صفحه اصلی دکوراسیون و معماری داخلی اتاق نشیمن ایرانی اصیل چه ویژگی هایی دارد؟

اتاق نشیمن ایرانی اصیل چه ویژگی هایی دارد؟

۰
اتاق نشیمن ایرانی
denitte

به طورحتم خانواده اصلی ترین رکن در یک جامعه ایرانی است. دورهم جمع شدن و وقت گذرانی اعضای خانواده در کنار یکدیگر یکی از رسوم مهمی است که حتی بالا و پایین سختگیر روزگار هم نتوانسته آن را کم رنگ سازد. دورهمی های خانوادگی معمولا در مهم ترین قسمت خانه یعنی همان اتاق نشیمن صورت می گیرد. بعد از یک روز سخت اعضای خانواده در اتاق نشیمن گرد هم جمع می شوند، تلویزیون می بینند، تخمه می شکنند و گل می گویند و گل می شنوند. چیدمان اتاق نشیمن ایرانی در گذر زمان دستخوش تغییرات زیادی شده است اما همچنان به راحتی قابل تمییز از چیدمان های فرهنگ های دیگر است. در این مقاله به اتفاق مهم ترین المان های چیدمان اتاق نشیمن ایرانی را بررسی خواهیم کرد.

اتاق نشیمن ایرانی
پنج دری که همان اتاق نشیمن خانه های قدیمی ایرانی است

محل اتاق نشیمن

تا حدود ۱۰۰ سال پیش در بسیاری از خانه های قدیمی فضاهایی مانند اندرونی و بیرونی وجود داشت. جدا کردن فضاهای خانه بر اساس دسترسی محارم و بقیه افراد جز نقشه اولیه خانه بود. از همین رو اتاق نشیمن یا همان محل جمع شدن اعضای خانواده دور هم نیز جایی بوده که حداقل در نظر اول قابل دید برای غریبه ها نباشد و معمولا اتاقی با نام اتاق پنج دری نقش نشیمن را بازی می کرد. رفته رفته و با کمتر شدن مساحت خانه ها نقشه اولیه خانه ها تغییر کرد و به چیزی تبدیل شد که ما امروزه شاهدش هستیم. چیزی که امروزه در نقشه کشی اتاق نشیمن به آن توجه می شود داشتن نور کافی، نزدیکی به آشپزخانه و ترجیحا مربع یا مستطیل شکل بودن آن است.
بهتر است که در نقشه کشی و چیدمان اتاق نشیمن به طراحی شکلی مناسب برای دورهم نشستن اعضای خانواده و وجود فضای کافی برای جمع شدن اعضا دور هم، توجه شود. معمولا با توجه به فرم نشستن افراد در اتاق نشیمن  حول محور یک نقطه معمولا تلویزیون، چیدمان دایره ای، مربع و چندضلعی گزینه های بهتری هستند. چیدمان ها و پلان هایی با کشیدگی زیاد و بدون تناسب انتخاب خوبی برای چیدمان و یا محل قرارگیری اتاق نشیمن نمی باشند.

اتاق نشیمن ایرانی
فرش ایرانی اصل اولیه برای هر اتاق ایرانی است.

فرش ها در اتاق نشیمن ایرانی

در بخشی از کتاب «اتاق نشیمن ایرانی» نتشارات فابریکا، ۲۰۱۳ آمده است که: «درست است بعد از انقلاب در ایران دیگر نمی توان حدس زد که شیوه زندگی مردم با آنچه باور رسمی و ملی نامیده می شود چقدر متفاوت است، اما  اگر تنها یک چیز باشد که مردم ایران در آن حتما مشترک باشد این فرش است. فرش ایرانی با آوازه ای بین المللی بی شک صرف نظر از باورهای دینی و طبقه اجتماعی، مهمان خانه تک تک ایرانیان است.»
فرش برای خانه ایرانی همچون پنجره برای دیوار است. اصلا مگر می شود از چیدمان خانه ایرانی سخن گفت و پای فرش ایرانی به میان نیاید. خوشبختانه فرش ایرانی یکی از صنایع صادراتی است که در دنیا شناخته شده است. هرچند فرش های دستبافت ایرانی از ارزش و قیمت بالایی برخوردارند اما اکثر خانواده سعی بر آن دارند که حتی اگر شده یک تخته فرش کوچک دستبافت در خانه خود داشته باشند. امروزه فرش های ماشینی هم به زیبایی فرش های دستباف هستند و از کیفیت نسبتا خوبی برخوردارند.
فرش های ایرانی در رنگ و طرح های مختلفی در بازار موجود است. رنگ غالب فرش های ایرانی لاکی، پوست گردویی، خاکی و لاجوردی است. در گذشته مدل چیدمان اتاق ها به گونه ای بوده که فرش سرتاسر اتاق را بپوشاند. این مدل چیدمان بیشتر ریشه فرهنگی و مذهبی دارد،‌ زیرا که برخلاف چیدمان غربی زمین خانه در چیدمان ایرانی بسیار مهم است. حتی امروز با وجود مبلمان باز هم بسیاری از افراد روی فرش می نشینند، دراز می کشند، غذا می خورند و نماز می گزارند. البته به مرور و با ورود کف پوش های جدید مانند سرامیک و پارکت و الگوپذیری از چیدمان غربی، ابعاد فرش ها کم تر شده است.

