nowrooz

شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که مبلمان شهری شامل چیست ؟ مبلمان شهری به سازه هایی گفته می شود که با اهداف مختلف کاربردی یا صرفاً برای زیباسازی در خیابان ها و معابر شهر مورداستفاده قرار می گیرند. مبلمان شهری طیف وسیعی از کارکردها را دربرمی گیرد. ایستگاه های اتوبوس، موانع مختلف مورداستفاده در معابر، کیوسک های تلفن، چراغ های راهنمایی و رانندگی، چراغ های خیابان، بَناهای یادبود، مجسمه ها و بسیاری از اجزای دیگر حتی سطل های زباله از انواع نمونه های مبلمان شهری به شمار می روند.
یکی از مهم ترین و کاربردی ترین بخش های مبلمان شهری نشیمن ها هستند. انواع نیمکت، سکو و امثال آنها که برای نشستن و استراحت مورداستفاده قرار می گیرند. شاید اولین تصور از نشیمن همان فرم ساده نیمکت باشد که بسیار هم رایج است. اما طراحان فراتر رفته و کارکرد نشیمن را به اشکال مختلفی که برخی از آنها بیشتر به مجسمه شبیه است، تأمین می کنند.
تصاویر زیر بیانگر تنوع نشیمن های شهری هستند. بخشی مهم از شهر که علاوه بر کارکرد فردی و زیبایی کارکرد اجتماعی هم دارد. به فضا هویت می بخشید و می تواند مشوق ارتباطات اجتماعی یا تسهیل کننده آن باشد. مبلمان شهری مدرن فقط اهداف عملکردی ندارد و در آن طراحان گاه به انتقال پیام نیز فکر می کنند. این پیام می تواند دغدغه ای اجتماعی، زیست محیطی یا انسان دوستانه باشد. مبلمان شهری در اروپا و امریکا و آسیا و همه جای جهان با توجه به فرهنگ منطقه خود مسیر متفاوتی را طی می کند. همچنین مبلمان شهری می تواند متاثر از وقایع پیرامون خود شود. برای مثال در بحران کرونا مبلمان شهری خاصی برای جلوگیری از شیوع این بیماری طراحی شد.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۷۷

۲ نظر

 1. کامران 2000-1380

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ ساعت ۱۶:۰۸

  چقدر جالب

  پاسخ دهید

 2. نیلون

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ ساعت ۱۶:۰۹

  مبلمان شهری فقط نیمکت های چارباغ اصفهون

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

مهلت شرکت در پنجمین جشنواره ملی مبلمان شهری تمدید نمی شود

سازمان زیباسازی شهرتهران، روز شنبه ۲۱ فروردین ماه اعلام کرد، مهلت ارسال آثار به پنجمین جشن…