صفحه اصلی خواندنی ها محصولات دیرینه شناس برجسته مبلمان کودک طراحی می کند!

دیرینه شناس برجسته مبلمان کودک طراحی می کند!

روانشناسی مبلمان کودک
denitte

اتاق خواب کودکان تنها محلی برای خوابیدن آنها نیست بلکه جایی است که ساعت ها در آن به بازی و خیالپردازی مشغول می شوند و به معنای واقعی کلمه زندگی می کند. به عقیده روانشناسان تمام عناصر این اتاق، از رنگ دیوارها گرفته تا چیدمان وسایل، می تواند بر روح و روان و رفتار آنها تاثیر بگذارد. بنابراین، دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب کودکان، از مهمترین موضوعات در دکوراسیون داخلی است و از نظر روانشناسی مبلمان کودک اهمیت ویژه ای در رشد و سلامت فکری کودکان و خلاقیت آنها دارد. وقتی موضوع دکوراسیون خانه  و اتاق خواب کودکان است؛ احتمالا صحبت از برجسته ترین متخصص شامپانزه جهان عجیب به نظر برسد اما واقعیت این است که دکتر جین موریس گودال (Jane Morris Goodall) از جمله دانشمندانی است که وارد عرصه دکوراسیون کودکان شده است. این دیرینه شناس و انسان شناس انگیسی با شرکت کریت اند بَرل (Crate and Barrel)، در زمینه طراحی مبلمان برای کودکان، همکاری می کند. حاصل این همکاری، تولید مبلمانی است که در طراحی اش از طبیعت آفریقا الهام گرفته شده است.

روانشناسی مبلمان کودک
او بنیانگذار موسسه جین گودال است که به طور گسترده در زمینه حفاظت و رفاه حیوانات فعالیت می کند

از بازی با عروسک شامپانزه تا شامپانزه شناسی

جین موریس گودال در سوم آوریل ۱۹۳۴ در شهر لندن به دنیا آمد. او دانشمندی است که در زمینه  مردم شناسی و رفتارشناسی جانوران مطالعه می کند و بیشتر به دلیل مطالعه ۶۰ ساله خود در مورد زندگی اجتماعی و خانوادگی شامپانزه ها شناخته شده است. او از همان ابتدا معتقد بود که شامپانزه ها شخصیت های منحصر به فردی دارند و به واسطه دیدگاه غیر متعارف خود در آن زمان، به جای شماره گذاری شامپانزه ها،  آنها را نامگذاری کرد. او توانست در طول دوران ۶۰ ساله تحقیقاتش رابطه نزدیک و عمیقی با شامپانزه ها برقرار کند و  به کشفیات مهمی از زندگی آنها برسد.
علاقه او به حیوانات از زمانی آغاز شد که پدرش یک شامپانزه عروسکی و مخملی به او داد. پدرش اسم این عروسک را جوبیلی (Jubilee)  گذاشت. گودال می گوید: « دوستان مادرم از این اسباب بازی وحشت داشتند و فکر می کردند شاید مرا هم بترساند. در صورتی که جوبیلی هنوز هم روی کمد اتاق من در لندن، جا خوش کرده است.»
علاقه وافر او به حیوانات و آفریقا باعث شد تا در  سال ۱۹۵۷ به مزرعه یکی از دوستان خود در ارتفاعات کنیا برود. در آنجا موفق به دیدن  لویی لیکی (Louis Leakey ) باستان شناس و دیرینه شناس برجسته کنیایی شد. لیکی به دنبال محققی می گشت تا روی زندگی شامپانزه ها مطالعه کند، بنابراین، به گودال پیشنهاد داد به عنوان منشی برای او کار کند.
لیکی در سال ۱۹۶۲ گودال را به دانشگاه کمبریج فرستاد. گودال که در آن زمان هیچ مدرکی نداشت از  دانشگاه  کمبریج، دکترای علوم اخلاقی گرفت. او هشتمین شخصی است که بدون داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد، مجاز به تحصیل در مقطع دکترا شد.
او بنیانگذار موسسه جین گودال است که به طور گسترده در زمینه حفاظت و رفاه حیوانات فعالیت می کند. همچنین موسس سازمان ریشه ها و شاخه ها (Roots& Shoots) است که با هدف گردهم آوردن جوانان از سن پیش دبستانی تا دانشگاه برای کار در زمینه های زیست محیطی، حفاظت و اهداف بشردوستانه فعالیت می کند. گودال از سال ۲۰۰۲ سفیر صلح سازمان ملل در موضوع حفاظت از طبیعت و همچنین عضو افتخاری شورای آینده جهانی است.

