صفحه اصلی خواندنی ها نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز

۰
نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز
denitte

سیر تحول آشپزخانه بازتابی از تغییرات اجتماعی و اقتصادی است. فضایی که ما اکنون به عنوان آشپزخانه می شناسیم و جزء لاینفک زندگی امروزی شده است تاریخچه شگفت انگیزی دارد. آشپزخانه های امروزی رو به اتاق های غذاخوری باز هستند که اصطلاحا اپن نامیده می شوند. امروزه دیگر جمع شدن در آشپزخانه عادی و بدیهی شده است. اگر در گذشته از اتاق پذیرایی برای برگزاری مهمانی و پذیرایی از دوستان و اقوام استفاده می شد، حالا پای آشپزخانه هم به این میان کشیده شده است. نسل امروز همه طالب آشپزخانه ای بزرگ با فضایی بیشتر برای پخت و پز و پذیرایی از مهمان هستند. طراحی آشپزخانه یا به عبارت دیگر همان فضای دوست نداشتنی خانه ها در گذشته، اهمیت خاصی پیدا کرده و تقاضا برای جزیره و تجهیزات حرفه ای، سر طراحان را حسابی شلوغ کرده است. در طول دهه ها آشپزخانه تحولات فناورانه و اجتماعی زیادی به خود دیده اند.

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز
سیر تحول آشپزخانه

آشپزخانه ها در گذشته محلی مخصوص برای برپا کردن آتش و پخت و پز داشتند. تاریک، گرم، بویناک، پر سر و صدا و به هم ریخته بودند و در یک کلام جایی بود که نمی شد در آن احساس راحتی کرد. به این دلایل آشپزخانه ها را دور از فضاهای اجتماعی و خصوصی خانه یا در پشت خانه درست نزدیک در پشتی می ساختند. پس چطور شد چنین مکانی بع فضایی لوکس و شیک تغییر ماهیت داد و به قلب خانه های امروزی بدل گشت؟

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از
تصویری از آشپزخانه بازسازی شده متعلق به قرن دوازدهم، آشپزخانه ای به سبک پلان باز و بدون دودکش

سیر تحول آشپزخانه – آشپزخانه های قرون وسطی

در قرون وسطی، خانه های مردم عادی جوامع اروپایی بیشتر یک اتاقه بودند یا اصلا اتاقی نداشتند و از فضایی بزرگ تشکیل می شد. خانه های بزرگ نیز سرسرایی داشت که پخت و پز روی آتش در آنجا انجام می شد. این آتش مرکز خانه بود، منبع اصلی گرما و نور به شمار می رفت، امنیت را نیز تامین می کرد وزندگی خانوادگی حول همین آتش در جریان بود. با گذشت زمان و با اختراع دودکش شکل خانه ها نیز تغییر کرد.

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز
سیر تحول آشپزخانه

در آن دوران آتش در خانه ها همیشه برپا بود. دود حاصل از آن جزء آزاردهنده و جدایی ناپذیر خانه ها به شمار می رفت و همیشه چشم و ریه ساکنین را اذیت می کرد. رومیان از دودکش لوله مانند آجری برای خارج کردن دود استفاده می کردند.

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز
سیر تحول آشپزخانه

اولین دودکش در انگلستان به سال ۱۱۸۵ بر می گردد. اما تا قرن شانزدهم دود و دوده همچنان مشکل اصلی خانه های آن دوران بود تا اینکه با آمدن شومینه امکان درست کردن آتش بزرگ تر برای پخت و پز فراهم شد. اما شومینه فضا و سرسرا خانه را به دو قسمت تقسیم کرد، اتاق نشیمن برای پذیرایی از مهمان و جایی جداگانه به نام آشپزخانه.

