صفحه اصلی خواندنی ها محصولات بهترین صندلی های مدرن کلاسیک تاریخ کدام است؟

بهترین صندلی های مدرن کلاسیک تاریخ کدام است؟

۰
صندلی مدرن کلاسیک

آیا صندلی های مدرن کلاسیک زمانی بالاخره از مد می افتد؟ نه _ به نظر نمی رسد که این طور باشد. این صندلی ها را ابر مردان طراحی دوره مدرن نیمه قرن بیستم ساخته اند و نه تنها در دوره خود تک بوده اند، که امروزه هم جزئی از بهترین ها به شمار می روند. این تولیدات با ایده های جالب خود فضای اتاق را به جایی خاص تبدیل می کند. البته بعضی وقت ها نمی توان به راحتی حدس زد که این که این صندلی ها برای چه فضایی مناسب است. در این مطلب، علاوه بر ذکر تاریخچه مختصری از این صندلی ها، راهنمایی برای استفاده آنها در دکوراسیون هم ارائه شده است.

صندلی تخم مرغی _ آرنه یاکوبسون

این صندلی را آرنه یاکوبسون (Arne Jacobsen) در سال ۱۹۵۸ برای طراحی داخلی هتل رادیسون بلو رویال Radisson Blu Royal در آلمان ساخت. فریم استیل، پشتی انحنا دار و نشیمن گرد صندلی، حجمی فوق العاده برای فضا های باز مدرن با سقف های بلند مانند کتابخانه ایجاد کرده است.

صندلی قو _ آرنه یاکوبسون

این صندلی به نحوی برادر صندلی تخم مرغی محسوب می شود زیرا در همان سال و برای همان هتل طراحی شد. صندلی قو به خاطر منحنی های یکپارچه اش بسیار اثرگذار بود. همچنین این صندلی معرف سبک رترو بود.رترو دیزاین سبکی است که به گذشته ارجاع و حس و حالی نوستالژیک دارد و هنوز هم پر طرفدار است. این صندلی با دسته های عریض و پشتی کوتاهی مناسب گوشه های خاص یا سالن است.

صندلی الماس _ برتویا

این صندلی هم در دهه ۱۹۵۰ ساخته شده است و محصول نبوغ هری برتویا (Bertoia) است که با جوشکاری فلز اشکال و فرم های مختلفی می ساخت. سپس او تصمیم گرفت از هنر برای ساخت محصولاتی کاربردی استفاده کند و صندلی الماس نتیجه آن بود. این صندلی سبک وزن و محکم، برای ایوان یا حیاط سرسبز یا فضای مطالعه درون خانه مناسب است.

صندلی لانژ _ ایمز

این صندلی را چارلز و ری ایمز (Eames) در دوارن اوج میانه قرن بیستم طراحی کردند. این صندلی در سال ۱۹۵۶، با قابی چوبی و کوسن های چرمی ساخته شد و امروزه با رنگ ها و چرم های مختلف ارائه می شود. این صندلی معمولا با یک اتومان (ottoman) همراه است و با قرار گرفتن روی یک قالیچه پشمی ظاهری فوق العاده می سازد.

صندلی صدفی ایفل _ ایمز

همانطور که از اسم این صندلی پیداست پایه های صندلی یادآور برج ایفل و نشیمنگاه آن مانند صدف است. این صندلی که به آن صندلی پایه ایفلی هم می گویند، در سال ۱۹۴۸ طراحی شد و هر روز به طرفدارانش افزوده شد. این مدل را می توان به عنوان صندلی ناهارخوری یا صندلی تک کنار مبلمان دیگر استفاده کرد.

صندلی لاشِز_ ایمز

صندلی لاشِز_ ایمز در سال ۱۹۴۸ در رقابت بین المللی طراحی مبلمان ارزان قیمت، به موزه هنر های مدرن وارد شد. این صندلی در زمان خود به خاطر جنس فایبر گلاس  و فرم خاصش، انقلابی ایجاد کرد. طراحی این صندلی هنوز هم منحصر به فرد و مناسب دکور های رترو و مدرن است.

صندلی صدفی گهواره ای_ ایمز

این صندلی به خاطر تعادل، کاربرد و راحتی اش پر طرفدار شده است. با این که این صندلی در سال ۱۹۴۸ ساخته شد اما هنوز هم ظاهری جالب دارد و از اتاق بچه ها گرفته تا دکورهای وینتیج و به سبک قدیمی، به فضای اتاق حال و هوایی خاص می بخشد.

