صفحه اصلی دانش و فناوری راز موفقیت جهانی معماری میانه قرن بیستم چیست؟

راز موفقیت جهانی معماری میانه قرن بیستم چیست؟

۱
معماری میانه قرن بیستم
denitte

موج معماری میانه قرن بیستم از مدت ها پیش شروع شده و تا الان ادامه پیدا کرده است. این موج به قدری فراگیر شده که می توان گفت دیگر از معماری معاصر قابل تشخیص نیست. دیوارهای سفید؟ پنجره های شیشه ای زمین تا سقف؟ کفپوش های چوبی و سنگی؟ همه این مفاهیم در معماری قدیمی نبودند و سر و کله‌شان در معماری میانه قرن بیستم پیدا شده است. سبکی که حالا یک اطلس برای آثار معماری که به این سبک طراحی و ساخته شده اند، منتشر شده است.

اطلس خانه های میانه قرن بیستم

گرچه شاید به نظر برسد خانه های میانه قرن بیستم که در دهه های ۵۰ و ۶۰ میلادی ساخته شده اند به سرعت قابل تشخیص هستند و با یک نگاه خودشان را لو می دهند و ماهیتشان را آشکار می کنند اما دومینیک بردبری (Dominic Bradbury) نویسنده کتاب «اطلس خانه های میانه قرن بیستم» تعاریفی ارائه داده که می توان دقیق تر آثار معماری به سبک میانه قرن بیستم را شناخت.

بردبری برای نوشتن این کتاب کارش را با لیستی متشکل از ۷۵۰ خانه شروع و فهرست را تا ۴۰۰ خانه در ۴۰ کشور سراسر دنیا کوچک کرد و نشان داد این خانه ها با اینکه از یک سبک پیروی می کنند، می توانند تنوع زیادی در فرم و استفاده از مصالح و رنگ و … داشته باشند و البته از سایر سبکهای مدرن و معاصر متفاوت هستند.

بردبری در تحقیقاتش به مواردی برخورد کرد که اصلا انتظارش را نداشت. برای نمونه در برزیل به تعداد زیادی خانه که با سبک میانه قرن بیستم ساخته شده بودند، برخورد کرد که از آنها به خوبی نگهداری شده بود. کشور دیگری که در این زمینه رکورددار بوده، انگلیس است. برای بسیاری انگلیس کشوری پر از خانه های قدیمی ۱۰۰ الی ۲۰۰ ساله به نظر می آید اما خانه های زیادی نیز در دهه های ۵۰ و ۶۰ میلادی در این کشور ساخته شده اند.

بردبری معتقد است معماری میانه قرن بیستم جنبشی جهانی بود که وفق پذیری و انعطاف داشتن را تبلیغ می کرد. این دو ویژگی هر دو لازمه زندگی مدرن هستند. البته همین ویژگی ها هم به این سبک کمک کرد که موفق شود و حالا در سراسر دنیا نمونه هایی از آن دیده شود که در ادامه با چند مورد از آن ها آشنا خواهید شد.

معماری میانه قرن بیستم
کاسا آرنگو، آکاپولکو، مکزیک Casa Arango, Acapulco, Mexico

کاسا آرنگو، آکاپولکو، مکزیک

Casa Arango, Acapulco Mexico

معمار آمریکایی، جان لتنر (John Lautner) عموما درپالم اسپرینگز و کالفرنیا کار می کرد. او این خانه دو طبقه را در بندر آکاپولکو و زمانی ساخته که شهر به اندازه امروز پیشرفت نکرده بود؛ یعنی سال ۱۹۷۳. بخش بالایی خانه بیشتر شامل فضاهای باز و تفریحی خانه است و اتاق خواب ها و سرویس های بهداشتی طبقه پایین قرار دارند.

معماری میانه قرن بیستم
کاسا اوگالد، کلدز استرک، اسپانیا Casa Ugalde, Caldes d’Eestrac, Spain

کاسا اوگالد، کلدز استرک، اسپانیا

Casa Ugalde, Caldes d’Eestrac, Spain

این خانه سال ۱۹۵۲ در بندرگاهی در شمال بارسلونا ساخته شد و یکی از اولین پروژه های مسکونی خوزه آنتونیو کودرچ (Jose Antonio Codrech) بود. ساختمان نزدیک به بالای تپه است و طوری ساخته شده که حداکثر چشم انداز به اقیانوس را فراهم کند. ورودی این خانه به اتاق غذاخوری است.

معماری میانه قرن بیستم
خانه آسمان، توکیو Sky House, Tokyo

خانه آسمان، توکیو

Sky House, Tokyo

بخش عمده شهرت کیونوری کیکوتا (Kiyonori Kikutake) احتمالا به خاطر مفهوم «شهر آبی؛ جامعه مستقل شناور» است که البته رویایی بود که هیچوقت نتوانست آن را محقق کند. با این حال او آثار معماری جذابی را از خود به یادگار گذاشت مثل «خانه آسمان» که گرچه روی آب شناور نیست اما در آسمان معلق است! این یکی از آثار معروف او به سبک میانه قرن بیستم است که در سال ۱۹۵۸ ساخته شده است. جالب است بدانید که طبقات زیرین بعدا به خانه اضافه شده اند.