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز
آشپزخانه ای از قرن هجدهم، چرخ گرد بالای شومینه که سگ سیخ چرخان ( Turnspit Dog) را درون آن می گذاشتند، سگ بروی چرخ می چرخید و باعث چرخاندن سیخ های گوشت می شد و برای کباب کردن گوشت از آن استفاده می کردند

سیر تحول آشپزخانه – قرن ۱۸ و ۱۹

آشپزخانه ای از قرن هجدهم با چرخ گرد بالای شومینه که سگِی را برای چرخاندن سیخ درون آن قرار می دادند. سگ سیخ چرخان (  Turnspit Dog) را درون چرخ حرکت می کرد و سیخ های گوشتی که برای کباب شدن روی آتش گذاشته بودند، می چرخاند.

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز
چرخ گرد بالای شومینه که سگ سیخ چرخان ( Turnspit Dog)را درون آن می گذاشتند

در قرن هجدهم و نوزدهم آشپزی فرانسوی با چیدمان تشریفاتی و ملزومات فراوان برای چینش میز غذا، آداب و رسوم سخت و پیچده ای برای غذا خوردن تاثیر عمده ای از خود به جای گذاشت که در انگلستان و آمریکا گسترده تر بود. با افزایش تجارت میان اروپا، آمریکا و آسیا غذاها و شیوه های پخت و پز جدید نیز به سرتاسر دنیا راه پیدا کرد. با این روند نیاز به خدمتکاران بیشتری احساس شد که نه فقط وظیفه پخت و پز بلکه باید وظیفه تمیز کردن و نگهداری از حجم زیادی از ملزومات را انجام می دادند. در آن دوران صرف هر وعده غذایی حداقل یک ساعت به طول می انجامید، مهمانی های شام عموما ساعت ها طول می کشیدو از ظروف متعددی استفاده می شد. در سال ۱۷۶۹ الیزابت رافالد( Elizabeth Raffald) در کتاب خود با عنوان خدمتکار باتجربه انگلیسی (The Experienced English Housekeeper)می نویسد: در سرو دسر بعد از غذا به همان تعداد غذای اصلی ظرف کثیف می شد. اگر فهرست شامل بیست نوع غذا بود باید به همان تعداد دسر نیز در فهرست قرار می گرفت و به همان زیبایی غذا تزئین می شد حال با این اوصاف مهمانی را با ۷۵ نوع ظرف تصور کنید.

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز
سیر تحول آشپزخانه

همواره پیشرفت فناوری در آشپزخانه به دنبال راحتی و آسانی کار و صرفه جویی در زمان بوده است. تلاش برای سهولت در فعالیت از آموزش سگ های سیخ چرخان گرفته تا استفاده از زغال سنگ و گاز، اختراع چدن، الکتریسته و لوله کشی آب ظاهر آشپزخانه را نیز تحت الشعاع خود قرار داده است.

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز
سیر تحول آشپزخانه

در طول قرن نوزدهم در آمریکا استخدام خدمتکار گسترش پیدا کرد. در آن زمان آشپزخانه ها را در طبقه همکف و دور از ورودی اصلی خانه می ساختند که به حیاط خلوت یا پشتی دسترسی داشتند و در آنجا می شد شست شوی رخت و لباس را انجام داد و در ضمن خریدهای خانه را نیز از همین در پشتی تحویل می گرفتند که از جمله مزیت های آشپزخانه به شمار می رفت. در سال های ۱۸۵۰ بود که سر و کله اجاق گازهای چدنی پیدا شد و بین مردم محبوبیت یافت چرا که بسیار کاربردی تر از شومینه بودند. حتی اولین مهاجران آمریکا نیز به استفاده از اجاق گازهای چدنی برای گرم کردن فضای خانه و افزایش سرعت پخت و پز روی آوردند.