صندلی توپی_ ارو آرنیو

این صندلی را ارو آرنیو (Eero Aarnio) در سال ۱۹۶۳ طراحی کرد و به نام صندلی کروی هم شناخته می شود. صندلی توپی ارو هنوز هم گویی از آینده آمده است. این صندلی عصر جدیدی را در طراحی صندلی های فایبر گلاس پدید آورد. صندلی توپی در اصل برای دکور های صنعتی طراحی شده بود اما امروزه در خانه ها نیز استفاده می شود. این صندلی برای فضا های باز و سالن های نشیمن مناسب است و فضا را شاد و مفرح می کند.

صندلی حباب _ ارو آرنیو

پنج سال بعد از صندلی توپی، آرنیو با الهام از آن، صندلی حباب را طراحی کرد. تنها تفاوت معلق بودن صندلی و کم شدن حجم آن بود. جداره کروی آن هم از فایبرگلاس شفاف ساخته شد تا حالت بی وزنی را به بیننده القا کند. این صندلی برای دکور های مدرن با تزئینات رترو مناسب است.

صندلی دسته دار ناهارخوری _ سارینن

این صندلی راحت و منعطف را سارینن (Saarinen) در سال ۱۹۵۷ طراحی کرد. این صندلی کنار دیگر مبلمان مدرن یا یک میز ساده ترکیب خوبی می سازد.

صندلی لاله _ سارینن

این صندلی در سال ۱۹۵۶ طراحی شده است و به خاطر منحنی هایش شهره شد. سارینن با پایه های ستونی این صندلی، انقلابی ایجاد کرد. این صندلی نمونه ای از مدرنیسم است و حتی امروزه هم پر طرفدار است. صندلی لاله مناسب اتاق ناهارخوری با فضای مینیمال است.

صندلی رحم _ سارینن

این صندلی از راحت ترین نمونه ها در میان طراحی های سارینن بود. این صندلی در سال ۱۹۴۸، به سفارش معماری به نام فلورنس نول (Florence Knoll) طراحی شد و امتیاز ساختش به او تعلق گرفت. این صندلی با شکل گهواره ای خود فرمی آرام بخش دارد و برای اتاق نشیمنی مدرن و گوشه های دنج و آرام خانه مناسب است.

صندلی کتابخانه _ الین گری

این صندلی به خاطر فرم، کاربرد و ساختار لوله ای شکلش بسیار خاص است. الین گری (Eileen Gray) این صندلی را در سال ۱۹۲۰ به سفارش میلیونری ساخت که طراح دکوراسیون داخلی خانه اش را بر عهده داشت. این صندلی مناسب دکور های مدرن است و درکنار عناصر طبیعی مانند چوب جذابیت ویژه ای ایجاد می کند.

صندلی فلورانس _ فلورانس نول

این صندلی فلورانس نول (Florence Knoll) به خاطر خطوط تمیز و شکل جعبه مانندش سبکی مدرن کلاسیک دارد. صندلی فلورانس با فضا های رنگارنگ و کنار یک میز ارگانیک، هماهنگی خوبی می سازد.

صندلی نارگیل _ جورج نلسون

این صندلی هم سبکی مدرن کلاسیک دارد. جورج نلسون (George Nelson) در دهه ۶۰ طراحی را برای هرمان میلر آغاز کرد. این صندلی بیننده را به یاد نارگیل می اندازد و بسیار راحت است و در هر فضایی به عنصری چشمگیر بدل می شود.

صندلی استخوانی _ وگنر

این صندلی در سال ۱۹۵۰ طراحی شد و قسمت پشتی آن زیر بغل و کمر را حمایت می کند. صندلی استخوانی وگنر (Wegner) برای اتاق ناهارخوری مناسب است اما به عنوان صندلی تک هم کاربرد دارد.

صندلی شزلون ریزوم _ جنز ریزوم

این صندلی در سال ۱۹۴۱ طراحی شد و راحت ترین صندلی لانژ زمان خود بود. جنز ریزوم (Jens Risom) این صندلی را _ که تعریف کلاسیکی از سبک های مدرن و راحتی است _ با الهام از سبک اسکاندیناویایی و بافت های چوبی ساخت. این صندلی برای هر فضایی مناسب است از اتاق نشیمن گرفته تا کتابخانه.

