صفحه اصلی خواندنی ها محصولات مبلمان متحرک به کمک فضاهای کوچک می آید

مبلمان متحرک به کمک فضاهای کوچک می آید

۰
میز چرخدار و مبل چرخدار
denitte

 گسترش شهرنشینی ثمره زندگی مدرن است. شیوه ای از زندگی که مردم بیشتر اوقات خود را در آپارتمان ها می گذرانند. آپارتمان هایی که روز به روز کوچک تر می شوند و بر تعدادشان افزوده می شود. فضای های کاری و سایر سازه ها هم در امان نماده اند، آنها نیز رفته رفته از ابعادشان کم می شود. در این میان طراحان داخلی دست به کار شدند و راهکارهای مختلفی برای استفاده بهینه از فضاهای کوچک ارائه دادند. آنها از استراتژی انعطاف پذیری که در طراحی داخلی خالی چندان مورد توجه نبود کمک گرفتند و مبلمان متحرک را طراحی کردند. جالب است بدانید طراحان از چرخ های گاری، فرغون و حتی دوچرخه در طراحی مبلمان متحرک استفاده کردند تا ایده های زیبا شناختی را اجرا کنند که می توان آن را روشی خلاقانه برای استفاده مجدد از دور ریختنی ها به شمار آورد.
مبلمان متحرک یا چرخدار (Furniture on Wheels) انواع میز چرخدار و مبل چرخدار را شامل می شود. مبلمان متحرک را می توایند با توجه به نیازتان تنظیم و استفاده کنید. این نوع مبلمان در اشکال مختلف و با به کارگیری متریال های متنوعی ساخته می شوند. انتخاب طرح و متریال آن بر اساس نیاز و کاربری و فضا صورت می گیرد. در فضاهای کوچک به منظور بهره وری کامل از فضای محدود موجود مبلمان چرخدار در ترکیب با سایر اثاثیه طراحی یا حتی درون دیوار جای می گیرد، در فضاهای بزرگ تر نیاز به طراحی خاصی ندارد. قابلیت انعطاف پذیری آن برای فضاهایی مثل استودیو یا فضا کاری اشتراکی یا سازه های موقت چون نمایشگاه و پاویلیون کفایت می کند.
قابلیت انعطاف پذیری یا مانور بالای صندلی ها و میزها در مبلمان متحرک به شما این امکان را می دهد که بسیار سریع آن را جا به جا کنید، بچینید و در هر لحظه ای بتوانید چیدمانش را دوباره تغییر دهید. همچنین به راحتی می توانید زیر آن را تمیز کنید. در ضمن برای حصول اطمینان از اینکه چرخ ها می توانند به راحتی روی زمین حرکت کنند باید در زمان انتخاب جنس چرخ ها نوع کف فضا نیز در نظر گرفته شود.
با ما همراه باشید تا با هفت پروژه ای که با شیوه هایی خلاقانه از میز چرخدار و مبل چرخدار استفاده کرده اند، آشنا شوید.

مبلمان دانشگاه کرنل (Cornell)

استودیوهای (CL3) و (Lim + Lu)، که مدیران آنها از فارغ التحصیلان دانشگاه کرنل هستند، این مجموعه ۱۲ تکه را برای دفتر منهتن دانشکده هنر، معماری کرنل طراحی کرده اند. این مجموعه از کاناپه، میز جلو مبلی و قفسه هایی رنگارنگ تشکیل می شود. مبلمانی با انعطاف پذیری بسیار بالا که در طراحی آن از چرخ گاری الهام گرفته شده است. چرخ های این مبلمان طوری طراحی شده اند که می توان به راحتی آنها را جابجا کرد یا به صورت ایستاده روی زمین قرار داد و از آنها به عنوان تریبون، قفسه و جا لباسی ایستاده استفاده کرد.

آپارتمان روبیکیوم (Rubikum)

این آپارتمان کوچک واقع در شهر لیبیانا، اسلوونی متعلق به یک زوج است که همراه با سگشان زندگی می کنند. در دکوراسیون اتاق نشیمن آن از یک میز چرخدار و مبل چرخدار استفاده شده است. این دو تکه نقطه کانونی اتاق نشیمن محسوب می شوند. از آنجاییکه این دو زوج اکثر کارهای شان مانند آموزش حیوان خانگی شان، انجام تمرینات یوگا، دورهمی های دوستانه، مروادات اجتماعی، دورکاری و تماشای تلوزیون و صرف غذا را در همین اتاق نشیمن کوچک انجام می دهند، این دو تکه چرخدار این امکان را به آنها می دهد که در زمان های مختلف و بسته به نیازشان به راحتی و بدون صرف وقت و زحمت در چیدمان تغییراتی ایجاد کنند.