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز
خانه موزه عمارت تاکر(Tuker)  واقع در ویکاست، مین (Wicasset, Maine) متعلق به سال۱۸۰۷

در قرن نوزدهم چدن حکم ماده ای شگفت انگیز را برای آمریکایی ها پیدا کرد و به تولید انبوه اجاق گاز هایی که هم گرمای خانه را تامین می کردند و هم برای پخت و پز استفاده می شدند منتج شد. کشف چدن پیشرفتی فناورانه محسوب می شد که قابلیت شکل گیری در فرم ها و قالب های متنوع و تزئینی را داشت و در برابر دما مقاوم بود و سریع سرد و گرم می شد. خانواد هایی که توانایی استخدام خدمتکار را نداشتند عمدتا یک چهارم زندگی خود را در آشپزخانه سپری می کردند ولی با این وجود آشپزخانه هنوز دور از سایر اتاق های خانه قرار داشت و مناسب پذیرایی از مهمان نبود و با اینکه کارهای آشپزخانه بسیار مهم بودند، کاری زنانه به شمار می رفتند.

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز
سیر تحول آشپزخانه

انقلاب صنعتی اختراعات جدید، تجهیزات ارزان تر و روش های جدید با کارایی اقتصادی و استفاده از علم ارگونومیک را به با خود همراه آورد. گاز منبع اصلی گرما شد و اجاق گاز ها کوچکتر و سبک تر سوغات این منبع گرمایشی بودند. بزرگترین مزیت تولیدات صنایع قرن بیستم صرفه جویی در زمان بود که شامل حال آشپزخانه ها نیز شد. آشپزخانه ها در اواخر سال های ۱۸۰۰ فضای ذخیره سازی بسیار محدودی داشتند و در آن زمان کابینتی ساخته نمی شد.

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز
کابینت هوسیر (Hoosier Cabinet)  متعلق به اوایل سال های ۱۹۰۰ آشپزخانه ای غیر متصل با کارایی بیشتر و توکاری فضای ذخیره سازی و کاری

در سال ۱۸۹۹ کارخانه هوسیر کابینت غیر متصلی به بازار عرضه عرضه کرد که فضای ذخیره سازی کوچکی داشت و فضای کاری در آن توکاری شده بود که موجب افزایش کارایی در فعالیت های آشپزخانه می شد.

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز
آشپزخانه ایده آل در دهه ۱۹۳۰، با مدرن ترین تجهیزات آن دوران. هنوز اجاق گاز، سینک ظرفشویی و فر پایه دار هستند و به دیوار متصل نشده اند

سال های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ – فناوری، ارگونومیک و جنگ آشپزخانه های بدون دیوار

طراحی آشپزخانه در سال های ۱۹۲۰ با بهره وری از علم ارگونومیک با آشپزخانه کوچک اما کاربردی فرانکفورت (Frankfor   Kitchen) پا را یک قدم فراتر گذاشت. این آشپزخانه پیشرفته توسط فردریک وینزلو تیلور (Frederick Winslow Taylor) در آلمان عرضه شد، تمرکز این طراحی بر جای دادن تمام تجهیزات ضروری آشپزخانه با حداکثر دسترسی بود. اگرچه شبیه استاندارهای کاری آشپزخانه های امروزی است اما ایده چیدمان آشپزخانه بر اساس کارآمدی هرچه بیشتر و رعایت هرچه بیشتر اصل ارگونومیک برای تسهیل کار خود انقلابی در طراحی آشپزخانه ها محسوب می شد که نهایتا جای خود را به قانون مثلث طلایی داد.

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز
بهره گیری از علم ارگونومی در طراحی آشپزخانه با هدف کاهش زمان در انجام فعالیت های آشپزخانه، فضاهای چند منظوره، کابینت در بالا و پایین که مانند خط تولید عمل می کنند

طرح آشپزخانه مجهز که در آن تجهیزات بر روی یا داخل کابینت قرار می گیرند تحولی بزرگ در آشپزخانه ها بود که در سال های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ رخ داد. این تحول به زیبایی و دستیابی به اهداف بیشتر در طراحی داخلی و راحتی کار در آشپزخانه کمک شایانی کرد و آشپزخانه را به فضایی که مایه مباهات صاحبخانه بود بدل ساخت. بسیاری از این پیشرفت ها و تجهیزات پیشرفته مدیون تلاش ها و فناورهای جنگ بودند. زنانی که در جنگ جهانی دوم کار بیرون از خانه را تجربه کردند سطح انتظارشان از آشپزخانه ها بالا رفت آنها آشپزخانه هایی با طراحی بهتر و کارآمدتر می خواستند.

