صفحه اصلی دکوراسیون و معماری داخلی دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز

همان طور که در طی ۵۰ سال گذشته شیوه کار کردن ما دستخوش تغییرات عظیمی شده طراحی دکوراسیون اداری هم به موازات آن تغییر کرده است. این موضوع در طول زمان به فرآیندی فرهنگی بدل شد که علاوه بر تمرکز روی افزایش بهره وری و کارایی افراد به خلاقیت و رفاه آنها هم توجه دارد. اما تاریخچه طراحی دفاتر و دکوراسیون اداری به کجا برمی گردد؟

اولین دفاتر اداری

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اولین دفاتر اداری برای انجام کارهای رسمی، در روم باستان ایجاد شد. اما ساختمان های اداری در قرن هجدهم به وجود آمدند. به دنبال گسترش امپراتوری انگلیس و پیشرفت در تجارت با سایر کشورها، اولین ساختمان اداری در سال ۱۷۲۶ در لندن ساخته شد. پس از آن در سال ۱۷۲۹ دفتر مرکزی هند شرقی (East India House) در لندن بنا شد. درواقع ساخت فضاهای متمرکز اداری برای افزایش بهره وری کارمندان، از همان زمان مورد توجه قرار گرفت.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز – دفتر کار الهام گرفته از تیلوریسم

ظهور دفاتر کار باز مبتنی بر مدیریت علمی (Taylorism)

اولین دفاتر کار باز بر اساس مدیریت علمی ساخته شد. این روش توسط مهندسی به نام فردریک تیلور(Frederick Taylor) برای به حداکثر رساندن بازدهی صنعتی ایجاد شد. در این روش میزهای متعدد به شکلی بی انتها و پیوسته در یک فضای باز طراحی شده بود که کارمندان پشت آنها مستقر می شدند و کاملا در محاصره مدیران خود قرار می گرفتند. البته این دفاتر از نظر مدیریت علمی قابل توجه بودند ولی از همان زمان انتقادات زیادی نسبت به رویکرد تیلور صورت گرفت چون در این روش توجهی به عناصر انسانی و اجتماعی نشده بود و صرفا در جهت حداکثر بهره وری کارفرمایان از پرسنل خود بود.
استقرار این دفاتر در مجاورت کارخانه ها مشکلات فراوانی به همراه داشت از جمله مشکل آلودگی هوا، نامناسب بودن تهویه، دور بودن از فضای شهری و هزینه بالای حمل و نقل.

در همان زمان، در شهرهای ایالات متحده آمریکا و برخی از مناطق انگلستان، آسمان خراش های بزرگ در حال ساخت بود و می توانست تعداد زیادی از شرکت ها را در دل خود جا دهد. این پدیده جدید معماری همراه با اختراع لامپ های الکتریکی، سیستم های تهویه مطبوع و همچنین سیستم تلگراف به این معنی بود که دیگر ادارات نباید در کنار کارخانه ها مستقر شوند. از طرفی ساخت اسکلت های فلزی و اختراع آسانسور به پیشرفت این روند کمک کرد و از رشد طراحی دفاتر به عنوان یک رشته مستقل خبر داد. بنابراین تاریخ طراحی دفاتر اداری با ساخت آسمانخراش ها وارد دوره جدیدی شد.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز – دفتر کار باز شرکت جانسون واکس

گسترش دفاتر کار باز

با توسعه آسمان خراش ها و دیگر ساختمان های بزرگ تجاری، ادارات به این مکان ها منتقل شدند. فضایی وسیع که در آن علاوه بر دفاتر کاری باز، اتاق های شخصی هم وجود داشت.
افتتاح دفتر کار بازِ شرکت جانسون واکس (Johnson Wax)  از فرانک لوید رایت (Frank Lloyd Wright) در سال ۱۹۳۹، طرحی کامل از این نوع دفاتر بود. این دفتر در درجه اول به منظور افزایش بهره وری طراحی شد و به همین دلیل بیش از ۲۰۰ کارمند فروش در یک طبقه مستقر بودند، اما عناصر کاملا جدیدی به فضای کاری اضافه شده بود از جمله سیستم نورپردازی، فضاهای گرم و سقف های چوب پنبه ای که نقش عمده ای در جذب انعکاس صدا داشتند.
همانطور که طراحی دفاتر به عنوان یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از شرکت های بزرگ مطرح می شد آنها به طراحی دکوراسیون اداری که منعکس کننده تصویر سازمانی آنها نیز باشد، علاقه مند شدند. تا آنکه با شروع جنگ جهانی دوم وقفه ای اجباری در این روند پیش آمد.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز – نمونه ای از دفاتر به سبک چشم انداز اداری

