صندلی لهستانی

۰
صندلی لهستانی
denitte

یکی از طرح های ساده و در عین حال فوق العاده در دنیای طراحی صندلی های تک نفره، صندلی لهستانی است که از نظر ساختار، استحکام و زیبایی از بهترین هاست. صندلی لهستانی آزمون خود را در گذر زمان پس داده است و امروز بیش از هر زمانی دیگر مورد توجه مردم قرار است.

صندلی لهستانی
صندلی لهستانی

در زبان انگلیسی به صندلی لهستانی بنت وود (Bentwood) به معنی چوب خم شده می گویند، که اشاره به مدل خمیده چوب استفاده شده در صندلی دارد. با استفاده از ترکیب رطوبت و گرما چوب به اندازه کافی انعطاف پذیر می شود تا بتوان آن را به شکل دلخواه در آورد. پس از اینکه چوب خشک می شود در همان شکل محکم می شود و می توان سالهای متمادی از آن استفاده کرد.

در شکل دادن چوب از چوب اکثر درخت ها می توان استفاده کرد اما چوب راش و درخت زبان گنجشکی به دلیل اینکه کمی نرم ترهستند گزینه های مناسب تری می باشند. چوب دیگر درختان به علت مقاومت بالا ممکن است در پروسه خم شدن بشکنند. امروزه از صندلی لهستانی در چیدمان بسیاری از منازل و محیط های کاری استفاده می شود و این مدل هرگز قدیمی نخواهد شد.

ریشه صندلی لهستانی به کجا بر می گردد؟

نام دیگر صندلی لهستانی صندلی تونت (Thonet) است که به نام سازنده و طراح آن مایکل تونت (Michael Thonet) اشاره دارد. اگر چه استفاده از این مدل صندلی به چندین سال قبل از تولد او بر می گردد اما مایکل تونت کسی بود که پروسه خم کردن چوب را به مراتب ساده تر کرد و توانست این صندلی را به تولید انبوه برساند.

صندلی لهستانی
صندلی لهستانی

صندلی لهستانی را چه کسی طراحی کرد؟

مایکل تونت در دوم ژانویه سال ۱۷۹۶ در بلژیک متولد شد و پدرش هم صنعتگر بود، تا قبل از سن بیست سالگی در زمینه ساخت کابینت فعالیت می کرد. بعد روی کار با لایه های چوب تمرکز کرد و در اواسط سال ۱۸۳۰ میلادی او موفق شدت تا با خم کردن و چسباندن لایه های چوب به یکدیگر پروسه ساخت صندلی را به بهترین حالت ممکن انجام دهد. اسم این صندلی که اولین تولید و طراحی خودش با این شیوه جدید بود را بوپارت لَیر وود گذاشت.

مایکل بعد از آن تمام تلاش هایش رو برای خم کردن چوب با بخار آب ادامه داد. خم کردن چوب با پیش از آن با خیساندن چوب انجام می شد اما تونت روش فرایند چندین روزه و پر از ایراد را به فرایند چندساعته تبدیل شد. در این فرایند چوب ها با بخار آب بیش از ۱۰۰ درجه نرم می شدند و برای حالت گرفتن و خشک شدن در قالب چدنی قرار می گرفتند و می توانستند بدون شکستن تا بیش از ۷۰ درجه خم شوند.

صندلی لهستانی
صندلی لهستانی
صندلی لهستانی

ماجرای یک صندلی ساز: از بلژیک تا اتریش

تا سال ۱۸۴۰ مایکل موفقیت تجاری چندانی کسب نکرد، در آن زما شرایط مالیش تعریفی چندانی نداشت و پدرش تنها بدهی برایش به ارث گذاشته بود. در همین سال بود که تلاشش برای ثبت طرح صنعتی و اختراع روشش برای خم کردن چوب با بخار آب را آغاز کرد. با این حال ثبت طرحش نه تنها در بلژیک که در آلمان، روسیه و حتی انگلیس هم ناکام ماند.

بالاخره دو سال بعد یعنی در سال ۱۸۴۲ بخت مایکل تونت زد و مهرش به دل شاهزاده‌ اتریشی افتاد که شیفته‌ طراحی های تونت شده بود، افتاد. به پیشنهاد شاهزاده به اتریش رفت و مجموعه‌ مبلمان‌ کاخ شاهزاده‌ اتریشی را طراحی و تولید کرد. با کمک  نفوذ شاهزاده توانست مجوز حق استفاده انحصاری از این فرایند شیمیایی و مکانیکی را بگیرد و کارش را توسعه دهد.

