صفحه اصلی دانش و فناوری استانداردهای طراحی مبلمان (۲)

استانداردهای طراحی مبلمان (۲)

استانداردهای طراحی صندلی
nowrooz

استانداردهای طراحی مبلمان در طول سالها طراحی و تحقیق و آمارگیری تهیه شده اند. تلاش پژوهشگران بر این بوده که استانداردها بر مبنای ارگونومی، ایمنی و ابعاد آنتروپومتری تهیه شوند. کاربران زیادی روزانه ساعت ها پای پیشخوان ها، میزها و روی صندلی ها به انجام کارها و مشاغل خود مشغول اند و همین موجب لزوم رعایت استاندارد ها و ابعاد مناسب در طراحی مبلمان می شود. در سلسله مطالب استانداردهای طراحی، خوگرنیوز در تلاش است تا استانداردهای به روز دنیا را برای طراحان و کاربران بیان کنند تا در طراحی و انتخاب دقیق تر عمل کنند. در مطلب زیر استانداردهای طراحی صندلی را مطالعه می کنید.

استانداردهای طراحی صندلی
استانداردهای طراحی صندلی

استانداردهای طراحی صندلی : نکات کلی در مورد طراحی صندلی

 1. صندلی باید به گونه ای باشد که سرنشین آن بدون سختی بتواند روی صندلی نشسته و از روی آن بلند شود. کف پاها باید به صورت تخت روی زمین قرار بگیرد، بدون اینکه پا روی پا انداخته شود. ارتفاع صندلی در اندازه ی ۴۱تا ۴۶سانتی متربرای اغلب بزرگسالان مناسب است. محل قرار گیری آرنج باید ساعد را بدون اینکه شانه ها بالا انداخته شود، ساپورت کند. که اغلب ۱۸تا ۲۳سانتی متر بالای نشیمن صندلی ارتفاع مناسبی برای قرار گیری دسته ی صندلی است. دسته هایی که تا نیمه ی صندلی می آیند کمک می کنند تا صندلی در فاصله ی کمتری از میز قرار بگیرد.
 2. عمق صندلی باید به گونه ای باشد، که حد فاصلی میان لبه جلویی صندلی و پشت پاهای سرنشین وجود داشته باشد. صندلی های با عمق بیشتر از استاندارد به پشت پاها فشار می آورند و سرنشین را به جلو هل می دهند. صندلی که عمقی کمتر از استاندارد داشته باشد، ناپایدار است و سرنشین آن احساس تزلزل می کند.
 3. اغلب صندلی ها در عرض نشیمن عقب ۵ تا ۸ سانتی مترکمتر از عرض نشیمن جلو هستند. یکی از دلایل آن ایجاد فضای بیشتر در جلو برای پاها و لباس هاست. دلیل دیگر آن به وجود آمدن فضایی برای آرنج ها در عقب است، نشیمن اغلب صندلی ها در جلو ۴۶ و در عقب ۳۸ سانتی متر است.
 4. برای یک نشیمن راحت، صندلی باید یک شیب ملایم ۵ تا ۸ درجه به سمت پشتی صندلی داشته باشد و سرنشین به سمت بیرون صندلی سر نخورد. برعکس آن میزهای اداری و یا صندلی تایپست ها اغلب یک سطح کاملا صاف دارند که تکیه به جلو را آسان می کند

ابعاد صندلی برای یک بزرگسال با سایز متوسط

(ابعادی که در زیر آمده است برای بزرگسالان متوسط است. )

عرض صندلی ۵۰-۴۱ سانتی متر
عمق صندلی ۴۶-۳۸ سانتی متر
ارتفاع صندلی از کف ۴۶-۴۱ سانتی متر
شیب صندلی از جلو به عقب ۸ تا ۵ درجه
ارتفاع دسته صندلی از جای نشیمن ۲۳-۱۸ سانتی متر
طول دسته صندلی (دسته کامل) ۲۰ کمترین مقدار
عرض دسته صندلی متوسط ۵ سانتی متر
پشت دسته صندلی از جلو ۸-۵ سانتی متر
ارتفاع پشتی صندلی ۴۱-۳۰  سانتی متر بالای صندلی
زاویه چرخش پشتی صندلی ۵-۰ درجه برای صندلی رسمی و ۱۵-۱۰ درجه برای صندلی غیر رسمی و کژوآل

استاندارد های طراحی صندلی برای کودکان

جدولی که در ادامه می بینید، ارتفاع مناسب برای صندلی را برای کودکان با سنین مختلف نشان می دهد. ابعاد دیگر صندلی می تواند به تناسب برای بزرگترها نیز مورد استفاده قرار بگیرد. برای بیشتر کودکان در سالهای ابتدایی مدرسه، عرض صندلی و عمق آن ۳۰ تا ۳۶ سانتی متر، ارتفاع پشتی صندلی ۲۳ تا ۲۸ سانتی متر و ارتفاع دسته صندلی، ۱۳ تا ۱۸ سانتی متر است.