چشم انداز اداری(Burolandschaft: office landscape)

در اوایل دهه ۱۹۶۰ براساس طرحی اجتماعی و مردمی تر، فضاهای اداری به گونه ای تغییر کرد که روی تعامل و ارتباطات انسانی تاکید بیشتری داشت. این سبک از طراحی، اولین بار در آلمان اجرا و به چشم انداز اداری معروف شد و پس از محبوبیت در شمال اروپا به سراسر جهان گسترش پیدا کرد.
این سبک، رویکرد قابل قبول تری در چیدمان اداری داشت و نیازهای کارکنان را بیشترتامین می کرد. در نتیجه فضاهای باز اداری ایجاد شد و افراد یک تیم به صورت گروهی کار می کردند و سطح تعامل و ارتباطات آنها با هم بیشتر شد. برای تفکیک فضا هم از گیاهان استفاده می کردند.
بر اساس این مدل از دکوراسیون اداری، افراد در رده های مختلف شغلی در کنار هم قرار می گرفتند به همین خاطر، معمولا ریشه طراحی مدرن اداری به این سبک برمی گردد.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز – نمونه ای از دفاتر به سبک چشم انداز اداری

دفاتر کاربردی(The Action Office)

دفاتر کاربردی شکل کامل تری از سبک چشم انداز اداری بود. تفاوت این مدل از دکوراسیون اداری با  قبلی این بود که کارکنان، حریم خصوصی و آزادی حرکت بیشتری داشتند و همچنین جایگاه های کاری متنوع تری بر اساس رده شغلی تعریف شده بود.
استفاده از مبلمان مدولار در این مدل، انعطاف پذیری بیشتری برای کارمندان در موقعیت های کاری مختلف فراهم می کرد. طراحی اتاق های جلسات بیشتر مورد توجه قرار گرفت، فضای کاری افراد بزرگ تر و محصورتر شد و از طرفی با آنکه فضای زیادی برای کار فراهم شد اما کارکنان با یکدیگر تعامل کمتری داشتند.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز – گسترش دفاتر کاربردی

تا قبل از این دهه فضای ادارات، محیطی کاملا مردانه بود ولی با طراحی این نوع دکوراسیون اداری، کارگران زن هم متقاضی کار شدند. هجوم زنان کارگر منجر به اعمال تغییرات هوشمندانه تری در نحوه طراحی فضاهای کاری شد، از جمله ایجاد حریم خصوصی بیشتر برای آنان. به این ترتیب با گذشت زمان هر کارمند با جداکننده های عمودی و سه وجهی فضایی اختصاصی و مستقل در اختیار داشت.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز – ظهور دفاتر کار مکعبی

فضای کاری مکعبی (The Cubicle Farm)

در دسترس بودن دیوارهای پیش ساخته ارزان و کاربردی و تاکید بیشتر بر کاهش هزینه ها، افزایش سودآوری شرکت ها و بهره وری کارمندان منجر به ایجاد طرحی به نام فضای کار مکعبی شد. در این مدل از دکوراسیون اداری، فضاهای بزرگ با کمک دیوارهای جداکننده به شکل مکعب های کوچکی تقسیم می شدند.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز – دفاتر کار مکعبی مخرب

تا دهه ی ۱۹۸۰ کارمندان در چنین فضایی محبوس شده بودند. با این حال این مدل ازطراحی نه تنها منجر به افزایش بهره وری کارمندان نشد بلکه آن دوران را به عنوان افسرده ترین دوره در تاریخ دکوراسیون اداری می دانند. بنابراین شرکت ها متوجه شدند که ارتباطات درون سازمانی و تعاملات اجتماعی بین افراد یک نیاز ضروری و حیاتی است که به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شود. پس لازم بود دفاتری طراحی شود که پاسخگوی این نیاز باشد.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز – فضای کاری مدرن

