صفحه اصلی خواندنی ها محصولات گشتی در موزه های مبلمان جهان

گشتی در موزه های مبلمان جهان

موزه مبل
nowrooz

در این مطلب در چند موزه مبل گشت و گذار می کنیم، شاید بپرسید مگر مبل ها هم موزه دارند؟ بله، هم موزه تاریخی و هم موزه طراحی. مبلمان یکی از بهترین ساخته های دست بشر برای به نمایش گذاشتن دوره های تاریخی مختلف است. این محصولات از تمدن های باستانی جدی گرفته می شدند، روی طراحی شان فکر می شد و همیشه با سنگ های گرانبها و ظریف ترین هنرهای تزیینی زینت داده می شدند. تخت یا سریر پادشاهی از همان زمان به استعاره ای از بزرگی و سروری تبدیل شد تا امروزه که نشستن روی «صندلی ریاست جمهوری» و «کرسی نمایندگی مجلس» چیزی است که بازیگران سیاسی برای آن تلاش می کنند. از طرف دیگر مبلمان همیشه محصولی بوده است که طراحان مهارت های خود در فرم پردازی و استفاده از تکنیک ها مواد جدید را با آن به اثبات می رسانده و آزمون می کردند. به همین دلیل بسیاری از آثار مبلمانی به عنوانی اشیایی ارزشمند در موزه نگه داری می شوند. به مناسبت امروز ۱۸ می روز جهانی موزه سفر می کنیم به برترین موزه های مبلمان در جهان.

موزه طراحی ویترا، آلمان

Vitra Design Museum

موزه طراحی ویترا، یک موزه خصوصی طراحی در ویل آم راین، آلمان است. این موزه در سال ۱۹۸۹ به عنوان یک بنیاد خصوصی مستقل تأسیس شد. مجموعه این موزه بر مبلمان و طراحی داخلی متمرکز است. موزه ویترا یکی از بزرگترین مجموعه های طراحی مبلمان مدرن در جهان است که مبلمانی از کلیه دوره ها و سبک های اصلی از ابتدای قرن نوزدهم به بعد را دربردارد. این آثار که در اصل مجموعه خصوصی رالف فلبوم است، اکنون به طور دائم در ساختمان تازه Schaudepot در محوطه ویترا به نمایش گذاشته می شوند.

علاوه بر این، نمایشگاه های موقت نیز در ساختمان اصلی برپا می شوند. همچنین موزه ویترا مسئولیت کارگاه های تولید، نشریات و نگهداری بایگانی، آزمایشگاه مرمت و احیای آثار و کتابخانه تحقیقاتی را بر عهده دارد. ساختمان موزه در نوع خود یک جاذبه معماری است و تورهای گردشگری به مقصد موزه ویترا برپا می شوند چرا که این بنا جذابیت زیادی برای علاقه مندان به معماری مدرن دارد.

موزه مبلمان امپریال، اتریش

Imperial Furniture Collection

مجموعه مبلمان امپریال در وین یک موزه مبلمان است که مهمترین مجموعه های مبلمان جهان را در خود جای داده است. مجموعه مبلمان امپریال سال ۱۷۴۷ در وین، اتریش تأسیس شد. امروز، این موزه عمدتا شامل مبلمان پادشاهان هابسبورگ است. علاوه بر این، این موزه یک مرور کلی از تاریخچه ساخت کابینت وین و دکوراسیون داخلی ارائه می دهد؛ از منزل گرفته تا خانه امپریال و هنرمندان مشهور اوایل قرن بیستم، آدولف لوس، ژوزف هافمن و اتو واگنر که مشخصه معماری داخلی اتریش هستند. امروزه تعداد زیادی از وسایل اصلی مبلمان متعلق به هابسبورگ ها و حتی کالسکه و تخت امپراتوری در موزه دیده می شود. آثار طراحان مبلمان و معماران اتریشی قرن بیستم نیز در این موزه به نمایش در آمده اند. شرکت های فیلم سازی نیز از مبلمان این مجموعه در فیلم های خود استفاده می کنند.

موزه هنر و طراحی دانمارک

Danish Museum of Art & Design

موزه هنر و طراحی دانمارک (موزه هنرهای تزیینی دانمارک سابق) موزه ای در کپنهاگ برای آثار طراحی و صنایع دستی دانمارکی و بین المللی است. در این نمایشگاه آثاری از طراحان مشهور دانمارکی مانند آرنه یاکوبسن، یاکوب جنسن و کاره کلینت به نمایش درآمده اند. اینان معمارانی بودند که با بازسازی بیمارستان سابق فردریکس (ساخته شده از ۱۷۵۲-۵۷ ساخته شده)، در دهه ۱۹۲۰ آن را به موزه تبدیل کردند.

در موزه طراحی دانمارک بزرگترین کتابخانه اسکاندیناوی قرار دارد که به هنرهای تزئینی و طراحی صنعتی اختصاص یافته است. استفاده از این کتابخانه برای عموم آزاد است. این مجموعه به طور همزمان یک کتابخانه موزه، کتابخانه تحقیقاتی و کتابخانه مرکزی دانمارک در حوزه طراحی است. همچنین بانک اطلاعاتی کاملاً حاشیه نویسی و مصور از کلیه مبلمان ساخته شده در دانمارک از سال ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۰ است، در این کتابخانه موجود است.