شزلون LC4 _ لو کوربوزیه

این صندلی را ماشین تولید راحتی نامیده اند که خوابی آرام را به شما هدیه می دهد. لوکوربوزیه(Le Corbusier) که پیشگامی در طراحی مدرن بود این صندلی را در سال ۱۹۲۸ ساخت. این صندلی بسیار پیشروتر از زمان خودش بود و امروزه موزه هنر نیویورک نگهداری می شود. این صندلی برای فضاهای معاصر است و حتی برای دفاتر کاری هم مناسب است.

صندلی LC2 و LC3 _ لو کوربوزیه

این دو صندلی در سال ۱۹۲۸ تولید شدند. LC2 فشرده تر است اما LC3 با کوسن های اطرافش نشیمنی راحت تر دارد. هر دو صندلی بسیار متراکم بوده و مکعبی شکل هستند و فضای نسبتا زیادی را در کف اتاق اشغال می کنند. این دو صندلی مناسب فضا های مدرن و اکسسوری های التقاطی هستند.

صندلی LC7 _ لو کوربوزیه

لو کوربوزیه یکی از تاثیر گذارترین معماران قرن بیستم بود با این حال مجموعه ای از بهترین مبلمان قرن را هم طراحی کرده است. این صندلی با مقیاس مناسبش روی یک قاب کرومی جلا داده شده، قرار گرفته است. این صندلی چرخان مناسب میز ناهارخوری و استودیو های هنری است.

صندلی واسیلی _ مارسل بروئر

مارسال بروئر این صندلی جذاب با خطوط پویایش را در سال ۱۹۲۵ طراحی کرد. این صندلی که به نام B3 هم شناخته می شود در زمان خود انقلابی در نحوه تولید و استفاده از استیل خم شده بود. صندلی واسیلی مناسب فضا های مدرن یا حومه شهری است زیرا با عناصر طبیعی مانند چوب و سنگ به خوبی هماهنگ می شود.

صندلی لاله کوچک _ پائولین

این صندلی را پائولین (Paulin) در سال ۱۹۶۵ طراحی کرد و نوع گردان صندلی لاله است. قسمت پشتی و دسته های صندلی مانند یک گل شکفته شده اند. این صندلی هم برای فضا های مدرن و هم سنتی مناسب است و به صورت تکی یا چندتایی، جذابیت فراوانی دارد.

صندلی قیفی _ ورنر پنتون

این صندلی ورنر پنتون (Verner Panton) به خاطر شکل خاص و رنگ چشمگیرش پرطرفدار است. صندلی قیفی در سال ۱۹۵۶ برای رستورانی دانمارکی طراحی شد اما امروزه همه جا حتی در اتاق های کنفرانس هم به چشم می خورد چرا که پشتی بلند این مدل آن را مناسب سالن یا دفتر کاری نیز می کند.

صندلی قلب _ ورنر پنتون

این صندلی یکسال بعد از صندلی قیفی طراحی شد. صندلی قلب سبکی رترو دارد و مناسب فضا های باز با سقف بلند مانند رستوران و هتل است. همچنین اگر به دنبال کمی بازیگوشی در مبلمان خانه هستید، این صندلی بسیار مناسب است.

صندلی S _ ورنر پنتون

این صندلی که در سال ۱۹۶۷ طراحی شده است و بین طرافداران سبک مدرن، هواداران زیادی دارد. پنتون اولین صندلی پلاستیکی فرم دار را طراحی کرد و سپس منحنی های چشمگیری به آن افزود. این صندلی در هر دکوری مناسب است حتی دکور های کلاسیک چرا که تعادلی میان کلاسیک و مدرنتیه ایجاد می کند.

صندلی کرونا _ پاول ولتر

این صندلی که در سال ۱۹۶۸ طراحی شده است به ستون فقراتی معلق می ماند. پاول ولتر (Paul Volther) در ابتدا این صندلی را از چوب بلوط ساخت اما بعد ها از فلزات مختلفی در ساخت آن استفاده شد. این صندلی با تزئینات و جزئیات یک سالن مدرن هماهنگی خوبی پیدا می کند.

میانگین امتیازات ۴.۸ / ۵. تعداد امتیازات ۴۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

۲۰ سایت انتخاب رنگ که هر طراحی باید بشناسد

یکی از بخش های مهم برای طراحی هر محصولی انتخاب پالت رنگ هاست. انتخاب رنگ ها به موارد زیادی…