فناوری و دفاتر اداری مدرن

با پیشرفت فناوری دوره ای طلایی برای طراحی دکوراسیون اداری آغاز شد. روش های جدید و انعطاف پذیرتری مثل Agile and Activity based Work) ABW) به شدت محبوب شدند. این روش، حد متعادل تری از دفاتر کاری مکعبی و میزهای کاملا مشترک بود. در این طرح، دکوراسیون اتاق ها براساس نوع فعالیت و چارت کاری طراحی می شد و به منظور افزایش بهره وری کارمندان، فضاهای مختلفی در اختیار آنها قرار می گرفت بنابراین کارکردن به یک اتاق محدود نمی شد و کارمندان می توانستند فضای کاری خود را انتخاب کنند. به طور کلی در این نوع دکوراسیون اداری میز کار سنتی، اتاق کنفرانس برای جلسات گروهی، غرفه های تلفن برای تماس های خصوصی، مبل های راحتی در اتاق  استراحت و فضاهایی مثل آشپزخانه یا غذاخوری برای تعاملات بیشتر وجود داشت.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز – اتاق استراحت دفاتر مدرن

همچنین عناصر مهم دیگری به دکوراسیون اداری اضافه شد مثل خنک کننده ها، دفاتر خوش رنگ و لعاب، مبلمان مدرن و نورپردازی. استفاده از فناوری در تمام بخش های کاری اهمیت ویژه پیدا کرد، هر جایی که امکان نصب دستگاه های دیجیتال و صفحه نمایش و مبلمان مناسب آن وجود داشت. حتی امکاناتی برای تفریح و سرگرمی کارمندان نیز به دکوراسیون اداری مدرن اضافه شد.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز – اتاق استراحت دفاتر مدرن

دفاتر بیوفیلیک (biophilic office design)

گذر زمان نشان داد که دفاتر کاری ابزار مهمی برای جذب و حفظ بهترین استعدادها در یک بازار رقابتی است. بنابراین شرکت ها همچنان در طراحی دفاتر، تمرکز خود را بر آسایش و رفاه کارکنان قرار داده اند. بر اساس پیش بینی سازمان بهداشت جهانی بیماری های اضطرابی، قلبی عروقی و اختلالات روانی متاثر از افزایش نرخ شهرنشینی، پیشرفت فناوری و دوری از طبیعت است.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز – دفاتر بیوفیلیک

در همین راستا افزایش قابل توجهی در طراحی دفاتر بیوفیلیک ایجاد شده است و شرکت ها در این روش، طبیعت را وارد محیط کار می کنند. این نوع طراحی فراتر از افزودن نور طبیعی، جریان هوای تازه، درختچه ها، گیاهان و چشم اندازهای طبیعی به محیط کاری است. این سبک از گرایش فطری انسان به طبیعت الهام گرفته و رویکرد آن آشتی انسان با طبیعت است. امروزه شرکت های بزرگ با رعایت اصول طراحی بیوفیلیک شاهد افزایش تمرکز، تعامل و توانایی شناختی در کارمندان شده اند و در جذب و حفظ بهترین استعدادها در این بازار رقابتی موفق عمل کرده اند.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز – شاید فضای کاری مشترک، تمرکز لازم را در اختیار کارکنان قرار ندهد اما محیطی کاملا مناسب برای تعامل و ارتباطات اجتماعی است. تصویری از طراحی اداره ایمتلکس توسط شرکت طراحی SDI