نمایشگاه های موزه طراحی دانمارک در گالری های جداگانه ای قرار گرفته اند که هرکدام به یک زمینه خاص مانند چینی، نقره، مبلمان، شیشه و منسوجات اختصاص یافته است. این چیدمان منعکس کننده هدف اصلی این موزه بود که با برجسته کردن بهترین ها در صنایع دستی و طراحی از سال های مختلف، به عنوان منبع الهام بخش صنعتگران و تولید کنندگان خدمت می کرد.

 موزه لیانگ یی، چین

Liang Yi Museum

موزه لیانگ یی (به چینی: 兩 依 藏 博物館) یک موزه خصوصی برای آثار طراحی، صنایع دستی و میراث به جا مانده چینی است که در شانگ وان، جزیره هنگ کنگ واقع شده است.

بسیاری از قطعات اولیه این مجموعه در دهه ۱۹۸۰ خریداری شد و سه دهه بعد به بیش از ۴۰۰ قطعه رسید. قطعات منتخب در این موزه همچنین از موزه های دیگر از جمله موزه ملی تاریخ در تایوان و موزه کاخ در پکن به نمایش گذاشته شده اند و این موزه به گالری دائمی مبلمان اختصاص داده شده است. این موزه خانه یکی از بزرگترین مجموعه های مبلمان عتیقه چینی در جهان است. علاوه بر مبلمان کلاسیک چینی و اروپایی، مجموعه های متنوع این موزه شامل آثار تزیینی نقره ای ژاپنی نیز می شود.

موزه مبل
موزه هنر و طراحی (MAD)، امریکا

موزه هنر و طراحی (MAD)، امریکا

Museum of Arts and Design

موزه هنر و طراحی (MAD) مستقر در منهتن، شهر نیویورک، اشیایی را جمع آوری، نمایش و تفسیر و نوآوری های معاصر و تاریخی را در صنایع دستی، هنر و طراحی مستند می کند. این موزه در نمایشگاه ها و برنامه های آموزشی خود، روند خلاقانه ای را انجام می دهد که از طریق آن مواد به آثاری تبدیل می شود که تقویت کننده زندگی معاصر هستند.

این موزه برای اولین بار در سال ۱۹۵۶ به عنوان موزه صنایع دستی معاصر، با رسالت اصلی در شناخت هنرمندان معاصر آمریکایی، درهای خود را باز کرد. موزه تحت نظر آیلین اوبورن نمایشگاه هایی را برگزار کرد که بر روی مواد و تکنیک های مرتبط با رشته های صنایع دستی متمرکز بودند. این موزه از نخستین سال های فعالیت خود، به عنوان مدافع مهم هنرمندان نوظهور فعالیت می کرد و هنر را به صنعت پیوند می داد. ساختمان جدید را براد کلوفیل در سال ۲۰۰۸ طراحی کرد. نمای داخلی آن از کاشی های سنگی و شیشه ای لعاب دار است که نمایانگر میراث هنری MAD و مجموعه های دائمی است.

موزه مبلمان، کره جنوبی

Korea Furniture Museum

موزه مبلمان کره (کره ای: 한국 가구 박물관) یک موزه مبلمان است که در سئول کره جنوبی واقع شده است. این موزه دارای بیش از ۲۰۰۰ قطعه مبلمان سنتی و ده هانوک (خانه های سنتی کره ای) است.

موزه نیسیم کموندو

Nissim de Camondo

 این موزه-خانه زیبا در هتل کموندو در پاریس فرانسه واقع شده است. این عمارت را کومته د کمندو که یک بانکدار بود در سال ۱۹۱۱ ساخت و معماری اش را René Sergent بر عهده داشت او همچنین وظیفه داشت طراحی داخلی ساختمان را با مبلمان و اشیاء هنری قرن هجدهم فرانسوی تکمیل کند. این مجموعه به افتخار پسر کمندو، نیسیم د کموندو که در جنگ جهانی اول کشته شد به این نام نامگذاری شد.

امروزه این خانه به گونه ای نگهداری می شود که گویی هنوز خانه ای خصوصی است که در شرایط اصلی خود حفظ شده است. سه طبقه برای بازدید کنندگان باز است: طبقه زیرزمینی (آشپزخانه)، طبقه فوقانی (اتاق های رسمی)، طبقه اول (آپارتمان های خصوصی) و باغ ها.

مبلمان این خانه شامل کارهای هنری صنعتگران مبلمان رویال مانند ژان فرانسوا اوبن، ژان هنری ریسنر و ژرژ ژاکوب است. کف ها با فرش هایی که متعلق به قرن هفدهم است پوشیده شده و دیوارهای نقاشی هایی از جمله پرتره های لوئیز الیزابت ویژه لوبرن و صحنه های شکار زینت داده شده اند.

چیدمان این خانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است، به خصوص سرویس شام نقره ای اورلوف. از دیگر اشیای قابل توجه می توان به گلدان های چینی و لوسترهای کریستالی اشاره کرد.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۵۲

۲ نظر

 1. نسیم

  ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ ساعت ۱۱:۳۸

  اگه اشتباه نکنم ما خودمون هم موزه مبل داریم درسته؟

  پاسخ دهید

 2. امرایی

  ۱۳۹۹/۰۵/۱۲ ساعت ۱۳:۰۹

  برای علاقه مندان به مبلمان بسیار مطلب جالب و کاملی بود.

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

مبل چستر چیست؟ ایده وعکس مبل چستر کلاسیک

اگر عاشق مبلمان کلاسیک هستید ولی فکر می کنید هماهنگ کردن مبلمان کلاسیک با سبک دکوراسیون مد…