صفحه اصلی خواندنی ها گفت و گویی با شجریان؛ به یاد ایام و به نام سپیده

گفت و گویی با شجریان؛ به یاد ایام و به نام سپیده

۱
محمدرضا شجریان

استاد شجریان با ایمان به این که «درد ها را باید با همدلی و همفکری خود دوا کنیم» چندی پس از زلزله بم پا پیش گذاشت تا مرهمی بر داغ دل زلزله زدگان بگذارد. روزها، ماه ها و سال ها گذشت. مسیر پر فراز و نشیب بود، اما همتش بدرقه راه شد تا باغ، خشکسالی ها را پشت سر گذاشت و به بار نشست. پانزده سال و اندی از آن روز می گذرد که به بهانه آغاز کار اجرایی «باغ هنر بم» با استاد محمدرضا شجریان گفت و گویی داشتم. امروز که غم های جهان بر سر بی سامان مان آوار است و سیاوش بیمار، بی مناسبت نیست که یادی کنیم از آن ایام و ایمان بیاوریم به قدرت همدلی و همفکری و ایمان.

گفت و گو با محمدرضا شجریان به سال ۸۴ و زمانی برمی گردد که با درآمد کنسرت «هم نوا با بم» ساخت این مرکز فرهنگی در زمینی به وسعت ۱۴ هکتار آغاز شده بود و عصر روزی از روزهای مهرماه، شجریان مهمان اعضای شورای سیاست گذاری خانه هنرمندان بود.

* در جلسه با اعضای شورای عالی خانه ی هنرمندان ایران چه گذشت؟

قرار بود برای دیدار دوستان در این جلسه شرکت کنم و موضوع گفت و گو ها فارغ از باغ هنر بم باشد. وقت دوم گفت و گو ها، آقای بهروز غریب پور – از اعضای شورای عالی و مدیر عامل وقت خانه هنرمندان – مسئله باغ هنر را به میان آوردند و چه خوب شد چون نتایج خوبی به دست آمد.

* حاصل گفت و گو ها چه بود؟

در جلسه با اعضای شورای عالی خانه ی هنرمندان ایران، درباره این موضوع بحث شد که چگونه می توان به مردم بم کمک کرد. شهر بم هنوز خوابیده است. البته منظور این نیست که دولت تاکنون کاری نکرده است. آنها برای آینده پیش بینی کرده‌اند و درست عمل می کنند. حجم فاجعه چنان عظیم است که همیاری و مشارکت همه ایرانیان را می‌طلبد. بازسازی بم کاری نیست که یک شبه انجام شود. مشکل بزرگ در بم این است که مردم هنوز به زندگی عادی خود بازنگشته‌اند. آنها روحیه ندارند. بازگشت آنها به زندگی عادی، چند سال طول می کشد و ما باید کمک کنیم که این اتفاق بیفتد.

گذشت زمان نباید موجب شود که مردم بم را فراموش کنیم. به آنها باید روحیه داد تا به زندگی بازگردند. استاندار پیشین کرمان به من می گفت: «شما باید پا پیش بگذارید و روحیه را به مردم باز گردانید. مردم به هنرمندان بیشتر اعتماد می کنند.»

تاکید می‌کنم که این درد ها را باید با همدلی و همفکری خود دوا کنیم. در جلسه امروز با اعضای شورای عالی خانه هنرمندان در باره این موضوع صحبت کردیم.

*و حتما باغ هنر بم، اولین قدم در راه این همدلی است.

بله- یاد مردم ایران، می تواند مردم بم را دوباره زنده کند. تکرار می‌کنم فاجعه را نباید فراموش کرد. یاد قربانیان را باید در زنده نگه داشت و کمک به بازماندگان را جدی گرفت. هدف ما از باغ هنر بم این است که به نمادی برای همدردی با مردم بم تبدیل شود. هدف این نیست که ساختمانی بسازیم و رفع مسؤولیت کنیم. ما حضور مردم را می خواهیم وفعلا باغ هنر بم، نماد همدلی واحساس مسؤولیت مردم ایران و به ویژه نخبگان شده است.

*جدا از کمک های نقدی، چگونه می توان به این پروژه کمک کرد؟

در ابتدا از گروه های مختلف مردم دعوت کردیم تا همه به تناسب موقعیت و سرمایه خود به یاری پروژه بیاید. در واقع کمیت اهمیت نداشته و ندارد. مهم این است که همراهی خود را نشان دهیم. حتی تقاضا کردیم که ما را از ایده های خود بهره مند کنند. امروز هم درخواست می کنیم که پروژه را با نگاه نقادانه ببینند. چرا که ممکن است به دلیل درگیری و نزدیک بودن با کار، نکاتی از چشم ما پنهان بماند. هشدارها و تذکرات دیگران، که با حساسیت پروژه را دنبال می کنند، می تواند هم انگیزه را برای مشارکت بیشتر کند و هم در پیشبرد هدف به ما کمک کند.

*برای باغ هنر بم چه بخش‌هایی در نظر گرفته شده است؟

این پروژه یک مرکز آموزشی و پژوهشی در زمینه هنرهای مختلف است و از بخش های مختلفی تشکیل شده است. مجموعه اصلی شامل مدرسه موسیقی، کتابخانه، نگارخانه، سالن اجتماعات، آمفی تئاتر و واحد های تجاری است. فضای سبز، زمین های ورزشی وپارک کودکان و امکاناتی مختلف فرهنگ، هنری اجتماعی هم مجموعه های جانبی این مرکز را تشکیل می دهد که در محوطه ای با الهام از ایده و فلسفه باغ های ایرانی بنا می شوند.

* با توجه به کارکردهایی که در نظر گرفته شده است، به نظر می رسد مشابهتی با خانه ی هنرمندان ایران دارد.

بله- باغ هنر بم قرار است فعالیت های آموزشی و فرهنگی داشته باشد و خانه ی هنرمندان ایران علاوه بر کمک هایی که در مرحله ساخت انجام می دهد، می تواند هنگام تکمیل طرح، در بخش نرم افزاری و چگونگی بهره برداری و اداره کردن آن به ما کمک کند.

اما ره مقصد دراز بود و«موانع» و «ناملایمات» بسیار. نهایتاً سال ۸۸، استاد شجریان با انتشار نامه ای گلایه آمیز، از ادامه پروژه کنار کشید.اما شعله ای که برافروخته بود، خاموش نشد. در سال ۹۴ ساخت باغ هنر دوباره از سر گرفته شد و با حمایت‌های معنوی استاد آواز ایران بیست و پنجم دی ماه ۹۷ فاز اول باغ هنر به بهره برداری رسید.

عکس ها از رضا دشتی

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۵

یک نظر ارسال شده است

  1. آل طه

    ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ ساعت ۱۰:۵۶

    سپاس و سر استاد سلامت و تن شان بی نیاز از ناز طبیبان

    پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

اکسیژن خون مبل و منبت ملایر پایین است

در گفتگو با یدالله کریمی رئیس هیئت مدیره بازار بزرگ مبل ملایر علت وخامت اوضاع این روزهای خ…