صندلی لهستانی
صندلی لهستانی

شماره ۱۴؛ صندلی صندلی ها

تقریبا همزمان با شروع جنگ داخلی، مایکل تونت کارخانه خود را به همان نام کارگاهش «گربرود تونت» تاسیس و آغاز به ساخت مدل های مختلف صندلی کرد. در مدل های اولیه صندلی های تونت برای چسباندن قطعات از چسب استفاده می شد. به همین دلیل مایکل تونت تصمیم می گیرد تا برای تهیه چسب مورد نیاز کارخانه اش یک کارخانه چسب را خریداری کند. بعد از گذشت چند سال یعنی در سال ۱۸۵۶ اولین مدل صندلی بدون نیاز به چسب ساخته شد و اسم آن را مدل شماره یک گذاشت.

محبوبیت جهانی محصولات تونت اما با کسب مدال برنز نمایشگاه لندن شروع شد و هشت سال بعد از اون هم با تولید صندلی شماره ۱۴ (که امروز کد ۲۱۴ دارد) اوج گرفت. این صندلی که لقب «صندلی صندلی ها» را گرفت مدال طلای نمایشگاه پاریس را برای تونت به ارمغان آورد و اسمش را برای همیشه در کنار ثروتمند‌ترین و مشهور‌ترین طراحان و صنعتگران تاریخ قرار داد. این صندلی که آن را وینا (Vienna) و کیتای (Qitay) هم می خوانند، انتخاب اول صندلی در کافی شاپ ها بوده و از آن زمان تا به امروز از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است.

صندلی لهستانی
صندلی لهستانی

صندلی لهستانی یک صندلی جهانی و همه کاره

صندلی‌ شماره ۱۴ از اولین صندلی هایی بود که بدون استفاده از چسب ساخته شدند و قابلیت این را داشت که به صورت مونتاژ نشده به سراسر دنیا ارسال شود.

به طوری که ۳۶ صندلی در فضایی کمتر از یک مترمکعب جا می شد. واضح است که این ویژگی چقدر حمل و نقل این محصول را مقرون به صرفه می کرد. برای سرهم کردن قطعات صدلی معروف «شماره چهارده» تنها نیار به چند عدد میخ بود. سرهم کردن ۶ قطعه چوب این صندلی به قدری راحت بود که بسیاری از مردم خودشان آن را سرهم می کردند، از همین رو همراه قطعات صندلی یک دفترچه راهنما هم برای خریداران فرستاده می شد. برخی از گمانه زنی ها می گوید ایده اولی یک کارخانه تولیدات چوبی سوئدی (ایکیا) نیز از همین روش گرفته شده است.

ویژگی دیگر این صندلی نحوه فراوری چوب آن ها بود. در فراوری چوب شیره‌ چوب به طور کامل از آن خارج و همین موضوع باعث می شد که صندلی ها موریانه نزنند. هنوز هم تعدادی از نمونه‌ های اولیه‌ این صندلی موجود است که مجموعه‌ دار‌ها بسیار به آن ها علاقه مند. برای مثال چند سال پیش موزه ای در آلمان یکی از این صندلی ها را به قیمت ۲۰۰۰۰ یورو خریداری کرد.

صندلی لهستانی
صندلی لهستانی

راز ماندگاری یک صندلی

از زمان آغاز انبوه سازی صندلی تا به کنون بیش از ده ها میلیون از این مدل صندلی در سرتاسر جهان فروخته شده است. از نظر مایکل تونت مهم ترین ویژگی صندلی لهستانی مقرون به صرفه بودن آن به دلیل قابلیت تولید انبوه است.

بعد از مرگ مایکل در سن ۷۵ سالگی، ۵ پسرش نگذاشتند چراغ کسب و کار پدری از رونق بیفتد و شعبات و دفاتری را در کشورهای مختلف باز کردند. در سال ۱۸۸۹ یکی از اعضای کارخانه تونت در حضور مردم یک صندلی لهستانی را از برج ایفل به پایین پرتاب کرد. در اثر اصابت این صندلی به زمین، محل برخورد صندلی آسیب دید اما فرونپاشید و این مهم که نشان دهنده مقاومت بالای صندلی بود باعث شد تا مردم در همان نقطه و بر فراز برج ایفل شروع به خرید این صندلی کنند.

بعد از گذشت چند سال کارخانه های دیگر هم آغاز به ساخت و فروش مدل های دیگر صندلی لهستانی کردند. در سال ۱۹۰۰ هم به دلیل وضع اقتصادی موجود در اروپا مردم به خرید این صندلی به دلیل قیمت پایین آن روی آوردند. این گونه بود که بعد از گذشت چند سال این صندلی به یک مدل کلاسیک و محبوب میان مردم تبدیل شد.