حکایت همچنان باقی است: دفاتر کار باز یا بسته؟

 با نگاهی به تاریخچه دکوراسیون اداری از گذشته تا به امروز باید گفت این مقوله تنها توجه به جنبه های ظاهری و مبلمان اداری نیست بلکه فرایندی فراتر و تاثیر گذارتر از آن است. این موضوع بر بسیاری از جنبه های روانی کارمندان مثل ارتباطات درون سازمانی، میزان بهره‌وری و شادابی آنها تاثیر می گذارد. به همین دلیل یکی از دغدغه های اصلی مدیران، طراحی دکوراسیون اداری است. امروزه آنها می دانند که دکوراسیون اداری باید به گونه ای باشد تا علاوه بر زیبایی و رعایت استانداردها، محیطی آرام و فضایی الهام بخش برای خلاقیت و بازدهی بیشتر در اختیار کارمندان قرار بدهد.
هنوز هم در این میان بحث های زیادی وجود دارد اما یکی از مهمترین آنها در مورد دفاتر کار باز و بسته است. در بعضی مقالات دفاتر کار باز مورد انتقاد قرار گرفته ودر بعضی دیگر دفاتر کار بسته.
به عنوان مثال در ژوئن سال گذشته درمجله اینک (Inc.Magazine)  مقاله ای با این عنوان منتشر شد: تحقیقات جدید در دانشگاه هاروارد نشان می دهد دفاتر کاری باز میزان همکاری کارمندان را کاهش می دهد. درست در همان ماه مقاله دیگری برخلاف آن چاپ شد کاملا معلوم است نویسنده های این مقالات با هم مخالفند، در صورتی که هر دو برای یک مجله مطلب می نویسند.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز – پنجره های بزرگ، فضا را از نور طبیعی را پر می کند. تصویری از طراحی اداره یوبیسافت (Ubisoft office) توسط شرکت طراحی SDI

حتی مطالعات علمی هم در این زمینه با هم در تضاد هستند. نتایج یک مطالعه در مجله طب کار و محیط زیست بیان می کند: «کارمندان در دفاتر کار باز نسبت به فضاهای بسته اداری، استرس کمتر و پویایی بیشتر دارند چون با همکاران خود در حال تعامل هستند.»
و از طرفی مقاله ای از پژوهشگران دانشگاه هاروارد منتشر شده است که می گوید: «کارمندان در دفاتر کار باز نسبت به دفاتر بسته انگیزه کمتری برای همکاری وتعامل با دیگران دارند.»
پس با آنکه در هر دو مورد تحقیقات علمی صورت گرفته اما نتیجه گیری ها با هم متناقض هستند. حالا این سوال پیش می آید که: اصولا چرا دفاتر کار باز و بسته با هم مقایسه می شوند؟
به نظر می رسد هر دو گروه تحقیقات خود را براساس شواهد علمی انجام داده اند اما می توان گفت سوال مطرح شده از پایه اشتباه است. در واقع مسئله اصلی، تقابل دفاتر کار باز و بسته نیست. طبق گفته روانشناسان محیطی مسئله مهمتر وضعیت روحی، روانی کارمندان در فضای کاری است و ایجاد فضایی شاد و خلاق در برابر محیطی استرس زاست. سوال اصلی این است که کدام یک از انواع دکوراسیون اداری می تواند چنین فضایی برای تمام کارمندان ایجاد کند؟ پس برای خلق فضایی بهتر در ادارات، باید به این موضوع نگاه موشکافانه تری داشته باشیم. چرا که کارمندان مضطرب و ناراضی، بازدهی شرکت را به شدت پایین می آورند. بنابراین توجه به فضای کاری و شرایط روحی، روانی کارمندان از الویت های دکوراسیون اداری است.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز – اتاق های خصوصی با عایق صدا برای ملاقات های خصوصی و تمرکز کاری بسیار مناسب هستند. تصویری از طراحی اداره اینتگریت ای. آی (Integrate AI office)، توسط شرکت طراحی SDI

عوامل موثر بر طراحی فضای کاری شاد

به طور کلی سه عامل بر شادابی و اضطراب تمام کارمندان در محیط کاری تاثیر می گذارد. اگر این عوامل را به صورت یک هرم سلسله مراتبی نگاه کنیم، مهمترین عامل شرایط محیطی است. عامل بعدی نیازهای عاطفی و سومین مورد انعطاف پذیری است. تمام این عوامل در جای خود اهمیت ویژه ای دارند ولازم و ملزوم یکدیگر اند. در اغلب موارد این سه عامل نادیده گرفته می شوند به خصوص وقتی ادارات به جای جدید نقل مکان می کنند یا دکوراسیون اداری خود را بازسازی می کنند.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز

محیط کاری و مولفه های آن

سروصدا و شلوغی محیط از مهمترین مشکلات در دفاتر کار باز است. بیشتر طراحان داخلی در ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته از کفپوش های سیمانی و سطوح سخت برای استحکام بیشتر استفاده کرده اند اما توجهی به این موضوع نداشته اند که صدا به سرعت و به راحتی منتقل می شود. بنابراین شما در چنین محیط شلوغی تلاش می کنید روی کار خود متمرکز شوید در حالی که صدای مکالمه همکار خود و دیگر سروصداها را به وضوح می شنوید وتمرکز کردن برایتان مشکل می شود.
مسئله بعدی مربوط به دمای محیط است. گرما و سرمای محیط بر میزان بهره وری کارمندان تاثیر می گذارد. وقتی هوا واقعا گرم است بازدهی افراد پایین تر از زمانی است که هوا خنک است. در ضمن آستانه حرارت بدن زنان و مردان با هم فرق دارد. و البته وزن افراد را هم در احساس گرما و سرمای محیط نباید نادیده گرفت.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز

البته همیشه در نظر گرفتن تمام این فاکتورها در دکوراسیون اداری برای یک طراح امکان پذیر نیست. اما اگر در یک اداره فضا های بیشتری وجود باشد، آنها می توانند دمای محیط را به شکلی مطلوب تنظیم کنند.
نورگیر بودن یا نبودن دفاتر هم عامل مهمی است. نتایج یک تحقیق نشان می دهد افرادی که در طول روز از نور خورشید محروم بوده اند مشکلات زیادی در خواب شبانه دارند و کیفیت خواب آنها مناسب و مطلوب نیست.
بدیهی است که این موضوع بر کیفیت کاری آنها در روز بعد تاثیر می گذارد. وقتی شما خوب استراحت نکرده باشید روز بعد را با خستگی سپری می کنید و قطعا نمی توانید کارمندی شاد، خلاق و مفید باشید.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز – سروصدای زیاد و فقدان حریم خصوصی از بزرگ ترین چالش ها در دفاتر کار باز هستند

نیازهای عاطفی

موضوع سروصدا و حریم خصوصی از بزرگ ترین چالش ها در دفاتر کار باز هستند. طراحان دکوراسیون اداری بارها شنیده اند که کارمندان از این که پشت به هم بنشینند ناراضی هستند چون صفحه مانیتور آنها در معرض دید دیگران قرار می گیرد. به این ترتیب حتی اگر بخواهید برای چند دقیقه استراحت به صفحه فیس بوک یا اینستاگرام خود سرک بکشید، احساس خوبی نخواهید داشت. از طرفی محروم کردن خود از این تفریح هم، خوشایند نیست. حتی اگر این کار را هم انجام نمی دهید، باز هم نداشتن حریم خصوصی و دسترسی دیگران به آنچه در هر لحظه به آن مشغول هستید، شما را معذب می کند.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز

درمورد تعامل با دیگر کارمندان هم مطالعات مختلفی صورت گرفته که نشان می دهد در بعضی موارد میزان تعامل بیشتر و بعضی اوقات کمتر است. اما به نظر می رسد یکی از عواملی که روی چگونگی تعامل و ارتباط مردم با هم تاثیر می گذارد، فناوری است. کارمندان قبل از آنکه برای استراحت از پشت میز خود بلند شوند و با همکاران خود گفت و گویی رو در رو داشته باشند، در فضاهای مجازی سیر می کنند.
پژوهش ها نشان می دهد امروزه کارمندان در محیط کاری اغلب تنها هستند و دوستی ندارند. اما در گذشته آنها برای آخر هفته یا عصرها برنامه های تفریحی گروهی ترتیب می دادند و با هم معاشرت می کردند. این گونه ارتباطات، نیازی است فراتر از کارهای روزمره که امروزه دیگر اتفاق نمی افتد و مردم مثل گذشته نسبت به همکاران خود احساس نزدیکی و صمیمیت نمی کنند. اپیدمی عظیم تنهایی در جهان اتفاق افتاده و به شکلی بارز، دامن گیر تمام کشورها شده است.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز – کسی را سراغ دارید که شیفته کار کردن روی این پله ها نباشد؟به خصوص کارشناسان برنامه نویس یا کارمندان خلاقی که به دنبال پیدا کردن راه حل های جدید برای یک موقعیت خاص هستند.