اتاق نشیمن ایرانی
می توان ابتدایی ترین شکل مبلمان برای خانه ایرانی را پشتی و بالشتک با پتو های پهن شده در زیر آن نامید

مبلمان اتاق نشیمن ایرانی

در گذشته های دور و قبل از رواج استفاده از مبلمان به شیوه امروزی به ایران، مردم تمایل زیادی به استفاده از پشتی ها داشته اند. همچنین چیدمان اتاق نشیمن ایرانی به گونه ای بوده که فضای خالی و باز زیادی داشته باشد تا بچه ها بتوانند به راحتی در میانه اتاق بازی کنند،‌ بزرگسالان بتوانند زمین اتاق سفره بیاندازند و غذا بخورند و دراز بکشند. پس می توان ابتدایی ترین شکل مبلمان برای خانه ایرانی را پشتی و بالشتک با پتو های پهن شده در زیر آن نامید.
پس ورود مبلمان به فرهنگ ایرانی در ابتدا مبل ها کالاهای لوکس شمرده می شدند و معمولا فقط در اتاق پذیرایی و برای مهمان از آن ها استفاده می شد. رفته رفته انواع مبل راحتی و لوکس جای خود را در اتاق های نشیمن ایرانی باز کردند. استفاده از میز ناهار خوری هم رواج یافت و امروزه افراد کمتر بر روی فرش سفره می اندازند و غذا می خورند.
رنگ غالب مبلمان در خانه های ایرانی تا مدت ها کرم، قهوه ای روشن، قهوه ای سوخته و رنگ طبیعی چوب و طلایی بود. پارچه های روکش به رنگ ها کرم روشن و در بعضی موارد لاکی و زرشکی هم طرفدار بیشتری دارند یکی از دلایل استفاده از این رنگ ها  می تواند به فرهنگ شرقی و همچنین رنگ زمینه فرش ایرانی برگردد البته امروزه اتاق های نشیمن با چیدمان مدرن و رنگارنگ هم طرفداران خاص به خود را دارند.

اتاق نشیمن ایرانی
امروزه استفاده از کرسی در خانه های شهری مانند قبل رواج ندارد اما همچنان در بعضی مناطق از کرسی استفاده می شود

کرسی عضو قدیمی اتاق نشیمن ایرانی

یکی از تجهیزات جذاب اتاق های نشیمن ایرانی کرسی ها بوده اند استفاده از کرسی در خانه های ایرانی و همچنین بعضی مناطق آسیای شرقی رواج داشته است. از کرسی ها بیشتر در زمستان استفاده می شده و درابتدا فقط نوع زغالی داشته است. به این گونه که در وسط اتاق چاله ای حفر می کردند و درون آن زغال داغ می ریختند و میز کرسی را وسطه حفره می گذاشتند و پتوهای سنگین و گرم مخصوص کرسی یا همان «لحاف کرسی» روی آن می گذاشتند. تمام اعضای خانواده به دور کرسی می نشستند و هم از گرمای مطبوع زیر کرسی لذت می بردند و هم از فضای صمیمی و دور هم نشستن خانواده. امروزه استفاده از کرسی در خانه های شهری مانند قبل رواج ندارد اما همچنان در بعضی مناطق از کرسی استفاده می شود.

اتاق نشیمن ایرانی
سقف های ایرانی پر از نفش و نگار با لوستر های بزرگ بوده است

توجه به سقف در اتاق نشیمن ایرانی

در معماری ایرانی اهمیت سقف ها کمتر از قسمت های دیگر خانه نبوده است. سقف خانه های ایرانی پر از نقوش برجسته و تزیینی بوده است. چراغ ها هم در خانه ها اهمیت بسیار مهمی داشته اند. امروزه دیگر خبری گچبری ها و آرایه ها و تزیینات به شدت قبل نیست اما همچنان در بسیاری از سبک های دکوراسیون از لوستر های بزرگ و سنگین با لامپ های متعدد برای سقف اتاق نشیمن و پذیرایی استفاده می شود.

اتاق نشیمن ایرانی
اولین وسیله دکوری که تقریبا در تمام خانه های ایرانی می توانید پیدا کنید گلدان ها هستند

تزیینات و لوازم دکوراتیو

در اتاق نشیمن ایرانی معمولا حتما از چند المان مشخص برای تزیین استفاده می شود. اولین وسیله دکوری که تقریبا در تمام خانه های ایرانی می توانید پیدا کنید گلدان های شیشه ای هستند. گلدان های شیشه با رنگ های جذاب و طرح های متنوع از تزیینات مورد علاقه در اتاق نشیمن ایرانی است. تابلو ها، استفاده از تابلوهای مختلف مخصوصا تابلوهایی حاوی اشعار شاعران بزرگ ایرانی و آیات قرآن یا کتب دیگر مذهبی که با خط نستعلیق نوشته شده باشند در خانه های زیادی مشاهده می شود. آویختن این تابلوها هم از بعد زیباشناسی جلوه خوبی به اتاق می بخشد و هم حکایت از تمرکز ایرانی ها بر فرهنگ و مذهب دارد.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

ایده هایی برای استفاده از رنگ قرمز در اتاق غذاخوری

اتاق غذاخوری و ویژگی های فضا و تزئینات آن به ویژه از نظر خانواده ها چالش بزرگی محسوب می شو…