صفحه اصلی خواندنی ها محصولات مبلمان کودک خلاقانه کتاب داستان معروف مهتاب لالا ساخته شد

مبلمان کودک خلاقانه کتاب داستان معروف مهتاب لالا ساخته شد

مبلمان کودک خلاقانه
nowrooz

استودیو فورت میکرز (Fort Makers) مستقر در شهر نیویورک در نمایشگاهی به نام «شب به خیر خانه!» (Goodnight House)  نمونه واقعی از لوازم و مبلمان کودک خلاقانه ای را بر اساس کتاب مهتاب لالا (گودنایت مون) به نمایش گذاشته است.
برگزار کنندگان این نمایشگاه برای تولید مجموعه مبلمان کودک خلاقانه بر اساس کتاب مهتاب لالا با رنگ هایی سر زنده و شاد از هنرمندان متعددی کمک گرفته اند. لوازمی مثل تختخواب و منسوجات دستباف، چراغ خواب سرامیکی، صندلی گهواره ای، چهارپایه، کمد ابری شکل کنار تختخواب، قفسه ها و تابلوهای نقاشی روی دیوار تنها بخشی از مبلمان و لوازمی است که در این نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته شده اند.

مهتاب لالا، از کتاب کلاسیک کودکان تا طراحی نمادها

استودیو فورت میکرز در زمینه تولید مجموعه های منحصر به فرد مبلمان، نورپردازی، لوازم جانبی، طراحی صحنه و فضاهای داخلی فعالیت می کند. این استودیو برای برپایی نمایشگاه شب به خیر خانه گروهی از طراحان و استودیوهای هنری را به همکاری دعوت کرد تا اتاق خواب قهرمان قصه مهتاب لالا را با نمایی مدرن بازآفرینی کرده و مبلمان کودک خلاقانه ای را بسازند. تا علاوه بر الهام گرفتن از تصاویر کتاب حس کنجکاوی کودکانه و تخیلات زیبای آنها را هم در بر بگیرد. این نمایشگاه مجموعه ای است از نمونه های مبلمان مدرن و همچنین لوازم دیگری که با الهام گرفتن از رنگ های شاد نقاشی های کتاب طراحی شده اند.


مبلمان کودک خلاقانه کتاب مهتاب لالا

نانا اسپیرز (Nana Spears) بنیانگذار و مدیر خلاق فورت میکرز می گوید: «ما از همه هنرمندان خواستیم تا این بار نگاهی کودکانه به جهان اطراف خود داشته باشند و با آسودگی خاطر لوازمی را خلق کنند که تحت تأثیر محدودیت ها و ترس های بزرگسالی نباشد. و چه راهی بهتر از بازگشت به دوران آرامش بخش و شاد کودکی.»
به این ترتیب طراحی مبلمان کودک خلاقانه کتاب مهتاب لالا برداشتی بازی گونه از تصاویر اصلی کتاب هستند و گروهی از هنرمندان برجسته در ساخت و بازآفرینی آن همکاری کرده اند. به عنوان مثال لیز کالینز (Liz Collins)‌ هنرمند رشته نساجی روتختی را به طور کامل با استفاده از پارچه های دست دوز طراحی کرده همچنین نوارهای ملیله کاری شده به عنوان آتش شومینه و بافت فرش دستباف با طرح های حلقوی به عهده او بوده است. ساموئل هاروی (Samuel Harvey) هنرمند سرامیک کار در طراحی و ساخت یک آباژور سرامیکی همکاری کرده است. دو طراح دیگر به نام های آدام فرزا (Adam Frezza ) و تری چیائو (Terri Chiao) از استودیو چیائوزا (Chiaozza ) طراحی و ساخت یک کتابخانه و میز زرد رنگ ابری شکل همچنین صندلی گهواره ای و چهارپایه ها را بر عهده داشته اند. اشیای دیگر مثل قاب های نقاشی و قاشق های چوبی دست ساز را  نیک دمارکو (Nick DeMarco)، شمع ها را جانی کورن (Janie Korn) و شرکت  کرایینگ کلوور (Crying Clover) و ساعت آبی رنگ روی طاقچه شومینه و کوزه های کنار آن را کیت سیمپسون (Keith Simpson) طراحی کرده اند. همچنین هنرمندان دیگری که با نگاهی خلاقانه در پروژه مبلمان گودنایت مون حضور داشته اند.


کمی بیشتردرباره کتاب معروف مهتاب لالا

نواه اسپنسر (Noah Spencer) یکی از بنیانگذاران استودیو فورت میکرز می گوید: «از زمانی که مهد کودک ها روی کار آمده اند هنرمندان و طراحان مجذوب قدرت بازی و نقش آن در پرورش خلاقیت کودکان و بزرگسالان شده اند. بهره بردن از این قدرت اولویت همیشگی ما در فلسفه طراحی هایمان بوده است.»
کتاب مهتاب لالا  (Goodnight Moon)برای بیشتر کودکان و بزرگسالان خاطره انگیز است. این کتاب نوشته مارگارت وایز براون (Margaret Wise Brown) و به تصویرگری کلمنت هورد (Clement Hurd) در سال ۱۹۴۷ منتشر شد. آوای شعرگونه این کتاب آن را به خاطره انگیزترین و محبوب ترین کتاب کودک در دنیا مبدل کرده است. داستان کتاب در مورد بچه خرگوشی است که در یک اتاق رنگارنگ با دیوارهای سبز و کفپوشی قرمز رنگ زندگی می کند. او شب هنگام که به رختخواب می رود تا زمانی که خوابش ببرد به همه آنچه در اتاق بزرگ سبز رنگش می بیند شب به خیر می گوید. بچه خرگوش به تمام اشیای داخل  اتاقش از ساعت و جوراب، دستکش و بچه گربه ها گرفته تا سه بچه خرسی که روی صندلی نشسته اند و بقیه وسایل یک به یک شب به خیر می گوید؛ حتی به مبلمان اتاقش از صندلی گهواره ای و تختخواب قرمز تا میز زرد رنگ و پرده های طرحدار که تصویرگر کتاب همگی آنها را به زیبایی نقاشی کرده است.


جالب اینجا است که وقتی در سال ۱۹۴۷ کتاب مهتاب لالا برای اولین بار منتشر شد کتابدار با نفوذ کتابخانه عمومی نیویورک آن را بیش از حد احساساتی و غیر قابل تحمل توصیف کرد و به مدت ۲۵ سال از قرار دادن آن در قفسه های کتابخانه جلوگیری کرد. اما با این اوصاف این کتاب به یکی از محبوب ترین کتاب ها در دنیا مبدل شد. اثری کلاسیک که جایگاه آن در فرهنگ آمریکا برای همیشه باقی خواهد ماند و همواره با جلوه هایی از آرامش، مهربانی و رویاپردازی همراه است. اسپیرز می گوید: «علیرغم این اقدامات خرابکارانه در آن زمان مهتاب لالا اجازه می دهد تا دنیا را از نگاه یک کودک ببینیم و به این ترتیب بذر نوآوری و خلاقیت را در هر انسانی شکوفا می کند و این همان نکته ای است که باید به آن احترام گذاشت و قدردان آن بود.»
نمایشگاه  شب به خیر خانه تا روز ۲۷ می ۲۰۲۱ در نیویورک دایر خواهد بود.

برگرفته از: design-milk

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۲۳۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

بهترین جاکفشی چوبی را برای خانه خود انتخاب کنید

اولین تصویری که در لحظه ورود به هر خانه دیده می شود وسایلی هستند که در قسمت ورودی آن خانه …