از دیگر نیازهای عاطفی کارمندان احساس امنیت و ایمنی است. در طراحی دکوراسیون اداری باید مکانی برای کارمندان وجود داشته باشد که وسایل شخصی خود را با امنیت خاطر در آنجا قرار دهند، بدون ترس از گم شدن یا دزدیده شدن آنها. مبحث امینت روانی در محیط کاری هم از عوامل بسیار مهم در میزان استرس یا آرامش کارمندان است.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز

انعطاف پذیری

انعطاف پذیری هم به دو مورد اشاره می کند. یکی توانایی انجام دورکاری و دیگری انعطاف در شروع ساعت کار. یعنی شما بتوانید دورکاری کنید یا ضرورتی نداشته باشد که حتما از ساعت نه صبح تا پنج بعداز ظهر در اداره حضور داشته باشید. به جای آن می توانید کار خود را از ساعت ده صبح شروع کنید و تا شش یا هفت بعداز ظهر ادامه دهید. تعداد زیادی از شرکت ها این پروتکل را اجرایی کرده اند.
حال سوال این است که چطور می توان همه این موارد را در طراحی دکوراسیون اداری رعایت کرد؟ به خصوص وقتی می دانیم هر یک از کارمندان ویژگی های اخلاقی مخصوص به خود را دارند و از نسل های مختلف در کنار هم جمع شده اند. آنچه مسلم است هر نوع دکوراسیون اداری نقاط ضعف و قوت خود را دارد اما با رعایت بعضی نکات و استانداردها و علم به اینکه هر فعالیتی نیاز به فضا و دکوراسیون متناسب با خود را دارد، می توان به بهترین نتیجه ممکن رسید.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز –

عوامل موثر در بهینه سازی دکوراسیون اداری

فضای من و ما: در واقع هسته اصلی یک اداره یا شرکت محلی است برای کارکردن. اما باید فضایی آرام و خصوصی برای کارمندان مهیا باشد تا بدون حواس پرتی و عدم تمرکز به کارهای خود رسیدگی کنند. از طرف دیگر، وجود یک فضای کاری مشترک برای همفکری ومشورت با دیگران و استفاده از تجربیات نیروهای متخصص ضروری است. بنابراین باید فضایی هم برای ارتباطات گروهی و جمع شدن کارمندان در کنار هم وجود داشته باشد.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز – یک سالن غذاخوری در دل شرکت WeWork در شانگهای که توسط کارکنان همانجا اداره می شود

چیدمانی از صندلی های رنگارنگ

 در اتاق کار، میز و صندلی های اداری جای خود را دارد اما علاوه بر آن بهتر است در دکوراسیون اداری، چیدمانی از صندلی های رنگارنگ با طرح های متنوع قرار گیرد. از مبل های شنی کیسه ای (beanbag chair)  گرفته تا صندلی های زرد رنگ و پلکانی رنگارنگ با کوسن های فراوان. این همه تنوع در طرح و رنگ باعث آرامش ذهن می شود و به افراد کمک می کند تا ایده های تازه تری به ذهن شان خطور کند، به خصوص کارشناسان برنامه نویس یا کارمندان خلاقی که به دنبال پیدا کردن راه حل های جدید برای یک موقعیت خاص هستند.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز

چشم اندازهای مختلف

 برای ایجاد چشم اندازهای مختلف در دکوراسیون اداری، باید چیدمان متنوعی از مبلمان را در مقیاسی جدید پیاده کرد. هدف از طراحی این چیدمان، تغییر دکوراسیون دلگیر و خسته کننده اتاق های اداری سنتی است. این تکنیک، ترفند بسیار قدرتمندی برای تحریک مغز، تمدد اعصاب و استراحت فکری است. برای این کار می توان از اتاق هایی استفاده کرد که از نظر ظاهری به فضای اداری سنتی نزدیک ترند با این تفاوت که چیدمانی مدرن و آراسته تر دارند، اتاق هایی با تزئینات هنری، الگوها و لوازم جانبی مفرح و سرگرم کننده.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز

طراحی چشمگیر

طراحی چشمگیر و زیبای فضا، در بیشتر اوقات، موثر واقع می شود و افراد را به سمت خود می کشاند. به خصوص در فضاهای کاری مشترک، کارمندان از حضور در آن مکان هیجان زده می شوند. اگر عمیق تر فکر کنیم طراحی زیبا و گیرای دکوراسیون اداری تنها به دلیل جلب توجه کردن یا چشم نواز بودن نیست بلکه بازتابی روی شخصیت افراد است تا بتواند آنها را تحت تاثیر قرار دهد. این کار دو مزیت دارد: اول آنکه با هدف گذاری دقیق می توان افراد را به شرکت جذب کرد و دوم آنکه کارمندان نسبت به فضای کاری خود احساس تعلق خاطر پیدا می کنند.

دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز
دکوراسیون اداری از دیروز تا امروز – فضای سبز اداری به گونه ای طراحی شده که همه به آن غبطه می خورند. طراحی توسط شرکت Second Home، لیسبون

فضای سبز

گل و گیاه در دکوراسیون اداری حس سرزندگی و شادابی را القا می کند. گیاهان علاوه بر زیبایی محیط و پاکیزگی هوا، سطح اضطراب کارمندان را تا اندازه قابل توجهی کاهش می دهند. از طرفی زندگی در فضایی مملو از گیاهان سبز احساس آرامش و آستانه تحمل افراد را تقویت می کند. مطالعات نشان داده است که ساختمان های سبز رشد ۲۶ درصدی در فرآیند یادگیری و درک کارکنان خود داشته اند، همچنین آمار غیبت ها به دلیل بیماری ۳۰ درصد کاهش داشته است.

میان وعده ها: این موضوع شاید پیش پا افتاده به نظر برسد، اما در واقع میان وعده ها و کیفیت آن تفاوت چشمگیری در ارزیابی و برداشت افراد از یک فضای کاری ایجاد می کند. در دسترس بودن قهوه یا چای خوب، غذای سالم، میوه و تنقلات و … همگی از مزیت های یک محیط کاری است که باعث تجدید قوای روحی و جسمی کارمندان می شود. به علاوه ایستگاه های غذاخوری فضایی مناسب برای تعامل و ارتباط برقرار کردن افراد با یکدیگر فراهم می کند.

مایحتاج اداری

بهترین و لوکس ترین دکوراسیون اداری هم بدون مهیا کردن امکانات اولیه و مورد نیاز کارمندان مفید نخواهد بود، از جمله نورپردازی های مختلف. نورپردازی اصولی می تواند بر بازدهی کارکنان تاثیر بسزایی داشته باشد و از طرفی نبودِ نور کافی منجر به کسالت و خستگی آنها می شود. با طراحی پنجره های بزرگ می توان نور طبیعی را به فضای دکوراسیون اداری وارد کرد. این کار علاوه بر زیبایی محیط، فواید فراوانی بر سلامت جسم و روح کارمندان دارد. هم چنین می توان از روشنایی های متمرکز یا چراغ های رومیزی استفاده کرد.
کنترل دمای محیط هم از عوامل تاثیرگذار در محیط کاری است، می توان در قسمت های مختلف، فضاهایی با دماهای متفاوت فراهم کرد. لامپ های گرمایشی (مادون قرمز) علاوه بر نور، گرما هم تولید می کنند. حتی استفاده از طرح های رنگی خاص در درک ما از دمای محیط و احساس گرما و سرما بی تاثیر نخواهد بود.
از دیگر امکانات اولیه در ادارات، لوازم اداری است. لوازمی مثل میز و صندلی استاندارد، کاغذ، خودکار، مداد، منگنه، گیره کاغذ، دستگاه کپی، چاپگر و لوازم دیگر. فراهم کردن این وسایل و در دسترس بودن آنها از عواملی است که به احساس آرامش و راحتی و همچنین جلوگیری از اتلاف وقت کارمندان کمک می کند. در اختیار داشتن فایل ها و قفسه های مناسب و کافی به منظور نظم دهی اوراق، پرونده ها و قرار دادن وسایل شخصی هم از لوازم ضروری در ادارات است.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۹

یک نظر ارسال شده است

  1. مهتا مولایی

    ۱۳۹۹/۰۶/۲۶ ساعت ۱۴:۳۱

    عااالی و جامع…

    پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

فوت و فن طراحی جزیره آشپزخانه چند منظوره و کاربردی

جزیره در اصل نوعی پیشخوان مستقل است که درست وسط آشپزخانه قرار می گیرد و از منظر زیبا شناخت…