معماری میانه قرن بیستم
خانه پیر جینرت، چندیگار، هند Pierre Jeanneret’s House (House No. 57), Chandirgah, India

خانه پیر جینرت، چندیگار، هند

Pierre Jeanneret’s House (House No. 57), Chandirgah, India

معمار سوئیسی پیر ژنره با لوکوربوزیه فامیل بود و در استودیوی او کار می کرد. ژنره مسئول بخشی از شاهکار لوکوربوزیه یعنی شهر هندی چندیگار شد. این معمار خانه خودش را که از آثار معماری میانه قرن بیستم است در سال ۱۹۵۴ ساخت که نزدیک معبد محلی بود.

معماری میانه قرن بیستم
خانه تابستانی مک کوی، واناکا، نیوزیلندMcCoy Holiday House, Wanaka, New Zealand

خانه تابستانی مک کوی، واناکا، نیوزیلند

McCoy Holiday House, Wanaka, New Zealand

تد مک کوی که اصالتا نیوزیلندی بود خانه تابستانی اش را در مجاورت مزرعه ساخت. این خانه پنج طبقه مجزا و چندین بالکن و ایوان و البته پنجره هایی برای تماشای نمای بیرون دارد.

معماری میانه قرن بیستم
ویلا گرانگ، اسلو Villa Grung, Baerum, Oslo

ویلا گرانگ، اسلو

Villa Grung, Baerum, Oslo

گیر گرانگ (Geir Grung) که معمولا کار طراحی تانکرهای نفتی، کشتی های کروز و نیروگاه را انجام می داد خانه اش را در حاشیه اسلو ساخت. اتاق پذیرایی طوری طراحی شده که از منظره های بیرون بیشترین بهره را ببرد. به همین منظور گرانگ پلی شناور طراحی کرده که به طبقات پایین تر و زمین مزرعه راه دارد.

معماری میانه قرن بیستم
خانه مدور، ویلتن، کان Round House, in Wilton, Conn

خانه مدور، ویلتن، کان

Round House, in Wilton, Conn

ریچارد فاستر (Richard Foster) این خانه کروی را سال ۱۹۶۸ طراحی کرد. پلکانی مدور و چرخشی افراد را به اتاق نشیمن می رساند. دورتا دور خانه را بالکن گرفته تا اگر منظره پنجره های شیشه تا سقف کافی نبود بتوان از بالکن استفاده کرد.

معماری میانه قرن بیستم
خانه کانگسر، سوئد Kungsor House, Kungsor, Sweden

خانه کانگسر، سوئد

Kungsor House, Kungsor, Sweden

این خانه در کانگسر شهر کوچکی که در انتهای غربی دریاچه مالارن قرار دارد، ساخته شده است. از استکهلم تا این شهر یک ساعت و نیم فاصله است و می توان گفت فاصله زیادی تا پایتخت سوئد ندارد. برونو ماتسون طراحی و ساخت خانه را سال ۱۹۵۴ انجام داده است. از آنجا که قرار بوده این بنا هم خانه و هم نمایشگاه و دفتر صاحب آن باشد، طراحیش کار چندان ساده ای نبوده است.

معماری میانه قرن بیستم
خانه شوچارد، سیدنی Schuchard House, Sydney

خانه شوچارد، سیدنی

Schuchard House, Sydney

کاربری این خانه قرار نبود مسکونی باشد و برای دیده بانی ساخته شده بود. خانه شوچارد سال ۱۹۶۳ و به دست استن سایمندز (Stan Symonds) در میدل هاربر ساخته شد. آشپزخانه، غذاخوری و اکثر نقاط آن که الان خانه محسوب می شود، چشم انداز خوبی به بیرون دارند.

معماری میانه قرن بیستم
خانه رضا درویش، آدالار، ترکیه Riza Dervish House, Adalar, Turkey

خانه رضا درویش، آدالار، ترکیه

Riza Dervish House Adalar, Turkey

بویوکادا جزیره ای کوچک در دریای مرمره استانبول، جایی است که این خانه در آن ساخته شد؛ در سال ۱۹۵۷. سداد حکی الدم (Sedad Hakki Eldem) که در استانبول به دنیا آمده و بزرگ شده بود این خانه L شکل را طراحی کرد. در این خانه بالکن ها، ایوان و پنجره های بزرگ چشم انداز خوبی به بیرون فراهم می کنند.

معماری میانه قرن بیستم
وایت فاکس لاج، اودیمور، انگلستان White Fox Lodge, Udimore, England

وایت فاکس لاج، اودیمور، انگلستان

White Fox Lodge Udimore, England

خانه یک طبقه وایت فاکس وسط مزرعه را جان شوورت (John Schwerdt) در سال ۱۹۶۵ طراحی کرده است. وایت فاکس لاج مثل فرفره ای با چهار پر طراحی شده که دو پر اتاق نشیمن و فضاهای تفریحی هستند و دو پر دیگر اتاق خواب ها. هر بخشی پنجره هایی از زمین تا سقف را دارد که چشم انداز باغ ها و دشت اطراف را داخل خانه می آورد.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۵۵

یک نظر ارسال شده است

  1. فریدون.ج

    ۱۳۹۸/۱۲/۲۲ ساعت ۱۳:۲۶

    معماری میانه قرن بیستم شاهکاری است در عالم

    پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

کتاب سال معماری معاصر ایران

هر ساله معماران ما آثاری را طراحی می کنند که هر یک ویژگی منحصر به فرد و خاص خود را دارند. …