نکات جالب درباره صندلی لهستانی

صندلی لهستانی محبوب هنرمندان، دانشمندان و سیاستمداران

حالا صندلی تونت دیگه یه نماد بود، از سینمای قرن ۱۹ و ۲۰ تا دکوراسیون ساختمان های معمار معروف لو کوربوزیه، صندلیای تونت همه جا حضور داشتند. پیکاسو نمونه گهواره ای از صندلی های تونت را در آتلیه‌ داشت و در نقاشی هایش از آن استفاده می کرد.

افراد معروف دیگری هم از جمله انیشتن، استالین از مشتریان این صندلی بوده اند. در اثر هنری معروف  «در مولن روژ» (At the Moulin Rouge) که لاترک (Lautrec) آن را کشیده هم رد پای صندلی لهستانی قابل مشاهده است و این کافه‌ معروف پاریسی با تونت دکوراسیون شد.

صندلی لهستانی
صندلی لهستانی

صندلی لهستانی هنوز پرفروش است؟

نکته جالب دیگر این است که با توجه به آمار فروش، پر فروش ترین زمان برای این صندلی تا قبل از ۱۹۳۰ بوده است، و این به این معناست که هرچند صندلی لهستانی هنوز هم طرفداران خود را دارد اما از بعد از اواسط قرن ۱۹ مدل های جدید دوباره راه خود را به دل مردم باز کرده اند.

اگر چه بیش از ۸۰ میلیون نسخه از صندلی لهستانی (از شرکت تونت) به تولید انبوه رسیده و فروخته شده است اما جالب است بدانید که هر کدام از این صندلی ها با دیگری فرق دارد. به دلیل نوع پروسه ساخت صندلی لهستانی اگر دو تا از این صندلی ها را در کنار هم قرار دهید به راحتی می توانید تفاوت آنها را متوجه شوید.

صندلی لهستانی
صندلی لهستانی

بازطراحی هنرمندانه صندلی های لهستانی

صندلی های تونت هنوز هم دست مایه‌ خلق آثار هنری قرار می گیرند مثلا یک هنرمند ژاپنی یکی از این صندلی های شماره ۱۴ را با رزین کهربایی به گونه‌ ای مومیایی کرده که هم قابل استفاده شود، هم عمر بسیار طولانی تری پیدا کند.

هنرمند دیگری با استفاده از ۱۲ کیلومتر نخ رنگی، ۱۲ صندلی تونت رو تزیین کرده و بافت و گرافیک جدید و زیبایی را به آن ها اضافه کرده است.

شرکت تونت به مناسبت دویستمین سال تاسیسش نمونه‌ هایی از صندلی‌ هایش را در چهار نمونه مختلف در دو رنگ، با طراحی متفاوت بصری عرضه کرد.

در صد و پنجاهمین سالگرد تولید تونت هم این شرکت مسابقه عکاسی از صندلی شماره ۱۴ برگزار کرد.

مجسمه‌ هایی از صندلی های شماره ۱۴ هم با هنر یک مجسمه ساز ساخته شده است.

نمونه های پوشیدنی (!) هم با ایده یک طراح فشن و مد تولید شده اند.

صندلی لهستانی در ایران

بسیاری معتقدند که علت این نامگذاری این است که اولین نمونه‌ وارد شده به ایران توسط شعبه‌ لهستان «شرکت جی‌جی کوهن» یکی از رقبای تونت انجام گرفته است.

به هر حال دلیل این نامگذاری هرچه که بوده، این صندلی‌ ها با خاطرات مردم ایران هم پیوند عمیقی برقرار کرده است. حضور صندلی لهستانی در کافه‌ های قدیمی مثل کافه نادری تهران که پاتوق افرادی مثل نیما یوشیج، احمد شاملو، صادق هدایت، سمین دانشور و جلال آل احمد بود، دروازه‌ ورودش به فرهنگ روشنفکری و کافه نشینی آن دوران بودهاست و احتمالا به همین خاطر است که رد پای آن در هنر و ادبیات فارسی هنوز هم پیداست و کتاب هایی با این نامه نوشته و آهنگ هایی به نام آن ساخته می شود.

شکی نیست که صندلی لهستانی صنعت تولید مبلمان را تحت تاثیر قرار داده است و امروزه همچنان می توان اثرات این صندلی بر بازار مبلمان را مشاهده کرد.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۶۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

راهنمای جامع خرید صندلی رستورانی

طراحی و دکوراسیون داخلی یک رستوران می تواند تاثیر مستقیمی بر فروش بیشتر و جذب مشتری بگذارد…