روانشناسی مبلمان کودک
جین گودال با همکاری شرکت کریت اند بَرل، مجموعه ای از مبلمان و دکوراسیون را طراحی کرده اند تا  حس کنجکاوی کودکان را نسبت به  حیات وحش و محیط زیست پرورش دهند

نقش کودکان در حفظ زمین

گودال معتقد است والدین نقشی اساسی در پرورش علاقه کودکان به طبیعت دارند و اکنون که دنیا شاهد اثرات فاجعه بار تغییرات اقلیمی است والدین باید به یاری کودکان بیایند تا آنها نقش اساسی خود را در حفظ کره زمین درک کنند. به همین دلیل موسسه جین گودال با همکاری شرکت کریت اند بَرل، مجموعه ای از مبلمان و دکوراسیون را طراحی کرده اند تا  حس کنجکاوی کودکان را نسبت به  حیات وحش و محیط زیست پرورش دهند و زمینه ای برای گفتگو در مورد حفاظت از زمین و منابع طبیعی میان آنها و والدینشان فراهم کند. گودال می گوید: « به نظر می رسید  وارد کردن دنیای بیرون به اتاق خواب کودکان  ایده خوبی باشد. هدف من از این همکاری افزایش آگاهی و آموزش والدین و کودکان در مورد حفاظت ازمنابع طبیعی و تاثیر آن بر زندگی انسان ها، حیوانات و محیط زیست است.»
بنابراین در سایه همکاری با شرکت کریت اند بَرل و همزمان با شصتمین سالگرد تحقیقات و کشفیات دکتر جین گودال در زمینه روانشناسی مبلمان کودک، فرصتی فراهم شد  تا مبلمان و دکوراسیونی مبتنی برطراحی و اهداف او تولید شود.
هرچند ایده تزئین و دکوراسیون اتاق کودک با عناصری الهام گرفته از طبیعت و اهمیت روانشناسی مبلمان کودک همیشه مورد توجه طراحان داخلی بوده  اما این شرکت با همکاری دکتر جین گودال دکوراسیون و مبلمان جالب توجهی خلق کرده است.
این خط تولید شامل صندلی و میز بازی، کیسه خواب، فرش، لحاف و حوله است که همگی تصاویری از حیات وحش دارند. حتی یک چادر بازی وجود دارد که از اولین اردوگاه تحقیقاتی گودال درگومبه، تانزانیا الگوبرداری شده است. از چادر بازی گرفته تا دستشویی و اتاق خواب، حتی صندلی ها  از طبیعت بکر و حیات وحش الهام گرفته شده اند. تصاویر هیجان انگیزحیوانات و گیاهان،  ماجراجویان جوان را به دنیای رویایی خود می برد و به خیال پردازی های کودکانه در جنگل های  بارانی و تخیلات آنها رنگ و شکل تازه ای می بخشد. این مجموعه مبلمان حیات وحش، علاوه بر آنکه حساسیت نسل جوان را  نسبت به آینده زمین تقویت می کند، فوق العاده  زیبا و راحت هستند.
دراین مجموعه صرف نظر از همه انواع فرش، صندلی و حوله،  بالش هایی به شکل حیوانات از جمله شامپانزه، تختخواب و کیسه خواب هم وجود دارد. نگاهی به این مجموعه منحصر به فرد، خالی از لطف نیست.

