صفحه اصلی دانش و فناوری معرفی کتاب های طراحی صنعتی (قسمت دوم)

معرفی کتاب های طراحی صنعتی (قسمت دوم)

کتاب های طراحی صنعتی
denitte

معرفی کتاب های طراحی صنعتی: رشته طراحی صنعتی به نسبت رشته های دانشگاهی دیگر رشته ای نوظهور به حساب می آید و با توجه به تعداد ورودی های کم آن به صورت سالانه و تعداد کم دانشگاه هایی که این رشته را پوشش می دهند، دانشجویان و فارغ التحصیلان آن جامعه کوچکی را در ایران تشکیل می دهند. با وجود این کتاب هایی که به صورت تخصصی برای این رشته منتشر می شود، روز به روز در حال افزایش است و دانشجویان و اساتید برای تکمیل منابع علمی این رشته در ایران می کوشند.

این رشته دارای زیر شاخه های مختلف است و تعدادی از کتابهای موجود نیز به صورت تخصصی زیر شاخه های مختلف آن را بررسی می کند اما کتاب هایی نیز هستند که به بیان مباحث کلی تئوری مطرح شده در رشته طراحی صنعتی می پردازند. در مقاله پیش رو که در دو بخش منتشر شده است به معرفی ۱۲ کتاب چاپ شده مرتبط با رشته و حرفه طراحی صنعتی در ایران می پردازیم.

معرفی کتاب های طراحی صنعتی
فرایندهای طراحی

۷. فرایندهای طراحی

کتاب فرایندهای طراحی نوشته ویم پوئلمن و دیوید کیسون با ترجمه علیرضا اژدری کتابی است که درآن محتوای مقالات ارائه شده در اولین کنفرانس مشترک دانشکده های معماری وطراحی صنعتی دانشگاه دلفت با موضوع فرآیندهای طراحی آورده شده است. IDE+A در این کتاب که همان کلمه Idea است، با ترکیب دو کلمه Industrial Design و Architect ساخته شده است. در پشت این کتاب نوشته جالبی وجود دارد که معماران و طراحان صنعت را سازندگان اصلی صحنه و وسایل موجود در تئاتر زندگی ما می داند و معتقد است که این دو تاثیر بسیار زیادی بر افعال و رفتار ما به عنوان بازیگران صحنه زندگی می گذارد. طراحان و معماران می توانند آن را زیباتر کنند، می تواند ارتباطات متفاوتی را شکل دهند، از حوادث عادی وروزمره گرفته تا رفت و آمدها و جابجایی ها، آشپزی، خرید و … فهرست این کتاب، شامل پیشگفتار، فرآیندهای طراحی، مصورسازی، مدیریت پروژه، پیچیدگی های اجتماعی، تصمیم گیری، انتشار فناوری و طراحی است. مباحث تئوری مطرح شده در این کتاب به گفته دکتر اژدری کمک می کند تا دانش فنی طراحی که هنوز آن طور که باید و شاید در ایران نهادینه نشده و شکل نگرفته، دچار سوالات و ندانسته های فراوان است بال و پر گرفته و گامی به جلو بردارد. ترجمه این کتاب به سمت زبانی که از آن ترجمه صورت گرفته است، تمایل دارد. به این معنی که در موقع خواندن ذهن شما به راحتی نمی تواند با کتاب همراه شود و به نظر می رسد، کتاب برای روان تر شدن، به یک ویرایش دوباره احتیاج دارد.

