کاربری هر فضا تنظیم می شود. مثلا برای خواندن منو روی میز و نشستن در کافی شاب شدت نور متفاوتی نیاز است.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – نورپردازی تاکیدی

نورپردازی تاکیدی

این نوع از نورپردازی بیشتر جنبه تزئینی دارد تا کاربردی. نور تاکیدی برای تاکید بر جنبه های معماری، تندیس ها، قطعه های هنری و اشیاء به کار گرفته می شود و روشنای آن بیشتر از میزان نور محیطی است.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – روشنایی زیاد پویایی، سرزندگی و حس تحرک بیشتری را در مشتریان ایجاد می کند

تاثیرنورپردازی بر حال و هوای رستوران

 روشنایی کم فضایی آرام بخش، دنج و رمانتیک برای میهمانان فراهم می سازد تا با فراغت خاطر از غذا خوردن در هنگام شام لذت ببرند و وقت بیشتری را در رستوران سپری کنند. از طرفی هم صمیمت بیشتری ایجاد می کند و مشتریان احساس راحتی بیشتری دارند و مناسب رستوران های مجلل و لوکس است. این نوع روشنای را می توان با نورپردازی دیوارها انجام داد. روشنایی زیاد پویایی، سرزندگی و حس تحرک بیشتری را در مشتریان ایجاد می کند و مناسب رستوران های خانودگی و مکان هایی با انرژی بالا است. این نوع روشنایی را می توان با طراحی پنجره های بزرگ در رستوران تامین کرد. 

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – ارایه صبحانه به محیطی با روشنایی زیاد نیاز دارد تا خواب آلودگی و کسالت مشتریان را از بین ببرد

نورپردازی برای زمان های مختلف روز

نورپردازی رستوران باید با توجه به ساعات اصلی فعالیت آن صورت گیرد. اگر هر سه وعده خدمات ارائه می دهد باید از نورپردازی چند منظور استفاده شود. ارایه صبحانه به محیطی با روشنایی زیاد نیاز دارد تا خواب آلودگی و کسالت مشتریان را از بین ببرد. ناهار نیازمند فضایی با روشنایی متوسط است. نورپردازی پر نور و درخشان به افزایش رفت و آمد مشتری کمک می کند و برای رستوران هایی مناسب است که مشتریان وقت زیادی را صرف غذا خوردن نمی کنند. نورپردازی کم مناسب رستوران هایی است که بیشتر فروش خود در هنگام شب دارند و مشتریان آنها به دنبال فضایی آرام و دلپذیر اند.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – رستوران های مک دونالد برای ایجاد سرعت و جریان سریع مشتریان سطح روشنایی بسیار بالایی دارند

رستوران های مک دونالد و استارباکس مثال های خوبی برای توجه به نورپردازی با تمرکز بر نوع فعالیت و اهداف آنهاست. این دو برند معروف مشتریان فراوانی در سرتاسر دنیا پوشش می دهند. رستوران های مک دونالد برای ایجاد سرعت و جریان سریع مشتریان سطح روشنایی بسیار بالایی دارند.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – نور کم رستوران های استارباکس مشتریان را تشویق می کند تا زمان بیشتری را در آن مکان سپری کنند

در حالی که نور کم رستوران های استارباکس مشتریان را تشویق می کند تا زمان بیشتری را در آن مکان سپری کرده و دسرها و نوشیدنی های بیشتری سفارش دهند و به این ترتیب پول بیشتری را به جیب این برندها بریزند.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – سطوح سخت و فاصله کم میان میزها فضایی پر همهمه ایجاد می کند

صدا در طراحی رستوران

 مردم فقط برای خوردن به رستوران نمی روند، آنها به دنبال مکانی برای مراودات اجتماعی، دورهمی و معاشرت هستند وگفتگو بخش اصلی آن را تشکیل می دهد در یک رستوران پر سر و صدا نمی توانید صدای دوستان و همراهان خود را بشنوند، وقتی نتوانید صدای یکدیگر را بشنوید، بلند تر صحبت می کنید که این خود همهمه بیشتری ایجاد می کند، و مهمتر آنکه در همهمه و شلوغی حواس مشتری ها از بو و مزه غذا پرت می شود. در رستورانی بسیار ساکت مشتریان معذب و نگران اند که مبادا میز بغلی صدای آنها را بشنود از طرفی نمی توان از مشتریان خواست که ساکت باشند و حرفی نزنند.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – در رستورانی که میزها تنگاتنگ هم جای گرفته اند، سر و صدا و همهمه بیشتر است