استودیو اسمبل (Assemble)

استودیو اسمبل در استرالیا واقع است که علاوه بر اجرای پروژه های طراحی به عنوان کارگاه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در ضمن میزبان رویدادها و نمایشگاه هاست و بنابراین انعطاف پذیری فضای آن یک ضرورت است. طراحی و ساخت مبلمان متحرک به سفارش مشتریان در این استودیو سبب خیر شد. حالا اسمبل از میز و مبلمان متحرک ساخت خود استفاده می کند تا بتواند به راحتی فضا را برای انجام پروژه های اشتراکی و خلاقانه و فعالیت های مختلف خود آماده سازد.

آپارتمانی در مسکو معمار ریوتمپل (Ruetemple)

در این آپارتمان نوسازی شده هفت تکه مبلمان چرخدار دیده می شود، چهار صندلی راحتی دسته دار، دو عدد پاف و یک میز جلو مبلی. این وسایل طوری طراحی شده اند که با نیازهای یک خانواده دو فرزند دارند، هماهنگ باشد و این امکان را به آنها بدهد که چیدمان اتاق نشیمن را متناسب با نیازهایشان در طول روز تغییر دهند، مانند تماشای تلوزیون، بازی با بچه ها، مهمانی ها و الی آخر. مبلمان چرخدار با دیگر وسایل بازی خانه مثل تخت آویز، خانه بازی کودکان و تخته سیاه و پلکان چوبی کاملا هماهنگ است.

آپارتمانی در مسکو معمار الکسی روزنبرگ (Alexey Roxenberg)

تنها یک میز چرخدار در دکوراسیون این آپارتمان دیده می شود، میز پیشخوان در آشپزخانه که می توان به راحتی حرکتش داد و از آن به عنوان میز غذاخوری یا فضای کاری اضافی استفاده کرد. بسیار مناسب برای آشپزخانه های کوچک که امکان طراحی میز صبحانه خوری و پیشخوان در آنها وجود ندارد.

دفتر کار در پکن (House Parts Office)

این دفتر واقع در پکن پایتخت چین است؛ دفتر وبسایت اجاره خانه که در سال های اخیر بی امان در حال رشد و پیشرفت هستند. بنابراین، چنین شرکت هایی به فضای کاری انعطاف پذیری نیاز دارند تا بتواند با رشد غیر قابل پیشنی شان هماهنگ شوند. در همین راستا این شرکت چینی سفارش ساخت و طراحی مبلمان متحرک، اتاق جلسات متحرک و حتی خروجی های متحرک را به دفاتر معماری داده است. در طراحی این اتاقک های جلسه متحرک که شبیه به خانه های تکه شده به تظر می آیند از چرخ های دوچرخه یا سه چرخه استفاده شده است و جلسات غیر رسمی در آنها برگزار می شود.

فضای کار اشتراکی در ایتالیا

یکی دیگر از نمونه های مرکز کار اشتراکی که در طراحی آن از میز چرخدار استفاده شده است در شهر پیزا در ایتالیا قرار دارد. طرحی که در آن آزمایشگاهی کوچک، بایگانی، قفسه ها و دیوار با هم ادغام شده اند و در این مجموعه یک پارچه میز بزرگ چرخ داری تعبیه شده است و در زمان نیاز می توان آن را باز کرد و حرکت داد تا فضای کار اضافی برای کارکنان ایجاد شود. طراحی میز در این مجموعه به شکلی است که می توان همیشه آن را باز نگه داشت و زمانی هم که به فضای بیشتری احتیاج باشد می توان آن را بسته و جمع کرد.

برگرفته از AD

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

دکوراسیون خانه های کوچک ۵۰ متری + گالری تصاویر

طراحی فضای داخلی آپارتمان وقتی فضای بسیار کمی برای کار داشته باشید مسلما یک چالش است. چیدم…