معرفی کتاب های طراحی صنعتی
دیزاین؛ تاریخچه، تئوری، فلسفه و زمینه های طراحی محصول

۸. دیزاین؛ تاریخچه، تئوری، فلسفه و زمینه های طراحی محصول

کتاب دیزاین، نوشته برنارد ای.بوردک ترجمه علی مولایی و چاپ انتشارات وارش، ناشر کتاب های طراحی صنعتی است. در فهرست این کتاب ابتدا با تاریخ مختصری از طراحی محصول روبرو هستیم، سپس روندی که طراحی صنعتی در جای جای جهان طی کرده است، با تفکیک کشورها پرداخته که به گفته مترجم مختصر است و می تواند خواننده را برای پژوهش بیشتر در این زمینه راهنمایی کند. در بخش بعدی مفاهیم روش شناسی در طراحی و مفاهیم فلسفی همچون نشانه شناسی، هرمنوتیک و نماد شناسی به طور خلاصه مطرح شده اند. در قسمت طراحی و تئوری، کارکردهای طراحی مانند، کارکرداطلاعاتی محصول، کارکرد ارتباطی طراحی، کارکردهای زیبایی شناسی، علامت دار، نمادگرا و معناگرایی در محصول عناوینی هستند که به آنها پرداخته می شود. در فصل آخر زیر شاخه های مختلف طراحی با عناوین معماری، طراحی سازمانی، طراحی خدماتی و سخت افزار و نرم افزار و هم چنین مدیریت طراحی معرفی شده اند، که می توانند راهنمای مختصری برای خوانندگان و علاقه مندان طراحی صنعتی باشند. این کتاب از روی نسخه اصلاحی و انگلیسی آن که مربوط به سال ۲۰۰۵ است، ترجمه شده. متن اصلی خود کتاب به زمان آلمانی است و چاپ اول آن سال ۱۹۹۱ صورت گرفته است.

معرفی کتاب های طراحی صنعتی
طبیعت و طراحی

۹. طبیعت و طراحی

کتاب طبیعت و طراحی تالیف فروغ عموئیان عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران است. او این کتاب را در سال ۱۳۹۴ به چاپ رسانده و در آن تجربه چندسال تدریس و پژوهش در رشته های مختلف، طراحی صنعتی، طراحی داخلی، صنایع دستی و طراحی فضا را گنجانده است. در این کتاب به گفته مولف مباحث مطرح شده طوری ترتیب داده شده اند که خواننده بتواند هم با اصول مسأله یابی به صورت تئوری آشنا شود و در راستای موضوع کتاب، نظریه های علمی مرتبط را بشناسد و هم از این طریق، اسلوب فرم پردازی را به صورت عملی آموزش ببیند. در انتهای هر فصل، تمرین هایی جهت یادگیری بیشتر، طراحی و تنظیم شده است که نگارنده بارها در طول سالیان تدریس در کلاس ها با دانشجویان تکرار و تجربه کرده است. از این جهت، این کتاب به عنوان یک ابزار کمک آموزشی جهت یادگیری مباحث طراحی با محوریت درس انسان، طبیعت، طراحی، برای دانشجویان رشته های هنر می تواند مفید واقع شود.

خانم عموئیان هدف این کتاب را آشنایی با روند طراحی و اجرای طرح های تزیینی و کاربردی با الهام از طبیعت بیان می کند که سعی شده است در دو بخش کلی ارائه شود: بخش نخست آموزش فرم پردازی با استفاده از فرم های موجود در طبیعت و ایجاد نقشمایه و مدل های تکرار در طرحواره ها بوده و بخش دوم به فرم پردازی با استفاده از قوانین حاکم بر فرم و عملکرد موجودات در طبیعت و بازشناسی عامل اصلی در تعیین پیکره محصوالت و آثار در هنر و صنعت می پردازد.

معرفی کتاب های طراحی صنعتی
طراحی اشیاء روزمره

۱۰. طراحی اشیاء روزمره

دونالد نورمن در نوشتن کتابهایی که خواندن آنها لذت بخش است تخصص دارد و نثر کتاب های او برخلاف کتابهای دیگر طراحی که بیشتر به سبک علمی نوشته می شوند، بسیار خودمانی و قابل فهم است. او کتاب هایش را با تجربه های روزانه خودش می نویسد و در کتابهایش از عکس هایی که خودش گرفته برای توضیح مطالب استفاده می کند. در کتاب طراحی اشیاء روزمره او انسانها را نقطه اصلی طراحی ها در نظر می گیرد و از طراح می خواهد نه از دید تنها یک طراح بلکه از دید کاربر به ماجرا نگاه کنند. از دید او همه طراحی ها باید در راستای روانشناسی ذهن انسانها طراحی شوند و اینکه کاربر نفهمد که یک محصول چگونه کار می کند، ایراد بزرگ طراحی است. این کتاب ترجمه هدی مقیمی و احسان میرزایی است و انتشارات وارش آن را در سال ۹۷ چاپ کرده است. کتاب اصلی ۲۵ سال پیش نوشته شده است اما در این سالها مطالب آن توسط دونالد نورمن در چاپ های جدید ویرایش و بازنگری شده، مثال ها به روز شده اند و تجربیات تازه به آن اضافه شده اند. سرفصل های این کتاب با عناوین زیر نوشته شده اند: آسیب شناسی اشیاء روزمره، روانشناسی اعمال روزمره، دانش در سر و دانش در دنیا، بدانیم چه باید کرد: قیدها، کشف پذیری و بازخورد، خطای انسانی؟ نه، طراحی بد، تفکر طراحی، طراحی در جهان کسب و کار.