اشکال از کجاست؟

کنترل صدای محیط در طراحی رستوران بیش از سایر موارد عنوان شده به دقت نیاز دارد. معماری و طراحی داخلی ضعیف، استفاده سطوح سخت که باعث تقویت صدا می شوند، آشپزخانه های اپن، موسیقی زنده و فاصله بسیار در رستورانی که میزها تنگاتنگ هم جای گرفته اند می تواند دلیل سر و صدای زیاد بعضی از رستوران ها باشد.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – پرده، فرش و رومیزی نقش صداگیر را هم ایفا می کنند

راه چاره چیست؟

طراحی و چیدمانی مناسب رستوران های لوکس و استفاده از پرده، فرش و رومیزی که به نوعی نقش صداگیر را دارند این حس را در مشتری پدید می آورد که گویی در یک ضیافت خانگی شرکت کرده است و دیگر مجبور نیست برای شنیده شدن صدایش فریاد بزند.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – سقف های بلند، تیرها و گچ کاری به دلیل جذب صدا و عدم بازتاب آن از عناصر عایق صدا به شمار می روند

دیوارهای بلند اتاقک های غذاخوری مجزا می توانند نقش صدا گیر را ایفا کنند و اگر در آنها از عایق صدا استفاده شود دیگر مشتری ها شکایتی از بابت سرو صدا نخواهند داشت. سقف های بلند، تیرها و گچ کاری به دلیل جذب صدا و عدم بازتاب آن از عناصر عایق صدا به شمار می روند. استفاده از سیستم صوتی و پخش موزیک با صدایی یک دست و پوشش یکسان، سر و صدای محیط را تعدیل می کند. با بکارگیری عایق صدا در دیوارها و در های ورودی می توان از ورود سر و صدای بیرون جلوگیری کرد. تعبیه روشنایی در بخش های تاریک تر و گرم تر رستوران و اجرای موسیقی زنده با پیانو نیز راه حل های ساده و بسیار شیکی هستند که مشتری ها را به آرامش دعوت می کنند و باعث محو کردن اثر همهمه می شود.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – در برخی از رستوران ها از شلوغی و سر و صدای برای کسب درآمد بیشتر استفاده می شود

سر و صدا و شلوغی پول ساز 

برخی از رستوران دارها از شلوغی و سر و صدای زیاد برای کسب درآمد بیشتر استفاده می کنند زیرا مشتریان در این شرایط و در کنار روشنایی زیاد و موزیک شاد تمایل کمتری به حرف زدن دارند و ترجیح می دهند سریع تر غذا بخورند و محیط را ترک کنند که این به گردش مشتری سرعت می بخشد. این استراتژی بیشتر مناسب بارها و فست فود ها است.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – شلوغی یک رستوران نشانه محبوبیت و مشتریان زیاد است

چرا شلوغی خوب است؟

از نظر برخی از رستوران دارها سر و صدای زیاد و شلوغی یک امتیاز محسوب می شود و بهترین راه برای جذب مشتری است. آنها معتقدند شلوغی یک رستوران نشانه محبوبیت و مشتریان زیاد است و نشان می دهد آنها توانسته اند با ارائه خدمات خوب نظر مشتریان را جلب کنند. در یک رستوران بسیار ساکت مشتریان چندان احساس راحتی نمی کنند زیرا فکر می کنند همه صدای ظروف را می شنوند کوچکترین صدا برای دیگر مشتریان مزاحمت ایجاد می کند و با آرامش خیال نمی توانند صحبت کنند. از طرفی گمان می رود که این رستوران ها مشتری چندانی ندارند.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – ز نظر برخی از رستوران دارها سر و صدای زیاد و شلوغی یک امتیاز محسوب می شود