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز
سیر تحول آشپزخانه

پیشرفت های صنعتی و رشد سریع در صنعت خانه سازی بعد از جنگ جهانی دوم نیز تاثیری چشمگیر بر شکل آشپزخانه های امروزی داشت. تقاضا برای تجهیزات و وسایل آشپزخانه با فناوری پیشرفته افزایش یافت. ابداع هود کم صدا، فر های لوکس به همراه یخچال و ماشین ظرفشویی سِت و هم رنگ و طراحی فضای پیشخوان صاحب خانه ها را به این فکر انداخت که می توان دیوارهای آشپزخانه را که زمانی فقط جنبه کاربردی داشتند را حذف کرد. آشپزخانه دیگر آن فضای پر سرو صدا و نامرتب سابق نبودند و کارکردن در آن عذاب آور نبود و در اصل مایه مباهات صاحب خانه و مکانی برای سرگرمی و تفریح اعضای خانواده شد.

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز
سیر تحول آشپزخانه

سال های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ با تحولات اجتماعی خود نیز طراحی آشپزخانه را تحت تاثیر قرار دادند. علاقه به آشپزی در خانه، جنون خرید ظروف آشپزخانه و تفریح و سرگرمی باعث شد آشپزخانه یک بار دیگر کانون جریان زندگی در هر خانه ای شود و به محرکی برای تولیدات کاربردی تر آشپزی و مرکز فعالیت های اجتماعی خانواد بدل گشت. سازنده های خوراک پزی ها منقرض شدند.

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز
آشپزخانه ای متعلق به سال های ۱۹۶۰، آشپزخانه بزرگ، کاربردی و با دیوار کمتر و مکانی عالی برای پخت و پز و سرگرمی

از سال های ۱۹۸۰ آشپزخانه های کاملا اپن که با تجهیزات و وسایل لوکس خودنمایی می کردند، پا به عرصه ظهور گذاشتند. آشپزخانه های پر شکوه و جلال متولد شدند.

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز
آشپزخانه مدرن بدون دیوار با نمایی به سالن ناهار خوری و نشیمن خانه

قرن بیست و یکم دورانی است که مردم دوباره به هنرهای دستی، سرگرمی و تفریح و پرورش و تولید محصولات غذایی خانگی علاقه مند شده اند. از آشپزخانه ها فضایی برای امتحان ایده های جدید و معرفی فوجی از بلاگرها و کارآفرینان به بازار صنعت غذایی استفاده می شود. همچنین مردم به آشپزخانه های مجهز و تکنولوژی وایرلس گرایش پیدا کرده اند. یخچال هایی در راه هستند که که شما را از تمام شدن مواد غذایی آگاه می کنند. میزهایی که منو و میزان غذا بر روی صفحه آنها نمایش داده می شود. ما با ترندهایی از گذشته و نیاکانمان و ترندهایی از آینده محاصره شده ایم. انتخاب ترند مناسب برای طراحی آشپزخانه باید بر اساس شرایط زندگی هر فردی و خانواده اش صورت گیرد.

نیم نگاهی به سیر تحول آشپزخانه از دیروز تا امروز
سیر تحول آشپزخانه

سخن آخر اینکه یک طراح خوب آشپزخانه باید بداند که چه آشپزخانه ای مناسب شماست و بتواند آشپزخانه ای را طراحی کند که پاسخگوی نیازهای کنونی شما و سال های پیش روی تان باشد.


برگرفته از: porch

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

نکات کاربردی دکوراسیون دفتر وکالت که به کارتان می آید

دفتر وکالت در تصور اکثر ما اتاق بزرگیست که دیوار های آن با قفسه های کتاب پوشانده شده و تما…