معرفی کتاب های طراحی صنعتی
معرفی کتاب های طراحی صنعتی – طراحی صنعتی در قرن بیستم

۱۱. طراحی صنعتی در قرن بیستم، جنبش ها، سبک ها و طراحان صنعتی

مرحوم عزیز گسیلی از نخستین تحصیل کرده های رشته طراحی صنعتی در خارج از کشور است. او مدیریت بخش کارشناسی ارشد گروه طراحی صنعتی دانشگاه هنر را بر عهده داشت. کتاب گسیلی با عنوان طراحی صنعتی در قرن بیستم در سال ۱۳۸۵ توسط انتشارات دانشگاه هنر به چاپ رسیده است. در طراحی صنعتی در قرن بیستم سبک ها و جنبش های طراحی صنعتی در بخش اول و طراحان صنعتی در بخش دوم گردآوری شده اند. در این کتاب که تمام رنگی است، تصاویر آثار به جا مانده از سبک های مختلف و طراحان و محصولات منتخبشان آورده شده است. کتاب طراحی صنعتی در قرن بیستم یکی از کتاب های منابع کنکور ارشد طراحی صنعتی است.

معرفی کتاب های طراحی صنعتی
معرفی کتاب های طراحی صنعتی ۱۲. کلیات طراحی صنعتی

۱۲. کلیات طراحی صنعتی

اگر به واژه نامه ای در طراحی صنعتی احتیاج داشته باشید، این کتاب می تواند برایتان مفید باشد. اردشیر حکیمی طهرانی مولف کتاب کلیات طراحی صنعتی است. اومفاهیم و موضوعات مختلف در رشته طراحی صنعتی را در این کتاب در کنارهم گردآوری کرده و برای هرکدام تعریف و توضیح مختصری آورده است. بیش از ۲۴۰ عنوان در این کتاب به ترتیب حروف الفبا فهرست شده اند و شما به راحتی می توانید به موضوع مورد نظرتان رجوع کرده و آن را مطالعه کنید. محمدحسن داورزنی استاد طراحی صنعتی، در مقدمه کتاب آورده است که این کتاب می تواند مطالب دروس کارشناسی و کارشناسی ارشد طراحی صنعتی را پوشش دهد و برای درس ها و پروژه های آنها به عنوان منبع تکمیلی مورد استفاده قرار گیرد.

کتاب هایی که در این دو مطلب معرفی شدند، کتاب های عمومی طراحی صنعتی هستند که در طول سالهای بعداز دهه ۷۰ تا به امروز به چاپ رسیده اند و اغلب منابع اصلی این رشته در ایران به حساب می آیند. کتاب های جدیدتر مباحث به روز این رشته در دنیا را معرفی می کنند و کاربردی تر هستند. امروزه نسبت به گذشته طراحی صنعتی در جامعه ما گسترش پیدا کرده است. البته هنوز بسیار جای کار دارد و امید است که طراحان با اطلاعات به روز خود و رجوع به منابع زبان اصلی بتوانند به پیشرفت این رشته در ایران کمک کنند.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۶۸

یک نظر ارسال شده است

  1. الف.ح

    ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ ساعت ۱۱:۱۷

    کتاب طراحی اشیای روزمره را خوانده ام و بسیار کاربردی است

    پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

بهترین نرم افزارهای طراحی مبلمان

شاخه های طراحی روزبه روزتخصصی تر می شوند، تا چندسال پیش معماران، طراحان داخلی و طراحان محص…