سن کودکان ارتفاع صندلی
۱ تا ۴ ۳۰-۲۵ سانتی متر
۵ تا ۷ ۳۶-۳۰ سانتی متر
۸ تا ۱۰ ۴۳-۳۳ سانتی متر
۱۱ تا ۱۳ ۴۶-۳۸ سانتی متر

مشخصات انواع مختلف صندلی ها

نکته: ابعاد زیر براساس اندازه ی بزرگسالان متوسط محاسبه شده است.

 استانداردهای طراحی صندلی
استانداردهای طراحی صندلی

ابعاد استاندارد صندلی ناهار خوری Dining chair

ارتفاع صندلی به طور متوسط ۴۱ تا ۴۳ سانتی متر، عرض صندلی به طور متوسط  در حدود ۳۸ و ۱.۲سانتی متردر عقب و ۴۶ سانتی متر در جلو است، و عمق متوسط صندلی از ۴۱ تا ۴۲ سانتی متر است. در صورت استفاده از دسته صندلی، ارتفاع آنها از۱۸ تا ۲۳ سانتی متر بالاتر از نشیمن صندلی باشند تا صندلی بتواند در زیر میز نهار خوری قرار گیرند. عرض متوسط بین دسته های جلو صندلی تقریبا ۴۸ سانتی متر است. نشیمن صندلی معمولاً مسطح است یا حداکثر شیب جلو تا عقب حدود ۳ سانتی متر است. شیب پشتی صندلی کمتر از ۵ درجه است و ارتفاع پشتی صندلی نهارخوری از ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر بالاتر از سطح صندلی است. برای صندلی های رسمی این مقداررا کمی بیشتر در نظر می گیرند.

 استانداردهای طراحی صندلی
استانداردهای طراحی صندلی

ابعاد استاندارد صندلی راحتی Easy chair

صندلی راحتی آرامتر و نرم تر از صندلی ناهار خوری هستند. ارتفاع صندلی پایین تراست و اندازه آن در حدود ۴۱ سانتی متر است  (این مقدار با احتساب فشرده کردن کوسن محاسبه شده است.) صندلی به سمت عقب در حدود ۱۰ درجه زاویه دارد، و زاویه پشتی صندلی نسبت به نشیمن آن از ۹۵ تا ۱۲۰ درجه است. برای حداکثر راحتی، نباید پشتی صندلی بیش از ۳۶ تا ۴۱ سانتی متر از نشیمن صندلی بالاتر باشد. ارتفاع متوسط دسته های صندلی ۱۳ تا ۲۰ سانتی متر و عرض ۵ تا ۱۰ سانتی متر برای نشستن و برخاستن راحت توصیه می شود.

 استانداردهای طراحی صندلی
استانداردهای طراحی صندلی

ابعاد استاندارد دو نفره Loveseat

عمق صندلی از ۴۶ تا ۵۶ سانتی متر و ارتفاع صندلی از ۳۶ تا ۴۶ (میانگین ۴۱) متغیر است. پشتی صندلی به طور معمول از۳۸ تا ۴۶ سانتی متر بالاتر از صندلی است و معمولاً تا ۲۵ درجه به عقب زاویه دارد. صندلی های راحتی ۱ نفره معمولاً از جلو تا عقب ۳ سانتی متر شیب دارند. دسته های مبل معمولاً ازنشیمن صندلی ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر بالاتر می آید. پهنای کلی یک کاناپه مخصوص دو نفر در حدود ۱۴۲ تا ۱۵۲ سانتی متر است. (یعنی ۶۱ سانتی متر به ازای هر نفربه علاوه ۱۰ تا ۱۵ برای جای دسته های مبل). یک مبل سه نفره کامل دارای عرض کلی ۲۲۹ سانتی متر است.

 استانداردهای طراحی صندلی
استانداردهای طراحی صندلی

ابعاد استاندارد صندلی اپن آشپزخانه Bar Stool

صندلی های اپن آشپزخانه پایه بلند، باید ۳۰ تا ۳۸ سانتی متر پایین تر از سطح میز باشند، اما هرگز نباید بیشتر از ۷۶ سانتی متر پایین تر باشد. برای یک اپن معمولی که ۱۰۲ تا ۱۱۴ سانتی متر ارتفاع دارد، صندلی با ارتفاع ۷۱ تا ۷۶ سانتی متر استاندارد است. برای یک اپن ۷۶ سانتی متری (بیشتر اپن ها ۷۶ سانتی متر ارتفاع دارد.) ارتفاع صندلی ۵۶ تا ۶۱ سانتی متر اندازه ای استاندارد است. اغلب پشتی صندلی از ۲۵ تا ۳۶ سانتی متر بالاتر از نشیمن صندلی است. عرض صندلی از ۳۸ تا ۴۶  و عمق صندلی از ۳۰  تا ۴۱ سانتی متر است. ( در صورت گرد بودن صندلی ۴۱ تا ۴۳ سانتی متر برای قطر در نظر بگیرید) یک میله  در ارتفاع ۵۰ سانتی متری  پایین تر از نشیمن صندلی، جایی مناسب برای استراحت پاهای سرنشین را فراهم می کند.