چند ایده ساده برای داشتن رستورانی شلوغ

آشپزخانه اپن سرو صدای فضا را افزایش می دهد، درضمن بوی غذا را هم به فضای غذاخوری می کشاند. پخش موسیقی زنده به خصوص در زمان وعده شام حال و هوای رستوران را شلوغ تر نشان می دهد. نصب سیستم صوتی بر روی دیوارها یا تیرهای سقفی نیز سر و صدا را بیشتر می کند

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – در یک رستوران بسیار ساکت مشتریان چندان احساس راحتی نمی کنند زیرا فکر می کنند همه صدای ظروف را می شنوند کوچکترین صدا برای دیگر مشتریان مزاحمت ایجاد می کند

تاثیر معماری در طراحی رستوران

رستورانی با معماری و طراحی زیبا و نفس گیر که همیشه مشتری ها برای آن صف می کشند، آرزوی هر رستوران داری است. اما آیا یک معمار تنها باید زیبایی(طراحی داخلی و نمای بیرونی) را مد نظر قرار دهد. طراحی و عملکرد دو عنصر مهم در معماری رستوران هستند که اغلب مورد توجه قرار نمی گیرند

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – طراحی ابزاری روایی برای توصیف و بیان فضا است

طراحی رستوران

طراحی رستوران به شرح داستان می ماند. هر مشتری هنگام مواجهه با آن گویی تماشگری فرضی است که به سیر و سفری در این داستان دعوت شده است. طراحی ابزاری روایی برای توصیف و بیان فضا است هر روایت عناصر و ساختاری دارد که معنا تولید می کند. با جزئیات معماری داستان این روایت به نمایش گذاشته می شود، هر جزء به خوبی عناصر و ساختار داستان را به تصویر می کشد و باید از جزئیات معماری اضافی و بی تدبیرانه پرهیز کرد. هرچه داستان قوی تر باشد رستورانی که بر پایه آن طراحی می شود موفق تر خواهد بود. طراحی رستوران مارگوت در کاونت گاردن روایتی است از صنایع دستی و سنت های ایتالیایی. مس به کاربرده شده در طراحی این رستوران که غذاهای خوش طعم ایتالیایی سرو می کند، یادآور تابه های مسی است که مادربزرگ ها در آن پاستا می پختند. کف این رستوران هم به سبک معماری پالادین فرش شده است.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – قبل از انتخاب روایت ابتدا باید مشتریان هدف را مشخص کنید

در راه اندازی رستوران قبل از انتخاب روایت ابتدا باید مشتریان هدف را مشخص کنید سلیقه شان را بدانید. اینکه چه کسانی هستند، چه کار می کنند و اهداف فرضی شان چیست. عدم موفقیت بسیاری از رستوران ها در این است که هویتی ندارند و هیچ داستانی روایت نمی کنند.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – عدم موفقیت بسیاری از رستوران ها در این است که هویتی ندارند و هیچ داستانی روایت نمی کنند

در طراحی رستوران نباید دنباله رو مد بود. معنایی را که برای تاسیس رستورن انتخاب می کنید نباید بر اساس ترندهای روز باشد زیرا هنگامی که کار شما می خواهد به ثمر برسد، آنها از مد می افتند و در این صورت عمر رستوران شما کوتاه خواهد بود.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – سرویس بهداشتی نباید در معرض دید عموم باشد و مسیر دسترسی به آن باید با تابلو مشخص شود

عملکرد در طراحی رستوران

عملکرد رستوران دومین عنصر مهم در طراحی رستوران است. چگونگی استقبال از مشتریان، نحوه چیدمان فضای داخل رستوران، مسیرهای دسترسی و چگونگی سرو غذا و پرسش هایی از این دست، عملکرد رستوران را زیر سوال می برند. اگر عملکرد رستورانی از کیفیت پایینی برخوردار باشد آن وقت است که زیبایی آن رنگ می بازد. و بی شک با شکست رو به رو خواهد شد. نقشه رستوران و موقعیت همه عناصر از مسیر رفت و آمد پیش خدمت ها گرفته تا مکان نشستن مشتریان همگی بر عملکرد رستوران تاثیر می گذارد.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – گاهی برقراری تعادل بین حریم خصوصی مشتری و کنترل او و پیش بینی نیازهایش گاهی چالش برانگیز می شود

چند نکته کاربردی برای عملکردی تاثیرگذار

۶۰% درصد فضا باید به غذاخوری اختصاص داده شود و ۴۰% باقی مانده به آشپزخانه، انبار و سرویس های بهداشتی تعلق می گیرد.