روانشناسی مبلمان کودک
این چادر بازی دقیقا شبیه اولین اردوگاه او در آفریقا است

چادر بازی جین گودال

دکتر گودال برای اولین مطالعاتش روی زندگی شامپانزه ها به گمبه تانزانیا سفر کرد و این چادر بازی دقیقا شبیه اولین اردوگاه او در آنجا است و قطعا الهام بخش ماجراجویان کوچک خواهد بود.

روانشناسی مبلمان کودک
الگوهای رنگارنگ گیاهان و پروانه ها با طرح ها و رنگ های متنوع بسیار سرگرم کننده و چشم نواز هستند.

کیسه خواب های گیاه شناسی

تجربه خواب های هیجان انگیز در کیسه خواب های پنبه ای و کشباف با طرح های شاد و زیبا.  الگوهای رنگارنگ گیاهان و پروانه ها با طرح ها و رنگ های متنوع بسیار سرگرم کننده و چشم نواز هستند.

روانشناسی مبلمان کودک
مبل هایی با طرح جئو بلاکینگ (Geo Blocking) یا طرح کاملی از زندگی زیر دریا.

مبل های نقلی جئوبلاکینگ  (Geo Blocking)

این مبل ها از جمله  وسایلی است که  همه طالب آن هستند.  مبل هایی با طرح جئو بلاکینگ (Geo Blocking) یا طرح کاملی از زندگی زیر دریا. این مبل ها از پلی فوم مقاوم ساخته شده اند و بسیار راحت و بادوام هستند.

روانشناسی مبلمان کودک
بالشی رنگی با طرح مار

بالش ماری شکل

واقعا کسی پیدا می شود که عاشق بغل کردن و چسبیدن به این بالش رنگارنگ و دوست داشتنی نباشد؟

روانشناسی مبلمان کودک
ست ملحفه و روبالشی با  الگوی خالدار و  پس زمینه  خوشرنگی از آبی تیره که یادآور دشت پهناور سرنگتی در شرق آفریقا است.

ست ملحفه و روبالشی سرنگتی (Serengeti)

ست ملحفه و روبالشی با  الگوی خالدار و  پس زمینه  خوشرنگی از آبی تیره که یادآور دشت پهناور سرنگتی در شرق آفریقا است. همچنین طرح های متنوعی از حیوانات مثل شیر، گورخر، فیل و زرافه در میان علفزارهای طبیعی.

روانشناسی مبلمان کودک
الگوی پوست حیواناتی مثل ببر و پلنگ بهترین نمونه از حیات وحش است.

صندلی های طرحدار با الگوی پوست حیوانات

این صندلی ها در طرح های مختلف ساخته شده اند اما الگوی پوست حیواناتی مثل ببر و پلنگ بهترین نمونه از حیات وحش است.
هرچند این محصولات بسیار زیبا و دوست داشتنی هستند اما به نظر می رسد انگیزه ساخت آنها و روانشناسی مبلمان کودک به کار رفته درشان زیباتر باشد: ما باید آگاه باشیم که سیاره زمین تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار دارد و کودکان باید هرچه زودتر به نجات کره زمین بیایند و آن را به مکانی بهتر تبدیل کنند. برانگیختن حس کنجکاوی کودکان نسبت به دنیای وحش و منابع طبیعی قدم کوچکی است در این مسیر و اگر یک بالش فانتزی رنگارنگ بتواند چنین تاثیری بگذارد، چرا از آن استقبال نکنیم؟

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۲۱

یک نظر ارسال شده است

  1. سعید

    ۱۳۹۹/۰۹/۰۳ ساعت ۲۱:۵۰

    واقعا جالب بود

    پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

دکوراسیون خانه های کوچک ۵۰ متری + گالری تصاویر

طراحی فضای داخلی آپارتمان وقتی فضای بسیار کمی برای کار داشته باشید مسلما یک چالش است. چیدم…