استانداردهای طراحی صندلی
استانداردهای طراحی صندلی

صندلی راک Rocker

در حالتی که صندلی حالت ایستا دارد، باید در حدود ۲۵ درجه با خط عمود زاویه بسازد. هم چنین پشتی صندلی نسبت به نشیمن آن دارای زاویه ی ۹۵ درجه است. ارتفاع صندلی در قسمت جلوی آن نباید بیشتر از ۴۱ تا ۴۳ سانتی متر باشد. عرض نشیمن و عمق صندلی به ترتیب ۴۶ تا ۵۶ و ۴۱ تا ۴۶ سانتی متر است. پشتی صندلی راک بالاترین مقدار را در صندلی ها دارد. این مقدار در حدود ۱۰۲ سانتی متر بالاتر از سطح زمین است. سرنشین صندلی راک کشش افقی ۷۶ سانتی متر با شعاع انحنای ۹۱ تا ۹۷ سانتی متر را تحمل می کند.

استانداردهای طراحی صندلی
استانداردهای طراحی صندلی

چوب استاندارد صندلی

 • هنگام طراحی از چوب های سخت (چوب درختان پهن برگ مانند بلوط، راش، افرا، نارون و…) برای قسمت هایی از صندلی استفاده کنید که در آن شوک، ساییدگی و سایر فشارها اتفاق می افتد.
 • از چوب های نرم (چوب درختان سوزنی برگ مانند کاج و…) برای قسمت هایی از صندلی که ضخامت بیشتری دارند استفاده کنید، تا دسترسی بهتری به قطعات با چوب های سخت داشته باشید. (به عنوان مثال پایه های دوکی صندلی ها و میزها)
 • چوب نرم را به چوب نرم اتصال ندهید.
 • برای قسمت هایی از صندلی که چوب باید خم شوند از چوب های بلوط سفید و چوب حرارتی زبان گنجشک استفاده کنید، این چوب ها می توانند بدون شکستگی با حرارت بخار خم شوند.
 • پایه ها: پایه های صندلی در معرض فشارهای شدید و نیروهای سایشی هستند. چوب های سخت مانند چوب افرا انتخاب های خوبی هستند که در برابر فشارهای زیاد مقاومت می کنند و شکاف نمی خورند.
 • اتصال پایه ها Stretchers: این قطعه در صندلی تحت سایش بالایی قرار دارد، چوب سخت افرا برای ساخت آن توصیه می شود. هم چنین به دلیل قرار دادن پاها بررویس آن استحکام خم شدن برای این قطعه ی صندلی  بسیار مهم است. بنابراین از چوب گردو و یا بلوط سفید برای ساخت آن استفاده کنید.
 • نشیمن صندلی: بسیاری از چوب ها را می توان برای این قسمت از صندلی مورد استفاده قرار داد، اما اگر قصد دارین بر روی آن کنده کاری انجام دهید بهتر است از چوب های نرم مانند چوب کاج و یا صنوبر استفاده کنید. (استاد های نجار قدیمی اغلب به همین دلیل از چوب های نرم استفاده می کردند.)
 • پشتی صندلی: برای پشتی های صندلی که دارای دوک های موازی چوب هستند می توانید از چوب های سخت افرا، بلوط و یا زبان گنجشک استفاده کنید. برای دوک های بلندتر، از یک چوب انعطاف پذیر استفاده کنید که امکان حرکت داشته باشد. چوب های نرم ضخیم می توانند برای دسته های صندلی و ریل ها مورد استفاده قرار بگیرند.

استانداردهای بالا به شما کمک می کنند تا صندلی ایده آل از نظر ابعادی و متریال برای کاربرد مورد نظرتان طراحی و یا تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۴۹

۳ نظر

 1. نهال

  ۱۳۹۸/۱۲/۲۲ ساعت ۱۳:۲۰

  یعنی این استانداردا تو ایران هم رعایت میشن؟

  پاسخ دهید

  • امیر

   ۱۳۹۹/۰۳/۰۵ ساعت ۲۲:۲۴

   بله رعایت میشن، ربطی به کشور نداره همه جای دنیا رعایت میشه

   پاسخ دهید

 2. ربابه پوربافرانی

  ۱۳۹۹/۰۳/۱۴ ساعت ۰۳:۰۰

  شرکت ها برای فروش خودشون هم که شده باید محصولاتشون رو با این استاندارد ها منطبق کنند.

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

برند مبلمان باغی هفتصد هزار نقد مثبت نصیب خود کرد!

مردم در دوران همه گیری تمایل بیشتری به سپری کردن زمان در فضای باز دارند. بر اساس تحقیق انج…