فاصله بین میزها باید به حدی باشد که افراد به راحتی در فضا حرکت کنند و باید به گونه ای طراحی شود که بتوان در آرایش چیدمان تنوع ایجاد کرد. البته این فاصله بسته به نوع رستوران تفاوت می کند برای فست فود ها ۱۰ مترمربع و رستوران های لوکس ۲۰ متر مربع مناسب است.

ایستگاه پیش خدمت باید در مکانی قرار بگیرد که برای مشتری ها ایجاد مزاحمت نکند و پیش خدمت ها قادر باشند که مشریان را ببینند: مشتری باید احساس کنند که در کمترین زمان ممکن به همه نیازهای شان رسیدگی می شود. برقراری تعادل بین حریم خصوصی مشتری و کنترل او و پیش بینی نیازهایش گاهی چالش برانگیز می شود.

پذیرش هم باید در معرض دید باشد تا مشتری بعد از ورود به راحتی آن را پیدا کند.

امروزه برای کاهش تردد دیگر از ایستگاه ظروف و وسایل پذیرایی و میز میزبانی در استفاده نمی شود اما اگر قصد دارید از این وسایل در طراحی رستوران خود استفاده کنید بهتر است که سد راه مشتریان نباشد. مرکز سالن غذاخوری بهترین مکان برای قرار دادن این وسایل است.

فضای لازم سرویس بهداشتی برای هر نفر ۱۵۰ در ۱۲۰ است، سرویس نباید در معرض دید عموم باشد و مسیر دسترسی به آن باید با تابلو مشخص شود تا مشتری ها برای پیدا کردن آن مجبور نشوند از کسی سوال بپرسند. سرویس خانم ها و آقایان باید در فضای جداگانه و دور از آشپزخانه قرار گیرند در غیر این صورت ممکن است بهداشت رستوران شما زیر سوال برود.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – توجه به نورپردازی تاثیرغیرقابل انکاری در جلب مشتری دارد

در نورپردازی علاوه بر زیبایی باید به رعایت نکات ایمنی توجه شود، نورپردازی نباید هزینه چندانی را بر شما متحمل کند باید به راحتی در طول روز با توجه به روشنی و تاریکی هوا قابل تنظیم و از بالاترین استانداردهای لازم برخوردار باشند

حرکت و جابجایی در مسیرها یکی از پیچیده ترین عناصر طراحی داخلی رستوران است. مشتری می خواهد سریع سر میزی بنشیند و بعد از اتمام غذا به راحتی رستوران را ترک کند این جابجایی برای کارکنان و مشتری ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. یکی از بهترین بخش ها برای قرار دادن ایستگاه پیش خدمت و میز میزبانی کنار در ورودی است. این جانمایی به پیش خدمت ها کمک می کند تا همزمان به مشتری هایی که قصد ترک رستوران را دارند و تازه وارد ها خدمات لازم ارائه شود.

از آنجا که همه رستوران ها می خواهند وقتی مشتری وارد رستوران می شود از همان ابتدا تأثیری مثبت بر وی بگذارند، طراحی ورودی اهمیت بسیار زیادی دارد.

موسیقی ملایم، روشنای کم و رنگ های گرم مشتریان را به آرامش، اقامت طولانی تر و سفارش دسر، قهوه یا یک لیوان نوشیدنی اضافی دعوت می کند و در کنار این عوامل، صندلی مناسب هم آنها را به ماندن بیشتر تشویق می کند.

رمز و رازهای طراحی رستوران که مشتریان را جادو می کند
طراحی رستوران – چرا صندلی فست فود ها چندان راحت نیستند

آیا تا به حال متوجه شده اید که صندلی های رستوران های فست فود چندان راحت نیستند زیرا با این ترفند گردش مشتری سریع تر می شود چرا که مشتری تمایل دارد هرچه سریع تر رستوران را ترک کند.

میانگین امتیازات ۴.۹ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

پرده اتاق خواب و معرفی بهترین مدل های سال ۱۴۰۰

نصب پرده های مدرن دکور اتاق خواب شما را بهتر از قبل می کند. اگر درصدد تغییر دکوراسیون اتاق…